W czym pomaga wieczorna rutyna?
Wieczorna rutyna

Wieczorna rutyna – 7P poprzedzające udany poranek

W poprzednim poście rozmawialiśmy o celach na nowy rok. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, czym jest wieczorna rutyna i jakie są jej zalety. Zapewne już wiele razy słyszałaś o zaletach porannej rutyny i wczesnego wstawania. Zanim jednak do tego przejdziemy chciałabym skupić się na czymś jeszcze bardziej podstawowym i równie bardzo znaczącym dla Twojej wydajności, czyli na wieczornej rutynie. Poniżej przedstawiam Ci moje „7P” udanej wieczornej rutyny.

Podsumowanie dnia, czyli ustalenie, jak minął Ci dzień. Jakie były Twoje najważniejsze zadania tego dnia i jak Ci z nimi poszło? Nie chodzi mi tu o skomplikowany proces podsumowania swoich codziennych osiągnięć, poczynając od najdrobniejszych. Nie rozdrabniaj się w ten sposób. Zwyczajnie wystarczy skupić się na trzech najważniejszych zadaniach tego dnia i ocenić ich wykonanie. Ocena, co poszło dobrze, a co nie, nie
powinna ci zająć więcej niż 5-10 minut. Zastanów się, co zostało Ci do zrobienia na jutro, aby nic Ci nie umknęło. Dzięki takim przemyśleniom sprawisz, że dręczące i nawracające myśli nie będą przeszkadzały Ci w nocy.

podsumowanie i planowanie dnia
podsumowanie i planowanie dnia

Podsumowanie i planowanie dnia

Planowanie dnia, czyli zaplanuj jutro. Zapisz od 1 do 3 najważniejszych zadań na następny dzień. Twoje najważniejsze zadania to czynności o najwyższej wartości, które wniosą największy wkład w Twoją pracę, rodzinę i ogólnie w życie. Po określeniu najważniejszych zadań zastanów się, co jeszcze na ciebie czeka następnego dnia. Jakie spotkania masz zaplanowane albo które zadania domowe jeszcze nad Tobą wiszą?
Ważne jest, aby mieć plan. Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu, aby zrobić wszystko, co chcesz. Zawsze jest zbyt wiele książek do przeczytania, miejsc do odwiedzenia, projektów do podjęcia i spraw do załatwienia.

Przygotuj się na nadchodzący dzień. Twoje ciało jest jak maszyna, która wykorzystuje odpoczynek, jedzenie i wodę do wytwarzania energii. Każdego dnia Twoje ciało potrzebuje tej energii, aby przetrwać, myśleć, dobrze sobie radzić, być szczęśliwą. Nie masz nieskończonej energii. Poziom energii psychicznej i emocjonalnej osiąga szczyt na początku dnia po dobrze przespanej nocy. Każdy wybór, jakiego dokonujesz, pochłania
część Twojej energii. Kiedy Twoja energia słabnie, każda decyzja będzie coraz trudniejsza. W końcu Twój zmęczony mózg zacznie szukać skrótów.

Istnieją dwa skróty. Mózg albo zdecyduje się działać impulsywnie, zamiast przemyśleć konsekwencje („Jasne, opublikuję to na Facebooku. Co może pójść nie tak?”). Albo całkowicie uniknie podjęcia decyzji. Unikanie wyboru często powoduje większe problemy na dłuższą metę („Nie chce
mi się myśleć o znalezieniu wszystkich składników potrzebnych do ugotowania zdrowego obiadu. Idę do McDonalds.”). Zmęczenie psychiczne jest bardziej złośliwe niż zmęczenie fizyczne, ponieważ nie jesteś go świadoma. Ograniczona

Wieczorna rutyna i jej zasady
Wieczorna rutyna i jej zasady

Wieczorna rutyna i jej zasady

Popraw swoje umiejętności. Co przez to rozumiem? Spójrz na swoje najważniejsze zadania. Czy jest jakieś szkolenie, które mogłabyś zrobić, aby poprawić się w tej dziedzinie? Czy nauka szybszego pisania pomogłaby Ci być bardziej wydajną w pracy? Być może udział w kursie online na temat komunikacji poprawiłby Twoją zdolność do przedstawiania swoich pomysłów. Niezależnie od obszaru, który chciałabyś poprawić, poświęć 15 minut swojej wieczornej rutyny na poprawę tej konkretnej dziedziny życia.
Czas spędzony na doskonaleniu się w ważnych zadaniach zwiększy Twoją efektywność i sprawi, że będziesz mogła osiągnąć więcej. Nie ignoruj tej możliwości – 15 minut to mało, ale pamiętaj, że małe sukcesy kumulują się w wielkie osiągnięcia.

Posprzątaj swoje otoczenie. Nie zrozum mnie źle – nie chodzi mi o gruntowne odgruzowywanie całego domu. Rozejrzyj się po swoim pokoju. Jaki typ osoby żyje w takim środowisku? Artysta? Miłośnik przyrody? Niechluj? Jakim typem osoby starasz się być? Stwórz środowisko kogoś, kto dba o siebie. Posprzątaj bałagan, który się nagromadził w ciągu dnia, bo zadbane otoczenie sprzyja lepszemu spaniu. Odłóż wszystkie rzeczy na swoje miejsce i wstaw naczynia do zmywarki – w większości przypadków te proste działania sprawią, że rano będziesz miała te przykre obowiązki z głowy.

W czym pomaga wieczorna rutyna?
W czym pomaga wieczorna rutyna?

W czym pomaga wieczorna rutyna?

Połóż się spać o odpowiedniej porze. Idealny wieczór oznacza, że kładziesz się spać wystarczająco wcześnie, abyś mogła w pełni wypocząć na następny dzień. Dla tych, którzy potrzebują pomocy z matematyką, jeśli budzisz się do pracy o 6 rano, powinnaś zasnąć nie później niż o 23:00, aby uzyskać minimum 7 godzin snu, których Twoje ciało potrzebuje do osiągnięcia maksymalnej wydajności (najlepiej, aby uzyskać 8-9 godziny). Dla niektórych może to brzmieć jak starsza pani, ale będziesz bardziej produktywna, jeśli uzyskasz odpowiednią ilość odpoczynku. Poczujesz się też lepiej.

Pozbaw swój umysł stymulacji. Telewizor, komputer, tablety i wszystko inne z kuszącym, świecącym ekranem – odłącz się od tego przynajmniej godzinę przed snem. Aby przyzwyczaić się do tego nawyku, może być konieczne ustawienie w telefonie odwróconego budzika, który przypomni Ci o elektronicznej godzinie policyjnej. Powinnaś także rozważyć ustawienie telefonu komórkowego w trybie nie przeszkadzać. Mój jest
ustawiony na przejście w ten tryb od 22:00 do 7:00. Nadal jednak zezwalam na połączenia z „ulubionych” na wypadek sytuacji awaryjnej

„7P” przygotuje Cię na „doskonałe” dni. Dni, w których wszystko, co naprawdę ważne, robisz sprawnie, byś mogła cieszyć się życiem. Ostatecznym celem każdej z nas jest długie, szczęśliwe i zdrowe życie, prawda? Bez czego Ty nie wyobrażasz sobie swojej wieczornej rutyny? Jakie czynności są dla Ciebie kluczowe, aby przygotować się na dobry poranek? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *