Pomysły na poranną rutynę – jak dbać o rozwój osobisty?
W poprzednim poście opisałam dziesięć przykładów nawyków kluczowych dla dobrego samopoczucia, a w jeszcze wcześniejszym dziesięć nawyków dobrych dla zdrowia. Dzisiaj przedstawię Ci przykłady nawyków, które mogą mieć pozytywny wpływ na Twój rozwój osobisty. Dla mnie to niezwykle istotny aspekt mojego życia. Odkąd poświęcam mu więcej czasu bardzo zmieniło się moje życie, dlatego gorąco polecam.
Dinozaury nie czytały i wyginęły
Pierwszym nawykiem jest czytanie. Dinozaury nie czytały i wyginęły, a nie sądzę, żeby był to przypadek. Czytanie jest bardzo ważne, bo kto czyta – żyje dwa razy. Nie chodzi tylko o czytanie twórczości literackiej, choć to samo w sobie też jest świetnym nawykiem, ale dla mnie raczej nawykiem wieczornym. Rano bardziej pasuje mi czytanie czegoś rozwojowego. Co mam przez to na myśli? Na przykład coś o zarządzaniu czasem, planowaniu swoich zadań, panowaniu nad emocjami czy nawet biografie sławnych ludzi. Wszystko to, co mogłoby zmienić coś w Twoim życiu na lepsze. Czytaj, inspiruj się i działaj.
Drugi nawyk to nauka nowej umiejętności. Założę się, że każda z Was ma coś takiego, czego zawsze chciała się nauczyć, ale nigdy nie miała na to czasu. To jest właśnie idealny moment. Jedni chcą się nauczyć projektować strony internetowe, drudzy chcą podszkolić swoje malarskie umiejętności, jeszcze inni pragną nauczyć się gry na gitarze lub skrzypcach. Ilość możliwości jest przeogromna, wystarczy chcieć. Wiadomo, że nie będziesz na początku w tym zbyt biegła, ale praktyka czyni mistrza.
Jakiego języka zawsze chciałaś się nauczyć?
Trzecim nawykiem jest nauka nowego języka. Jest to coś, co jest moim dużym marzeniem. Znam angielski dość dobrze, ale zależałoby mi też na nauce hiszpańskiego. Niestety dwa języki na raz to trochę dużo i chwilowo brakuje mi na to czasu, ale nie rezygnuję z tego, tylko odkładam w czasie. Języki w dzisiejszych czasach to bardzo ważna rzecz, która może się przydać nie tylko w pracy, ale też podróży. Uwierzcie mi, że poświęcenie codziennie rano pół godziny na naukę obcego języka może zdziałać cuda.
Czwarty nawyk to planowanie dnia. Wiem, że niektórzy nie są zwolennikami tego, ale ja ze swojego doświadczenia wiem, że daje to ogromne możliwości. Jeśli mądrze planujesz swój dzień tak naprawdę możesz góry przenosić. Wiem, że realizacja planu nie zawsze się udaje, ale umówmy się – to są raczej jednostkowe zdarzenia, bo zwyczajnie czasem życie nas zaskakuje.
W znakomitej większości przypadków zaplanowanie swoich zadań na dany dzień pozwoli Ci posuwać się do przodu w najważniejszych dla Ciebie obszarach. Z czasem będziesz zaskoczona faktem, jak wiele jesteś w stanie zrobić w ciągu dnia, jeśli dobrze uporządkujesz swoje obowiązki.
Kursy online to ogrom możliwości
Piąty nawyk to praca z czymś w rodzaju dziennika coachingowego. Zanim usłyszę, że to bez sensu i polega na ciągłym powtarzaniu tego samego powiem, że do niedawna sama tak myślałam. Postanowiłam jednak podejść do tematu z czystym umysłem i dać sobie szansę na wgląd w siebie.
Początki były trudne, dopadały mnie wątpliwości, czy nie tracę na to życia, ale z czasem okazało się, że zaczęłam lepiej poznawać siebie, swoje wartości, potrzeby, pragnienia czy cele. Dzięki tej pracy odkryłam, co tak naprawdę mnie cieszy i daje mi poczucie spełnienia. Uważam, że zdecydowanie warto dać temu szansę, efekty mogą Cię naprawdę zaskoczyć.
Szósty nawyk to przerabianie kursów online. W dzisiejszych czasach ilość wartościowych treści, do których można sięgać prosto z własnej kanapy, jest nieograniczona. Już nie trzeba jeździć na salę szkoleniową do odległego miasta, żeby uzyskać certyfikat ukończenia kursu. Czasy się zmieniły.
Teraz w zaciszu własnego domu możesz uczyć się od ludzi z całego świata. Uważam, że to wspaniałe perspektywy. Nie zawsze muszą to też być płatne treści. Wiele niesamowicie mądrych osób udostępnia darmowe treści, które są skarbnicą wiedzy. Żal byłoby z tego nie skorzystać.
Czytanie nie jest dla Ciebie? Możesz słuchać lub oglądać.
Siódmym nawykiem jest słuchanie podcastów. Teraz nie musisz już nawet fizycznie siedzieć przed komputerem i wgapiać się w ekran, żeby zdobyć wiedzę. Możesz równie dobrze kupić wybraną książkę w formie audiobooka lub odtworzyć sobie wybrany podcast w trakcie prowadzenia auta, jedzenia śniadania, sprzątania domu czy mycia zębów. To jest właśnie połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Ósmy nawyk to oglądanie wybranych kanałów na YouTube. Sama subskrybuję dziesięć kanałów, które obejrzałam od deski do deski i z niecierpliwością oczekuję nowych odcinków. Jeśli podcasty do Ciebie nie przemawiają, to warto spróbować od bardziej wizualnej strony, czyli przerzucić się na filmy. Każdy znajdzie na YouTube coś odpowiedniego dla siebie.
Dziewiątym nawykiem jest kolejna forma przyswajanie wiedzy – czytanie postów na blogach. Jeśli nie lubisz słuchać podcastów ani oglądać filmów, to może lubisz czytać? Aktualnie istnieje ogromna gama możliwości w tym zakresie. W internecie pełno jest blogów eksperckich, które dzielą się swoją wiedzą. Począwszy od blogów kulinarnych, przez blogi naukowe, na blogach motoryzacyjnych skończywszy.
Dla każdego coś dobrego. Wystarczy ustalić własny zakres zainteresowań i eksplorować internet w takiej formie, jaka najbardziej Ci odpowiada. Naprawdę świat stoi przed Tobą otworem.
Głowa pełna pomysłów? Zapisz je.
Dziesiąty nawyk to pisanie. Może zawsze chciałaś napisać książkę albo tak jak ja lubisz czasem wysmarować tekst na bloga. To jest właśnie Twój czas. Poranek jest na to idealnym momentem. Twój umysł jest świeży i aż prosi się, aby to wykorzystać w twórczy sposób. Nie znamy swoich możliwości. Jestem zwolenniczką stwierdzenia, że jeśli ludzie czegoś nie tworzą, to niszczą. Człowiek to kreatywna istota. Warto wykorzystać to w dobrym celu.
Tym pozytywnym akcentem kończę serię artykułów o nawykach, które warto wdrożyć w swój poranek. Nie czuj się przytłoczona ilością informacji. Wybierz cokolwiek, choć jedną rzecz i przynajmniej daj sobie szansę. Każdy mały sukces będzie dla Ciebie niesamowitym zastrzykiem energii do dalszych działań. Pamiętaj – dobry poranek to dobry dzień.
Jak Ty dbasz o swój rozwój osobisty? Poświęcasz na to czas każdego dnia? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.