efekt domina w życiu
Nawyki

Efekt domina, czyli reakcja łańcuchowa dobrych nawyków

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, co powoduje sukces – szczęście czy ciężka praca. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tworzeniu reakcji łańcuchowej dobrych nawyków, czyli o tym, jak wykorzystać efekt domina na naszą korzyść. Według naukowców nie można zmienić tylko jednego zachowania. Nasze zachowania są ze sobą powiązane, więc kiedy zmieniasz jedno zachowanie, inne również się zmieniają.

Efekt domina stwierdza, że zmiana jednego zachowania spowoduje aktywację reakcji łańcuchowej i zmianę w zachowaniach pokrewnych. Naukowcy odkryli, że kiedy ludzie każdego dnia zmniejszali ilość siedzącego czasu wolnego, zmniejszali również dzienne spożycie tłuszczu.

Uczestnikom badania nigdy nie powiedziano konkretnie, że powinni jeść mniej tłuszczu, ale ich nawyki żywieniowe poprawiły się jako naturalny efekt uboczny, ponieważ spędzali mniej czasu na kanapie, oglądając telewizję i bezmyślnie jedząc. Jeden nawyk prowadził do drugiego, jedno domino powaliło następne.

efekt domina w życiu
efekt domina w życiu

Efekt domina w życiu

Możesz zauważyć podobne wzorce w swoim życiu. Osobisty przykład – jeśli trzymam się swojego nawyku praktykowania jogi, to naturalnie stwierdzam, że jestem bardziej skupiona na pracy i śpię spokojniej w nocy, mimo że nigdy nie planowałam konkretnej poprawy któregokolwiek z tych zachowań. Odkąd przestałam jeść mięso automatycznie ograniczyłam ilość spożywanych fast foodów oraz słodyczy, choć wcale nie miałam tego w planach.

Efekt domina odnosi się również do negatywnych nawyków. Może się okazać, że nawyk sprawdzania telefonu prowadzi do nawyku klikania powiadomień w mediach społecznościowych, co prowadzi do nawyku bezmyślnego przeglądania mediów społecznościowych, co prowadzi do kolejnych 20 minut zwlekania.

Wiele nawyków i czynności, które składają się na nasze codzienne życie, jest ze sobą powiązanych. Zdumiewająca współzależność rzeczy jest głównym powodem, dla którego wybory w jednej dziedzinie życia mogą prowadzić do zaskakujących rezultatów w innych dziedzinach, niezależnie od Twoich planów.

Łańcuch nawyków a zaangażowanie i konsekwencja
Łańcuch nawyków a zaangażowanie i konsekwencja

Łańcuch nawyków a zaangażowanie i konsekwencja

O co w tym wszystkim chodzi? Łańcuch nawyków wykorzystuje jedną z podstawowych zasad ludzkiego zachowania: zaangażowanie i konsekwencję. Podstawową ideą jest to, że jeśli ludzie zaangażują się w pomysł lub cel, nawet w bardzo niewielkim stopniu, są bardziej skłonni do dotrzymania tego zobowiązania, ponieważ teraz postrzegają ten pomysł lub cel jako zgodny z ich własnym obrazem.

Efekt domina nie tylko tworzy kaskadę nowych zachowań, ale często także zmienia osobiste przekonania. Gdy przewraca się kolejne maleńkie domino, zaczynasz wierzyć w nowe rzeczy o sobie i budować nawyki oparte na tożsamości.

Łańcuch nawyków to nie tylko zjawisko, które Ci się przydarza, ale coś, co możesz stworzyć. W Twojej mocy jest wywołanie reakcji łańcuchowej dobrych nawyków poprzez budowanie nowych zachowań, które w naturalny sposób prowadzą do kolejnego udanego działania. Przedstawię Ci teraz trzy zasady efektu domina.

Trzy zasady efektu domina

Po pierwsze, zacznij od tego, do czego masz największą motywację. Zacznij od małego zachowania i rób to konsekwentnie. Będzie to nie tylko satysfakcjonujące, ale także otworzy Ci oczy na typ osoby, którą możesz się stać. Nie ma znaczenia, które domino przewróci się pierwsze, o ile jedno się przewróci. To może być tak mała rzecz jak dziesięć przysiadów zaraz po przebudzeniu albo dziesięć stron książki przy porannej kawie.

zaczynaj powoli i nie przerywaj łańcucha
zaczynaj powoli i nie przerywaj łańcucha

Po drugie, utrzymaj tempo i natychmiast przejdź do następnego zadania, do którego masz motywację. Niech pęd ukończenia jednego zadania przeniesie Cię bezpośrednio do następnego zachowania. Z każdym powtórzeniem będziesz bardziej zaangażowana w swój nowy obraz siebie.

W przypadku dziesięciu przysiadów po jakimś czasie poczujesz niedosyt i być może dołożysz sobie kolejne dziesięć albo wprowadzisz brzuszki. Dziesięć stron książki przy porannej kawie może sprawić, że zaczniesz czytać rozdział dziennie i nim się obejrzysz zaczniesz czytać jedną lub dwie książki na miesiąc.

Po trzecie, w razie wątpliwości podziel wszystko na mniejsze kawałki. Próbując nowych nawyków, skup się na tym, aby były jak najmniejsze i łatwe do opanowania. Efekt domina dotyczy postępu, a nie wyników. Po prostu utrzymuj tempo. Pozwól, aby proces się powtarzał, ponieważ jedno domino automatycznie przewraca następne.

Kiedy jeden nawyk nie prowadzi do następnego zachowania, często dzieje się tak dlatego, że zachowanie nie jest zgodne z tymi trzema zasadami. Istnieje wiele różnych sposobów doprowadzenia do upadku domina. Skoncentruj się na zachowaniu, które Cię ekscytuje, i pozwól mu płynąć przez całe życie.

Jak wykorzystujesz efekt domina w swoim życiu? Jaki łańcuch nawyków zauważyłaś w swoim życiu – pozytywnych czy negatywnych? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *