Internet w służbie rozwoju – co polecam do oglądania rano?
W poprzednim poście podałam kilka przykładów książek, które z mojego subiektywnego punktu widzenia warto poznać. Uważam, że czytanie powinno być częścią dnia każdego z nas, ale wiem też, że niektórzy preferują inne formy przyswajania wiedzy. Ludzie różnią się między sobą i to jest właśnie piękne. Ja lubię czytać książki, inni wolą oglądać filmy. Sama subskrybuję kilka kanałów na YouTube, który aż kipią od wartościowej wiedzy, więc żal ich nie obejrzeć.
Zarządzanie czasem i rozwój dla kobiet
Pierwszy kanał, który polecam to kanał Kamili Rowińskiej. W poprzednim poście poleciłam jej książki, w tym serdecznie polecam jej filmy na YouTube. Kamila przeszła w życiu naprawdę wiele, a jednak jest teraz kobietą sukcesu, która pragnie dzielić się swoją wiedzą z innymi kobietami, które tego potrzebują.
Podstawową serią na jej kanale są tak zwane „power poniedziałki”. W filmach tych Kamila udostępnia ogromną dawkę wiedzy i motywacji, a playlista liczy już ponad 100 odcinków. Seria „kulisy biznesu” pokazuje wszystko, co Kamila może powiedzieć o swoim biznesie poza kulisami. Opisuje sukcesy i porażki swojej firmy oraz pomysły i plany, zarówno Kamili, jak i jej zespołu.
Drugi kanał to Pani Swojego Czasu, czyli kanał Oli Budzyńskiej. W poprzednim poście również poleciłam jej książki, teraz opowiem o jej filmach na YouTube. Ola znana jest przede wszystkim z dwóch formatów – kawy z Budzyńską oraz darmowych webinarów, które przez wiele lat prowadziła w sieci.
Kawa z Budzyńską to poniedziałkowe spotkania, na których Ola najpierw opowiada o swoim biznesie, potem o zarządzaniu czasem i planowaniu. Odcinki są nagrywane na żywo w bardzo luźnej atmosferze. Ola przemawia do widza jak do koleżanki przy kawie, czyli prosto i bez ogródek.
Darmowe webinary już nie są praktykowane przez Olę, gdyż zwyczajnie brakuje jej na to czasu z powodu gwałtownie rozwijającego się biznesu. Wielka szkoda, bo wymiatały.
Skomplikowane zjawiska i tematy? Nie dla nich
Trzeci kanał to Kasia Gandor. Autorka tworzy filmy popularnonaukowe i mini dokumenty o nauce, środowisku, zdrowiu i technologii. Dodatkowo Kasia nie przedstawia tylko suchych faktów, ale okrasza je świetnymi rysunkami oraz solidną dawką humoru. Autorka dzieli się swoją wiedzą w taki sposób, aby wszyscy byli w stanie zrozumieć zjawiska, o których opowiada. Jest konkretna i zabawna, a do tego kocha zwierzęta, więc dla mnie jest super babką.
Czwarty kanał to tym razem męskie wydanie, czyli „Polimaty” Radka Kotarskiego. Autor uwielbia zdobywać wiedzę i z radością dzieli się nią z innymi. Radek ma unikalną zdolność opowiadania o ważnych tematach w sposób ciekawy i zabawny. Naprawdę nie można się nudzić na jego kanale.
Oglądając jego filmy nie dość, że nauczyłam się wielu nowych rzeczy, to jeszcze obaliłam kilka mitów, w które wierzyłam, co naprawdę wstrząsnęło moim światopoglądem. Chcesz wiedzieć, ile godzin powinnaś spać, jaki ból jest najgorszy na świecie lub poznać brudniejsze rzeczy niż toaleta publiczna, których dotykasz codziennie? Śmiało, Radek z radością Ci o tym opowie.
Chcesz poznać ciekawych ludzi? YouTube śpieszy z pomocą.
Piąty kanał to „7 metrów pod ziemią”, czyli internetowe wywiady o tematyce społecznej. Rafał Gębura zaprasza swoich gości do podziemnego garażu, gdzie w intymnej atmosferze opowiadają mu o tym, czego nie zdradziliby w telewizyjnym studiu.
Wywiady, które mną wstrząsnęły, to odcinek z balsamistą zwłok, byłym księdzem czy operatorem numeru 112. Do tej pory Rafał opublikował już ponad 100 odcinków i każdy z nich jest niesamowicie wciągający. Pewnie nigdy osobiście nie poznasz osoby, która sprząta po zgonach albo kogoś, kto przeżył Sybir lub Auschwitz. Na kanale Rafała możesz poznać takich właśnie ludzi i ich niesamowite historie.
Szósty kanał to kanał Andrzeja Tucholskiego. Autor sam mówi o sobie, że jest twórcą internetowym, który nagrywa filmy o ogarnianiu rzeczywistości tak, aby była wspaniała. Playlista „uniwersytetu ogarnięcia” zawiera w sobie masę filmów traktujących o życiu bez stresów, z dużą ilością wolnego czasu. Jak myśleć kreatywnie, jak wytrzymać w postanowieniach noworocznych, jak się nie spóźniać czy jak przełamać pierwsze lody. Wszystko to i o wiele więcej na kanale Andrzeja. Śmiało, częstujcie się.
YouTube a rozwój osobisty? Częstuj się.
Ostatni kanał, który chciałabym polecić, to kanał Damiana Redmera, czyli Rozwojowiec. Damiana znam od dość dawna, dlatego mogę ocenić jego działalność jako bardzo profesjonalną. Abstrahując od jego biznesu poza YouTube, jego kanał zawiera ponad 300 filmów traktujących o rozwoju osobistym.
Damian jednak nie podaje suchych, motywacyjnych zasad na zasadzie „myśl pozytywnie”. Każdy jego film jest poparty naukowymi faktami. Damian podpowiada, jak możemy zwiększyć swoją kreatywność, produktywności czy pamięć. Każda z tych rad opiera się na wynikach badań naukowych i stanowi naprawdę solidną oraz rzetelną dawkę wiedzy.
Tym sposobem opisałam kilka kanałów, które sama subskrybuję. Ci ludzie odwalają kawał naprawdę dobrej roboty, dzieląc się swoją wiedzą za darmo. Posiadają oczywiście jeszcze płatne formy w swoich działalnościach, ale ich bezpłatne treści wystarczą na kilkadziesiąt poranków. Sama jestem na bieżąco z tymi kanałami. Pochłonęło to sporo mojego czasu, ale niczego nie żałuję. Zaryzykuję stwierdzenie, że wszystkie te filmy bardzo mocno wpłynęły na moje życie i zmieniły w pozytywny sposób.
Co Ty sądzisz o zdobywaniu wiedzy przez oglądanie filmów? Subskrybujesz jakieś kanały na YouTube? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.