Uczyć się mniej, pamiętać więcej – przewodnik po pamięci cz. IV
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, na czym polega przechowywanie wspomnień. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, co zrobić, aby uczyć się mniej, a pamiętać więcej. Efekt odstępu to niewątpliwie jedno z najważniejszych odkryć nauki o pamięci. Koncepcja odstępów jest taka, że aby osiągnąć ten sam wynik na danym teście, potrzebujesz ogólnie znacznie mniej czasu na zapamiętanie czegoś, jeśli podzielisz naukę na wiele sesji, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy uczysz się wszystkiego podczas jednej sesji. Jako demonstrację rozważmy eksperyment przeprowadzony przez słynnego psychologa Hermanna. Ebbinghaus przez dwa kolejne dni studiował dwie listy słów. Pierwszego dnia spędził 1 minutę na studiowaniu listy A i 7,5 minuty na liście B. Drugiego dnia musiał spędzić kolejne 20 minut na liście A, aby doskonale ją zapamiętać. Jednakże potrzebował tylko 7,5 dodatkowych minut, aby zapamiętać listę B.
Dzięki bardziej równomiernemu rozmieszczeniu sesji w przypadku listy B Ebbinghausowi udało się zaoszczędzić około ¼ całkowitego czasu spędzonego na nauce. Podobnie, jeśli przygotowanie do testu zajmuje Ci 3 godziny z rzędu, w sumie możesz potrzebować mniej niż 2 godziny, jeśli podzielisz ten czas na 2 lub 3 sesje o jednakowej wielkości rozłożone na kilka dni. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej rozłożone są sesje, tym mniej czasu będziesz potrzebować. Naukowcy zalecają, aby odległość odstępu wynosiła około 10–20% opóźnienia testu. Jeśli test odbędzie się za 10 dni, największe korzyści odniesiesz, ucząc się raz dziennie. Jeśli twój test jest za 6 miesięcy powinnaś uczyć się co 20 dni.
Uczyć się mniej, pamiętać więcej – efekt odstępu
Odstępy nie tylko znacznie oszczędzają czas, ale także zwiększają długoterminowe przechowywanie. Każda sesja nauki, po której następuje natychmiastowy lub opóźniony sen, stanowi kolejną okazję do utrwalenia badanego materiału (konsolidacja). Co więcej, rozmieszczenie może dać więcej możliwości powiązania badanego materiału z większą liczbą stanów i kontekstów (fizycznych, psychicznych, środowiskowych). Ułatwi to przywołanie go w przyszłości (zależność od stanu i zależność od kontekstu).
Co najważniejsze, odstępy skutecznie ujawniają mózgowi, że ma miejsce zapominanie. Jest to kluczowy sygnał, który nie jest dostępny, jeśli uczysz się przez wiele godzin w ramach jednej sesji. Stwierdzono, że sygnał zapomnienia automatycznie zachęca uczniów do stosowania bardziej skutecznych strategii kodowania. Efekt rozmieszczenia jest silnym zjawiskiem w psychologii i jest niezwykle skuteczny w przypadku szerokiego zakresu materiałów do nauki (w tym słownictwa języków obcych, problemów matematycznych, informacji przestrzennych).
Kluczową ideą powtarzania w odstępach jest to, że rewizja konkretnej koncepcji powinna zostać przeprowadzona tuż przed tym, jak koncepcja zostanie zapomniana, aby osiągnąć maksymalną efektywność czasową i długość przechowywania. Ponieważ nie ma wzoru, który mógłby to dokładnie obliczyć, musisz poeksperymentować na sobie. Ze względów praktycznych prawdopodobnie najlepiej będzie skorzystać ze specjalistycznego oprogramowania wykorzystującego algorytm rozmieszczania odstępów.
Programy i algorytmy jako użyteczna pomoc
Chociaż obecnie nie ma porównania skuteczności różnych algorytmów powtarzania w odstępach, popularne wybory obejmują Duolingo, Anki, Quizlet lub Supermemo. Zalecam eksperymentowanie z programem, który jest bezpłatny na początek, a na dodatek wyraźnie określa używany algorytm i pozwala na jego ulepszenie (mój wybór to Duolingo). Należy pamiętać, że efekt odstępu nie trwa w nieskończoność. Na przykład dziesięć 1-minutowych sesji prawdopodobnie nie będzie lepszych niż jedna 10-minutowa sesja.
Dzieje się tak dlatego, że rozpoczęcie każdej sesji edukacyjnej wiąże się z pewnymi kosztami (trzeba zacząć się skupiać, „ładować” materiał do pamięci roboczej itp.). Z tego powodu złożone przedmioty mogą wymagać dłuższych sesji nauki, aby nauka była skuteczna. Na przykład może być lepiej mieć trzy 1-godzinne sesje tygodniowo dla zajęć z inżynierii niż sześć 30-minutowych sesji. Wszystko zależy od studiowanego przedmiotu.
Uczyć się mniej, pamiętać więcej – podsumowanie
- Unikaj masowego uczenia się (tj. wielu godzin w jednej sesji)
- Podziel sesje nauki na mniejsze bloki rozłożone na dłuższe okresy czasu.
- Odległość pomiędzy sesjami nauki powinna wynosić około 10-20% opóźnienia w teście (np. w przypadku testu za 10 dni, ucz się raz dziennie)
- Zaplanuj powtórkę każdej koncepcji/tematu mniej więcej tak, aby o niej zapomnieć (wymaga to samodzielnego eksperymentowania, ponieważ nie ma wzoru, aby to dokładnie obliczyć)
- Rozważ skorzystanie z programu do fiszek (Duolingo, Anki, Quizlet, Supermemo)
Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja