Korzyści płynące z rozwoju osobistego
Rozwój

Dlaczego powinnaś dążyć do rozwoju osobistego?

W poprzednim poście rozmawialiśmy o popularnych i szkodliwych mitach dotyczących rozwoju osobistego. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, dlaczego mimo wszystko powinnaś dążyć do własnego rozwoju. Jestem przekonana, że każdy powinien dążyć do rozwoju osobistego. Nie uważam, że nasze własne doskonalenie i rozwój powinny być traktowane jako hobby lub zainteresowanie zarezerwowane dla nielicznych. Po drugie, nie uważam, że rozwój osobisty powinien być działaniem pobocznym. Całe moje doświadczenie życiowe traktuję z perspektywy rozwoju osobistego. Dla mnie rozwój osobisty to nie tylko coś, co robię, to sposób, w jaki żyję.

Chociaż mam w tej dziedzinie silne przekonanie, widzę też, że niewiele osób aktywnie dąży do rozwoju osobistego. Jasne, niektórzy ludzie przeczytają kilka inspirujących artykułów, pójdą na jakieś seminaria lub przejrzą sekcję samopomocy w swojej księgarni, ale ilu z tych ludzi faktycznie podejmuje działania i robi rzeczy, o których czytają? Przede wszystkim chciałabym omówić trzy główne powody, dla których moim zdaniem ludzie nie decydują się na rozwój osobisty. Te wymówki ostatecznie stworzą ograniczenia w Twoim życiu i naprawdę odetną Cię od cieszenia się życiem, na które zasługujesz.

Dlaczego unikamy rozwoju osobistego?

Wymówka pierwsza – utonięcie w życiu. Która z nas budzi się każdego ranka wcześnie, przepełniona pasją i entuzjazmem? Która z nas ma ochotę tańczyć, biegać lub podskakiwać podczas spaceru? Kto tu chodzi z uśmiechem na twarzy? Myślę, że największym powodem, dla którego ludzie nie dążą do rozwoju osobistego, jest to, że toną we własnym życiu. Ci ludzie wstają każdego dnia i chcą tylko spać. Wloką się do pracy i wracają do swoich domów. W każdej sekundzie dnia, w której nie pracują, mają ochotę leżeć przed telewizorem, jeść niezdrowe jedzenie lub pić.

Kto ma energię i czas na rozwój osobisty, gdy nie masz nawet czasu lub energii, by radzić sobie w życiu? Faktem jest, że ludzie, którzy twierdzą, że nie mają czasu ani energii na rozwój osobisty, są tymi, którzy najbardziej tego potrzebują. Nawet jeśli możesz poświęcić tylko 1% swojej energii na rozwój osobisty, ta niewielka inwestycja da Ci więcej do wykorzystania w przyszłości.

Budzę się o piątej rano, także w weekendy. Gdy to robię, czasami otrzymuję od ludzi dziwne spojrzenia. Chodzi mi o to, że spanie to najlepsza część ich tygodnia, więc dlaczego, u licha, wybrałabyś wczesne wstawanie? Odpowiedź jest prosta. Ponieważ mój czas każdego ranka jest dla mnie więcej wart niż niepotrzebne godziny snu. Jeśli spanie to najlepsza część Twojego tygodnia, być może musisz ponownie ocenić swoje życie. Dodatkowo, już jakiś czas temu zrezygnowałam z oglądania telewizji. Od zawsze oglądałam bardzo mało telewizji i odkryłam, że ten proces ułatwi mi uniknięcie wciągnięcia w oglądanie przez godzinę miernego programu.

Jeśli telewizja to najlepsza część Twojego dnia, być może powinnaś zacząć przyglądać się swoim prawdziwym wartościom. Rozwój osobisty to nie tylko poświęcenie. Ostatecznie chodzi o poprawę jakości życia, a nie tylko o poziom „sukcesu”. Jeśli myślisz, że nie możesz wstawać wcześnie każdego ranka, zrezygnować z fast foodów lub telewizji, to być może powinnaś przyjrzeć się jakości wykonywanych czynności. Nawet 1% może mieć znaczenie. Nie mów mi, że jesteś zbyt zajęta!

Czego tak naprawdę się  boisz?
Czego tak naprawdę się boisz?

Czego tak naprawdę się boisz?

Wymówka druga – strach. Strach jest ogromną barierą w rozwoju osobistym. Wiele z naszych największych przeszkód jest spowodowanych naszymi własnymi lękami. Przełamanie tych obaw nie wymaga ogromnego przypływu odwagi. Uważam, że kluczem do budowania odwagi są tak naprawdę dwa atrybuty – akceptacja i wytrwałość. Aby przezwyciężyć strach, musisz go zaakceptować. Lepiej jest zaakceptować strach, który odczuwasz, niż żyć w zaprzeczeniu. Zaprzeczanie tylko wzmacnia strach, podczas gdy akceptacja daje Ci możliwość stawienia mu czoła. Jeśli chcesz zacząć przemawiać publicznie i się boisz, zaakceptuj to, nie zaprzeczaj i nie rób tego źle. Drugim czynnikiem budowania odwagi jest wytrwałość. Jeśli nie jesteś w stanie w pełni poradzić sobie ze swoim strachem, rozbijaj coraz mniejsze lęki, aż będą one możliwe do opanowania. Główną ideą jest to, że kiedy już zaakceptujesz swój strach, bądź wytrwała w powolnym niszczeniu go. Nie pozwól, aby strach był powodem, dla którego nie dążysz do rozwoju osobistego.

Wymówka trzecia – błędne przekonanie. Błędne przekonanie na temat tego, czym jest rozwój osobisty, może być dużym powodem, dla którego należy go unikać. Większość ludzi ma błędne założenia dotyczące rozwoju osobistego. Chociaż myślę, że wiąże się z tym wiele mitów, uważam, że ważne jest określenie celu rozwoju osobistego – celem rozwoju osobistego jest podniesienie jakości Twojego życia i życia ludzi wokół Ciebie. Rozwój osobisty obejmuje duży obszar, od duchowości, celów, zmian i świadomości. Lubię rozdzielać to na wzrost pionowy i boczny, ale jest wiele innych sposobów na zorganizowanie tego. Zinterpretuj tę wiadomość i znajdź własny sposób na jej zastosowanie. Jeśli żyjesz dla rozwoju osobistego, kogo obchodzi, jak ludzie to określają? Teraz, gdy przejrzałam, jak sądzę, trzy największe wymówki, by nie dążyć do rozwoju osobistego, przejdę do trzech największych korzyści, które sprawiają, że rozwój osobisty jest filozofią, którą żyjesz.

Korzyści płynące z rozwoju osobistego

Korzyść pierwsza – szczęście. Kultura zachodnia tworzy rażąco niedokładny związek między szczęściem a przyjemnością. Mówimy o „szczęściu” wynikającym z odniesienia sukcesu lub wykonywania przyjemnych czynności. To jest rodzaj kultury, która wierzy, że pieniądze kupują szczęście. Jeśli pieniądze nie przynoszą szczęścia, to z pewnością jest to związek, ładny dom lub wspaniali przyjaciele. Szczęście nie pochodzi z tych rzeczy. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​niektórzy z najbardziej nieszczęśliwych ludzi mają dużo pieniędzy, przyjaciół lub osiągnięć. Z drugiej strony znam ludzi wesołych i szczęśliwych, którym brakuje wielu z tych rzeczy. Prawda jest taka, że ​​szczęście pochodzi ze wzrostu. Jesteśmy naprawdę szczęśliwi tylko wtedy, gdy poprawiamy jakość naszego życia lub życia innych. Nie uzależniaj swojego szczęścia od rzeczy ani środowiska. Szczęście nie jest związane z Twoim bogactwem, osiągnięciami, związkami ani żadnym czynnikiem zewnętrznym. Szczęście jest związane z Twoim własnym poczuciem, że pracujesz nad poprawą jakości swojego życia lub życia innych.

Korzyść druga – kontrola. Kontrola, jaką mamy nad własnym życiem, jest bezpośrednio związana z naszym skupieniem się na rozwoju osobistym. Steven Covey ilustruje tę kwestię w dość zwięzły sposób. W książce „7 nawyków skutecznego działania” opowiada o kręgu wpływów. Wszystko w tym kręgu jest pod naszą kontrolą. Wszystko poza tym kręgiem jest poza naszą kontrolą. Kluczowe jest jednak to, że krąg nie pozostaje stały. Jeśli skupisz się na kręgu wpływów, Twój krąg się rozszerzy. Skupiając się na tym, co możesz kontrolować, zwiększasz swoją zdolność do kontrolowania innych rzeczy.

Skupiając się na tym, czego nie możesz kontrolować, krąg się zmniejsza. Wierzę, że depresja jest w dużej mierze przypadłością ludzi, którzy tak bardzo skupiają się poza swoim kręgiem wpływów, że skurczył się on do punktu, w którym nie czują, że mają jakąkolwiek kontrolę. Jeśli koncentrujesz się na rozwoju osobistym, w naturalny sposób skupiasz się na swoim kręgu. Biorąc odpowiedzialność za wynik swojego życia, zyskujesz moc decydowania o tym, dokąd pójdziesz.

Rozwijaj się i pomagaj innym

Korzyść trzecia – im więcej masz, tym bardziej możesz się dzielić. Im więcej mamy, tym więcej możemy dać. To znacznie więcej niż pieniądze. Wierząc w rozwój osobisty, jesteś wzorem do naśladowania dla innych. Pokonując przeszkody, możesz pomóc innym ludziom pokonać te same przeszkody. Gdy zwiększasz posiadaną wiedzę i zasoby, możesz się nimi dzielić z tymi, którzy ich potrzebują. Im więcej zarabiasz, tym więcej możesz dać innym. Im efektywniej zarządzasz czasem, tym częściej możesz go wykorzystać na wolontariat. Gdy masz więcej energii, możesz poświęcić ją na projekty przynoszące korzyści ludzkości. Ostatecznie musi to być jeden z głównych powodów dążenia do rozwoju osobistego.

Dla mnie rozwój osobisty nie jest hobby. Rozwój osobisty jest nieodpartą obsesją, dzięki której żyję. Zdolność do rozwoju, doświadczenia, doskonalenia się i cieszenia się każdą sekundą życia zmusza mnie do postępu w każdej chwili. Wszystkie moje doświadczenia opisuję w kategoriach tego, jak pozwalają mi one podnieść jakość mojego życia. Nie bądź osobą, która czyta książkę rozwojową, mówi grupie swoich przyjaciół o tym, jaka jest wspaniała, a potem nie wykorzystuje jej w życiu. Nie pozwól, aby moje dzisiejsze słowa zostały zignorowane. Nawet jeśli Twoje życie wymknęło się spod kontroli i możesz poświęcić tylko dziesięć minut dziennie na poprawę, zainwestuj je. Nawet jeśli jesteś tak sparaliżowana strachem, że nie widzisz, jak możesz kiedykolwiek osiągnąć swoje cele, zrób dziś najmniejsze kroki.

Dlaczego chcesz się rozwijać? Co chcesz osiągnąć i czym podzielić się z innymi? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *