Umiejętność 3 - empatia
Samodyscyplina

Jaką umiejętność każda z nas powinna posiadać?

W poprzednim poście rozmawialiśmy o nawykach, które w prosty sposób mogą podnieść poziom energii Twojego życia. Dzisiaj chciałabym również porozmawiać o tym, jaką umiejętność każda z nas powinna posiadać. Istnieje wiele umiejętności, których nie potrzebujesz. Możesz być szczęśliwa i odnosić sukcesy, nie wiedząc, jak stworzyć program w C++, zagrać w szachy lub przeprowadzić poważną operację. Ale istnieją pewne umiejętności, których nie możesz uniknąć. Nie możesz zajść daleko w dzisiejszym świecie bez umiejętności czytania lub pisania. Obecnie oczekuje się, że większość ludzi będzie mieć możliwość prowadzenia pojazdów i obsługi komputera. Oto dziesięć innych ważnych umiejętności, których wiele osób nie ma lub ma w ich zakresie poważne niedociągnięcia.

Umiejętność 1 – wystąpienia publiczne

Wystąpienia publiczne to nie tylko wygłaszanie przemówień do dużych tłumów. Chodzi o to, aby wiedzieć, jak się komunikować. Wzięłam udział w wykładzie na temat dawstwa szpiku. Opowiadałam w nim o swojej historii z DKMS, czyli o czymś, co nie było mi obce, a jednak bardzo dużo stresu mnie to kosztowało. Dla większości ludzi przemówienia publiczne są raczej niewykorzystaną umiejętnością. O ile nie wymaga tego twoja kariera, większość ludzi rzadko będzie musiała wejść na scenę.

Ale komunikacja to umiejętność uniwersalna. Nauka publicznego przemawiania nauczy Cię, jak przekazywać swoje pomysły. Większość ludzi osiąga niewielki próg umiejętności konwersacyjnych, a potem się zatrzymuje. Przemawianie przed publicznością zmusza Cię do przekroczenia tego progu. Jak to ćwiczyć? Komunikację można poprawić na wiele sposobów. Nie unikniesz jednak kontaktu z ludźmi, dlatego zacznij przemawiać i opowiadać o rzeczach, które dobrze znasz. Spowoduje to mnie stresu, że się pomylisz.

Umiejętność 2 – ustalanie priorytetów

To umiejętność oddzielenia tego, co ważne od nieważnego. W pewnym stopniu każdy ma tę umiejętność. Nasze emocje są metodą ustalania priorytetów. Osobom cierpiącym na aleksytymię brakuje świadomości swojego stanu emocjonalnego. W rezultacie nie mogą ustalać priorytetów, spędzając wiele godzin na debatach o najlepszym sposobie czyszczenia blatu kuchennego na sucho.

Ale większość ludzi nie wykracza poza to, że pozwalają swojej intuicji decydować o tym, co jest ważne. Świadome ustalanie priorytetów jest bardzo potrzebną umiejętnością w świecie, w którym jest więcej okazji i rzeczy rozpraszających niż kiedykolwiek wcześniej. Jak to ćwiczyć? Poświęć kilka minut na początku dnia. Wykorzystaj ten czas, aby napisać, co jest dla Ciebie ważne. Opracuj kryteria podejmowania decyzji o tym, co robić. Nabycie tego nawyku pomoże Ci odciąć się od rozpraszających Cię elementów i skupić się na tym, co najważniejsze.

 Umiejętność  3 - empatia
Umiejętność 3 – empatia

Umiejętność 3 – empatia

Komunikacja to nie mówienie i słyszenie. To mówienie i empatia. Wspomniałam już, że przemówienia publiczne są umiejętnością niezbędną do przekazywania pomysłów. Empatia to sposób na zrozumienie idei. Empatia to nie tylko łączenie się ze stanem emocjonalnym innej osoby. Oznacza to możliwość pełnego spojrzenia z jej perspektywy. Zrozumieć nie tylko to, co mówią, ale także dlaczego. Oznacza to wyczulony nastrój, motywy i kontekst, które są często ignorowane.

Bez ćwiczenia empatii poza podstawowym poziomem nie możesz się komunikować. Nie możesz ulepszyć swojej firmy ani kariery. Jesteś bezsilna, aby rozwijać swoje relacje. Jak to ćwiczyć? Poświęć czas na słuchanie ze zrozumieniem, a nie tylko na słuchanie. Kiedy ktoś do ciebie mówi, nie tylko usłysz to, co mówi. Zadaj sobie pytanie, co oznacza ta komunikacja. Jaki jest jego stan emocjonalny? Jakie są jego motywy? Co ta komunikacja mówi o nim lub o tobie?

Umiejętność 4 – organizacja

Organizacja nie jest cechą osobowości, ale umiejętnością. Każdy ma swój własny próg tego, co uważa za zorganizowane. Ale zawsze powinnaś zachować możliwość uporządkowania rzeczy, gdy wkrada się chaos. Organizacja dotyczy Twojego środowiska i Twoich zadań. Planowanie to doskonały system do organizowania wszystkiego, co musisz zrobić, abyś o tym nie zapomniała.

Jak to ćwiczyć? Porządkowanie oznacza sortowanie wszystkiego w regularnych odstępach czasu. Dobry system dla organizacji powinien wymagać mniej „wiosennych porządków”, ale wszystkie systemy wymagają dostosowań, gdy zmienia się Twoje życie. Przeglądaj wszystkie swoje szafy i usuwaj nieużywane przedmioty, tworząc sekcje dla różnych przedmiotów. Przejrzyj swoje listy rzeczy do zrobienia, kalendarze i wpisy do dziennika, aby umieścić je z powrotem w wygodnym systemie.

Umiejętność 5 – wyznaczanie celów

Wyznaczanie celów to możliwość zdefiniowania tego, czego chcesz. Możliwość przekształcenia niejasnych pragnień w konkretne cele z określonym terminem jest potężna. To, czy zdecydujesz się stawiać duże cele, czy skupiać się tylko na krótszych, zależy od Ciebie. Zanim zaczęłam regularnie wyznaczać cele, miałam krótkie przypływy motywacji. Ale nigdy nie zaprowadziły mnie zbyt daleko. Wyznaczanie celów pomogło mi wyjaśnić, czego chcę, skupiając moją motywację.

Jak to ćwiczyć? Rozpocznij dziennik. Użyj tego jako miejsca do zapisania swoich celów i ambicji. Pisanie pomoże ci skupić się na myśleniu. Potem możesz stworzyć oddzielny zeszyt, w którym możesz przechowywać dowolne cele, nad którymi aktualnie pracujesz.

Umiejętność  6 - fitness
Umiejętność 6 – fitness

Umiejętność 6 – fitness

Sprawność fizyczna to nie tylko atrybut, jak bycie bogatą, urodziwą lub posiadanie luksusowego samochodu. To także umiejętność. Nie tylko, jak podnosić ciężary, ale także jak żyć zdrowo. Sprawni ludzie nauczyli się oddzielać sprzeczne motywacje do jedzenia tłustych potraw i leniuchowania przez cały dzień przed telewizorem od pragnienia bycia zdrowym. Zdałam sobie sprawę, że sprawność fizyczna to umiejętność po czterech próbach, zanim zaczęłam regularnie ćwiczyć.

Wcześniej zwyczaj się nie utrzymywał. Ale każda próba nauczyła mnie więcej o tym, jak sobie radzić, a teraz wymagałoby więcej wysiłku, aby nie kontynuować ćwiczeń. Jak to ćwiczyć? Znajdź swoje cele fitness i zacznij ćwiczyć. Może to wymagać wielu prób, ale naucz się motywować.

Umiejętność 7 – rozwiązywanie problemów

Inteligencja i kreatywność to sposoby mierzenia innej umiejętności, rozwiązywania problemów. Umiejętności rozwiązywania problemów nie tylko miernymi, ale nowatorskimi rozwiązaniami. Niestety jest to kolejna umiejętność, która jest często ignorowana. Starając się nadążać za bieżącymi problemami, większość ludzi praktykuje tylko te same typy problemów. Programiści nieustannie napotykają problemy z programowaniem. Projektantom stawia się problemy projektowe. Mówcy mają problemy z komunikacją.

Rozwiązaniem jest poszerzenie się, aby napotkać problemy wymagające innego podejścia. Zmierzenie się z tymi problemami zwiększy liczbę narzędzi, z którymi możesz myśleć. Programiści, którzy podejmują się bardziej miękkiego projektowania, mogą znaleźć techniki usprawniające ich kodowanie. Prelegenci, którzy zajmują się programowaniem, mogą znaleźć różne metafory do rozwiązywania problemów z komunikacją. Jak to ćwiczyć? Znajdź hobby lub projekty, które są sprzeczne z twoją wiedzą. Nawet jeśli możesz sobie pozwolić tylko na niewielką inwestycję czasową, korzyścią jest silniejsze myślenie.

Umiejętność 8 – pisanie

Większość ludzi uczy się pisać w pierwszej klasie. Później mogą nauczyć się pisać pracę w liceum i ewentualnie napisać kilka esejów na studiach. Ale niewiele osób uczy się pisać dla innych ludzi. Prace magisterskie i artykuły naukowe są napisane w stylu formalnym. Taki, którego niewiele osób używa w swobodnej komunikacji. W rezultacie ich papiery wyglądają dobrze, ale e-maile, notatki i listy to dezorientujący śmieć. Słowo pisane nie znika, więc nauka pisania dla innych ma kluczowe znaczenie.

Jak to ćwiczyć? Załóż bloga. Blogowanie to forma pisania najbliższa rozmowie, która również wymaga profesjonalnego charakteru. Nawet jeśli publikujesz posty tylko raz w miesiącu, uzyskasz wgląd w to, jak piszesz. Nawet spoglądając rok wstecz na moje archiwa, widzę, jak daleko zaszło moje pisanie. I jak błogo nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak zagmatwane może być.

 Umiejętność  9 - samodyscyplina
Umiejętność 9 – samodyscyplina

Umiejętność 9 – samodyscyplina

Dyscyplina to umiejętność. To umiejętność skupienia się. Pokonanie prokrastynacji wymaga skupienia się na pracy lub celach. Kontynuacja trudnego zobowiązania wymaga skupienia się na korzyściach lub konsekwencjach jego nieprzestrzegania. Nawet szczęście jest wynikiem twojej zdolności do skupiania się na pozytywach. W tym sensie dyscyplina i motywacja to ta sama bestia, opanowana dzięki skoncentrowanemu myśleniu. Skupienie jest przydatne nie tylko do osiągnięcia sukcesu, ale także szczęścia.

Wiele osób zgłasza bardzo pozytywne doświadczenia związane z „przepływem”, czyli stanem silnej koncentracji. Jak to ćwiczyć? Trenuj stopniowo. Określ swoją obecną zdolność koncentracji i staraj się pobić ten rekord. Jeśli możesz skupić się na pracy tylko przez godzinę bez rozpraszania się, próbuj przez godzinę i piętnaście minut. Jeśli potrafisz czytać tylko przez piętnaście minut na raz, postaraj się o dwadzieścia.

Umiejętność 10 – finanse

Podstawowe zasady finansowania są oczywiste. Nie wydawaj pieniędzy, których nie masz. Odłóż część swoich pieniędzy na oszczędności. Zainwestuj inne pieniądze w inwestycje. Bądź oszczędna. Ale umiejętność przestrzegania tych zasad wymaga czasu. Myślę, że mam szczęście, ponieważ nigdy nie miałam problemu z przestrzeganiem tych podstawowych zasad. Jako dziecko uczono mnie, jak oszczędzać pieniądze na rzeczy, które chciałam, moi rodzice nie kupowali mi rzeczy tylko dlatego, że o nie prosiłam. Nauczono mnie również, że mam być oszczędna w dokonywaniu wyborów, ale nie należy skąpić przyjemności, jaką mogłyby dawać pieniądze.

Mam również szczęście, że udało mi się uniknąć wielu pułapek finansowych, w które wpadają ludzie. Dług może być konieczny, aby wykarmić twoją rodzinę, a zawodzące prace lub inwestycje, które nie wyjdą, mogą zostawić puste kieszenie. Prawdziwa umiejętność finansów osobistych polega na zrobieniu najlepszego możliwego kroku w Twojej sytuacji. Jeśli masz pieniądze do wydania, wiedz, jak je wydać, aby zmaksymalizować szczęście. Jeśli nie masz pieniędzy do wydania, zmniejsz zadłużenie lub ubóstwo. Jak to ćwiczyć? Śledź wydatki. To, co jest mierzone, poprawia się. Zapisz wszystko, na co wydajesz pieniądze i każde źródło dochodu. Każdego miesiąca dokonaj zestawienia obu stron i spójrz z szerszej perspektywy. Czy wydawanie było uzasadnione? Może marnowałaś pieniądze na rzeczy, które nie miały znaczenia? Czy Twój dług wzrósł czy spadł? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci zorganizować przepływ pieniędzy w Twoim życiu.

Jakie umiejętności uważasz za kluczowe w swoim życiu? Czego chciałabyś się nauczyć, a co masz już opanowane? Opowiedz mi o nich w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *