pomysły na ciekawe poranne rutyny
Poranna rutyna

Poranne rutyny – lista 56 pomysłów, jak zacząć dzień

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak wygląda perfekcyjna poranna rutyna według naukowców. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jakie znam pomysły na ciekawe poranne rutyny. Zmęczona byciem zmęczoną? Poczuciem, że marnujesz swój poranek i w rezultacie marnujesz własny dzień? Musisz zmienić swoją poranną rutynę. To dobra wiadomość. Tak się składa, że mam dokładnie to, czego potrzebujesz – pomysły na poranne rutyny, które możesz wykorzystać, aby zrobić więcej ze swoimi porankami.

Ach, pomysły na poranne rutyny… Istnieje ich pozornie nieskończona ilość, którą możesz wdrożyć, aby stać się swoim najlepszym ja. Pomogą Ci zaplanować swój dzień w przemyślany sposób, abyś mogła zrobić więcej, osiągnąć więcej i być kimś więcej. Ale irytujące jest to, że niektóre pomysły sprawdzą się w Twoim przypadku lepiej niż inne. Oznacza to, że budzenie się każdego ranka i spacer z psem to doskonały sposób na rozpoczęcie dnia dla jednej osoby, ale ten sam schemat niekoniecznie będzie odpowiedni dla Ciebie. Być może nawet nie masz psa.

Moja aktualnie krótka poranna rutyna

Codziennie wstaję o 6:30. Gdy tylko się obudzę, ustawiam minutnik w telefonie na pięć minut. I przez te pięć minut jedyne, co robię, to sprawdzam pocztę. Co? Najpierw sprawdzasz pocztę? Tak. I wiem, wiem. Wszyscy mówią, że nigdy nie należy najpierw sprawdzać poczty. Ale i tak to robię. Dlaczego? Ponieważ przez kilka lat selekcjonowałam to, co przychodziło do mojej skrzynki odbiorczej. To jest teraz najważniejsze, gdyż jedyne e-maile, które otrzymuję na telefon, dotyczą spraw, które mnie uszczęśliwiają.

Nie mam połączonej poczty służbowej z telefonem (wyłączyłam tę funkcję wiele lat temu). Również zrezygnowałam z subskrypcji wiadomości-śmieci i e-maili, które nie sprawiają mi radości. Jedyne skrzynki odbiorcze, które skonfigurowałam w telefonie, to prywatna poczta e-mail, na którą otrzymuję pozytywne biuletyny od pozytywnych ludzi. To naprawdę miły sposób na rozpoczęcie poranka. Ale pozwalam sobie na to tylko przez pięć minut. Kiedy upłynie ten czas, ruszam dalej.

Pozwól sobie na wdzięczność i marzenia

Wyskakuję z łóżka, zakładam szlafrok, robię herbatę i wychodzę na zewnątrz na taras. Przez następne 20-30 minut siedzę na tarasie, planuję dzień i myślę o rzeczach, za które jestem wdzięczna. To dobry sposób na odprężenie się w ciągu dnia. Następnie wchodzę do środka, ubieram się i zaczynam pracować. Rano pracuję nad tym blogiem przez pół godziny zanim udam się do mojej codziennej pracy. I to wszystko! To moja poranna rutyna, którą wykonuję przez większość dni.

Czy moja poranna rutyna jest dla Ciebie istotna? Prawdopodobnie nie. Właściwie to koncepcja tworzenia rutyny wokół tego, co mówią inni jest śmieszna. Na przykład uwielbiam ćwiczyć, ale nie lubię robić tego jako pierwszej czynności w ciągu dnia. Uważam, że ćwiczenia rano są zbyt ciężkie dla mojego organizmu. Nawet jeśli jakiś olimpijczyk zarzeka się, że najlepszym porannym rytuałem jest bieganie, jest mi to obojętne. To nie działa w moim przypadku. Chcesz, aby Twoja rutyna działała na Ciebie. Dlatego listy takie jak ten post są trudne – mogę tu usiąść i opisać różne sposoby na robienie X, Y i Z, aby zmienić swoje życie na lepsze, ale nie będzie to poprawne. Dlaczego? Ponieważ ludzie są wyjątkowi. Jesteś wyjątkowa. Zatem to, co sprawdza się u jednej osoby, niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie.

pomysły na ciekawe poranne rutyny
pomysły na ciekawe poranne rutyny

Poranne rutyny – po co więc ta lista?

Dlaczego więc zadałam sobie trud napisania dla Ciebie całej swojej porannej rutyny? Cóż, chociaż nigdy nie powinnaś po prostu przejmować czyjejś porannej rutyny tylko dlatego, że ktoś tak powiedział warto zaczerpnąć inspiracji od innych, jeśli chodzi o to, jak traktują swoje poranki. Nie oczekuję, że będziesz miała taką samą rutynę jak ja. Dodatkowo moja poranna rutyna bardzo się zmieniła odkąd mam tego bloga (kiedyś wstawałam o 5:00 i ćwiczyłam rano). Mam jednak nadzieję, że uda Ci się zaczerpnąć kilka pomysłów z mojej rutyny i listy poniżej, aby stworzyć dla siebie lepszą poranną rutynę.

Ponieważ sposób, w jaki spędzasz poranki, ma ogromną moc. Kiedy świadomie wykonywałam swoją poranną rutynę, czułam się zorganizowana, skupiona, z pełnią kontroli nad swoim życiem. Kiedy leniwie traktuję poranki, czuję się chaotyczna, zagubiona i wyczerpana. Pamiętaj więc, że:

  • poranne czynności mają potężną moc,
  • potrzeba sporo eksperymentów, aby znaleźć odpowiednią kombinację działań najlepszych dla Ciebie.

Co składa się na dobrą poranną rutynę?

Być może zastanawiasz się, co oznacza rutyna na dobry poranek. Naprawdę, solidny poranek. Dobra rutyna to taka, która pomaga Ci iść do przodu i osiągać swoje cele. To taki poranek, który daje dobry początek dnia i mądrze wykorzystuje czas od samego początku. Jeśli znasz moje podejście do wyznaczania celów, tworzenie porannej rutyny wygląda podobnie. Zasadniczo polega to na rozpoznaniu, kim jesteś dzisiaj oraz kim chcesz się stać w przyszłości i zapełnieniu luki między nimi.

Zatem poranna rutyna jest pierwszą okazją do spędzenia dnia w miłej atmosferze w pozytywnym kierunku. Dlatego posiadanie dobrze przemyślanego rozwiązania jest koniecznością. Im lepsza rutyna, tym efektywniej wykorzystasz swój czas i tym szybciej zrobisz postępy i osiągniesz swoje cele. Tym szybciej będziesz mogła stworzyć i żyć swoim idealnym życiem. Wszystko zaczyna się od pierwszego przebudzenia.

Jedną rzecz, którą muszę powtórzyć, jest to, że nie ma idealnej porannej rutyny gwarantującej sukces. Żadnej uniwersalnej strategii, z której możesz skorzystać. Ponieważ znowu to, co działa dla twojego sąsiada, może nie działać dla Ciebie. Wszystko polega na stworzeniu niestandardowej procedury dla siebie. Takiej, który działa dla Ciebie i ignoruje wszystko inne. To powiedziawszy, istnieje strategia, którą powinnaś zastosować podczas tworzenia własnej porannej rutyny. Technika, którą możesz wykorzystać, aby mieć pewność, że faktycznie ustalisz rutynę, która pracuje dla Ciebie. I dlatego polecam mój post na temat tworzenia udanej porannej rutyny. Zrób sobie przysługę i sprawdź ten post, zanim przejdziesz dalej.

Co stworzyło listę?

Ta lista pomysłów na poranną rutynę składa się z koncepcji sugerowanych przez zaufane źródła. Od ludzi, którzy sami to zrobili, po rzeczy powszechnie akceptowane jako dobre pomysły. I chociaż wiem, powiedziałam, że nie ma „najlepszej listy”, ponieważ zależy ona od Ciebie i Twojej sytuacji, możesz wykorzystać tę listę porannych rutyn jako inspirację do własnych poranków. Kiedy przez to przejdziesz, nie skupiaj się zbytnio na tym, kto co robi lub co „musisz” robić. Ponieważ to nie ma znaczenia. Liczy się tylko to, że Twoja rutyna działa na Ciebie.

Skorzystaj więc z tej listy jako inspiracji i zacznij łączyć ze sobą pewne działania, które pomogą Ci stworzyć swoją idealną poranną rutynę. Nie postrzegaj poniższych elementów jako obowiązkowych rzeczy do zrobienia, po prostu postrzegaj je jako pomysły, które możesz włączyć do swoich poranków. Ponownie, aby stworzyć udaną, zdrową poranną rutynę, musisz spojrzeć na to jako eksperyment metodą prób i błędów.

Jest wiele do omówienia, ale jak wspomniałam wcześniej, nie odczuwaj potrzeby robienia wszystkiego na raz. Zamiast tego wybierz jeden lub dwa pomysły i wypróbuj je. Jeśli zadziałają, zachowaj je jako część swojej rutyny i może wrzuć do niej coś nowego. Jeśli nie pasują do Twojego harmonogramu, wyrzuć je i dodaj coś innego do porannej rutyny na to miejsce. Kontynuuj eksperymenty, aby znaleźć to, co działa najlepiej. Czas więc przejść do listy pomysłów na poranną rutynę. Rozbiłam ją według kategorii, aby ułatwić Ci przeglądanie.

pomysły na ciekawe poranne rutyny
pomysły na ciekawe poranne rutyny

Pomysły na poranne rutyny – podstawy

Zanim zaczniesz szaleć w porannej rutynie, warto się trochę ograniczyć. Najpierw wykonaj bardziej podstawowe zadania. Podstawy to te, które zdecydowanie powinnaś rozważyć jako włączenie do swojej rutyny. Są to najbardziej podstawowe zadania – mycie zębów, branie prysznica itp. Zadania, od których możesz zacząć dobrze dzień i wyjść dzięki temu z oszołomionej strefy snu. Są to podstawowe zadania, które będziesz chciała mieć w ramach swojego rutynowego zespołu. Niektóre podstawowe pomysły na poranną rutynę obejmują:

  • pościel swoje łóżko,
  • umyj zęby,
  • ubierz się na dany dzień,
  • zaparz herbatę lub kawę,
  • przywitaj się z ukochaną osobą,
  • zrób śniadanie,
  • odsłoń zasłony i wpuść do wnętrza trochę słońca,
  • przygotuj posiłek do pracy lub kolację na dany dzień,
  • sprawdź pogodę,
  • wyjdź z psem na spacer,
  • podlej rośliny.

Pomysły na poranne rutyny – samopoczucie

Po zaznajomieniu się z podstawami istnieje kilka rzeczy, które można włączyć do swojej porannej rutyny, aby dodać więcej dobrego samopoczucia do swojego życia. W tym przypadku dobre samopoczucie oznacza wszystko, co pozytywnie rozpocznie dzień i sprawi, że poczujesz się dobrze. Pomysły, które pomogą Ci zmienić ocenę dnia z jedynki do przynajmniej siódemki. Abyś się uśmiechała i była gotowa na podbój świata. Oto kilka pomysłów na poranną rutynę dla dobrego samopoczucia:

  • rozciągnij się,
  • idź pobiegać,
  • uprawiaj jogę,
  • wypij szklankę wody,
  • pomyśl o 3 rzeczach, za które jesteś wdzięczna (zapisz je),
  • medytuj,
  • usiądź na zewnątrz na kilka minut i zrób trochę introspekcji,
  • słuchaj muzyki, która Cię uszczęśliwia,
  • wypróbuj poranny trening (np. pilates),
  • idź na spacer.
pomysły na ciekawe poranne rutyny
pomysły na ciekawe poranne rutyny

Pomysły na poranne rutyny – zdobywaj wiedzę

Świetnym sposobem na rozpoczęcie poranka jest nauczenie się czegoś nowego. Aby rzucić wyzwanie Twojemu umysłowi i poszerzyć horyzonty tego, co uważasz za możliwe. Istnieje wiele sposobów, aby tak się stało. Ta sekcja poświęcona jest pomysłom na poranne rutyny, które możesz wykorzystać do dalszej edukacji. Nie ma nic lepszego niż rozpoczęcie dnia od przypływu zdobytej inspiracji od nauczenia się czegoś nowego. Tego typu pomysły na poranne rutyny obejmują:

  • obejrzyj wykład TED,
  • przeczytaj książkę o rozwoju osobistym,
  • rozwiąż krzyżówkę,
  • przeczytaj książkę o zarządzaniu czasem,
  • posłuchaj podcastu,
  • sprawdź wpis na blogu, może coś na temat produktywności,
  • obejrzyj inspirujący film na YouTube,
  • przejdź kurs online,
  • zerknij na wiadomości ze świata (jeśli sprawia Ci to radość),
  • zmotywuj się na cały dzień.

Pomysły na poranne rutyny – rozwój osobisty

Innym fantastycznym sposobem na rozpoczęcie dnia jest rozwój osobisty. Podobny do w sekcji dotyczącej edukacji powyżej, rozwój osobisty obejmuje także uczenie się nowych rzeczy, ale jest ważne rozróżnienie. Rozwój osobisty polega na dążeniu do celu. Chodzi o to, żeby w jakiś sposób rosnąć i odkrywać w sobie nowe obszary zainteresowań i pasji. Spójrz na to w ten sposób – powyższa sekcja dotyczyła uczenia się i przyswajania nowych informacji. Ta sekcja dotyczy stosowania tych informacji i działania. W związku z tym kilka porannych pomysłów na rozwój osobisty obejmuje:

  • wyznacz sobie cele,
  • zapisz 10 pomysłów,
  • zaplanuj swój kolejny projekt,
  • zwróć się o poradę do kogoś nowego,
  • pracuj na boku,
  • poświęć kilka minut na naukę nowego języka,
  • zrób listę nowych rzeczy do wypróbowania i rób jedną każdego ranka,
  • zdecyduj się na jeden punkt z listy życzeń, którym chcesz się zająć,
  • znajdź ciekawe zajęcia, które możesz wykonywać w weekend,
  • wypróbuj nowy przepis na śniadanie,
  • stwórz dla siebie plan produktywności.
pomysły na ciekawe poranne rutyny
pomysły na ciekawe poranne rutyny

Pomysły na poranne rutyny – zorganizuj się

Organizowanie się to świetna strategia, którą można włączyć do swojej porannej rutyny. Dlaczego? Ponieważ pomoże to zmniejszyć rozpraszanie wokół Ciebie i pomoże Ci skoncentrować się na tym, co faktycznie trzeba zrobić. Zorganizowanie się nie oznacza jednak tylko sprzątania bałaganu. To może być organizowanie Twojego życia, Twoich planów lub tysięcy pomysłów krążących po Twojej głowie w danej chwili. Chodzi o walkę z chaosem dnia, zanim jeszcze się on zacznie. Wykorzystaj więc pomysły na poranną rutynę na swoją korzyść, aby stać się bardziej skupioną i gotową na nadchodzący dzień. W związku z tym kilka pomysłów na poranną rutynę, które pomogą Ci się zorganizować, to:

  • zrób listę rzeczy, które chcesz dzisiaj zrobić,
  • posprzątaj swoje biurko,
  • usuń lub zmniejsz rozpraszacze wokół siebie (tj. bałagan, głośny hałas itp.),
  • zaplanuj swój dzień,
  • zaplanuj swój tydzień, miesiąc i rok,
  • sprawdź swoje finanse,
  • posprzątaj swój pulpit,
  • zaktualizuj swój budżet,
  • sprawdź swoją pocztę e-mail,
  • posortuj pocztę,
  • wynieś śmieci,
  • spędź pięć minut w mediach społecznościowych (jeśli sprawia Ci to radość),
  • zorganizuj pranie,
  • przygotuj swoje rzeczy do pracy na cały dzień.

Jak zastosować pomysły na poranną rutynę?

Po kilkukrotnym przeczytaniu tej listy możesz zacząć budować swoją idealną poranną rutynę. Weź jeden lub dwa pomysły i wypróbuj je. Jeśli działają dla Ciebie, jeśli wydają się Ci pomagać lub rozjaśniać Twój dzień, zatrzymaj je. Jeśli czujesz jakby niczego nie dodawały, albo, co gorsza, skracały Twoje poranki, pozbądź się ich i wypróbuj coś innego zamiast tego. Twoje poranki mają potężną moc. Wykorzystaj ten czas, aby dobrze rozpocząć dzień i dążyć do osiągnięcia swoich celów. Twoje poranna rutyna to pierwsza szansa, pierwsze wrażenie, które sprawi, że jutro będzie lepsze niż dzisiaj i lepsze niż wczoraj.

Wypróbuj pomysły na poranną rutynę i eksperymentuj, aby znaleźć to, co będzie dla Ciebie najlepsze. Niezależnie od tego, jaką poranną rutynę stworzysz, będzie tego warta. Kontynuuj realizację pomysłów na poranną rutynę. Twoja poranna rutyna ma niesamowitą moc. Może ustawić Twój dzień na trajektorii sukcesu, albo może Cię spowolnić i sprawić, że poczujesz, iż utknęłaś. Nie lubię czuć się zablokowana i jestem pewna, że Ty też nie.

Skorzystaj więc z pomysłów na poranną rutynę wymienionych powyżej, aby uzyskać inspirację. Wypróbuj je i zacznij tworzyć dla siebie lepszą rutynę. Od tego momentu możesz poczynić jeszcze większe postępy. Jeszcze raz – nie przejmuj się tym, co robią wszyscy inni. Jeśli świat mówi Ci, że potrzebujesz wstawać i biegać kilometr każdego dnia, ale wolisz jogę, ćwicz jogę. Twoja poranna rutyna ma Ci pomóc, a nie przeszkodzić. Traktuj każdy dzień jako eksperyment, aby znaleźć to, co będzie dla Ciebie najlepsze. Niech każdy dzień opiera się na poprzednim i pomoże Ci w dalszym rozwoju. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *