Jak zbudować solidną podstawę do samodoskonalenia?
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, w którym momencie swojego życia warto skupić się na samodoskonaleniu. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o podstawach, które mogą Cię wesprzeć na Twojej drodze do samodoskonalenia. Na początku jakiegokolwiek wysiłku samodoskonalenia może być trudno dokonać trwałych zmian. Możesz iść na siłownię przez tydzień, a potem przestać. Będziesz produktywna przez kilka dni, ale zaczniesz zwlekać, gdy motywacja zniknie. Możesz ustalić budżet, tylko po to, aby przepuścić pieniądze miesiąc później. Aby temu zapobiec, musisz zbudować podstawy do samodoskonalenia. Tak jak przed zbudowaniem domu musisz stworzyć fundament, tak musisz zbudować podstawy przed podjęciem większych celów samodoskonalenia.
Gdy kilka lat temu zaczęłam poważnie angażować się w rozwój osobisty, pierwsze 8-12 miesięcy poświęciłam na tworzenie własnych podstaw. Ta podstawa składała się z nawyków i umiejętności, które wspierały dalsze wysiłki na rzecz rozwoju osobistego. Teraz, z każdym nowym celem, który wyznaczam, mam już solidną infrastrukturę, która ułatwia mi jego osiągnięcie. Spędzanie prawie roku na budowaniu fundamentów może wydawać się zbyteczne. Nie sugeruję, abyś odkładała wszystkie inne wysiłki na rzecz samodoskonalenia, dopóki fundamenty nie zostaną ukończone, po prostu uczyń to swoim głównym celem. Na dłuższą metę inwestycja jednego roku w budowę fundamentu jest minimalna, biorąc pod uwagę ogromny wpływ, jaki może to mieć na zdolność do ulepszania innych obszarów.
Twoje podstawy pod samodoskonalenie
Odkryłam, że najbardziej przydatna podstawa polega na poprawie w trzech obszarach – organizacja, codzienna rutyna i zdrowie fizyczne. Jeśli jesteś otoczona bałaganem, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, każdy cel będzie znacznie trudniejszy. Dezorganizacja w Twoim środowisku powoduje dezorganizację Twojego myślenia. Skoncentrowane myślenie jest niezbędnym atrybutem samodoskonalenia, więc nie zaśmiecaj swojego umysłu.
Jeśli Twoje codzienne czynności nie prowadzą do Twoich celów, musisz polegać na sile woli przy każdym działaniu. Ustanowienie codziennych rutynowych czynności podnosi podstawowy poziom produktywności. Twoje zdrowie fizyczne to trzecia część solidnych podstaw, ponieważ osiągnięcie dowolnego celu będzie wymagało energii. Jeśli Twoje ciało nie jest w świetnej formie, każdego dnia będziesz mieć mniej energii do inwestowania. Pomyśl o swoim ciele jak o zbiorniku paliwa do każdego celu. Im więcej masz do osiągnięcia, tym więcej paliwa musisz zużywać każdego dnia.
Wszystkie te trzy cele są osiągalne, jeśli włożysz odpowiedni wysiłek i skupisz się na nich. Nawet jeśli nie możesz osiągnąć doskonałości w jednym z celów (na przykład niepełnosprawność uniemożliwiająca Ci ćwiczenia lub współlokator utrudniający utrzymanie porządku), nadal możesz wprowadzać ulepszenia dzięki ciężkiej pracy. Często cele związane z rozwojem osobistym wymagają szczęścia i wyczucia czasu, takich jak napisanie bestsellerowej książki lub zwiększenie dochodów. Jednak te trzy cele są w większości pod twoją kontrolą, co czyni je doskonałym punktem wyjścia.
Kilka pomysłów na budowanie podstaw
Nie będę więcej pisać o pracy nad poszczególnymi podstawami, ponieważ napisałam już tak dużo o każdym z tych tematów wcześniej. Podam C tylko listę kilku kroków, które możesz podjąć, aby dokonać konkretnych ulepszeń w swoim fundamencie. Każde z tych zadań można wykonać w ciągu następnego miesiąca w trzydziestodniowym okresie próbnym. Jeśli wybierzesz chociaż 3 z nich i zrealizujesz je w ciągu następnego roku, będziesz miała konkretne podstawy dla każdego przyszłego celu:
- stwórz poranny rytuał,
- zacznij od celów tygodniowych / dziennych,
- jedz zdrowszą żywność,
- ćwiczy codziennie,
- zapisz swoje cele na papierze,
- prowadź dziennik do zapisywania pomysłów,
- weź jeden wolny dzień w tygodniu, a w pozostałe sześć pracuj ciężko,
- przeprowadź cotygodniowy przegląd zadań,
- porzuć telewizję,
- ogranicz korzystanie z internetu dla rozrywki,
- wysypiaj się każdej nocy.
Jak utrzymać swoje podstawy do samodoskonalenia?
Budowanie fundamentów nie jest jednorazowym wydarzeniem. Nawyki mogą się rozjechać i będziesz musiała okresowo je odbudowywać. Twoje cele mogą się zmienić, zmuszając Cię do zmiany fundamentu, aby do nich pasował. Ale jeśli początkowo poświęciłaś trochę czasu na inwestowanie w podstawy, te zmiany są konserwacją, a nie całkowitą rekonstrukcją. Na przykład w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wypadłam z typowego porannego rytuału wstawania o 5.00 każdego ranka. Głównie wynikało to z zimowej pory, która zdecydowanie utrudnia wczesne wstawanie. Na chwilę obecną odbudowuję swoje fundamenty w tym zakresie i jestem już coraz bliżej tamtych efektów.
W Twoim fundamencie cały czas będą pojawiać się pęknięcia. Ważne jest, abyś je monitorowała i naprawiała, zanim staną się zbyt duże. Gdy zaczynałam budować swoje podstawy, przeprowadzałam co najmniej jeden trzydziestodniowy okres próbny każdego miesiąca, kształtując nowe nawyki dotyczące organizacji, rutyny czy sprawności. Aktualnie osiągnęłam większość nawyków, które chcę, i spędzam więcej czasu na utrzymywaniu tych, które mam, lub inwestowaniu energii w dążenie do większych celów samodoskonalenia.
Mając solidne podstawy, znacznie łatwiej jest mi wprowadzać ulepszenia w moim pisaniu, pracy lub relacjach. Po ukończeniu obecnych projektów, w które się angażuję, planuję kilka ciekawych przedsięwzięć związanych z moim blogiem, naukę języka hiszpańskiego i osiągnięcie w końcu wymarzonego szpagatu. Ponieważ mam dość stabilne podstawy, mogę bardziej skupić się na mojej strategii osiągnięcia tych celów i nie martwić się, czy będę mieć czas, samodyscyplinę i motywację.
Jak wyglądają Twoje podstawy? Który obszar jeszcze wymaga poprawy? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.