Wyznaczanie celów - proces
Planowanie

Wyznaczanie celów – jak to robić z głową?

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak technika Pomodoro może wpływać na skupienie i produktywność. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak wyznaczanie celów może pomóc Ci stworzyć życie, o którym marzysz. Wyznaczanie celów to jeden z najlepszych sposobów na zbudowanie lepszej przyszłości dla siebie. Ale co to jest dokładnie? Gdzie powinnaś zacząć? Jaki jest najlepszy sposób na osiągnięcie swoich celów? To świetne pytania, o których warto pamiętać podczas podróży w poszukiwaniu celów. Cele, które sobie wyznaczasz, mogą ciągle się zmieniać, ale proces powinien zawsze być taki sam. Innymi słowy system, którego używasz do osiągnięcia swoich celów, powinien być skonfigurowany w ten sam sposób za każdym razem, niezależnie od celu.

Wyznaczanie celów to nie jest jedna z tych rzeczy, o których możesz powiedzieć, że je zrobisz, a potem mieć nadzieję, że wszystko się ułoży samo. Wyznaczenie i osiąganie celów wymaga świadomego wysiłku. Czy to będzie łatwe? Czasem tak, czasem nie. Tak czy inaczej, rezultaty, których szukasz, będą warte poświęconego czasu. Ponieważ wierzę, że możesz stworzyć swoje idealne życie, w pełni wykorzystując 24 godziny, które dostajesz każdego dnia. Że idąc pobiegać zamiast jeść ciastko lub biorąc udział w kursie zamiast oglądać program, już dziś możesz zacząć budować dla siebie lepszą przyszłość. Wyznaczanie celów jest jednym z najlepszych sposobów, w jaki możesz to osiągnąć. Jak się wkrótce przekonasz, uwzględnia przyszłość, której szukasz, i pomaga Ci podjąć kroki, które pozwolą Ci tam dotrzeć.

Wyznaczanie celów – zrozumienie ustaleń

Często najlepszym miejscem na rozpoczęcie jest początek i nie inaczej jest w przypadku wyznaczania celów. Zanim zagłębimy się w proces wyznaczania celów, pomocne będzie wyjaśnienie, na czym on polega. Zatem… czym jest wyznaczanie celów? Kiedyś postawiłam sobie za cel, że w ciągu roku będę czytać 1-2 książki miesięcznie. Opracowałam więc szczegóły, jak to będzie wyglądać, kiedy znajdę na to czas i zaczęłam czytać. W niektóre miesiące udało mi się przeczytać 3 książki, w innych 1, a czasem żadną. Tak czy inaczej, wiedziałam, że idę właściwą drogą. Kiedy ten rok minął, oficjalnie ukończyłam 21 książek. Chciałabym myśleć, że ta liczba byłaby jeszcze wyższa, ale przeczytałam kilka długich biografii, co mnie spowolniło. Dlaczego Ci to mówię?

Chcę po prostu podkreślić, że bez ustalenia tego celu i pracy nad nim skończyłabym rok z dokładnie 21 mniej świetnymi książkami w moim życiu. O 21 mniej fragmentów wiedzy i mądrości, z których mogę się uczyć i czerpać z nich przyjemność. Innymi słowy, wyznaczając i osiągając ten cel, zyskałam ogromną wartość i świetnie się przy tym bawiłam. Cele nie muszą być czymś tak wielkim i trudnym, chociaż te najlepsze zwykle wiążą się z tym wymogiem. Cele powinny napełniać Cię ekscytacją i nadzieją na lepszą przyszłość. Ponieważ po drodze natkniesz się na pewne blokady. Na Twojej drodze pojawią się trudności, ale mając fundament, mocny powód do pracy nad osiągnięciem tego celu, będziesz miała determinację niezbędną do dalszego działania.

Wyznaczanie celów - zrozumienie ustaleń
Wyznaczanie celów – zrozumienie ustaleń

Znaczenie wyznaczania celów

Osobiście często zdarza mi się nie osiągnąć wyznaczonego cel. Rzadko wynika to z etyki pracy lub determinacji. W większości przypadków dzieje się tak dlatego, że:

  • osiągnięcie celu zajmuje więcej czasu, niż myślałam,
  • kroki, które podjęłam, poprowadziły mnie w złym kierunku.

Tak czy inaczej, jeśli/kiedy przegapisz cel, nie jest to wymówka, aby się poddać, jest to lekcja, z której możesz skorzystać. Jeśli nie uda Ci się osiągnąć wyznaczonego celu za pierwszym razem, przeanalizuj go ponownie, dowiedz się, co możesz, i wprowadź nowe kroki, które pomogą Ci osiągnąć cel następnym razem. Na przykład zawsze chciałam schudnąć. Poczułam, że jestem w stanie zrzucić kilka kilogramów i chciałam to osiągnąć. Dlatego postawiłam sobie za cel utratę około 10 kilogramów w ciągu 6 miesięcy.

Sześć miesięcy później schudłam 5 kilogramów. To nie jest nawet blisko 10 kilogramów. Czy się poddałam? Nie, zamiast tego dokonałam ponownej oceny i wprowadziłam nowe plany. W końcu doszłam do wniosku, że osiągnięcie mojej utraty wagi zajmie więcej czasu, niż początkowo planowałam. Rezultat – w ciągu kilku lat nie tylko straciłam 10 kilogramów, ale nadal utrzymuję wymarzoną wagę. Gdybym po tych pierwszych 6 miesiącach zrezygnowała z mojego pierwotnego celu, prawdopodobnie nadal byłabym w tym samym miejscu, w którym zaczynałam. Ale zamiast się poddać, zmieniłam plan i ostatecznie osiągnęłam swój cel, a nawet więcej. Pamiętaj o tym, wyruszając w swoją własną podróż. Tak długo jak będziesz się uczyć, powtarzać i ulepszać, możesz osiągnąć cele, do których dążysz.

Użyj wyznaczania celów

Teraz, gdy już rozumiesz, czym jest wyznaczanie celów, czas zastanowić się, jak możesz wyznaczać cele w swoim własnym życiu. Skorzystaj z tej sekcji, aby zrobić kolejny krok na swojej drodze do wyznaczania celów – czyli faktycznie wyznaczać cele, pracować nad nimi i je osiągać. Idealne życie, którego szukasz, jest o jeden lub dwa cele dalej. Podczas procesu wyznaczania celów należy pamiętać o długości wybranego celu. Istnieją 3 rodzaje perspektywy czasowej, z którymi będziesz pracować – cele krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe.

Technicznie rzecz biorąc, cele krótkoterminowe to wszystko, czego osiągnięcie zajmuje mniej niż 12 miesięcy, a cele długoterminowe to wszystko, czego osiągnięcie zajmuje więcej niż 12 miesięcy. Odkryłam jednak, że bardziej realistyczne ramy czasowe dla tych długości to:

  • krótkoterminowe 3-6 miesięcy,
  • średnioterminowe 6-18 miesięcy,
  • długoterminowe 18-24 miesięcy.

Możesz sama zdecydować, co będzie dla Ciebie najlepsze. Odkryłam, że stosowanie celów krótkoterminowych w połączeniu z długoterminową wizją wydaje się działać lepiej niż wyznaczanie konkretnego celu długoterminowego.

Wyznaczanie celów - proces
Wyznaczanie celów – proces

Proces wyznaczania celów

Istnieje prosty system, którego można użyć do wyznaczania celów. To plan ataku, który stosowałam raz po raz, aby wyznaczyć i osiągnąć własne cele. To proces, który pozwolił mi przebiec półmaraton, zbudować lepsze relacje z bliskimi, nauczyć się obcych języków czy pisać takie posty dla Was. Nie wymieniam tych rzeczy, żeby się przechwalać. Wymieniam je, żebyście wiedziały, że to działa. Że jeśli będziesz cierpliwa, zaufasz procesowi i włożysz pracę, możesz osiągnąć cele, do których dążysz. Nie zawsze może się to zdarzyć w wyznaczonym przez siebie czasie, ale jeśli będziesz się ciągle uczyć i doskonalić, możesz dotrzeć tam, gdzie chcesz. Jeśli chodzi o wyznaczanie celów, należy wykonać 4 kroki:

  • introspekcja – introspekcja dotyczy Twojego dziś i jutra. Wymaga spojrzenia na to, kim jesteś obecnie, co robisz i gdzie chcesz być w przyszłości.
  • zaplanuj swoje kroki – następnie zaplanuj swoje kroki i stwórz plan, który zabierze Cię z miejsca, w którym jesteś dzisiaj, do lepszej przyszłości, jaką sobie wyobrażasz.
  • zapisz to – zapisanie tego ma związek z zachowaniem odpowiedzialności poprzez zapisanie swoich celów i działań, aby je osiągnąć.
  • zabierz się do pracy, zacznij osiągać – odnosi się do procesu włożenia właściwej pracy, aby osiągnąć wyznaczone cele.

Jak osiągnąć cele?

Mając już wyznaczone cele, czas zająć się ich osiągnięciem. Proces osiągania celów można podzielić na 2 etapy:

  • śledzenie postępów – funkcja śledzenia wymaga od czasu do czasu sprawdzania siebie. Aby ustawić punkty kontrolne, kamienie milowe, które musisz osiągnąć, by mieć pewność, że nadal jesteś na dobrej drodze.
  • wykonaj kolejny krok – jest podobny do „zabierz się do pracy, zacznij osiągać”, ale ma jedną zasadniczą różnicę. Wykonanie kroku wiąże się z włożeniem pracy, gdy jesteś już w tym procesie od jakiegoś czasu, gdy sprawy zaczynają się komplikować. Ten krok wymaga ciągłego nacisku, nawet w obliczu przeciwności losu.

Mając już wyznaczone cele, możesz zastanawiać się, co możesz zrobić, aby zwiększyć wysiłki związane z wyznaczaniem celów. Innymi słowy, narzędzia, zasoby i przykłady, które możesz wykorzystać, aby pomóc sobie w swojej własnej podróży. Cóż, ten rozdział jest właśnie temu poświęcony. Kontynuujmy.

Warto mieć w pamięci kilka przykładów potencjalnych celów. W końcu wiedza o tym, co Cię wyróżnia, znacznie ułatwi proces wyznaczania celów. W życiu istnieje niemal nieskończona liczba dróg, dla których możesz wyznaczać cele. Przyjrzyjmy się kilku przykładom dotyczącym studentów, pracy i życia osobistego, aby zapewnić trochę inspiracji.

Ulepsz swoje wyznaczanie celów
Ulepsz swoje wyznaczanie celów

Ulepsz swoje wyznaczanie celów

Przykłady wyznaczania celów dla uczniów. Jako uczeń w dowolnej roli (czy to w klasie, czy poza nią) możesz wyznaczać sobie różne cele. Oto kilka przykładów wyznaczania celów uczniom:

  • weź udział w kursie online z interesującego Cię przedmiotu i ukończ go w ciągu 2 miesięcy,
  • zaoszczędź 5000 złotych na wyjazdy zagraniczne i uczenie się od nowej kultury,
  • ukończ semestr z oceną średnią 4,0 lub wyższą,
  • czytaj 1 książkę miesięcznie przez 6 miesięcy.

Przykłady wyznaczania celów w pracy. Podobnie jak w przypadku wyznaczania celów dla studentów, możesz także wyznaczać cele w swoim życiu zawodowym. Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem pozostającym w domu, przedsiębiorcą prowadzącym coś na boku, czy oddanym pracownikiem korporacji, zawsze możesz wyznaczyć sobie nowe cele. Na przykład:

  • rozpocznij działalność poboczną w ciągu 7 miesięcy,
  • podwój bazę klientów do początku następnego kwartału,
  • awansuj do nowego działu w ciągu najbliższych 6 miesięcy,
  • zaoszczędź 3000 złotych na drobny remont domu do czerwca.

Przykłady wyznaczania celów na całe życie. Działając niemal jak odrębna kategoria wszystkiego innego, istnieje niezliczona ilość celów, które możesz wyznaczyć w swoim życiu osobistym. Mogą to być cele finansowe, cele zdrowotne, cele związane z relacjami, co tylko chcesz. Oto kilka ogólnych celów, które możesz sobie wyznaczyć:

  • spędź 1 godzinę każdego wieczoru przez następne 3 miesiące, wykonując określone zajęcia rodzinne,
  • zrzuć 10 kilogramów w ciągu następnych 8 miesięcy,
  • zaoszczędź 20% zaliczki na nowy dom w ciągu następnego roku,
  • adoptuj zwierzę w ciągu najbliższych 6 miesięcy.

Wyznaczanie celów – podsumowanie

W trakcie wyznaczania celów pamiętaj o ponownym odwiedzaniu tego wpisu od czasu do czasu. Odśwież swoją wiedzę, sprawdzając kroki, które należy podjąć, powody, dla których wyznaczanie celów jest tak ważne, oraz zasoby, z których możesz skorzystać. Osiągnięcie celów zajmie trochę czasu, ale czas będzie płynął w każdym przypadku. Równie dobrze możesz spędzić go na pracy nad czymś, co zapewni Ci lepszą przyszłość.

Kiedy pojawią się wyzwania, przypomnij sobie, dlaczego chcesz osiągnąć ten cel. Kiedy osiągniesz kamienie milowe, poklep się po plecach. Jeśli nie trafisz w cel, oceń ponownie i działaj dalej. Gdy w końcu dotrzesz do celu, świętuj i doceń podróż taką, jaka jest. Spójrz wstecz na wszystko, co osiągnęłaś i spójrz w przyszłość, gdzie nadal chcesz dojść. Wykorzystaj efektywnie swój czas i zacznij działać już dziś. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *