Odkryj swoje przekonania, a później z nimi walcz.
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, czy zaufanie do samej siebie jest zwykłym mitem, czy może praktyczną życiową umiejętnością. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, dlaczego ważniejsze jest odkrywanie przekonań niż sama ich zmiana. Jaka jest siła napędowa Twojej osobowości, zachowania i sposobu, w jaki interpretujesz doświadczenia? Przekonania. Decydują one o tym, jak będziesz się zachowywać, czuć i ostatecznie żyć. Jeśli wcześniej miałaś kontakt z jakimikolwiek materiałami samopomocowymi, prawdopodobnie dużo słyszałaś o tych wpływających siłach w swoim życiu. Niestety wydaje mi się, że istnieje pewne błędne założenie na temat przekonań. Po pierwsze, czym naprawdę są przekonania i jak na Ciebie wpływają. Po drugie, w jaki sposób możesz wykorzystać wiedzę o własnych przekonaniach, aby zmienić swoje doświadczenie życiowe. Pomimo bogactwa informacji na ten temat, nie znalazłam wielu źródeł, które faktycznie to wyjaśniają.
Jedną z rzeczy, która świadczy o tym większym nieporozumieniu, jest to, że tak często tutaj dużo dyskutuję o tym, jak zmienić swoje przekonania. Czasami wymaga to wymyślnych praktyk NLP (których nie uważam za skuteczne) lub głębokiej introspekcji (która sama nie zadziała). Ale myślę, że prawda o zmianie twoich przekonań wymaga znacznie głębszego zrozumienia. Dla wielu z was może właśnie zadałam bardzo głupie pytanie. Wiara jest tak powszechnie używanym słowem, że wątpię, by wielu ludzi naprawdę to przemyślało. Jeśli używam terminów wyznaczanie celów w oparciu o prędkość, programowanie neurolingwistyczne lub terapie gestalt, jest bardziej prawdopodobne, że otrzymam zdezorientowaną reakcję. Niestety, tylko dlatego, że termin „przekonanie” jest powszechnie używanym słowem, nie oznacza, że faktyczna koncepcja jest taka prosta. Prawda jest taka, że „wiara” to tylko fragment terminologii opisujący bardziej złożoną ideę. Innym problemem jest to, że istnieje wiele zastosowań terminu przekonanie, a każde z nich opisuje bardzo różne koncepcje.
Co to są przekonania?
Większość ludzi myśli o przekonaniach jako o ich świadomych założeniach, takich jak wiara w boga, przekonanie, że morderstwo jest złe lub przekonanie, że ludzie są ogólnie dobrzy. Te świadome przekonania to tylko niewielka część historii i to najłatwiejsza. Gdybym miała przewidywać, powiedziałabym, że mniej niż 1% twoich przekonań to przekonania świadome. Reszta jest podświadoma. Co to jest podświadome przekonanie? Po pierwsze, nie nazywasz ich przekonaniami. Jest prawdopodobne, że nawet nie widzisz ich wpływu. Te przekonania to małe fragmenty podświadomego okablowania wewnątrz twojego mózgu, które dyktują ogromną część twojego zachowania.
Na przykład możesz mieć podświadome przekonanie, że kiedy ktoś się do Ciebie uśmiecha, oznacza to, że Cię lubi. To często nie jest świadomie rejestrowane. Kiedy widzisz, jak ktoś się do Ciebie uśmiecha, po prostu czujesz się lubiana, nie ma żadnego świadomego procesu. Teraz dla jasności wybiorę niezwykle oczywisty przykład podświadomych przekonań. Podświadome przekonania są tak głęboko zakorzenione w twojej psychice, że prawdopodobnie nigdy nie zdasz sobie sprawy, że w ogóle istnieją. Badania wykazały, że na liście prezesów firm Fortune 500 jest nieproporcjonalnie dużo wysokich mężczyzn. Dzieje się tak po prostu dlatego, że ludzie mają podświadome okablowanie, które mówi im, że wyżsi mężczyźni są lepszymi przywódcami. To nigdy nie jest świadome przekonanie i leży tak głęboko, że większość ludzi nawet nie zauważyłaby tego w sobie bez dowodów pochodzących ze statystyk.
Odkryj swoje przekonania
Lepszą metaforą tego, co opisuję, jest myślenie o wszystkich swoich przekonaniach jako o przewodach w mózgu. Niektóre z tych okablowań są fundamentalne i masz niewielką świadomość, a nawet mniejszą kontrolę. Inne przekonania obejmują złożoność i świadomość, od subtelnych motywatorów po przekonania, które rozpoznajesz. Zrozumienie, że większość twoich przekonań leży poza twoją świadomością, jest ważne, aby móc je wykorzystać. Nie można zainstalować nowego przekonania, dopóki obecne nie zostanie odkryte. Prowadzi to również do kolejnego ważnego punktu, że odkrycie przekonania wymaga więcej pracy niż faktyczne kontrolowanie go. Chociaż niektóre głęboko zakorzenione przekonania są znacznie trudniejsze do zmiany, prawdziwym wyzwaniem jest znalezienie przekonań, które już posiadasz.
Lepsze zrozumienie samej siebie ma kluczowe znaczenie dla zmiany przekonań. Z pewnością istnieją przekonania, których prawie nie da się zmienić, a niektóre są tak zakorzenione, że ich usunięcie nie wchodzi w grę. Jednak większość przekonań, które mają wpływ na twoje życie, będzie znajdować się gdzieś pomiędzy twoją strefą świadomą i podświadomą. To są przekonania, które spróbujesz odkryć. Jak więc możesz odkryć przekonania, jeśli o nich nie wiesz? Z mojego doświadczenia wynika, że istnieją trzy główne sposoby. Żaden nie zapewni Ci idealnej dokładności, ponieważ poszukiwanie przekonań przypomina trochę szukanie kulek w ciemności. Nigdy nie dowiesz się, gdzie one są, po prostu musisz wszędzie się rozglądać, aż je znajdziesz. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie odkrywania swoich przekonań jest po prostu wprowadzenie tych trzech technik, które omówię w każdej dziedzinie twojego życia, którą chcesz poprawić. Niezależnie od tego, czy jest to obszar relacji, kariery, zdrowia czy szczęścia, zacznij szukać w obszarach słabości, aby odkryć wewnętrzne okablowanie, które powoduje problemy.
Odkryj swoje przekonania – pisanie dziennika
Odkrycie przekonań odbywa się po prostu poprzez introspekcję i prowadzenie dziennika. Zapisując swoje myśli, możesz dokładniej zgłębiać pytania i zacząć odkrywać te ukryte przekonania, które nękały Twoje wyniki. Niestety pisanie dziennika to coś więcej niż tylko słowa na papierze, ale umiejętność taka sama jak każda inna. Aby pomyślnie pisać w dzienniku w celu znalezienia przekonań, nie będziesz zapisywać, jak minął Ci dzień ani co myślisz, że powinnaś zrobić dalej. Zamiast tego wykorzystasz dwa pytania – „dlaczego to zrobiłam?” i „dlaczego tak się czuję?”.
Rozważmy to na przykładzie. Marek chce zacząć ćwiczyć na siłowni, ale po prostu nie może się do tego zmusić. Postanawia więc przyjrzeć się przekonaniom, które go przygnębiają. Może zacząć od zapisania sytuacji, na przykład „nie mogę zmusić się do pójścia na siłownię”. W tym momencie może zadać nasze pierwsze pytanie – „dlaczego to robię?”. Natychmiast zapisuje odpowiedź – „ponieważ ćwiczenia są trudne”. Ponownie zadaje pytanie – „dlaczego tak się czuję?”. Kontynuując ten proces, może dojść do kilku przekonań, które wpływają na jego przymus unikania siłowni. Być może uważa to za nudne, jest skrępowany, trening zwraca uwagę na jego niezdrowy tryb życia itp. Obecnie prowadzenie dziennika nie zawsze jest najlepszym procesem odkrywania przekonań, ale jest najlepszym miejscem do rozpoczęcia. Używałam go wiele razy, aby odkryć przekonania, gdy zawodzę w jakiejś dziedzinie mojego życia, a nawet gdy chcę zwiększyć swój sukces. Zwykle nie ujawnia wszystkich przekonań, ale zapewnia dobry początek.
Odkryj swoje przekonania – analiza własna
Kolejna metoda odkrywania przekonań to mniej procesu, a więcej doświadczenia. Chociaż prowadzenie dziennika jest oddzielną praktyką, autoanaliza jest wykonywana, gdy jesteś zaangażowana w daną działalność. Ogólnie rzecz biorąc, jest to trudniejsze do wykonania, chyba że wykonałaś jakieś wcześniejsze zapisywanie w dzienniku i zaczęłaś od odkrywania przekonań, ale nadal jest przydatna. Samoanaliza oznacza po prostu uważne dostrzeganie tego, co czujesz, gdy dzieją się pewne rzeczy w twoim otoczeniu.
Chociaż pamiętanie emocji podczas prowadzenia dziennika jest dobre, nie jest tak skuteczne, jak zrozumienie ich w trakcie ich doświadczania. Wyimaginowane doświadczenie nie ma głębi prawdziwego. Na przykład, jeśli chciałaś wiedzieć, dlaczego trudno Ci było zbliżyć się do osób płci przeciwnej, poczekaj, aż będziesz mieć taką możliwość. Następnie, gdy poczujesz emocje, które Cię osłabiają, zacznij zadawać sobie pytania o to, dlaczego tak się czujesz i uważnie obserwuj, co dzieje się w Twojej głowie. Możesz odkryć przekonania na temat swoich podświadomych oczekiwań co do tego, co może się wydarzyć.
Odkryj swoje przekonania – badania
Trzecią metodą odkrywania przekonań jest po prostu badanie ludzkich zachowań i obserwowanie innych ludzi. Służy to dwóm celom. Obserwując innych ludzi, możesz zauważyć zarówno podobieństwa, jak i różnice w wewnętrznych przekonaniach. Kiedy Ty i inna osoba reagujecie podobnie na zestaw wyników, często można zobaczyć kontrolujące przekonania. Jeszcze lepiej, gdy zobaczysz inną osobę, która nie reaguje tak samo, jak Ty, może to otworzyć Cię na przekonanie, o którym nie wiedziałaś, że istnieje.
Mój niedawny przykład dotyczy mężczyzn. Zauważyłam, że inne kobiety decydowały się na nawiązanie relacji, choć pozornie stosunkowo mało uwagi otrzymywały od danego mężczyzny. Zdałam sobie sprawę, że ja również dostawałam od mężczyzn sporo znaków, ale je odrzucałam. To ujawniło kilka kluczowych przekonań, które wcześniej mi przeszkadzały (zakładałam w mężczyznach złe intencje). Oprócz badań bezpośrednich, zrozumienie psychologii człowieka i czytanie o badaniach naukowych w tej dziedzinie jest nieocenione w zrozumieniu siebie. Wybierz książki o psychologii związanej z dowolnym obszarem, z którym się zmagasz, a odkryjesz setki przekonań, o których nie zdawałaś sobie sprawy.
Krok drugi – zmiana przekonań
Kiedy już odkryjesz swoje przekonania, możesz chcieć je zmienić. Na szczęście jest to łatwiejsze niż się wydaje. Zmiana przekonań polega głównie na prawdziwym uznaniu swojego wierzenia. Dopóki nie zobaczysz tego wyraźnie, nie można tego zmienić, ale kiedy przekonanie stanie się świadome, znacznie łatwiej będzie to zmienić. Sposobem na zmianę przekonań jest po prostu przetestowanie ich, a następnie uzyskanie wielokrotnego postrzegania swoich wyników. Abyś myślała, że to przekonanie, a nie tylko fakt, musiały już powstać wątpliwości, które rozluźniają przekonania. Ta metoda pozwala przełamać samowzmacniającą się strukturę przekonania i zignorować je bądź przełożyć na coś dobrego.
Testowanie polega na przyjęciu swojego założenia i wypróbowania go w rzeczywistości. Więc jeśli wierzyłaś, że ludziom się to nie spodoba, jeśli z nimi porozmawiasz, porozmawiaj z ludźmi i uzyskaj pewne wyniki. Przekonania nie zmieniają się przez oszustwa, ale rzeczywistość. Kiedy zaczniesz uzyskiwać sprzeczne wyniki, twoja wiara się rozpadnie. Wielokrotne postrzeganie twoich wyników jest również niezwykle ważne. Czasami twoja wiara ma związek z tym, jak postrzegasz wynik, a nie sam wynik. U mnie zmieniło się to w ten sposób – kiedy byłam pewna siebie i zabawna w stosunku do mężczyzn, a ich reakcja była pozytywna, zaczęłam zakładać, że są nastawieni do mnie przyjacielsko i doceniają nasze kontakty.
Dbaj o swoje przekonania
Może wydawać się dziwne, że kładę większy nacisk na odkrywanie przekonań niż na ich zmianę, ale w swoim życiu odkryłam, że ilekroć przekonanie jest trudne do zmiany, dzieje się tak dlatego, że tak naprawdę go nie odkryłaś lub nie chciałaś go przetestować. Przejdź przez swoje życie i zobacz, czy są jakieś ukryte przekonania, które okradają Cię z sukcesu i szczęścia. Następnie zmień te przekonania i zbuduj wzmacniającą alternatywę. Ostatecznie budujesz swoje życie z przekonań i skojarzeń, które masz, dlatego postaraj się o nie jak najlepiej zadbać. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.