Przejmij kontrolę nad swoim życiem i przełam swoje lęki
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, czym jest syndrom oszusta i jak wpływa na naszą pewność siebie. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak przejąć kontrolę nad swoim życiem. „Przełam swoje lęki” – łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Żyjemy w erze strachu. Ataki terrorystyczne, kradzież tożsamości i groźby wojny nuklearnej są na pierwszych stronach gazet. W erze szybkich zmian jedyną dostępną pewnością jest to, że przyszłości nie da się przewidzieć. Albo zmierzamy do chwalebnej utopii ludzkich osiągnięć, albo do apokalipsy. Strach kontroluje nawet nasze życie osobiste. Ponieważ przemówienia publiczne są często wymieniane jako bardziej rozpowszechniony strach niż śmierć, strach odgrywa niezwykle ważną rolę w naszym życiu.
Strach nie działa racjonalnie. Chociaż prawdopodobieństwo śmierci z powodu spadającego kokosa jest znacznie większe niż atak rekina, niewiele osób boi się pina colady. Podobnie, ataki terrorystyczne działają, ponieważ wywołują strach. Bardziej prawdopodobne jest, że umrzesz w wyniku utonięcia niż ataku terrorystycznego. Jednak nie każdy strach jest zły. Strach powstrzymuje Cię przed robieniem rzeczy, które są oczywiście niebezpieczne i pozwala Ci natychmiast zareagować na sytuację. Strach przed jadowitymi wężami prawdopodobnie utrzymywał przy życiu naszych przodków. Podobnie, strach przed trafieniem powstrzymuje Cię przed wyrwaniem broni z ręki rabusia.
Niektóre obawy nam pomagają, inne niszczą nasze życie. Niektóre obawy są pozostałością po przodkach, którzy musieli bać się węży, tygrysów i tego faceta wymachującego większą maczugą. Inne obawy zostały błędnie stworzone przez nasze środowiska, które mówi nam, że przemówienia publiczne są złe, próbowanie nowych czynności nie jest przyjemne i zbytnio przejmujemy się tym, co myślą o nas inni. W tym wpisie chciałbym omówić, w jaki sposób możesz zbudować swoją odwagę i stawić czoła tym lękom, które nie mają logicznych podstaw. Zdolność przezwyciężenia drobnych lęków umożliwia podejmowanie inteligentnego ryzyka tam, gdzie oczekiwany zysk jest większy niż możliwa strata. Pokonywanie lęków buduje również wewnętrzną pewność siebie, gdy wyrażasz bardziej świadomą kontrolę nad swoim zachowaniem.
Przełam swoje lęki – co z przekonaniami?
Pierwszym krokiem do przezwyciężenia strachu jest zbadanie przekonań związanych z tym strachem. Przekonania to zasady, których używamy, oceniając nasz świat. Te przekonania mówią nam, jak działa świat, co powinniśmy zrobić w danych sytuacjach, aby osiągnąć określone rezultaty. Przekonania mówią nam, co jest dobre, a co złe. Jeśli życie jest grą, to twoje przekonania są regułami i twoją strategią. Ważne jest, aby badać przekonania, ponieważ wiele razy nie jesteś nawet świadoma przekonań, które masz, a które wywołują strach. Jeśli uważasz, że rozpoczęcie rozmowy z nieznajomym jest niegrzeczne, ale nie zdajesz sobie z tego sprawy świadomie, spowoduje to strach przed rozmową z nieznajomymi. Jeśli uważasz, że próbowanie nowych czynności będzie krępujące, będziesz się tego bać.
Istnieje wiele sposobów, aby odkryć przekonania, które wspierają Twoje lęki. Ważne jest, aby pomyśleć choć trochę o posiadanych przekonaniach, które mogą wywoływać strach. Oto kilka sposobów na odkrycie tych przekonań:
- dziennik – wyciągnięcie kartki papieru i napisanie o swoim strachu, dlaczego się go boisz i jakie przekonania z nim wiążesz, to świetny sposób na rozpoczęcie. Nie jest to jedyny sposób, ale pisanie to doskonała metoda rozwiązywania problemów.
- zachowanie – spójrz na swoje zachowanie w tej sytuacji. Pomyśl o innych sytuacjach, w których działałaś w podobny sposób i możesz znaleźć uniwersalne przekonania, które pojawiają się we wszystkich sytuacjach. Jeśli obawiasz się publicznego przemawiania, możesz zdać sobie sprawę, że masz te same uczucia i zachowujesz się w ten sam sposób, rozmawiając z nieznajomymi. Może to wynikać z przekonania, że ludzie, którzy Cię nie znają, nie będą szanować Twoich pomysłów.
- medytacja – refleksja do wewnątrz w celu przemyślenia problemu może często przynieść odpowiedzi, których potrzebujesz. Medytacja nie musi być siedzeniem na twardej macie ze skrzyżowanymi nogami. Często samotny spacer jest dla mnie doskonałą formą medytacji. Używam tego terminu, aby opisać każdy okres, w którym możesz dokładnie pomyśleć bez rozpraszania się.
Testuj przekonania przeciw rzeczywistości
Gdy już odkryjesz przekonania, które wspierają Twój strach, musisz porównać je z rzeczywistością, aby sprawdzić, czy są one rzeczywiście uzasadnione. Nie miałabyś przekonań, gdybyś w nie nie wierzyła, więc ważne jest, aby przełamać te przekonania nowymi odniesieniami. Jeśli spróbujesz po prostu oszukać siebie, myśląc, że nie masz tych starych przekonań, nie zobaczysz rezultatów. Właściwie powinnaś zdobyć doświadczenia, w których otrzymasz przeciwne skutki, które przewiduje twoje przekonanie. Zwykle twoje obawy powstrzymują Cię przed przeprowadzeniem poważnych testów swoich przekonań. Jeśli boisz się wystąpień publicznych, prawdopodobnie będziesz miała wiele problemów z dostaniem się przed audytorium, aby sprawdzić, czy twoje obawy są uzasadnione. Testowanie oznacza po prostu lekkie popchnięcie strachu i sprawdzenie, czy się nie zachwieje.
Jeśli boisz się zaprosić kogoś na randkę i jest to oparte na przekonaniu, że osoby płci przeciwnej nie są dla Ciebie atrakcyjne, może być niezwykle trudno przeprowadzić test, prosząc kogoś o to. Lepsza strategia może polegać na uśmiechnięciu się lub flirtowaniu z kilkoma osobami, aby uzyskać pewne odniesienia, które nie spełniają Twoich oczekiwań wynikających z przekonania. Od czasu do czasu będziesz mieć doświadczenia potwierdzające twoje ograniczające przekonania. W takich przypadkach masz dwie możliwości. Pierwsza opcja to po prostu uzyskanie większej liczby referencji. Jeśli przemawiasz do pięcioosobowej grupy, a oni szybko odrzucają twoje komentarze, potwierdza to twoje przekonanie, że wystąpienia publiczne są negatywne. Robiąc to kilka razy, możesz zdać sobie sprawę, że wsparcie przeważa odrzucenie, a twoje przekonania zacznie się rozpadać.
Druga możliwość jest taka, że twoje przekonanie jest w rzeczywistości uzasadnione. Możesz próbować przemawiać publicznie kilka razy i za każdym razem będzie to przykre doświadczenie. W takim przypadku musisz cofnąć się o krok i rozwinąć swoje umiejętności wystąpień publicznych. Po rozwinięciu umiejętności w danym obszarze możesz zacząć przełamywać strach. Jeśli czujesz się niezręcznie w kontaktach z osobami płci przeciwnej, być może będziesz musiała poprawić swoje umiejętności społeczne, zanim będziesz mogła przełamać ograniczające przekonania. Zwykle rzeczywisty strach jest tylko częściowo uzasadniony i możesz jednocześnie pracować nad przełamaniem strachu i budowaniem swoich umiejętności.
Przełam swoje lęki stopniowo – trening progreswyny
Jeśli chcesz wzmocnić swoją siłę, nie chwytaj największego ciężaru na siłowni i nie próbuj go podnosić. Nie tylko prawdopodobne jest, że naciągniesz mięsień, ale to doświadczenie na ogół nie zapewni Ci udanego treningu. Strach działa w bardzo podobny sposób. Próba przezwyciężenia największego strachu bez jego rozbijania zwykle powoduje po prostu stres i frustrację. Aby przełamać swoje lęki, musisz najpierw wziąć główny strach i podzielić go na różne gradienty tego samego strachu. Jeśli twój strach to obawa przed wystąpieniami publicznymi, możesz wymienić rozmowę z nieznajomym jako najlżejszy strach, podczas gdy przemawianie przed tłumem tysięcy ludzi możesz zarejestrować jako najcięższy strach.
Twoim celem jest pozbycie się jak największej liczby obaw. Jeśli więc nie możesz mówić do trzydziestu osób, spróbuj do dwudziestu lub piętnastu. Trening progresywny wymaga czasu i dużo pracy, więc bardzo łatwo jest się zniechęcić i poddać. Najważniejsze jest, aby po prostu naciskać i robić małe postępy. Stwórz harmonogram, aby stawić czoła swoim lękom, by nadal go forsować, nawet jeśli nie chcesz. Kiedy napotykasz zniechęcające sytuacje, musisz skupić się na szybkim wyjściu z nich, aby móc kontynuować.
Dopalacze odwagi, czyli przełam swoje lęki
Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć swoją odwagę i przyspieszyć trening progresywny:
- zdobądź mentora lub coacha – znajdź kogoś, kto miał takie same lęki jak Ty i przezwyciężył je. Posiadanie mentora, który może Cię popchnąć i udzielić Ci wsparcia, jest bezcenne. Pamiętaj tylko, aby związek był korzystny dla obu stron i oferował cenną pomoc osobie, która chce być twoim mentorem.
- załóż grupę wsparcia – jeśli nie możesz znaleźć mentora lub coacha, możesz chcieć poradzić sobie z niektórymi obawami w grupie. W ten sposób możecie się wzajemnie wspierać. Łatwiej jest działać pewnie, gdy masz po swojej stronie grupę zwolenników. Grupy takie jak te na Facebooku świetnie się do tego nadają.
Jak najlepsze życie polega przede wszystkim na zapewnieniu świadomej kontroli nad nim. Bez kontroli jesteś na łasce swojego otoczenia. Strach to ogromne ograniczenie w świadomym życiu. Możliwość przezwyciężenia swoich lęków, aby zwiększyć pewność siebie, odwagę i charakter, jest jednym z najlepszych doświadczeń na świecie. Przejmij kontrolę nad swoim życiem i przełam swoje lęki. Co o tym sądzisz? Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.