Praca w domu – jak zarządzać swoim czasem?
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jaki sens ma porównywanie się z innymi. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak zarządzać swoim czasem pracując z domu. Praca w domu może być wyzwaniem. Z luksusami (i ograniczeniami) biura nie zajmując już swojego miejsca pracy, możesz poczuć przypływ wolności i towarzyszące temu przytłoczenie. Ale nie panikuj. Istnieje wiele wskazówek dotyczących zarządzania, których możesz przestrzegać, aby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w domu. Zamieniłaś swoje wygodne krzesło biurowe na sztywny kuchenny stołek barowy. Zamieniłaś zdrowe przekąski biurowe na słodką żywność, którą masz w spiżarni. Szef, który zwykle siedzi pięć kroków od Ciebie i utrzymuje Cię przez cały dzień w skupieniu, nagle nigdzie nie można go znaleźć. Niby ograniczenia, jednak z czasem zdasz sobie sprawę, jak ogromne możliwości daje praca zdalna.
Standardowa praca biurowa
Cały czas pracuję na etacie, więc mam standardową pracę biurową od ósmej do szesnastej. Mam obowiązek przybycia do pracy o określonej porze i nie wolno mi wyjść aż do określonej godziny. Słabo. Tak działa wiele firm i to jest w porządku. Problem polega jednak na tym, że ja nie mam aż tyle pracy, by zajmowała mi cały dzień. Mam przy tym nadzieję, że moja szefowa nigdy tego nie przeczyta. Zabieram się do pracy, włączam komputer, a potem siedzę tam przez osiem godzin.
Moja praca sprytnie wykonana na dany dzień zajmuje mi jakieś cztery godziny. Reszta mojego dnia wypełniona jest włóczeniem się po korytarzach i błąkaniem się godzinami, ponieważ było to lepsze niż wpatrywanie się w pusty ekran komputera. I dlatego, że utknęłam w biurze, mój czas był zamknięty. To nie było tak, że mogłam pracować nad pobocznym projektem albo czytać książkę lub złożyć pranie na biurku. To „jest źle widziane”. Kiepsko. Dość powiedzieć, że nie wykorzystałam swojego czasu właściwie. Mam jednak dużo kroków od chodzenia, więc to jest plus.
Praca zdalna – coś niesamowitego
Dopiero w trakcie pandemii pojawiła się możliwość pracy z domu. Na początku byłam sceptyczna. Myślałam, że poczuję się samotna lub znudzę się pracując sama przez cały dzień. I to mogło się wydarzyć. Ale wydarzyło się też coś niesamowitego. Stałam się niesamowicie produktywna. Ponieważ miałam teraz większą kontrolę nad swoim harmonogramem niż kiedykolwiek wcześniej. Mogłam odpowiadać na maile masowo, zamiast odpowiadać na nie zaraz po otrzymaniu. Dodatkowo mogłam pracować nad jednym zadaniem w całkowitej ciszy, aż skończyłam i nikt mi nie przerywał „niezwykle ważną sprawą”.
Mogłam też zdecydować się na ćwiczenia na świeżym powietrzu o 11:00, jeśli akurat było piękne słońce. Udało mi się zorganizować swój czas w sposób, który przyniósł mi duże korzyści. Z kolei firma również skorzystała na moim wzroście szczęścia i wydajności mojego harmonogramu. Poza tym w czasie przestojów mogłam swobodnie korzystać z wolnego czasu. Mogłam rozładować zmywarkę, zrobić ćwiczenia, o których przed chwilą wspomniałam albo popracować nad projektem pobocznym.
Praca zdalna – wolność i zamieszanie
Praca zdalna zapewniła mi (i nadal zapewnia) ogromną możliwość zrobienia więcej za pomocą komputera w ciągu dnia. Tak, są pułapki, których należy unikać, ale ogólnie dużo lepiej mi się pracuje w domu niż w biurze. A jeśli postawię na swoim, nigdy nie wrócę do biura. To powiedziawszy, próba wykonywania pracy w domu może być wyzwaniem, jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajona.
Ponieważ wraz ze swobodą pracy zdalnej pojawia się także zamieszanie związane z tym, jak najlepiej wykorzystaj swój czas. Z tego powodu przygotowałam poniższą listę wskazówek zarządzania czasem, które możesz wypróbować pracując w domu. Nie musisz wykonywać ich wszystkich. Na razie wybierz jedną lub dwie wskazówki. Jeśli jest to pomocne, rób to dalej. Jeśli tak nie jest, wypróbuj inny sposób z listy.
Jak zarządzać swoim czasem – zrób listę
Jeśli chodzi o wskazówki dotyczące zarządzania czasem, ta jest ulubiona przez wielu. Kiedy masz listę, szybciej kończysz zadania. Jeśli nie masz listy, kręcisz się tam i z powrotem, próbując zapamiętać swój plan. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy zaczynasz pracę zdalną, bo Twój nakład pracy nie ogranicza się już tylko do zakończenia projektu – obejmuje także odkurzenie salonu, sortowanie poczty czy przygotowanie obiadu.
Jeśli spróbujesz zapamiętać zbyt wiele rzeczy na raz, Twoja zdolność koncentracji się zmniejszy i wzrośnie prawdopodobieństwo, że zapomnisz o czymś ważnym. Więc uwolnij swój umysł, odwróć uwagę i stwórz listę ważnych rzeczy, które chcesz zrobić. Tworząc tę listę, spróbuj dodać słowa akcji. Na przykład zamiast pisać czyszczenie na sucho napisz odbierz pralnię chemiczną. Pozwoli to Twojemu umysłowi lepiej zwizualizować akcję, dzięki czemu będziesz mogła ją wykonać, gdy nadejdzie czas i wiedzieć dokładnie, co robić.
Jak zarządzać swoim czasem – podejmij działanie
Jeśli chcesz nauczyć się mądrze zarządzać czasem, zastosuj tę prostą wskazówkę – działaj. Przechodź od jednego zadania do drugiego z poczuciem, że należy działać i odhaczać kolejne zadania. Ten rozmach przeniesie Cię dalej, gdy pozycje będą skreślane z Twojej listy. Akcja odblokowuje możliwości i im więcej zrobisz dzisiaj, tym więcej zrobisz jutro – przygotuj się na więcej wspaniałych rzeczy i możliwości w przyszłości. Pracując w domu (np. Netflix) bardzo łatwo jest odłożyć zadanie na później. Zwalcz tę potrzebę i podejmij działania w związku z tym, co musisz zrobić.
Jak zarządzać swoim czasem – poważnie, zrób to teraz
Wiem, że właśnie mówiłam, żebyś podjęła działania, ale czuję, że trzeba to powtórzyć. Więc jeszcze raz, idź i rób, co musisz zrobić. Praca w domu może być świetna, ale kiedy zdarza się, że robisz sobie długą drzemkę popołudniu, zamiast zająć się tym, co ważne, marnujesz czas. I to nie jest dobre dla Ciebie, dla kogokolwiek pracujesz, ani dla celów, jakie możesz osiągnąć.
Kiedy już będziesz miała coś do zrobienia, śmiało, zrób to natychmiast. Nie czekaj z prokrastynacją. Nie odkładaj tego na później. Twoja lista rzeczy do zrobienia nieuchronnie będzie się wydłużać w miarę upływu dnia, więc nie marnuj czasu i pracuj nad tym, co należy zrobić. I tak, wiem, że jest to jedna z bardziej uproszczonych wskazówek dotyczących zarządzania czasem w pracy, ale to nie znaczy, że jest mniej ważna.
Jak zarządzać swoim czasem – ustalaj terminy
Ponieważ pracujesz w domu, niezwykle łatwo jest połączyć pracę z nie pracą. Aby otworzyć laptopa podczas oglądania filmu, podczas planowania podróży pracować nad raportem, aby odebrać telefon, gdy jesteś z rodziną. Problem z rozmyciem tych linii polega na tym, że będziesz czuć się ciągle rozproszona. Jeśli możesz pracować w dowolnym momencie, nigdy nie będziesz odczuwała pilnej potrzeby zrobienia czegokolwiek. Jeśli możesz przeczytać książkę w dowolnym momencie, nigdy nie poczujesz presji, by dokończyć tę książkę. Albo jeśli możesz w każdej chwili pójść pobiegać, nigdy nie wstaniesz z kanapy i…
Zrób to. Zawsze jest później. A kiedy Twój czas wydaje się nie mieć końca, istnieje większe prawdopodobieństwo, że go zmarnujesz. Decydując się na później zamiast teraz. Aby temu zapobiec, ustal sobie twarde terminy. Powiedz sobie kiedy musisz wykonać określone zadanie i zaangażuj się w nie. Narysuj linię na piasku oznaczającą cokolwiek chcesz zrobić. W ten sposób poczujesz pilną potrzebę podjęcia działań.
Jak zarządzać swoim czasem – pracuj wtedy, kiedy powinnaś
Kiedy utkniesz w biurze, często musisz pracować w godzinach, które Ci nie odpowiadają, a których żąda pracodawca. Jednak jedna z najlepszych wskazówek dotyczących zarządzania czasem dla profesjonalistów pracujących w domu to praca, kiedy czujesz, że jesteś w najlepszej formie.
Ponieważ często masz większą elastyczność w zakresie godzin pracy zdalnej, zakładając że możesz wszystko załatwić na czas. Nie odczuwaj więc potrzeby rozpoczynania pracy o dziewiątej, jeśli wiesz, że jesteś bardziej skuteczna o siódmej. Wykorzystaj czas spędzony w domu na pracę wtedy, kiedy powinnaś, a nie kiedy musisz.
Praca w domu idzie do przodu
Praca zdalna niesie ze sobą zarówno duże wyzwanie, jak i szansę. Wyzwanie do wykorzystania mądrze swojego czasu i cieszenia się wolnością jak nigdy dotąd. Myśl rozsądnie o swoim czasie, korzystając ze wskazówek dotyczących zarządzania czasem podanych powyżej. Utwórz listę, wykonaj pracę, ustal terminy dla siebie i pracuj, gdy wiesz, że możesz być najbardziej produktywna. Poświęć trochę czasu, aby cieszyć się stylem życia związanym z pracą z domu i zrobić z nim to, czego nigdy wcześniej nie robiłaś podczas pracy w biurze. Idź sprawdzić ten nowy szlak, ukończ zadania w ciszy, postępuj w kierunku czegoś niesamowitego. Praca zdalna może czasami być trochę nudna, ale moim zdaniem zawsze jest lepsza od pracy w biurze. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja