
Poranne nawyki, które warto wziąć pod uwagę – część trzecia
W poprzednim poście omawialiśmy poranne nawyki dobre dla Twojego rozwoju oraz organizacji. Dzisiejszy post będzie kontynuacją – podam Ci kilka dodatkowych pomysłów, tym razem w obszarze zadbania o samą siebie. Nasze życie jest niesamowicie szybkie, dzień przemija za dniem i w pewnym momencie budzimy się z myślą, że przestałyśmy myśleć o samej sobie.
Ta lista porannych rutynowych pomysłów składa się z koncepcji zaproponowanych przez zaufane źródła. Od ludzi, którzy sami to zrobili, po rzeczy powszechnie uznawane za dobre pomysły. I chociaż wiem, powiedziałem, że nie ma „najlepszej listy”, ponieważ zależy od Twojej sytuacji, możesz wykorzystać tę poranną listę nawyków jako inspirację do własnych poranków. Przechodząc przez to, nie daj się zbytnio wciągnąć w to, kto robi, co lub co „potrzebujesz” robić. Ponieważ to nie ma znaczenia. Liczy się tylko to, że Twoja rutyna działa dla Ciebie. Skorzystaj więc z tej listy jako inspiracji i zacznij łączyć kilka działań, które pomogą Ci
stwórz swój idealny poranek.
Poranne nawyki, które zadbają o Ciebie
Obudź się wcześniej na produktywny poranek i dzień. Wczesne wstawanie, zwłaszcza jeśli się wysypiasz, pozwala Ci się skupić na priorytetowych zadaniach, zanim inne rozpraszacze i zobowiązania zaczną Cię od nich odrywać. Uwaga – to, że budzisz się wcześniej, niekoniecznie oznacza, że będziesz bardziej produktywna. Aby tak się stało, musisz mieć plan na swój czas. We wcześniejszym wstawaniu chodzi o to, aby zyskać dla siebie trochę czasu, który będziesz mogła przeznaczyć na własne przyjemności, zanim świat zacznie się domagać Twojej uwagi.
Wyeliminuj media społecznościowe i e-maile. Uzależniające właściwości mediów społecznościowych są dobrze udokumentowane. Jest to problem, ponieważ „szybkie sprawdzenie w mediach społecznościowych” może wkrótce pochłonąć cenny czas Twojego poranka. Nie tylko pochłania cenny czas, ale także odwraca uwagę od tego, co naprawdę ważne. Ty i osoby zaangażowane bezpośrednio w Twój świat. Zaśmiecanie umysłu poglądami innych ludzi nie przygotowuje Cię dobrze na cały dzień. Wyeliminuj
media społecznościowe z porannej rutyny i ciesz się bardziej produktywnym, skoncentrowanym nastrojem przez resztę dnia.

Wypij w spokoju kawę. Dla mnie ten nawyk jest o tyle istotny, że do tej pory pierwszą kawę piłam w pracy, na dodatek w pośpiechu. Poranne delektowanie się kubkiem aromatycznej kawy ma w sobie coś magicznego i zawsze wprawia mnie w dobry nastrój. Nie lubisz kawy? Nie ma sprawy, ciesz się swoją ulubioną herbatą czy nawet zwykłą szklanką wody z cytryną.
Poczytaj ulubioną lekturę. Każda z nas lubi inny rodzaj literatury. Bez znaczenia jest to, czy wolisz czytać romanse, czy thrillery psychologiczne. Moim zdaniem ciekawa lektura idealnie współgra z kubkiem aromatycznej kawy. Tylko nie zaczytaj się za bardzo, żebyś nie spóźniła się do pracy.
Poranne nawyki a Twoje hobby
Zrób coś, co cię uszczęśliwia. Trudno jest być szczęśliwą w związkach, jeśli jesteś niezadowolona z siebie. Poświęcenie kilku chwil swojemu „ja” rano (i o różnych porach dnia) jest niezbędne, aby móc być skoncentrowaną na swoich zadaniach. Oto kilka sposobów, w jakie możesz to zrobić: pisz w dzienniku, wypij filiżankę kawy lub herbaty i pozwól umysłowi po prostu dryfować, spędź 5 minut na zewnątrz, czując promienie słońca na
twarzy, baw się ze swoim zwierzakiem, śmiej się trochę, czytając kilka dowcipów, posłuchaj swojej ulubionej piosenki, zjedz czekoladę, przeczytaj kilka stron ulubionej fikcji, znajdź nowy zdrowy przepis.

Poświęć czas na hobby. Spędź trochę czasu na początku dnia, robiąc coś, co kochasz. O ile lepiej czułabyś się rano, gdybyś spędziła na tym choćby 10 minut? Każda z nas ma jakieś hobby, które sprawia, że czas zatrzymuje się w miejscu, a czynność ta może być wykonywana godzinami. Naprawdę niewiele osób potrafi wrócić z pracy i jeszcze wykrzesać entuzjazm, aby zająć się swoją pasją. Ale przecież to kochasz, prawda? Dlaczego więc sama się tego pozbawiasz? Życie jest zbyt krótkie, by rezygnować z tego, co sprawia Ci radość. Poranek jest idealnym momentem – jesteś wyspana i chętna do działania, aż zacierasz ręce na myśl o tym, że masz chwilę, aby oddać się swojej pasji.
Pracuj nad pobocznym projektem lub zrób coś, co kochasz. Zacznij dzień od czegoś fajnego. Większość ludzi nie wstaje konsekwentnie z powodu czegoś, co im się nie podoba. Zastanów się więc, co sprawiłoby, że te pierwsze minuty (a nawet godzina!) będą ekscytujące. Może to oznaczać ćwiczenia lub robienie śniadania, ale może to być również coś w rodzaju dodatkowej pracy lub robótek ręcznych. Zaledwie kilka minut rano może wprawić Cię w dobry nastrój.
Poranna rutyna dla Twoich relacji
Porozmawiaj ze swoim partnerem. Nieporozumienia często prowadzą do konfliktów w związku, niezależnie od tego, czy oboje z partnerem myśleliście, że druga osoba odbiera dzieci, czy też (szczerze) zapomniałeś wspomnieć, że właśnie poniosłaś jakiś duży wydatek. Rano, zanim Twój umysł zostanie zagracony, porozmawiaj ze swoim partnerem o nadchodzących planach (lub zmianach w planach), rachunkach, ważnych
wydarzeniach. Pomoże wam to pozostać obecnym w swoim zajętym życiu i zapobiegnie potencjalnemu zerwaniu komunikacji.

Przytul się ze swoimi dziećmi. Niezależnie od tego, czy są to dzieci, czy zwierzęta, poświęć trochę czasu rano, aby okazać miłość i przywiązanie tym, którzy są pod twoją opieką. Duża część Twojego celu ciężkiej pracy przez cały tydzień prawdopodobnie polega na tym, że możesz dbać o swoją rodzinę, więc nie zapomnij wykorzystać czasu, który możesz teraz z nimi spędzić. Gdy Twoje dzieci będą starsze, przytulanie ich regularnie nie tylko pomaga im czuć się bezpiecznie, ale także czyni cuda, jeśli chodzi o ich przyszłe umiejętności uczenia się i zdolność zdrowego radzenia sobie ze stresem, wspomagając wzrost i rozwój ich hipokampu.
To, co robisz z samego rana, nadaje ton na resztę dnia. Jak możesz
odżywiać swoje ciało, umysł i duszę w sposób, który nie wymaga wiele czasu i energii? Zadbaj o siebie oraz o swoje relacje z bliskimi. Jak dbasz o siebie każdego dnia? Jak dbasz o innych w swoim życiu? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.

