Technika Pomodoro – prosta metoda, ogromne efekty
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, czym jest prawo Parkinsona i jak może nam ono pomóc w codziennym życiu. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak technika Pomodoro może wpływać na skupienie i produktywność. Kiedy czujesz się rozkojarzona i masz wrażenie, że myśli są wszędzie, skupienie jest sprzymierzeńcem, którego potrzebujesz. Jeśli chodzi o lepszą koncentrację, potrzebujesz techniki Pomodoro. Technika Pomodoro to metoda pomagająca skoncentrować się i wykonać rzeczywistą pracę. Jest to proste i łatwe do wykorzystania narzędzie w dowolnym momencie.
Bo spójrzmy prawdzie w oczy, masz dużo do zrobienia. Jesteś zajęta i nie masz czasu na jakąś skomplikowaną procedurę. Musisz się do tego zabrać już teraz. Nie marnujmy więc czasu. Ten przewodnik po technice Pomodoro jest podzielony na dwie części. Pierwsza część wyjaśnia, czym jest technika Pomodoro i jak ją stosować. Druga część bada znaczenie techniki Pomodoro, kiedy jej używać i jej znaczenie w przezwyciężaniu rozproszenia.
Dlaczego o tym mówię?
Każdego ranka budzę się wcześnie – około 5:30. Wykonuję swoją normalną rutynę i zaczynam pracować nad tą stroną, zanim większość ludzi się obudzi. Dlaczego? Ponieważ łatwo się rozpraszam. Kiedy reszta świata się budzi i zaczyna próbować się ze mną skontaktować, moje skupienie i zdolność do pracy szybko spada do zera. Więc wstaję wcześnie.
Poranek wykorzystuję jako czas na niezakłócone skupienie i zajęcie się tym, co najważniejsze. Pracuję nad tą stroną zanim zaczną się pojawiać moje inne obowiązki (praca etatowa) i staram się przechytrzyć rozproszenie uwagi, by zająć się faktyczną pracą. Gdy pracujesz w ruchliwym biurze, nie zawsze masz ten luksus, że możesz przepracować kilka godzin przed przybyciem reszty zespołu. W tym miejscu bardzo pomocne okazują się techniki Pomodoro i inne strategie związane z koncentracją.
Na czym polega technika Pomodoro?
Technika Pomodoro to prosta taktyka zarządzania czasem, która w ostatnich latach zyskała wielu zwolenników. Pierwotnie stworzona przez Francesco Cirillo, który potrzebował lepszego sposobu na skupienie się na swojej pracy i załatwianiu spraw. Aby sobie pomóc, zaczął używać timera w kształcie pomidora, który pomagał mu dzielić większe projekty na łatwiejsze w zarządzaniu bloki.
Ustawiał timer, skupiał się na zadaniu, a kiedy timer się wyłączał, robił sobie przerwę, resetował i powtarzał proces jeszcze raz. Ze względu na kształt minutnika przypominający pomidora nazwał swoją metodę techniką Pomodoro i tak narodził się podstawowy element zarządzania czasem.
Na czym polega technika Pomodoro?
Czy potrzebna Ci była do szczęścia znajomość korzeni tej metody? Nie, ale założę się, że byłaś ciekawa, skąd wzięła się ta nazwa. Więc nie ma za co. Mając to już za sobą, czas zagłębić się w szczegółowy proces wykonywania techniki Pomodoro. Oto, co należy zrobić:
- wybierz zadanie, nad którym będziesz pracować,
- ustaw timer na 25 minut,
- pracuj nad tym jednym zadaniem przez 25 minut – wyłącz wszystkie rozproszenia, skup całą swoją uwagę na tym zadaniu,
- po upływie czasu zrób krótką przerwę (około pięciu minut) – jeśli chcesz monitorować swoje postępy, możesz także umieścić znacznik wyboru na kartce papieru, aby zaznaczyć, że ukończyłaś jedną rundę Pomodoro,
- po zakończeniu przerwy ponownie ustaw timer na 25 minut i wróć do pracy,
- po czterech rundach Pomodoro zrób dłuższą przerwę trwającą około 20- 30 minut, aby dać sobie trochę czasu na relaks.
Kop trochę głębiej
Całkiem proste, prawda? To prosta taktyka, ale w rzeczywistości bardzo skuteczna w zapanowaniu nad uwagą, dzięki czemu możesz skupić się na tym, co ważne. Aby jednak sięgnąć głębiej, jest kilka punktów, które należy omówić. Po pierwsze, wybierając zadanie, nad którym chcesz pracować, upewnij się, że jest to zadanie wysokiego szczebla i priorytetowe. Jasne, możesz użyć tej techniki do prania, ale spróbuj użyć jej do czegoś ważnego. Na przykład na osiągnięciu jednego ze swoich celów . Następnie 25 minut skupienia ma na celu dać Ci krótki sprint do działania, po którym następuje krótka przerwa. Nie zaniedbuj przerwy. Podobnie, gdybyś faktycznie biegała sprinty, nie robiłabyś ich w kółko bez odpoczynku pomiędzy nimi. Szybko zabrakłoby Ci energii.
Gdy więc minutnik się wyłączy, ustaw go ponownie na pięć minut i zrób sobie przerwę. Idąc tym samym tropem, po czterech rundach Pomodoro pamiętaj o jeszcze dłuższej przerwie. Ciężko pracowałaś i twój umysł potrzebuje odpoczynku. Na koniec, być może zainteresuje Cię aplikacja Technika Pomodoro, timer Techniki Pomodoro lub moduł śledzący Pomodoro. Realistycznie rzecz biorąc, nie martw się o to. Ostatecznie najlepsza strategia jest prosta. Timer w telefonie doskonale wykonuje swoje zadanie.
Znaczenie Pomodoro
Zapewne dużo się u Ciebie dzieje – przychodzące wiadomości, telefony czy powiadomienia, spotkania, na które trzeba się udać, piętrzące się obowiązki domowe. Rozproszenie jest wokół Ciebie. Wszystko Cię ciągnie w swoim kierunku. Trudno jest skupić się na tym, co naprawdę ważne. Dlatego coś takiego jak technika Pomodoro jest tak cenne – zmusza Cię do ustalenia celu, skupienia się na pracy i pozostania skupioną, aż nadejdzie czas na przerwę.
Innymi słowy, pomaga Ci zapanować nad chaosem, dzięki czemu możesz faktycznie wykonać swoją pracę. Czy są inne sposoby na walkę z rozproszeniem uwagi? Jasne! Mam kilka kursów poświęconych pomaganiu Ci być najbardziej produktywną. Mam posty, które pomogą Ci skupić się na tym, co najważniejsze. Ostatecznie, jeśli szukasz prostej, szybkiej i łatwej taktyki na lepszą koncentrację już teraz, powinnaś wypróbować technikę Pomodoro.
Miłość i nienawiść
Mam relację miłość-nienawiść z rozproszeniami. Z jednej strony rozproszenie uwagi jest przeciwieństwem produktywnego wykorzystania czasu. Kiedy znajdziesz się w takiej sytuacji, w której czynniki zewnętrzne i rozpraszacze nieustannie wpływają na Twój przepływ pracy, jest to idealny moment na zastosowanie Techniki Pomodoro. Kieruj się tutaj moją logiką. Masz ustawione zadanie. Pracujesz nad tym. Masz 18 minut do pierwszej rundy. I…och… pojawia się rozproszenie. Właśnie przyszło powiadomienie od znajomego.
Co robisz? Trzymaj się rundy Pomodoro i pracuj dalej! A kiedy siedem minut później zadzwoni Twój timer, sprawdzisz powiadomienie i nadrobisz zaległości – bez zakłócania pracy. Kiedy upłynie Twój pięciominutowy minutnik, możesz wrócić do pracy, koncentrując się na tym, co ważne. Jeśli więc chodzi o stosowanie techniki Pomodoro, nie krępuj się jej używać, kiedy tylko chcesz wykonać jakąś prawdziwą, znaczącą pracę. Nie musi to jednak dotyczyć tylko pracy. Możesz zastosować ją do biegania, czytania lub rysowania. Bądź kreatywna w swoim podejściu i eksperymentuj z techniką Pomodoro w innych aspektach swojego życia.
Technika Pomodoro – podsumowanie
Jesteś zajęta. Masz wiele do zrobienia, ale na każdym kroku rozpraszasz się. Co masz zrobić? Wypróbuj technikę Pomodoro. Ustal, które zadanie jest najważniejsze, ustaw sobie timer (korzystając ze struktury opisanej powyżej) i zabierz się do pracy. Kontynuuj rundę po rundzie i bądź świadkiem niesamowitego postępu, jaki zrobisz. Eksperymentuj z różnymi czasami i scenariuszami oraz śledź swoje wysiłki. Bądź kreatywna w swoim podejściu i osiągaj przemyślane, twórcze rezultaty. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja