Warto czytać więcej książek
Rozwój

Większość książek nie zmieni twojego życia, ale i tak warto czytać

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, czy naprawdę zużywasz mniej niż jeden procent swojego mózgu. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, dlaczego warto czytać książki i wyciągać z nich wnioski. „Gdybyś wykorzystała tylko połowę tego, co czytasz, byłabyś już milionerką”. Słyszałam wiele odmian tej rady, z których wszystkie wskazywały, że problemem nie jest to, że nie mamy dobrych pomysłów, ale że niewiele z nich wdrażamy i dlatego nasze życie się nie zmienia. Nie tracisz na wadze, nie wzbogacasz się, nie poprawiasz relacji lub nie stajesz się szczęśliwsza. Konsekwencją tej rady jest to, że jeśli czytasz książkę i nie stosujesz jej, po prostu marnujesz swoje pieniądze. Powinnaś zastosować lekcje z tego, co przeczytałaś, inaczej nie było sensu czytać książki. Cóż, nie zgadzam się z tym.

Czytaj więcej niż potrzebujesz

Czytanie książek jest tanie. Wydania Kindle popularnych książek kosztują mniej niż dobry posiłek. Biblioteki i wypożyczanie książek oznacza, że ​​często nie musisz nawet za nie płacić. Nawet czas poświęcony na przeczytanie książki to dość niska inwestycja. W przypadku prawie każdego tematu istnieją książki, które są na tyle dobre, że ich czytanie nie jest uciążliwe. Jeśli nabędziesz przyzwyczajenia, prawdopodobnie z łatwością przeczytasz dwa tuziny książek rocznie.

Natomiast wdrażanie pomysłów jest często dość kosztowne. Wdrożenie tylko jednego pomysłu z książki może zająć więcej czasu, pieniędzy lub wysiłku niż przeczytanie samej książki. Wdrażanie wszystkich pomysłów z jednej książki może zająć lata. Ta nierównowaga sugeruje, że powinnaś przeczytać mnóstwo książek i wdrożyć tylko ułamek pomysłów, w zależności od tego, na co masz czas.

Warto czytać więcej książek
Warto czytać więcej książek

Warto czytać więcej książek

Pomysł z ekonomii, o którym powinnaś pamiętać jest taki, że kiedy zyskujesz z działalności, wtedy optymalna kwota jest taka, gdy koszt krańcowy równa się korzyści krańcowej. Aby to zilustrować, wyobraź sobie maszynę, w którą włożysz 5 złotych i ona za każdym razem wypluwa pieniądze. Na początku wypluwa 20-złotowe banknoty. Po pewnym czasie pojawiają się tylko banknoty 10 złotych. Ostatecznie maszyna wypluwa pieniądze co trzecie włożenie 5 złotych. Kiedy należy przestać używać maszyny? Oczywiście powinnaś przestać używać maszyny, gdy daje ci ona tylko 5 złotych z powrotem. To wtedy zysk krańcowy (kwota pieniędzy, którą otrzymujesz za każdym razem) jest równy kosztowi krańcowemu (kwocie, którą musisz włożyć, aby uruchomić maszynę).

Teraz zastosuj to rozumowanie do książek. Jeśli typowa książka, którą czytasz, kosztuje 30 złotych i wymaga dwudziestu godzin na przeczytanie, ale wartość zmienia życie – czytasz za mało książek! Powinnaś wkładać te 30 złotych i dwadzieścia godzin, aż przeczytane książki będą warte tego, ile za nie zapłaciłaś. Mniej i zostawiasz pieniądze na stole. Myślę, że zdecydowana większość ludzi nie czyta wystarczająco dużo książek, aby osiągnąć ten kompromis. Dlatego rada, by mniej czytać, dopóki nie zrealizujesz każdego pomysłu, który już przeczytałaś, wydaje mi się głupotą marnotrawstwa.

Dlaczego nieużywane książki nadal mają wartość?

W przeciwieństwie do popularnej mądrości, myślę, że książka, której nigdy nie próbujesz wdrożyć wprost, wciąż może dodać wartość. Może nie odmieni życia, ale przynajmniej zmieni dostatecznie dużo, aby uzasadnić zainwestowany w nie stosunkowo niski koszt. To prawda, większość książek nie zmieni Twojego życia. Ale z drugiej strony nie potrzebujesz pieniędzy i czasu, które mogą zmienić Twoje życie, aby je skonsumować. Jeśli wybierzesz dobre książki, dobrze je czytaj i głęboko przemyśl ich konsekwencje, to wystarczy, aby zwrócić ich cenę (zarówno pod względem złotówek, jak i spędzonych godzin). Książki mają dużą wartość na kilka sposobów, nawet jeśli nie masz w zwyczaju realizowania każdego pomysłu.

Warto czytać – dobre książki ograniczają złe wybory.

Przeczytaj wystarczająco dużo książek o inwestowaniu, a nauczysz się wystarczająco dużo, aby odejść od niektórych wyraźnie złych nawyków związanych z inwestowaniem. Tak, n-ta książka, którą przeczytałaś, może nie spowodować, że zmienisz jakiekolwiek zachowanie w inny sposób niż n-1 książek, które czytałaś wcześniej, ale nagromadzenie książek na temat finansów osobistych może powstrzymać Cię od wydawania i zachęci do oszczędzania. Często to rzeczy, których nie robisz po przeczytaniu książki, uzasadniają koszt inwestycji. Jeśli książka odstrasza Cię od złych strategii, które nie zadziałają, samo to może sprawić, że warto ją przeczytać.

Częste czytanie zapewnia wiele dobrych pomysłów.

Ulepszenia, które chcę wprowadzić w swoim życiu i biznesie, często przypominają ogromną (prawie nieskończoną) listę rzeczy, które mogłabym robić. Mogę udoskonalić swoje nawyki związane z ćwiczeniami, zoptymalizować stronę docelową, przełączyć się na nową aplikację zwiększającą produktywność itp. Lista jest zwykle dużo większa, niż mam na to czas. W porządku. Czytanie wielu książek zwiększa ogólną jakość tej listy, dzięki czemu pomysły, nad którymi pracuję, są lepsze. Im więcej czytasz, tym lepsza jest średnia jakość Twojej listy, nawet jeśli nie masz czasu na pracę nad jakimś konkretnym pomysłem.

Książki zmieniają rozmowę w Twojej głowie.

Dobre książki to nie tylko instrukcja obsługi, która zawiera samouczek dotyczący zmiany czegoś konkretnego. Zamiast tego przenoszą rozmowę w twojej głowie. Przeczytaj dobrą książkę, a zaczniesz myśleć o różnych sprawach w inny sposób. Czasami ten inny wzór zaowocuje przemyślanymi planami działania. Innym razem po prostu zmienią twoje myślenie w nowym kierunku, którego wcześniej nie brałaś pod uwagę.

Warto czytać więcej książek
Warto czytać więcej książek

Autorzy mogą być przyjaciółmi w Twoim życiu

Jeśli masz jednego przyjaciela, który jest zawsze doskonały – nigdy nie zwleka, osiąga każdy wyznaczony przez siebie cel, zdrowo się odżywia i ma dobre nawyki – to prawdopodobnie nie sprawi, że sama z siebie staniesz się lepszą osobą (w rzeczywistości ta osoba brzmi dość irytująco). Jednak gdyby wszyscy twoi znajomi zachowywali się w ten sposób – nie mogłabyś nie zmienić swojego zachowania.

Książki pod pewnymi względami mogą działać jak kciuk w skali przeciętnego środowiska społecznego. Mogą nie być tym samym, co ludzie z krwi i kości motywujący Cię do działania, ale subtelnie dostosowują Twoje oczekiwania względem Ciebie.

Kiedy zaczęłam czytać książki, zauważyłam, że dały mi motywację do robienia wielu rzeczy, które ludzie wokół mnie uważali za „dziwne”, mimo że ostatecznie doprowadziły one do wielu dobrych zmian w moim życiu. Gdybym próbowała zrealizować te pomysły spontanicznie z jednej książki, wpływ prawdopodobnie nie byłby trwały.

Warto czytać – czasami książki naprawdę zmieniają twoje życie.

Chociaż przeciętnie większość książek, które czytasz, nie zmieni twojego życia (a jeśli tak się stanie, to nie przeczytasz wystarczająco dużo), niektóre książki z pewnością to zrobią. Co jakiś czas natkniesz się na książkę, która we właściwym czasie poda właściwy pomysł i zainspiruje do wprowadzenia wielu gruntownych zmian. W tym sensie kupowanie książek jest jak kupowanie losów na loterię, z których każdy ma niewielką szansę na wielką wypłatę. Losy na loterię wydają się być złą inwestycją, ponieważ są tanie, ale szansa na wygraną jest jeszcze mniejsza. Z drugiej strony dobre książki są świetne, ponieważ są tanie i jeśli przeczytasz wystarczająco dużo, na pewno będzie kilka, które odmienią Twoje życie. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *