Poranne nawyki, które warto wziąć pod uwagę – część druga
W poprzednim poście rozmawialiśmy o porannych nawykach związanych z ogólnie pojętym zdrowiem, które warto wprowadzić do swojego życia. Dzisiejszy post będzie kontynuacją – podam Ci kilka dodatkowych pomysłów, tym razem w obszarze rozwoju oraz organizacji. Nie ma ustalonych zasad. Przede wszystkim traktuj tę listę jako wskazówkę, która pomoże Ci być bardziej produktywną i osiągać więcej tego, czego chcesz w życiu. Wykorzystaj rutynę na swoją korzyść. Te pomysły mają na celu
stworzenie wydajnej porannej rutyny.
Nie przeciążaj porannej rutyny ponad 10 rzeczami do zrobienia. To nie jest sprint, to maraton – zdanie to odnosi się również do porannej rutyny. Rutyna pomaga każdego dnia osiągnąć małe rzeczy, które, gdy spojrzysz wstecz, staną się wielkim osiągnięciem. Jednym z najważniejszych kluczy do sukcesu jest rozpoczęcie każdego ranka właściwą nogą poprzez nadanie pozytywnego tonu na cały dzień. Ponieważ poranna rutyna może mieć wpływ na resztę dnia, ważne jest, aby znaleźć system, który będzie dla Ciebie naturalny i sprawi, że poczujesz się dobrze. Sztuczka polega na tym, aby wiedzieć, które sukcesy i nawyki zdrowotne są dla Ciebie najlepsze, aby zapewnić Ci dobry start.
Poranne nawyki dla Twojego rozwoju
Praktykuj samokształcenie i uczenie się jako swoje poranne nawyki oraz jako podstawę porannej rutyny zapewniającej sukces. Ćwiczenie samokształcenia przez 10 minut dziennie może pomóc w powolnym, ale pewnym rozwoju umiejętności. Dziesięć minut to za mało czasu na przemyślane ćwiczenia – ale jest to zupełnie wystarczające, aby zbadać jeden temat związany z umiejętnościami lub wyzwanie, przed którym obecnie stoisz. W dzisiejszych czasach ilość wartościowych treści, do których można sięgać prosto z własnej kanapy, jest nieograniczona. Już nie trzeba jeździć na salę szkoleniową do odległego miasta, żeby uzyskać certyfikat ukończenia kursu. Czasy się zmieniły. Teraz w zaciszu własnego domu możesz uczyć się od ludzi z całego świata. Uważam, że to wspaniałe perspektywy. Nie zawsze muszą to też być płatne treści. Wiele niesamowicie mądrych osób udostępnia darmowe treści, które są skarbnicą wiedzy. Żal byłoby z tego nie skorzystać.
Przejrzyj swoje cele. Każdy ma cele. Niezależnie od tego, czy są duże czy małe, wszyscy mamy rzeczy, które chcemy osiągnąć. Niestety, codzienna krzątanina może sprawić, że zboczymy z toru. Musisz przejrzeć swoje cele, aby móc tworzyć plany, aby osiągnąć te cele. Spójrz na swój dzień z perspektywy. Dowiedz się, co jest ważne do osiągnięcia. Możesz wyznaczać sobie cele na dzień lub rok, ale nie możesz tak po prostu wędrować bez celu z dnia na dzień. Upewnij się, że wykorzystujesz każdą minutę na to, co jest warte, i osiągasz to, co zamierzasz.
Praca nad własnym biznesem. Pracuję na etacie i wiem, że jeśli próbujesz jednocześnie rozwinąć coś własnego, to doba jest zdecydowanie za krótka. Poza tym, po zakończeniu etatowych godzin często nie jestem już w stanie wykrzesać z siebie choćby odrobiny chęci do jakiejkolwiek innej pracy. Dlatego poranek jest dla mnie idealnym czasem do kreatywnej pracy, szczególnie ze świeżym umysłem.
Poranne nawyku dla Twojego umysłu
Czytanie książki. Myślę, że zarówno literatura faktu, jak i literatura fikcyjna są świetne, ale rano wolę literaturę faktu. Dinozaury nie czytały i wyginęły, a nie sądzę, żeby był to przypadek. Czytanie jest bardzo ważne, bo kto czyta – żyje dwa razy. Nie chodzi tylko o czytanie twórczości literackiej, choć to samo w sobie też jest świetnym nawykiem, ale dla mnie raczej nawykiem wieczornym. Rano bardziej pasuje mi czytanie czegoś rozwojowego. Co mam przez to na myśli? Na przykład coś o zarządzaniu czasem, planowaniu swoich zadań, panowaniu nad emocjami czy nawet biografie sławnych ludzi. Wszystko to, co mogłoby zmienić coś w Twoim życiu na lepsze. Czytaj, inspiruj się i działaj.
Obejrzyj inspirujący film. Motywacja jest ulotna. Możesz poczuć się podekscytowana przez chwilę, a potem doświadczyć załamania emocji, gdy wydarzy się coś negatywnego. Jednym z nawyków, które można wykorzystać do „zresetowania” swojej motywacji, jest obejrzenie inspirującego wideo. Każdy znajdzie w internecie coś odpowiedniego dla siebie. Masz kilka możliwości oglądania inspirujących filmów. TED Talks to inspirujące wykłady najbardziej wizjonerskich liderów naszych czasów. Zwykle trwają od dziesięciu do dwudziestu minut. Jeśli nie lubisz TED Talks, możesz też znaleźć inspirujące filmy na swoim ulubionym kanale YouTube.
Posłuchaj podcastu. Podcast to doskonałe źródło informacji, które pozwala zamienić przestoje w czas działania. Teraz nie musisz już nawet fizycznie siedzieć przed komputerem i wgapiać się w ekran, żeby zdobyć wiedzę. Możesz równie dobrze kupić wybraną książkę w formie audiobooka lub odtworzyć sobie wybrany podcast w trakcie prowadzenia auta, jedzenia śniadania, sprzątania domu czy mycia zębów. To jest właśnie połączenie przyjemnego z pożytecznym. Wspaniałą rzeczą w podcastach jest to, że są one tak elastyczne w stosunku do Twojej rutyny. W przypadku pośpiechu można to połączyć z ubieraniem się, ćwiczeniami, a nawet zimnym prysznicem.
Poranne nawyki dla Twojej organizacji
Zaplanuj swój dzień. Bez harmonogramu przerażająco łatwo jest dotrzeć do końca dnia i zdać sobie sprawę, że nie osiągnęłaś nic ważnego. Twoja codzienna poranna rutyna i poranne nawyki są istotnymi elementami udanego dnia. Zaplanuj swój dzień i zrób listę zadań, które chcesz wykonać. Powinnaś przynajmniej sporządzić listę zadań, które chcesz wykonać w ciągu dnia i zdecydować, jakie są Twoje priorytety. Staraj się realistycznie oceniać swoją wydajność, zamiast tworzyć długą listę zadań, z którymi nie
będzie można sobie poradzić. Skorzystaj z macierzy decyzji Eisenhowera, aby ocenić wagę każdego zadania: 1 (ważne i pilne), 2 (ważne, ale niepilne), 3 (nieważne, ale pilne) lub 4 (nieważne, niepilne).
Zidentyfikuj swoje 3 MIT (najważniejsze zadania). Najlepszym sposobem na
uporządkowanie dnia jest skupienie się na najważniejszych zadaniach (Most Iimportant Tasks), zanim zajmiesz się czymś innym. Te MIT to elementy, które mają największy wpływ na produktywność dnia. Zastosowanie zasady Pareto, znanej również jako zasada 80/20, może pomóc w zidentyfikowaniu codziennych zadań, które pomogą Ci osiągnąć
więcej w ciągu dnia. Eliminuje to problem nadmiernego harmonogramu zadań, który pozostawia uczucie porażki, gdy nie wykonujesz wszystkiego.
Wybierz „jedną rzecz”. Nie jesteśmy nadludźmi, nie możemy zrobić absolutnie wszystkiego. Jedynym sposobem, aby upewnić się, że wykonałaś najważniejsze rzeczy, jest zadeklarowanie najważniejszych rzeczy i zaplanowanie ich w pierwszej kolejności. Gdy ustaliłaś już swoje trzy codzienne priorytety możesz przejść do kolejnego wyzwania, jakim jest wybranie jednej, najważniejszej rzeczy. Cała reszta może się nie udać, ale jeśli nie zrealizujesz tej jednej rzeczy Twój dzień nie będzie kompletny.
Jakie poranne nawyki wykonujesz dla swojego rozwoju? Czy w ogóle masz jakieś rozwojowe nawyki? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.