
Poranna rutyna, która tak naprawdę działa
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak ważna jest dobra wieczorna rutyna. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jaka poranna rutyna tak naprawdę działa. Poranne czynności nie mają znaczenia. Tak, właśnie to powiedziałam. Teraz prawdopodobnie zastanawiasz się, co mam na myśli. O co w takim razie chodzi z tym wpisem? Myślałam, że powiesz mi najlepszą poranną rutynę. Pozwól mi wyjaśnić. Poranne czynności MAJĄ znaczenie, ale nie w taki sposób, jak większość ludzi myśli. Poranne rutyny powinny pomóc Ci robić więcej rzeczy, które czynią Cię lepszą. Aby wzbogacić swoje życie, a nie je ograniczyć.
Cały pomysł zadawania pytań, o której wstają ludzie odnoszący największe sukcesy, kiedy założyciel X je śniadanie lub czy olimpijczyk X ma rytuał medytacyjny, nie ma sensu. Po prostu nie. Któregoś dnia słuchałam The Tim Ferriss Show i jego gość wspomniał o czymś, z czym całkowicie się zgadzam – że obsesja na punkcie porannych czynności innych osób nie ma sensu. Dlaczego?
Poranna rutyna – czemu jest ważna?
Chociaż warto pamiętać o tych porannych czynnościach lub wykorzystać je jako inspirację, tak naprawdę liczą się tylko te, które działają na Ciebie. Jeśli jesteś nocnym markiem, nie ma znaczenia, że jakiś dyrektor generalny budzi się o 3 w nocy, bo o tej godzinie zwykle kładziesz się spać. Jeśli lubisz ćwiczyć zaraz po przebudzeniu, nie ma znaczenia, czy ktoś, kto osiąga sukcesy, zdecyduje się przeczytać książkę zaraz po włączeniu budzika.
Chociaż wykorzystanie ich jako inspiracji może być pomocne, ogólnie rzecz biorąc, nie ma znaczenia, co ludzie sukcesu robią rano. Poranne czynności innych nie mają znaczenia, ponieważ nie są Twoje. Twoja poranna rutyna jest jedyną rzeczą, która się liczy i nad nią powinnaś pracować, ulepszać ją i doskonalić. Nie musisz dać się wciągnąć w to, co robią wszyscy, po prostu musisz dowiedzieć się, co działa na Ciebie. Jak więc możesz to zrobić? Jak sprawić, by Twoja rutyna miała jak największy wpływ na Twoje życie? Pokażę ci.
Na początek pozwól, że powtórzę tę kwestię – martwienie się porannymi czynnościami innych nie ma znaczenia, ALE poranne czynności jako koncepcja są bardzo pomocne. Dzieje się tak, ponieważ poranne czynności, jak każda inna rutyna, pomagają Ci:
- podejmować mniej decyzji, aby móc skupić się na tym, co ważne,
- automatyzować zadania, które należy wykonać,
- obudzić się i przejść przez podobny scenariusz każdego dnia.
Dzięki temu możesz podejmować mniej decyzji, a co za tym idzie, być bardziej skuteczną w ważnych momentach.
Dlaczego potrzebujesz porannej rutyny?
Pomyśl o tym w oparciu o dwa scenariusze. Scenariusz A:
- budzisz się i jeszcze zostajesz w łóżku,
- grasz na telefonie lub przeglądasz social media przez 15 minut,
- następnie przez około minutę myślisz o swoim dniu i decydujesz, że czas umyć zęby,
- w tym momencie zadajesz sobie pytanie, czy wziąć prysznic, czy uczesać włosy,
- upływa coraz więcej czasu,
- w końcu decydujesz się na szczotkowanie włosów,
- idziesz do kuchni i decydujesz, czy zjeść śniadanie, czy je pominąć,
- decydujesz się zjeść,
- teraz, gdy już to postanowiłaś, przeglądasz lodówkę i spiżarnię, aby określić, jakie jedzenie możesz przygotować,
- decydujesz się zrobić jajecznicę,
- włączasz kuchenkę i zastanawiasz się, czy posmarować patelnię masłem, sprayem, czy w ogóle nic,
- po dokładnym rozważeniu decydujesz się na spray.
Jestem wyczerpana samym pisaniem tego, więc zakończę scenariusz A w tym miejscu. W tym przypadku nie masz ustawionej porannej rutyny. Każdego dnia budzisz się i podejmujesz tysiące mikrodecyzji, aż w końcu po południu zemdlejesz ze zmęczenia lub całkowicie stracisz siłę woli.
Przejdźmy teraz do bardziej obiecującego scenariusza B:
- budzisz się i grasz na telefonie przez 5 minut, po czym wstajesz i idziesz do łazienki,
- myjesz zęby, włosy i ubierasz się,
- udajesz się do kuchni, bierzesz jogurt i idziesz na patio na poranny przegląd dnia,
- mija kilka minut, wracasz, bierzesz torbę i udajesz się do biura, aby rozpocząć dzień.
Zrobione. Masz rutynę. Budzisz się i każdego dnia realizujesz podobny scenariusz, który pozwala Ci maksymalnie wykorzystać poranki i podjąć jak najmniej decyzji. To z kolei pozwala Ci podejmować bardziej skoncentrowane decyzje w naprawdę ważnych momentach w ciągu dnia i zapewnia rezerwy siły woli, dzięki którym stale pozostajesz silna. Scenariusz B zdecydowanie wygrywa.

Weź pod uwagę większy obraz
Słuchaj, jeśli chodzi o wykorzystanie czasu każdego dnia, opanowanie go i stworzenie idealnego życia, musisz mieć plan. Musisz przemyśleć to od początku do końca i wiedzieć, że spędzasz każdy dzień w przemyślany sposób. Można to osiągnąć na wiele sposobów (np. produktywność, zarządzanie czasem, wyznaczanie celów), a poranna rutyna jest zdecydowanie jednym z nich. Ale nie możesz po prostu połączyć kilku działań i uznać to za udaną poranną rutynę.
Potrzebujesz szeregu działań, które przyniosą Ci jakąś korzyść. Działania, które są niezbędne i nieocenione, aby posunąć Cię do przodu i zbliżyć do Twojej ogólnej wizji sukcesu. Na tym polega siła porannej rutyny. Na koniec dnia (a raczej powinnam powiedzieć – na początku) najlepsza poranna rutyna to ta, która Ci odpowiada. Chodzi o eksperymentowanie w celu znalezienia tego, co działa najlepiej, a co nie. Mając to na uwadze, aby stworzyć skuteczną poranną rutynę, wykonaj następujące kroki:
- rozpoznaj, czego chcesz i potrzebujesz,
- określ, jakie działania podjąć w tym celu,
- uporządkuj wszystko w logiczną całość,
- zacznij próbować.
Rozpoznaj, czego chcesz
Pierwszym krokiem do stworzenia idealnej porannej rutyny jest określenie, czego chcesz. Jeśli w przeszłości wyznaczałaś cele, jest to podobny proces. Innymi słowy, co chcesz uzyskać w ramach swojej porannej rutyny? Szybka i skuteczna sekwencja działań? Trochę czasu na spokój? Szansa na zdobycie dodatkowego czasu na robienie tego, co kochasz? Zanim będziesz mogła rozpocząć nową poranną rutynę, musisz najpierw zrozumieć, czego chcesz.
Powinnaś przede wszystkim określić, kim jesteś dzisiaj i kim chcesz być w przyszłości. Tworząc nową rutynę, powinnaś pomyśleć o wszystkim w podobny sposób. Zastanów się, jaka jest Twoja poranna rutyna dzisiaj i jaka powinna być jutro. Upewnij się, że masz za tym mocne uzasadnienie. Inaczej mówiąc, upewnij się, że masz powód do podjęcia tych nowych działań. Coś opartego na prawdziwym celu, abyś mogła się tego trzymać, gdy wolisz poleżeć w łóżku.
Określ, jakie działania podjąć
Kiedy już wiesz, czego chcesz, musisz zdecydować, jakie działania podjąć. Jeśli potrzebujesz kilku chwil spokoju, możesz rozważyć medytację lub jogę zaraz po przebudzeniu. Jeśli chcesz dobrze rozpocząć dzień, możesz pobiegać, gdy tylko włączy się budzik. Może po prostu chcesz usprawnić swoje poranki za pomocą szeregu skutecznych działań. Tak czy inaczej, teraz, gdy już wiesz, czego chcesz od poranków, czas zastanowić się, jakie działania podjąć, aby pomóc Ci osiągnąć ten cel.
Spójrz na moje przykłady z poprzedniej sekcji, jeśli chcesz:
- szybka i skuteczna sekwencja działań – możesz się obudzić, ubrać się w tej samej kolejności każdego dnia, wyjąć to samo śniadanie z lodówki, usiąść przy biurku i zabrać się do pracy.
- czas na spokój – możesz się obudzić, wstać z łóżka, włączyć 15-minutowy film o jodze (pobrany poprzedniego wieczoru), a następnie ubrać się przed pójściem do biura.
- szansa na zdobycie dodatkowego czasu na to, co kochasz – możesz się obudzić, ubrać, usiąść przy laptopie i popracować nad swoim pobocznym projektem przez godzinę, zanim przygotujesz dzieci do szkoły.
Poświęć trochę czasu na podjęcie decyzji, jakie działania możesz podjąć, aby pomóc sobie osiągnąć idealną poranną rutynę.

Uporządkuj wszystko w logiczną całość
Skoro już masz na liście swoje działania, czas uporządkować sprawy. W tym celu musisz postrzegać siebie jako eksperta w dziedzinie wydajności. Oznacza to, że nie chcesz tracić czasu i mieć pewność, że każde działanie płynnie prowadzi do następnego. Na przykład, jeśli szczotka do włosów znajduje się tuż obok szczoteczki do zębów, będziesz chciała uczesać włosy po umyciu zębów. Ale jeśli twoja szczotka do włosów znajduje się w sypialni, a dezodorant obok szczoteczki do zębów, to najpierw umyj zęby, a następnie nałóż dezodorant, zanim udasz się do sypialni, aby uczesać włosy.
Chodzi o to, aby przechodzić od jednej akcji do drugiej w płynny sposób. To samo dotyczy momentu rozpoczęcia tych działań. Na przykład, jeśli chcesz ćwiczyć jogę zaraz po przebudzeniu, ale są dzieci, którymi trzeba się zająć o zwykłej porze ich pobudki, powinnaś rozważyć wcześniejsze pójście spać i wstanie trochę wcześniej, aby znaleźć na to czas przed ich przebudzeniem. Nie musisz wstawać o czwartej rano, wystarczy, że wstaniesz o godzinie, która będzie najodpowiedniejsza dla rutyny, którą próbujesz stworzyć.
Wypróbuj swój plan
Rozpoznałaś, czego chcesz w swojej porannej rutynie, wypisałaś kilka działań, które należy podjąć, i zastanawiałaś się, w jakiej kolejności (i kiedy) je wykonać. Co dalej? Wypróbuj to. Zgadza się. Czas spróbować. Wypróbuj stworzoną przez siebie strukturę poranka przez kolejne kilka dni. Dowiedz się, co lubisz, a czego nie, co działa, a co nie.
Następnie, w miarę zdobywania wiedzy, zacznij dostosowywać i ulepszać rzeczy w ciągu następnych tygodni/ miesięcy, aż w końcu będziesz miała idealną poranną rutynę. Kontynuuj powtarzanie tego procesu, a staniesz się mistrzynią w tworzeniu porannych rutyn. Korzystaj z tego procesu wielokrotnie i kontynuuj eksperymentowanie, aby osiągnąć sukces w porannej rutynie.
Poranna rutyna – pomysły
Wspomniałam wcześniej w tym poście, że poranne czynności innych osób nie są ważne. Dzieje się tak dlatego, że ludzie postrzegają te przykłady jako gotowe wzorce. Na przykład – dyrektor generalny X wstaje o 3:30, co oznacza, że i ja muszę wstać o 3:30, aby również odnieść sukces. Nic bardziej mylnego. Powtórzę jeszcze raz – to, co działa dla jednej osoby, może nie działać na Ciebie.
Jednakże poranne czynności innych osób MOGĄ być bardzo pomocne jako sposób na zdobycie inspiracji. Jako sposób na uczenie się nowych rzeczy, które możesz wypróbować w swoim własnym harmonogramie, aby sprawdzić, czy dodają wartości do twojego i tak już wspaniałego rytuału. Wszystko sprowadza się do eksperymentów. Aby zrozumieć, co jest dla Ciebie najlepsze, a co nie. Mając to na uwadze, oto kilka pomysłów na poranną rutynę, które możesz wypróbować:
- posprzątaj swoje biurko,
- zaplanuj swój dzień,
- przejrzyj swoje cele,
- sprawdź swój budżet,
- zrób śniadanie,
- medytuj,
- pomyśl o 3 rzeczach, za które jesteś wdzięczna,
- czytaj,
- obejrzyj wykład TED.

Rozpoczęcie porannej rutyny
Gdy wszystko jest już gotowe, czas podjąć działania, aby rozpocząć poranną rutynę. Podobnie jak w powyższej sekcji, wypróbuj swoją nową rutynę przez kilka dni. Następnie zmieniaj i ulepszaj ją, aż będzie ładnie pasowała do Twojego stylu życia. Zanim skończymy, chcę zwrócić uwagę na jedną rzecz – musisz uzbroić się w cierpliwość. Niezależnie od tego, jaką rutynę stworzysz, z pewnością będzie niesamowita, ale przyzwyczajenie się do niej zajmie trochę czasu .
Podejdź więc do tego ze świadomością, że możesz czuć się niekomfortowo, wypróbowując nową poranną rutynę i nie ma w tym nic złego. Oznacza to, że uczysz się i rozwijasz. Nie panikuj, nie poddawaj się i nie odrzucaj całego planu. Wiedz, że masz moc dostosowania tego, co działa, a co nie, tak, aby lepiej odpowiadało Twoim potrzebom. Masz kontrolę nad sytuacją, więc możesz dostosować wszystko, jak chcesz.
Poranna rutyna – podsumowanie
Skorzystaj ze strategii opisanej powyżej, aby stworzyć idealną poranną rutynę. Potraktuj to jako eksperyment – wypróbuj kilka rzeczy, wyciągnij wnioski z doświadczeń i powtarzaj w miarę upływu czasu. Stworzenie własnej wersji udanej porannej rutyny może zająć trochę czasu, ale pamiętaj, że wynik końcowy będzie tego wart. I pamiętaj – nie przejmuj się zbytnio tym, co robią inni. Skoncentruj się na tym, co na Ciebie działa. W tym momencie masz to, czego potrzebujesz. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja

