dobre nawyki, słuchanie podcastów, rozwój osobisty
Poranna rutyna

Internet w służbie rozwoju – co polecam do słuchania rano?

W poprzednich postach opisałam przykłady książek, które polecam do czytania oraz przykłady kanałów, które polecam do oglądania. Istnieje jeszcze trzecia forma przyswajania wiedzy, aktualnie dość popularna, czyli podcasty. Nagrania te są o tyle wygodne, że można ich słuchać w trakcie wykonywania codziennych czynności – np. podczas przygotowywania śniadania, nakładania makijażu czy prowadzenia auta.

Idealny przykład połączenie przyjemnego z pożytecznym. Sama dopiero wkręcam się w świat podcastów, więc nie wszystkie przykłady, które podam będą przeze mnie osobiście znane, ale w internetach są mocno polecane, więc myślę, że warto zaryzykować.

Pani Swojego Czasu
Pani Swojego Czasu

O blogowaniu i oszczędzaniu słów kilka

Pierwszy z podcastów, który osobiście polecam, to Ola Budzyńska, czyli „Biznes i blogowanie by PSC od kuchni”. Możecie uznać, że mam jakiegoś świra na jej punkcie, bo wszędzie podają Olę jako przykład. Nic w tym dziwnego. Kto ją zna wie, że kobieta ta odwala kawał naprawdę dobrej roboty i aż żal nie skorzystać z jej wiedzy i doświadczenia.

Podcasty PSC są dość długie, bo trwają zawsze powyżej godziny. Dzieje się tak dlatego, że Ola opisuje wszystko, co z jej punktu widzenia jest ważne do prowadzenia biznesu online. Masa treści, ogromna ilość przykładów z życia wziętych. Ola nie ukrywa niczego przed słuchaczami. Bez ogródek opowiada o tym, co jej pomogło, co zadziałało w jej biznesie, a co zdecydowanie odradza. Jej podcasty to kompendium praktycznej wiedzy o biznesie online.

Michał Szafrański
Michał Szafrański

Drugi podcast, który osobiście polecam, to Michał Szafrański, czyli „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy”. Autor wypuścił już prawie 150 odcinków. W każdym z nich po ludzku opowiada o finansach osobistych, jak nimi mądrze zarządzać, jak zacząć oszczędzać albo wyjść z długów.

Opisuje też swoje doświadczenia związane z biznesem online i blogiem, a także, w jaki sposób odkrył i zaczął rozwijać swoją pasję. Podcasty te są świetnym poszerzeniem obu książek Michała. Wiedza, którą oferuje Michał, jest bardzo istotna w codziennym życiu. Najgorsze jest jednak to, że w żadnej szkole nas tego nie nauczą, a zdecydowanie powinni.

SWPS
SWPS

Chcesz zrozumieć innego człowieka? Podcasty SWPS Ci to zapewnią

Trzeci podcast , który osobiście polecam, to nagrania SWPS. Z wykształcenia jestem psychologiem i choć nie praktykuję zawodu, to jednak ciągnie mnie do tematów z tym związanych. Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS popularyzuje wiedzę psychologiczną na jak najwyższym merytorycznym poziomie.

Wykłady profesorów czy wywiady z praktykami są niesamowicie ciekawe. Polecam nie tylko osobom zainteresowanym sferą psychiczną człowieka, ale tak naprawdę wszystkim. Podcasty traktują praktycznie o każdym aspekcie życia człowieka, na dodatek są w przestępnym języku, więc warto się zapoznać.

Powyższe podcasty są jedynymi znanymi mi z tej listy. Kolejne przykłady, które podam, mają bardzo dobrą opinię w internecie, ale jeszcze nie zdążyłam się do nich dobrać.

Mała Wielka Firma
Mała Wielka Firma

Rozwój osobisty i znajomość swoich talentów

Czwarty podcast to „Mała wielka firma” Marka Jankowskiego. Są to nagrania dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwijać swój biznes, ale też siebie. Tematyka ta interesuje mnie od momentu, gdy zamarzyłam sobie, że chcę przestać pracować na etacie i przejść na swoje. Autor opowiada o tym, jak zdobyć nowych klientów, jak sprzedawać czy jak być bardziej produktywnym, nie tylko zawodowo, ale też osobiście.

Z pasją o mocnych stronach
Z pasją o mocnych stronach

Piąty podcast to nagrania Dominika Juszczyka, czyli „Z pasją o mocnych stronach”. Na Dominika trafiłam w momencie, gdy postanowiłam wykonać test Gallupa. Osobiście polecam, ja wybrałam wersję pięciu najważniejszych talentów i byłam niesamowicie zaskoczona wynikami. Wszystkie talenty były tak bardzo zgodne ze mną, że aż mnie zamurowało. Do tego wreszcie ktoś nadał nazwy moim talentom, co mocno ustrukturyzowało moją wiedzą o samej sobie.

Wracając do podcastu – autor opisuje w nim, jak wykorzystać własne talenty, aby być produktywnym i osiągać swoje cele. Dodatkowo Dominik przeprowadza wywiady z przedstawicielami poszczególnych talentów, aby pokazać, jak można je wykorzystać w codziennym życiu i osiągać sukcesy.

Andrzej Tucholski
Andrzej Tucholski

Szósty podcast to nagrania Andrzeja Tucholskiego, czyli „Przekonajmy się”. Podcasty Andrzeja poznałam z serii SWPS „Można”, gdzie rozmawiał z osobami, które były studentami uczelni lub są powiązani ze szkołą. W swoim podcaście Andrzej zaprasza słuchaczy do rozmów na temat ogarniania życia, psychologii, filozofii czy szukania własnego sensu w życiu. Autor opowiada o tych tematach w bardzo swobodnym języku, podając przykłady z życia wzięte, aby lepiej zobrazować swoje myśli.

Tu Okuniewska
Tu Okuniewska

O życiu i nie tylko, czyli podcasty Okuniewskiej

Siódmy podcast to nagrania Joanny Okuniewskiej. Autorka wypuszcza dwa podcasty. W pierwszym z nich, „”Tu Okuniewska”, opowiada o osobistych problemach i radościach życia oraz przedstawia swoje przemyślenia na temat świata i ludzi. Sama nie zdążyłam się w niego jeszcze zagłębić, ale słyszałam same dobre rzeczy na jego temat.

Ja i moje przyjaciółki idiotki
Ja i moje przyjaciółki idiotki

Drugi podcast ma tytuł „Ja i moje przyjaciółki idiotki”. Autorka opowiada o miłosnych rozterkach, złamanych sercach, życiowych rozczarowaniach i związkach bez szczęśliwego zakończenia. To opowieści kobiet, które miały odwagę się głupio zakochać, a teraz są w stanie się z tego śmiać. Podobno hit, jeszcze nie znam, ale się zapoznam.

To by było na tyle w kwestii podcastów, które polecam do słuchania. Wiem, że istnieją jeszcze audiobooki, które równie świetnie nadają się do słuchania podczas innych czynności. Ja jednak nie mam do nich przekonania głównie dlatego, że kocham czytać książki i dotykać papierowych stronic. Tak już mam, ale jeśli ty lubisz audiobooki, to słuchaj ich często i z pasją. Obiecuję, nie zaszkodzi Ci to.

Co Ty sądzisz o zdobywaniu wiedzy poprzez słuchanie treści? Znasz jakieś godne polecenia podcasty? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

            Cataleja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *