Wartości, znaczenie, myśli i przekonania
Samodoskonalenie

Jakie są podstawowe idee samodoskonalenia?

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jakie są podstawowe fundamenty samodoskonalenia. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jakie idee kryją się za definicją samodoskonalenia. W każdej dziedzinie istnieje kilka obszarów, które są kluczowe dla zrozumienia wszystkiego innego. Biologia nie ma sensu bez ewolucji. Fizyka bez symetrii i praw zachowania jest zaskakująca. Całą matematykę można zbudować ze zbiorów.

Samodoskonalenie zwykle nie jest uważane za dziedzinę intelektualną. Jest to głównie zbiór sugestii różnych guru i ekspertów na temat tego, jak osiągnąć większe sukcesy, być szczęśliwszą lub mądrzejszą. Dlatego może się wydawać, że samodoskonalenie nie ma w ogóle podstawowych obszarów. Myślę jednak, że w sztuce lepszego życia są pewne wspólne motywy. Te pomysły są wszechobecne, ciągle się pojawiają. Nawet w pismach ludzi, którzy się im przeciwstawiają, ich przewaga nadal wymaga uznania ich. Jakie podstawowe idee kryją się za samodoskonaleniem?

Podstawowe idee samodoskonalenia

Po pierwsze – nawyki. Niemal wszystkie formy samodoskonalenia wymagają najpierw zmiany zachowania. O ile poprawa, której szukasz, nie jest czysto mentalna, będziesz musiała coś zrobić najpierw. Nawyki stanowią zatem centralną ideę zmiany zachowania. Możliwość automatycznego (lub przynajmniej bardziej automatycznego) wykonywania pewnych zachowań bardzo pomoże przy każdej zmianie, którą możesz chcieć wprowadzić. Aby uzyskać formę, musisz mieć nawyk dobrego odżywiania i ćwiczeń. By stać się bogatą, potrzebujesz nawyku oszczędzania i inwestowania. Aby mieć pełne miłości relacje, potrzebujesz dobrych nawyków komunikacji. Nawyki są nie tylko kluczowe dla samodoskonalenia, ale są również jednym z najlepiej zbadanych aspektów psychologii. Mamy niezliczone badania pokazujące, jak wpływ skojarzeń, nagród, kar i wskazówek sytuacyjnych wpływa na zachowanie.

Po drugie – wyznaczanie celów. Jak możesz dotrzeć do celu, jeśli nie wiesz, co to jest? Wyznaczanie celów obejmuje nie tylko decydowanie, czego chcesz, ale także planowanie, w jaki sposób powinnaś się tam dostać. To częsty temat, nawet jeśli wiele osób nie zgadza się co do najważniejszych aspektów. Wyznaczanie celów zostało również zbadane przez psychologów i ogólnie okazało się pomocne. Wydaje się jednak jasne, że samo wyobrażenie o tym, co chcesz osiągnąć, zwykle nie wystarcza (chociaż może to być konieczny początek). Zatem samo wyznaczanie celów musi być połączone z planami, systemami lub nawykami, jeśli ma się powieść.

Nawyki, wyznaczanie celów i systemy
Nawyki, wyznaczanie celów i systemy

Nawyki, wyznaczanie celów i systemy

Po trzecie – systemy. Systemy to narzędzia, które strukturyzują Twoje zachowanie i decyzje za pomocą formalnych reguł. System produktywności to jeden z rodzajów systemów, którego celem jest pomoc w wykonywaniu pracy poprzez organizowanie czynności, które należy wykonać, i informowanie o tym, kiedy należy je wykonać. Istnieją inne systemy pomagające w podejmowaniu decyzji, zarządzaniu wiedzą lub organizowaniu podejścia do określonych dziedzin życia. Przeciwieństwem systemów jest podejście oparte na intuicji lub nieformalne. Systemy często zachęcają do tworzenia wyraźnych zasad lub wytycznych. Na przykład Getting Things Done to słynny system produktywności oparty na unikaniu tendencji do zapominania o tym, co należy zrobić.

Systemy są często zbudowane z koncepcji naukowego zarządzania i teorii organizacji, ale są stosowane w życiu osobistym. W ten sposób koncepcje biznesowe, takie jak standardowe procedury operacyjne, kwartalne przeglądy i kluczowe wskaźniki wydajności, są ponownie wykorzystywane jako koncepcje samodoskonalenia. Systemy, takie jak wyznaczanie celów, również mają przeciwników. Spontaniczne, intuicyjne, twórcze lub emocjonalne podejście do poprawy może zostać stłumione w zbyt sztywnym systemie. Niemniej jednak zrozumienie systemów, nawet jeśli zdecydujesz się stosować je wybiórczo, jest kluczową koncepcją, którą warto poznać.

Co z tymi emocjami?

Po czwarte – samoregulacja emocjonalna. Wiele z samodoskonalenia dotyczy zarządzania, kierowania lub słuchania naszych emocji. Rzeczywiście, ci, którzy traktują szczęście jako kluczowa dla naszego istnienia, mogą argumentować, że ostatecznie celem wszelkiego samodoskonalenia jest polepszenie naszego samopoczucia. Poza tym, że jest celem samym w sobie, samoregulacja emocjonalna ma wiele ważnych celów instrumentalnych. Pokonywanie lęków i obaw to ogromna część literatury dotyczącej samodoskonalenia. Motywacja i siła woli również nakładają się na siebie, nawet jeśli można je lepiej postrzegać jako pojęcia różniące się od emocji lub subiektywnych odczuć.

Terapia poznawczo-behawioralna postrzega myśli, uczucia i zachowanie jako część wzajemnie powiązanego systemu. Sposób, w jaki myślisz o rzeczach, wpływa na to, jak się czujesz, co wpływa na to, co robisz. Z kolei to, jak się czujesz, wpływa na Twoje myśli i czyny. Również działania, wraz z ich konsekwencjami, mogą wpływać na późniejsze uczucia (terapia ekspozycyjna jest wyraźnym przykładem tego kierunku). Inni opowiadają się za słuchaniem emocji bardziej niż próbą zarządzania nimi. Z tego punktu widzenia emocje są ważnymi sygnałami, które mówią Ci o znaczeniu wydarzeń, często przekraczając Twoją zdolność do racjonalnego analizowania sytuacji. Praca, szkoła lub związek, z którym czujesz się źle, mogą nie być dobre, nawet jeśli nie możesz powiedzieć dlaczego.

Co jeszcze jest częścią samodoskonalenia?

Po piąte – uczenie się. Uczenie się jest tutaj trudną koncepcją, ponieważ w rzeczywistości istnieją dwa różne znaczenia tego słowa. Pierwsze to synonim nauki. Jest to z pewnością coś, co ma znaczenie dla uczniów, ale może to nie być coś, co wydaje się kluczowe dla Twojego życia, jeśli nie jesteś już w szkole. Z drugiej strony uczenie się jest również podstawowym procesem psychologicznym. Za każdym razem, gdy zmieniamy swoje doświadczenia, stajemy się lepsze lub pamiętamy coś, uczymy się. W tym drugim sensie uczenie się jest podstawową koncepcją samodoskonalenia. Podobnie jak nawyki, uczenie się zostało zbadane niezwykle szczegółowo, dzięki czemu jest bogatym źródłem spostrzeżeń dotyczących samodoskonalenia.

Po szóste – wartości i znaczenie. Większość podstawowych pojęć, które omówiłam do tej pory, ma charakter instrumentalny, przydatny do osiągnięcia jakiegoś celu. Jednak podstawową koncepcją samodoskonalenia jest refleksja nad tymi celami. Zwykle odchodzimy tu od psychologii, a idziemy bardziej w kierunku filozofii i religii. To, co powinnaś cenić w życiu i sposób, w jaki czerpiesz znaczenie z rzeczy, to głębokie pytania, nad którymi debatujemy od tysiącleci. Nawet samodoskonalenie jest perspektywą, której niektórzy eksperci otwarcie się sprzeciwiają. Istnieją dwa poziomy, na których można podejść do tego problemu.

Pierwszym jest znalezienie systemu znaczeń lub wartości, które chcesz świadomie naśladować. Może to być stoicyzm, buddyzm, chrześcijaństwo lub jakiś świecki humanizm. Możesz świadomie zahamować niektóre swoje wady i wzmocnić swoje cnoty. Możesz zdecydować, że szczęście jest sensem życia lub że cel naszego życia wykracza poza to, jak się czujemy w danej chwili. Drugi poziom tego systemu polega na badaniu samego znaczenia. Jest to bardziej ezoteryczna praca filozofów i być może zbyt abstrakcyjna dla wielu ludzi, którzy po prostu chcą odpowiedzi na pytanie, jak powinno wyglądać życie. Jednak biorąc pod uwagę mnogość systemów, które często są ze sobą sprzeczne, samo zrozumienie znaczenia i wartości może często pomóc w ukształtowaniu decyzji, którą należy wzmocnić.

Wartości, znaczenie, myśli i przekonania
Wartości, znaczenie, myśli i przekonania

Wartości, znaczenie, myśli i przekonania

Po siódme – myśli i przekonania. Myśli odnoszą się do rzeczy, które mówisz do siebie w swojej głowie. Wiele treści mentalnych nie jest werbalnych, ale nasza ciągła narracja własna jest ważną częścią zarówno jakości naszego życia, jak i narzędziem do osiągania celów. Po pierwsze, przekonania i myśli mogą stać się samospełniającymi się proroctwami. Wielu twierdzi, że skoro Twoje myśli i przekonania mają przyczynowy wpływ na Twoje zachowanie, a tym samym na wyniki, możesz wejść w cykle samoograniczających się przekonań, które stają się prawdziwe tylko dlatego, że w nie wierzysz. Myśli mogą również wywoływać uczucia emocjonalne, dlatego możemy chcieć kontrolować nasze myśli, nawet jeśli nie zależy nam tak bardzo na zmianie naszych zewnętrznych wyników.

Znaczenie myśli i przekonań zależy od tego, kogo zapytasz. Dla niektórych przekonania mają mistyczne moce, które wykraczają poza fizycznie uzasadnioną wersję rzeczywistości. Wierzyć w coś oznacza w pewnym sensie dosłownie uczynić to prawdą. Inni odrzucają to, co nadprzyrodzone, ale argumentują, że przekonania nadal mocno ograniczają naszą uwagę, powodując częste samospełniające się proroctwa. Na przeciwnym biegunie są ci, którzy opowiadają się za bierną rolą przekonań, rejestrując świat, ale niewiele zmieniając wyniki. Dla tych ludzi posiadanie prawdziwych przekonań jest ważniejsze niż wiara w rzeczy, które je urzeczywistnią. Niezależnie od tego, gdzie siedzisz w tym spektrum, treść naszych myśli i przekonań ma kluczowe znaczenie dla samodoskonalenia.

Z pewnością istnieją inne koncepcje dotyczące samodoskonalenia, które tutaj pominęłam. Jeśli masz własne przemyślenia na temat podstawowych pomysłów, które ciągle pojawiają się w ramach samodoskonalenia, podziel się nimi w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *