złe decyzje są oznaką wzrostu
Produktywność

Wybór optymalny, czyli o tym, jak się mylić

W poprzednim poście rozmawialiśmy o efekcie domina, czyli o korzyściach z reakcji łańcuchowej nawyków. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak się mylić. Z reguły jesteśmy dla siebie niesamowicie surowe, jeśli chodzi o popełnienie błędów i podejmowanie ważnych decyzji w życiu. Wystarczy drobne niepowodzenie i od razu przekreślamy naszą szansę na sukces.

            Jeśli nasze pierwsze związki kończą się zerwaniem, uważamy, że naszym przeznaczeniem jest pozostanie samotną na zawsze. Gdy pójdziemy do szkoły, zdobędziemy dyplom i spędzimy lata przygotowując się do pracy, której w końcu nienawidzimy, czujemy się jak chodząca porażka, ponieważ nie udało nam się wszystkiego poukładać.

Jedna zła decyzja przekreśla wszystko

Jeśli marzymy o napisaniu książki, założeniu organizacji non-profit lub stworzeniu czegoś wartościowego i natrafiamy na pierwszą próbę, mówimy, że nie jesteśmy do tego stworzone. W takich przypadkach, kiedy próbujemy zrobić coś, co jest złożone i wieloaspektowe, uważamy, że pomyłka jest w rzeczywistości znakiem, że robimy coś źle.

jedna zła decyzja przekreśla wszystko
jedna zła decyzja przekreśla wszystko

            Z jakiegoś powodu często oczekujemy, że nasz pierwszy wybór będzie wyborem optymalnym. Jednak w rzeczywistości całkiem normalne jest, że pierwsza próba jest nieprawidłowa lub błędna. Dotyczy to zwłaszcza najważniejszych decyzji, które podejmujemy w życiu.

Pierwszy wybór rzadko jest wyborem optymalnym

            Weźmy na tapet znalezienie odpowiedniej osoby do zawarcia małżeństwa. Pomyśl o pierwszej osobie, z którą się spotykałaś. Czy ta osoba byłaby najlepszym wyborem na Twojego partnera życiowego? Cofnij się jeszcze dalej i wyobraź sobie pierwszą osobę, w której się zakochałaś. Znalezienie odpowiedniego partnera jest skomplikowane, a oczekiwanie, że uda Ci się to osiągnąć za pierwszym razem, jest nierozsądne. Rzadko się zdarza, żeby ten pierwszy był tym jedynym.

            Spójrzmy na wybór swojej kariery. Jakie jest prawdopodobieństwo, że Twoje 22-letnie JA będzie mogło optymalnie wybrać karierę, która będzie dla Ciebie najlepsza w wieku 40 lat? Albo 30 lat? A może nawet 25 lat? Zastanów się, ile nauczyłeś się o sobie od tamtego czasu. W życiu zachodzi wiele zmian i rozwoju. Nie ma powodu, by sądzić, że po ukończeniu studiów powinno się bez problemu wybrać życiową pracę.

optymalny wybór kariery zawodowej
optymalny wybór kariery zawodowej

            Podobnie rzecz się ma z założeniem biznesu. Jest mało prawdopodobne, że Twój pierwszy pomysł na biznes będzie najlepszy. Prawdopodobnie nie będzie nawet dobry. Taka jest rzeczywistość przedsiębiorczości. Jeśli chodzi o złożone kwestie, takie jak określenie wartości, które chcesz w partnerze lub wybór ścieżki kariery, Twoja pierwsza próba rzadko prowadzi do optymalnego rozwiązania.

Złe decyzje są oznaką wzrostu

            Mylenie się nie jest tak złe, jak nam się wydaje. Popełniłam wiele błędów w swoim życiu i wyciągnęłam pięć głównych lekcji z moich doświadczeń. Po pierwsze, wybory, które z perspektywy czasu wydają się słabe są oznaką wzrostu, a nie samooceny czy inteligencji. Kiedy patrzysz wstecz na swoje wybory sprzed roku, zawsze powinnaś mieć nadzieję na znalezienie kilku decyzji, które wydają się teraz głupie, ponieważ oznacza to, że się rozwijasz.

złe decyzje są oznaką wzrostu
złe decyzje są oznaką wzrostu

Jeśli przebywasz tylko w strefie swojego komfortu, w której wiesz, że nic nie może się zepsuć, nigdy nie uwolnisz swojego prawdziwego potencjału. Jeśli wiesz o czymś wystarczająco dużo, aby podjąć optymalną decyzję za pierwszym razem, to nie rzucasz sobie wyzwania.

Ucz się na błędach

            Po drugie, biorąc pod uwagę fakt, że Twój pierwszy wybór może być zły, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zacząć. Im szybciej uczysz się na błędach, tym szybciej możesz odkryć, co jest dobre. W przypadku złożonych sytuacji, takich jak relacje lub przedsiębiorczość, musisz dosłownie zacząć, zanim poczujesz się gotowa, ponieważ nikt nie jest w stanie być naprawdę gotowy. Najlepszym sposobem na naukę jest rozpoczęcie ćwiczeń.

ucz się na błędach
ucz się na błędach

            Po trzecie, podziel tematy, które są zbyt duże, aby je opanować, na mniejsze zadania, które można ogarnąć. Nie mogę spojrzeć na Twoją firmę i mówić Ci, co masz robić. Przedsiębiorczość to zbyt duży temat. Ale mogę spojrzeć na dowolną stronę internetową i powiedzieć, jak zoptymalizować ją pod kątem tworzenia listy mailowej, ponieważ ten temat jest na tyle mały, że mogę rozwinąć pewien poziom wiedzy. Jeśli chcesz być lepsza w dokonywaniu trafnych pierwszych wyborów, graj na mniejszej arenie.

            Po czwarte, czas, aby zaufać swoim przeczuciom, to czas, kiedy masz wiedzę lub doświadczenie, aby je poprzeć. Możesz ufać sobie, że podejmujesz trafne decyzje w obszarach, w których masz już udowodnioną wiedzę. W każdym innym przypadku jedynym sposobem na odkrycie tego, co działa, jest przyjęcie filozofii eksperymentowania.

Zły wybór nic nie przekreśla

            Po piąte, fakt, że zdarzy się porażka, nie jest usprawiedliwieniem dla oczekiwania porażki. Nie ma powodu do depresji lub rezygnacji tylko dlatego, że dokonasz kilku złych wyborów. Co ważniejsze, za każdym razem musisz dawać z siebie wszystko, ponieważ to wysiłek i praktyka napędzają proces uczenia się. Są niezbędne, nawet jeśli Ci się nie uda. Uświadom sobie, że żaden pojedynczy wybór nie jest skazany na niepowodzenie, ale okazjonalna porażka to koszt, który musisz zapłacić, jeśli chcesz mieć rację.

            Twój pierwszy wybór rzadko jest wyborem optymalnym. Zrób to teraz, przestań się oceniać i zacznij się rozwijać. Jakie jest Twoje podejście do pomyłek? Pozwalasz sobie na nie od czasu do czasu czy biczujesz się okrutnie za nawet mały błąd? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *