Zmniejszanie przeszkód, czyli jak wyznaczać terminy projektom
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, kiedy powinnaś iść własnym tempem, a kiedy naśladować innych. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak zmniejszanie przeszkód wpływa na wyznaczanie terminów. Wyznaczanie celów byłoby łatwe, gdyby nie wszystkie przeszkody, które stają nam na drodze. Zwykle wkrótce po podjęciu decyzji o zrobieniu czegoś wszechświat, jakby chcąc przetestować naszą determinację, rzuca zupełnie nieoczekiwaną przeszkodę. Te przeszkody mogą często wydawać się nie do pokonania i sprawiają, że to, co wcześniej uważałaś za łatwe zadanie, staje się niemożliwym wyzwaniem. Zachorowanie zaraz po rozpoczęciu ćwiczeń. Niespodziewane rachunki zaraz po tym, jak zdecydujesz się rzucić pracę. Awaria komputera, gdy trzeba ukończyć projekt.
Terminy dotyczące oprogramowania są często przedmiotem żartów, ponieważ są całkowicie niewiarygodne i nierealne. Kiedyś słyszałam, jak programista powiedział, że ogólna zasada dotycząca faktycznego terminu brzmi – podwój czas, jaki myślisz, że potrzebujesz do ukończenia zadania, a następnie dodaj sześć miesięcy. Złożone projekty często nie uwzględniają dużego prawdopodobieństwa, że przed wieloma zmiennymi wymaganymi do pomyślnej realizacji pojawi się nieoczekiwana przeszkoda.
Zmniejszanie przeszkód – czy da się je ominąć?
W całej tej niepewności niektórzy ludzie wahają się przed wyznaczeniem terminów realizacji swoich celów. Jeśli przypadkowe działanie może całkowicie zepsuć harmonogram, wiele osób zastanawia się, czy określony termin nie jest tylko receptą na stres i katastrofę. Korzystanie z celów i wyznaczanie twardych terminów nie musi być grą losową. Możliwe jest wyznaczenie realistycznych terminów pomimo przeszkód, które pojawiają się w niewygodnych momentach.
Rozwiązaniem jest zmniejszanie przeszkód. Rzadko kiedy przeszkody na drodze do naszego celu są tak ogromne i kolosalne, jak się początkowo wydawały. Zmniejszając przeszkody, zaczną się pojawiać trasy wokół nich. Chociaż najszybszą ścieżką między dwoma punktami jest linia prosta, rzadko kiedy nasze cele przebiegają tak gładko. Zmniejszając przeszkody, możemy zapewnić, że nawet duże wyzwania nigdy nie będą ślepą uliczką. Chciałabym podzielić się z wami moją własną metodą zmniejszania przeszkód, tak aby moje cele były nadal osiągalne.
Ustaw niezniszczalny standard
Aby skutecznie ominąć swoje cele, musisz najpierw zbudować w sobie niezniszczalny standard. Ten niezniszczalny standard oznacza, że nie zrezygnujesz ze swojego celu. Siła twoich celów jest wprost proporcjonalna do wytrwałości i determinacji. Oznacza to brak racjonalizacji i wymówek. Za każdym razem, gdy usprawiedliwiasz się przed jakimś celem, nie tylko sabotujesz swój proces do osiągnięcia tego celu, ale także poziom samodyscypliny i wytrwałości. Niektóre przypadki mogą wydawać się logiczne. Jeśli jesteś chora w trakcie treningu do maratonu, może być sensowne, aby odczekać i zacząć od nowa, gdy poczujesz się lepiej. Niestety ta akcja wiąże się z ogromnymi kosztami, jeśli chodzi o twoją zdolność do wytrwałości w późniejszym celu.
Budowanie niezniszczalnego standardu wymaga czasu. Jeśli wcześniej miałaś problemy z zaangażowaniem się, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje mięśnie dyscyplinujące są trochę słabe. Zacznij od zbudowania tej umiejętności poprzez łatwiejsze wyzwania. Tak jak wymówki zadają niesamowity cios twojej zdolności do wytrwałości, tak determinacja w trudnym wyzwaniu tworzy niesamowitą moc. Jeśli możesz kontynuować swój cel pomimo ogromnych przeszkód, będziesz miała odwagę i dyscyplinę, aby stawić czoła jeszcze większym.
Chociaż większość ludzi rozumie, że muszą wyznaczyć niezniszczalny standard, niewielu to robi. Zrozum, że nie używam terminu „niezniszczalny” lekko. Dla większości ludzi ich standard jest łamliwy po pewnym progu. Pewna ilość pokus, trudności lub przeszkód i porzucą swoją decyzję. Niezniszczalny oznacza, że zawsze znajdziesz sposób. Stworzenie tego standardu w sobie może zająć trochę czasu, ale kiedy już go masz, możesz pokonać gigantyczne przeszkody, które innym wydają się niemożliwe.
Żadna przeszkoda nie jest nieskończona
Aby naprawdę stworzyć swój niezniszczalny standard, musisz mieć inne przekonanie, które mówi, że żadna przeszkoda nie jest nieskończona. Nieskończenie duże przeszkody nie istnieją, a każda z nich ma trasę z jednej strony na drugą. Kreatywność to mięsień, który jest używany tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Mając niezniszczalny standard i przekonanie, że żadna przeszkoda nie jest nieskończona, Twój mózg zawsze może stworzyć możliwą ścieżkę do celu. Ta ścieżka może być zupełnie inna niż twoja pierwotna intencja, ale zawsze istnieje. Masz to, w co wierzysz. Jeśli uważasz, że Twoja przeszkoda nie ma rozwiązania, to tak nie jest.
Mając tę wiarę w ręku, możesz rozpocząć burzę mózgów w celu znalezienia możliwych alternatywnych tras wokół przeszkody. Twoje zobowiązanie do ćwiczeń, gdy jesteś chora, może być trudną przeszkodą, ale nie jest nieskończone. Możesz zdecydować się na zastąpienie rutyny ćwiczeń lżejszymi ćwiczeniami kondycyjnymi. Może spróbować rozciągania lub treningu elastyczności. Możesz także zdecydować, że podczas choroby nadal możesz ćwiczyć, bo nie jest z tobą tak źle.
Zmniejszanie przeszkód – odbuduj pewność siebie
Rozpocznij sesję burzy mózgów od czystej kartki papieru. Napisz przeszkodę w formie pozytywnego pytania. Na przykład możesz napisać: „Jak mogę kontynuować mój plan ćwiczeń, gdy jestem chora?” Zacznij spisywać wszelkie możliwe pomysły, które mogą mieć nawet niewielką szansę na doprowadzenie Cię do celu. Twoim celem w tej sesji burzy mózgów nie jest analiza wykonalności Twoich pomysłów. Twoim celem jest ilość pomysłów. Analiza wykorzystuje lewą połowę mózgu, a kreatywność prawą. Skoncentruj się tylko na prawej połowie w poszukiwaniu odpowiedzi, użyj lewej połowy, gdy masz wystarczającą ilość pomysłów.
Nie uzyskaj tylko jednej odpowiedzi na przeszkodę. Zmniejszenie przeszkody to nie tylko objęcie jej jedną trasą, ale znalezienie dziesiątek. Dzięki dziesiątkom możliwych tras omijających przeszkodę możesz odzyskać motywację i wiarę w możliwość dotarcia do celu. Musisz odbudować swoją pewność siebie, znajdując wiele sposobów obejścia problemu. To przywróci Ci wiarę w Twoje decyzje i zaangażowanie.
Stań się uparta w pogoni za odpowiedzią. Nie pozwól, aby myśl, że przeszkoda jest nierozwiązywalna lub nieskończona, nawet weszła do twojego umysłu. Jeśli zaczniesz myśleć negatywnie o swoich zdolnościach, szybko skup się na pozytywach i rozwiązaniach. Zadaj sobie pytania typu – „Jak mogę osiągnąć ten cel pomimo mojej przeszkody?” lub „Jakie inne doświadczenia życiowe mogę wykorzystać, aby udowodnić, że pokonałam większe przeszkody niż ta?”.
Ustal ścisłe terminy pośrednie
Jeśli wyznaczasz sobie cel na dłuższy okres, który zajmie kilka miesięcy, będziesz musiała wyznaczyć cele pośrednie i terminy ich osiągnięcia. Decydując się na zarobek trzykrotnie większej kwoty, niż obecnie zarabiasz, jest to cel o dłuższym zasięgu, którego nie można osiągnąć z dnia na dzień. Efektywne wykorzystanie celów pośrednich może zapewnić, że najważniejsze terminy pozostaną nietknięte.
Kiedy po raz pierwszy ustalasz swój cel, będziesz musiała określić termin na podstawie oszacowania czasu, jaki zajmie Ci osiągnięcie celu. Jeśli zdecydujesz się schudnąć zdrowa utrata dziesięciu kilogramów powinna zająć nieco mniej niż rok. Jeśli podjęłaś tę decyzję w styczniu, możesz zdecydować o wyznaczeniu terminu, w którym Twój cel dalekosiężny to kolejny Sylwester. Teraz całkowicie zapomnij o swoim długim terminie.
Zacznij wyznaczać cele pośrednie, które są bardziej rygorystyczne niż długoterminowe terminy. Twój cel utraty wagi w pierwszym miesiącu może wynosić 2 kilogramy, co przekracza kilogram wymagany w długim terminie. Twoim celem jest stworzenie niewiarygodnej pilności na wczesnym etapie celu, aby nie dać się złapać na szamotaniu w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
Większość ludzi całkowicie ignoruje możliwość, że przeszkoda może zatrzymać ich postęp. Planują swój cel stopniowo, nie mając absolutnie żadnego miejsca na błędy. Planując osiągnięcie celu przed terminem, możesz pokonywać większe przeszkody, które utrudniają postęp. Stosowanie ścisłych terminów pośrednich zapewnia szybkie poruszanie się, nawet jeśli nie masz pewności, że na horyzoncie pojawiła się przeszkoda.
Zmniejszanie przeszkód – zawsze dawaj z siebie 110%
Moja ostatnia uwaga dotycząca przeszkód jest po prostu taka – ludzie mogą robić niesamowite rzeczy, gdy są do tego zmuszeni. Siła istot ludzkich jest w dużej mierze niewykorzystana, chyba że wymusi ją prawdziwy zestaw zbliżających się okoliczności. Wiele osób obawia się uwolnienia pełnego potencjału na przeszkodzie, ponieważ martwią się o swój własny wizerunek, jeśli im się nie uda. Twierdzę, że jest odwrotnie. Poświęcenie z siebie wszystkiego problemowi i niedotrzymanie terminu to znak, że w końcu stawiasz czoła wyzwaniom godnym Ciebie jako człowieka. Nawet jeśli wszystko w środowisku mówi Ci, że nie odniesiesz sukcesu, i tak daj z siebie 110%. Przynajmniej to doświadczenie sprawi, że ogromnie się rozwiniesz, niezależnie od końcowego wyniku.
Zmniejszanie przeszkód może pozwolić Ci je pokonać. To musi zawsze zaczynać się od niezniszczalnego standardu i zaangażowania. Przekonanie, że wszystkie przeszkody są skończone i możliwe do rozwiązania, jest niezbędne do znalezienia właściwej odpowiedzi na twój problem. Wreszcie, koncentrując swoje wysiłki na ściśle określonych, pośrednich terminach, możesz stworzyć dodatkowe miejsce dla swoich celów, aby wchłonąć nawet najtrudniejsze przeszkody. Pokonanie przeszkody może tylko uczynić Cię silniejszą. Nie chowaj się ani nie unikaj swoich problemów, ale daj im z siebie wszystko, co masz. Ostatecznie to nie przeszkody się kurczą, po prostu stałaś się silniejsza. Podziel się swoimi przemyśleniami na temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.