Dopasowanie ćwiczeń do życia bywa wyzwaniem
Zdrowie

Dziewięć sposobów na dopasowanie ćwiczeń do zajętego życia

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak być lepiej zorganizowaną każdego dnia. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o kilku sposobach na dopasowanie ćwiczeń do naszego zajętego życia. Jeśli jesteś jak większość ludzi, ćwiczenia to jedna z tych rzeczy, które powinnaś robić, ale nigdy nie masz na to czasu. Może Ci się udać w miarę regularnie ćwiczyć przez tydzień lub dwa, ale wyczerpanie pracą lub sprzecznymi zobowiązaniami w końcu powstrzyma Cię przed dalszą aktywnością fizyczną. Nie jest łatwo utrzymać formę, ale chciałabym zasugerować kilka strategii, które pozwolą na wpisanie ćwiczeń do napiętego harmonogramu każdej z nas.

Największym problemem związanym z chodzeniem na siłownię nie jest zazwyczaj czas – to motywacja. Kiedy praca Cię wyczerpuje, znalezienie motywacji do zrobienia jeszcze jednej rzeczy wydaje się niemożliwe. Dlatego tak ważne jest ukształtowanie nawyku ćwiczeń. Kiedy regularne ćwiczenia są tak rutynowe jak jedzenie lub spanie, nie musisz się do tego zmuszać. Ćwiczenia, nawet krótkie, ale raz dziennie przez trzydzieści dni dadzą Ci mocne podstawy do zbudowania nawyku. Po pierwszych trzech tygodniach o wiele łatwiej jest się tego trzymać. Wystarczy trzydzieści dni, aby zbudować nawyk. W kolejnym kroku zaplanuj, jak, gdzie i kiedy chcesz ćwiczyć. Pojawienie się na siłowni i brak pewności, co robić, to tylko strata czasu i pewna frustracja. Przekonaj koleżankę, aby poszła z Tobą na siłownię. Dodatkowe wsparcie i motywacja bliskich osób może pomóc Ci przetrwać pierwsze trzydzieści dni.

Kontynuacja jest łatwiejsza niż ponowne uruchomienie
Kontynuacja jest łatwiejsza niż ponowne uruchomienie

Kontynuacja jest łatwiejsza niż ponowne uruchomienie

Nawet, jeśli masz już wyrobiony nawyk ćwiczeń, ograniczenia czasowe mogą utrudnić dopasowanie go do harmonogramu. Oto kilka strategii, które polecam, aby zachować zdrowie, nawet w najbardziej zapracowanych chwilach. Wybierz godzinę treningu. Poświęć czas na ćwiczenia wtedy, gdy nie będzie to kolidować z Twoimi innymi planami. Znam ludzi, którzy lubią ćwiczyć wcześnie rano lub późnym wieczorem. Zaletą jest to, że te godziny są zazwyczaj pozbawione zobowiązań, które są wrażliwe czasowo. Ćwiczenia naturalne. Stworzenie bardziej aktywnego stylu życia może pomóc, gdy uczęszczanie na siłownię jest niemożliwe. Oznacza to wchodzenie po schodach zamiast windy lub spacer zamiast korzystania z auta czy autobusu. To kolejny nawyk, który wymaga wdrożenia, więc angażowanie się w naturalne ćwiczenia zwykle nie ma miejsca, gdy możesz udać się na siłownię.

Zaplanuj treningi HIIT. Zaplanuj dwudziestominutowy lub półgodzinny, ale intensywny trening każdego dnia. Jeśli masz ograniczony czas w ciągu dnia takie krótkie, ale codzienne treningi bez problemu mogą utrzymać Cię w formie. Dopasuj godziny pryszniców. Jeśli po wizycie na siłowni ludzie nie chcą zbliżać się do Ciebie na odległość dziesięciu kroków, prawdopodobnie będziesz potrzebować prysznica. Jednakże poranne prysznice i prysznice po treningu mogą wydłużyć Twoje zaangażowanie czasowe. Zalecam wykonanie ćwiczeń przed porannym prysznicem lub prysznic od razu po treningu na siłowni. Koordynuj harmonogramy. Jeśli chcesz ćwiczyć z koleżanką, zaplanuj harmonogramy z wyprzedzeniem, aby nie było konfliktów, które uniemożliwiają którejś z was wspólne ćwiczenia. Gdy jesteś przyzwyczajona do aktywności fizycznej z inną osobą, może być trudno zmotywować się do samodzielnego działania. Miej więc plan awaryjny na wypadek, gdybyś nie miała partnera, z którym mogłabyś ćwiczyć.

Dopasowanie ćwiczeń do życia bywa wyzwaniem
Dopasowanie ćwiczeń do życia bywa wyzwaniem

Dopasowanie ćwiczeń do życia bywa wyzwaniem

Połącz ćwiczenia i wypoczynek. Podejmij zabawne zajęcia, które zmuszą Cię do ćwiczeń i dobrej zabawy. Ta kombinacja może pomóc, gdy chcesz ćwiczyć, ale nie masz ochoty iść na siłownię. Przykładem tego typu atrakcji może być wspinaczka górska, jazda na rowerze, spacery z psem czy gry zespołowe (siatkówka, koszykówka). Uważaj na swoją elastyczność. Elastyczność Twojego nawyku ćwiczeń zależy od tego, jak bardzo lubisz ćwiczyć i jak długo to robisz. Prawdopodobnie mogłabym odpuścić sobie moje ćwiczenia przez dwa do trzech tygodni bez zbytniego problemu z powrotem do mojej rutyny. Ale jeśli dopiero zaczynasz nawyk, nie pozwól sobie przegapić zbyt wielu kolejnych dni, bo inaczej nawyk się rozpadnie.

Szybkie treningi. Gdy harmonogram jest wyjątkowo napięty, pomocne może być zaplanowanie szybkiego treningu. Wymyślanie intensywnych, ale krótkich treningów nie jest tak trudne, a większość stron internetowych związanych z fitnessem jest ich pełnych. Bieganie, pompki, joga lub wchodzenie i schodzenie po schodach może zdziałać cuda, gdy nie jesteś w stanie wybrać się na siłownię. Potraktuj to jako inwestycję. Ćwiczenia to nie tylko dobry wygląd lub przeżycie dodatkowych dziesięciu lat. Chodzi również o inwestowanie w swoją energię. Regularne ćwiczenia zwiększają energię, dzięki czemu możesz lepiej spać i być bardziej skupiona przez cały dzień. Niestety, jeśli nie ćwiczysz regularnie, po kilku dniach wysiłku może być trudno zauważyć różnicę. Dlatego potraktuj ćwiczenia jako uzupełnienie paliwa.

Jak idzie Ci dopasowanie ćwiczeń do swojego harmonogramu? Masz jakieś sprawdzone sposoby? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *