Ciekawość czy cele – czym kierować się w życiu?
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, czym są wolne moce produkcyjne i dlaczego są tak ważne. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, czemu ciekawość jest ważna i dlaczego same cele nie wystarczą. Decydując się, co robić dalej we własnym życiu, można zastosować zasadniczo dwa różne sposoby myślenia – cel i ciekawość. Działanie zgodnie z celem oznacza realizację projektu lub zadania, ponieważ masz znany wynik. Pisanie tego artykułu jest celowe, chcę zaktualizować swój blog o nowe treści, więc piszę z zamiarem dokończenia artykułu. Ciekawość jest jednak bardziej interesującą perspektywą, która jest często niedostatecznie wykorzystywana. Podejmując się zadania z ciekawości, nie podejmujesz się go pomimo niepewnego wyniku. Podejmujesz się zadania lub projektu, ponieważ wynik jest niepewny. Chociaż celowe działanie wynika z potrzeby osiągnięcia czegoś znanego, ciekawość skłania nas do nauczenia się czegoś nowego.
Zagubiona ciekawość – jak ją odnaleźć?
Kiedy nic nie wiesz, ciekawość będzie kierować większością twoich działań. Gdybyś utknęła obok maszyny, która ma wiele przycisków, ale nie rozumiałabyś, jak ona działa, prawdopodobnie eksperymentowałabyś, dopóki nie poznałabyś jej funkcji. Małe dzieci podejmują wiele działań z ciekawości, budując podstawową wiedzę o świecie. Jednak w pewnym momencie ciekawość zaczyna słabnąć. Przy minimalnym zrozumieniu nacisk zmienia się z działań opartych na ciekawości na działania zorientowane na cel. Gdy uczyłam się obsługi oprogramowania do blogowania, początkowo nie byłam skoncentrowana, próbując zrozumieć, jakie funkcje ma wszystko.
Po trzech latach używania WordPressa jestem prawie całkowicie zorientowana na cel, koncentrując się na pisaniu artykułów, a nie próbowaniu odkrywania nowych funkcji w oprogramowaniu. Problem w tym, że ciekawość może umrzeć zbyt szybko. Kiedy ostatnio poświęciłaś czas na projekt lub działanie po prostu dlatego, że chciałaś zobaczyć, co się stanie? Jeśli masz ponad dwadzieścia lat, domyślam się, że tego typu projekty i zajęcia stanowią tylko niewielką część Twojego wolnego czasu. Ciekawość zostaje zastąpiona celem, a podczas tej zamiany coś ważnego zostało utracone.
Ciekawość a powszechne ograniczenia
Przychodzi moment, kiedy masz wystarczające zrozumienie systemu, aby osiągnąć rezultaty. Dalsze badanie systemu staje się wtedy mniej produktywne niż praca z tym, co wiesz. Godzina spędzona na odkrywaniu nowych funkcji jest mniej przydatna niż praca z funkcjami, które rozumiesz. Jednak problem utraconej ciekawości jest problemem lokalnego ograniczenia. Ciekawość może być mniej wartościowa na krótką metę, ale dodatkowa ciekawość często może popchnąć Cię na jeszcze wyższy poziom osiągnięć. Wydostanie się z doliny śmierci jest trudne zarówno intelektualnie, jak i emocjonalnie.
Z intelektualnego punktu widzenia, ponieważ jesteś w powszechnym ograniczeniu, wydaje się, że działania oparte na ciekawości są stratą czasu. Po co marnować sześć miesięcy na eksperymentalny pomysł na biznes, skoro możesz zagwarantować sobie sporą kwotę gotówki, wykonując znany projekt? W jakim celu próbować nowej diety, skoro udało Ci się schudnąć na poprzedniej diecie? Po co chodzić na zajęcia sztuk walki dla zabawy, skoro wiesz, że bardziej cieszą Cię gry wideo?
Z emocjonalnego punktu widzenia ciekawość może być przerażająca. Jest powód, dla którego zabiła kota. W prehistorycznym świecie zbytnia ciekawość mogła oznaczać zjedzenie trującego grzyba lub przesadną przyjaźń z niedźwiedziem. Nic więc dziwnego, że ludzie są tak skonstruowani, że po krótkim czasie mają skłonność do działań zorientowanych na cel. Ale nie żyjemy już w czasach prehistorycznych. Co najgorszego się wydarzy? Stracisz kilka miesięcy, awans lub trochę gotówki? Co więcej, ponieważ świat stał się bardziej złożony, powszechnych ograniczeń jest jeszcze więcej, więc szanse, że natknęłaś się na najlepszą strategię życiową, są rzadkie. Ciekawość stała się cenniejsza, ale większość ludzi nadal jej unika.
Jak ponownie rozbudzić swoją ciekawość?
Nadal warto robić działania ukierunkowane na cel. Znane wyniki są przydatne dla Twoich finansów, relacji i zdrowia. Jednak w skomplikowanym świecie z nieskończonym wyborem i różnorodnością ciekawość staje się potężniejszym, długoterminowym narzędziem osiągnięć. W jaki sposób możesz ponownie rozbudzić swoją ciekawość? Pracuj nad projektami bez określonych rezultatów. Napisz powieść, jeśli nigdy wcześniej nie napisałaś opowiadania. Trenuj do maratonu, choć nie jesteś wysportowana. Znajdź coś, w czym jesteś kiepska i zrób z tego projekt, ponieważ są szanse, że jeśli jesteś w czymś słaba, to dlatego, że niewiele o tym wiesz. Ignorancja jest punktem wyjścia dla ciekawości.
Przeczytaj książki na temat, o którym normalnie nie czytasz. Celem książki nie jest wiedza, to mądrość. Twoje najważniejsze decyzje nie przyjdą w formie cytatu, ale zostaną ujawnione na podstawie podstawowych pomysłów, z którymi miałaś do czynienia. Czytanie ogromnej różnorodności i czerpanie z ciekawości daje nowe pomysły. Trać czas na coś kreatywnego. Spróbuj nauczyć się korzystać z narzędzia, którego nigdy wcześniej nie używałaś. Ciekawe odkrywanie nowych narzędzi może często przynosić niezamierzone korzyści. Umiejętności programistyczne, które zbudowałam na zupełnie niepowiązanych projektach, pomogły mi w uruchomieniu tej witryny internetowej. Umiejętności artystyczne, które zdobyłam, pozwoliły mi na wykonanie wielu własnych prac projektowych związanych z produktami.
Miej mniej celów dalekiego zasięgu
Jestem wielką zwolenniczką wyznaczania celów. Wyznaczanie celów jest oczyszczonym produktem myślenia ukierunkowanego na cel. Wyznaczanie celów może również pomóc w kontekście ciekawości. Trzydziestodniowe próby są rodzajem celu, ale obejmują eksperymentowanie z nową formą zachowania. Wyznaczanie celów może dać Ci rozpęd do przezwyciężenia naturalnej niechęci do próbowania nowych rzeczy. Ale wyznaczanie celów może również hamować kreatywność, szczególnie gdy cele dalekosiężne pochłaniają cały twój czas i energię. Początkowo wyznaczałam cele na pięć i dziesięć lat. Od tamtej pory przestałam wykonywać tę praktykę, ponieważ czułam, że odebrało mi to zdolność widzenia nowych kierunków. Teraz ustalam cele od sześciu miesięcy do 2-3 lat, ale nie dłużej niż to.
Cele dalekosiężne, szczególnie te, które pochłaniają dużo czasu i energii, ograniczają przepływ nowych nakładów. Kiedy jestem zaangażowana w sześciomiesięczny projekt, nieustannie pojawiają się nowe pomysły, które muszę odłożyć, ponieważ kieruję się celami. Jednak po osiągnięciu celu mam okazję zbadać niektóre z tych pomysłów. Jeśli któryś z nich jest dostatecznie istotny, mogę poświęcić zupełnie nowy projekt na zgłębienie tego kierunku. Pisząc mój darmowy kurs online wpadłam na pomysł, aby pójść w zupełnie innym kierunku. Chciałam pracować nad książką, która byłaby krótsza, łatwiejsza do strawienia i podzielenia na indywidualne pomysły, a nie długi esej. Odłożyłam ten pomysł, ale nadal mam go w zakamarkach pamięci.
Sadzenie nasion a podlewanie drzew
Oprócz rozważań w moim bullet journalu, tak naprawdę nie prowadzę spisanego folderu z nowymi pomysłami na projekty do zrealizowania. Jednak zawsze stawiam nowe pomysły na pierwszym planie. Za każdym razem, gdy czytam lub natknę się na coś, co wydaje się interesujące i inne, notuję to w pamięci. Później najlepsze pomysły mogę realizować w osobnym projekcie. Jeśli utkniesz w działaniach ukierunkowanych na cel, możesz chcieć utworzyć rzeczywisty folder z zapisanymi kartami, aby to osiągnąć. Mam listę do przeczytania, która służy podobnej funkcji przechowywania książek, które chcę eksplorować.
Działanie zorientowane na cel jest jak podlewanie drzewa. Wprowadzasz dane wejściowe do znanego systemu ze znanym wynikiem. W większości przypadków podlewanie drzewa zachęci je do wzrostu. Działania napędzane ciekawością są jak sadzenie nowych nasion. Wykiełkuje tylko niewielka część, ale jeśli posadzisz wystarczająco dużo, niektóre mogą stać się zdrowymi drzewami. Jeśli podlewasz tylko istniejące drzewa, jesteś w ryzykownej sytuacji. Błyskawica lub choroba mogą zniszczyć duże drzewo i nic nie zostanie. Istnieje również ryzyko, że możesz podlać skarłowaciałe drzewo, a nie sadząc więcej nasion, nie masz możliwości znalezienia większego, zdrowszego drzewa, w które możesz włożyć swoją energię.
Wiele osób, z którymi rozmawiam, ma chore drzewa. Nie są zadowoleni ze swojego życia i nie potrafią znaleźć wyjścia. Jedną ze strategii jest po prostu większe podlewanie drzew. Jeśli nie dbasz o swoje zdrowie, finanse lub związki, nie powinnaś być zaskoczona, gdy uschną i skurczą się. Ale często problem nie leży w twoim wysiłku, ale w samych drzewach. Cięższa praca w pracy, której nienawidzisz, nie pomoże. W takich przypadkach rozwiązaniem jest ciekawość, sadzenie większej ilości nasion. Nawet jeśli twoja obecna sytuacja wydaje się ponura, sadzenie większej ilości nasion może dać ewentualne możliwości.
Zasada 20%
Dwadzieścia procent twojej energii, czasu i pieniędzy powinno poświęcić się eksperymentom i zajęciom napędzanym ciekawością. Czerpię to z odnoszącej sukcesy strategii stosowanej w Google, w której pracownicy muszą poświęcać 20% swojego czasu na samodzielne projekty. Dwadzieścia procent to liczba umowna, rzeczywisty optymalny wynik może wynosić 50% lub 75%, w zależności od sytuacji, ale dla większości ludzi powiedziałabym, że 20% to dobry początek.
Zobacz, jak możesz poświęcić jeden dzień w tygodniu na inwestowanie w projekty lub działania, w przypadku których nie możesz przewidzieć materialnego wyniku. Nawet jeśli w sobotę musisz poświęcić osiem godzin na tę aktywność, warto to wydać. Po pierwsze, nowość czyni życie ciekawszym, pamiętaj – nuda jest wrogiem. Po drugie, niezamierzone korzyści z projektów zalążkowych mogą mieć ogromne reperkusje w krótkim czasie. Założyłam tę stronę bez żadnych konkretnych oczekiwań, teraz jest już dla mnie bardzo ważnym miejscem. Raz w tygodniu zrób jedną nową rzecz. Albo sumuj cały czas i inwestuj go w eksperymentalny projekt, albo poświęcaj go za każdym razem na coś zupełnie innego. W każdym razie bądź ciekawa i ciesz się sadzeniem nowych nasion. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.