Poranna rutyna ludzi sukcesu – czy warto się inspirować?
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, co warto zrobić, gdy się nudzisz. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak wygląda poranna rutyna ludzi sukcesu. Wiele już było napisane o porannej rutynie. Każda z nas wie, że udana poranna rutyna to mądry pomysł, prawda? Czyż to nie epicki pomysł, aby zrobić pewien rytuał trwający 15-30 minut każdego poranka i zwiększyć prawdopodobieństwo nadzwyczajnego dnia? Okazuje się, że ludzi sukcesu łączy jedna rzecz…starannie opracowana, zdrowa poranna rutyna. Dlatego w tym wpisie mam misję znalezienia odpowiedzi na zadawane od stuleci pytanie.
Co jest idealną poranną rutyną? Zrobię to, szczegółowo przyglądając się porannym rutynom 60 osób, które odniosły sukces i udostępnię niesamowite poranne triki oparte na wynikach tego badania. Podzielę się z Tobą również 8 porannymi nawykami, które możesz wdrożyć w swoje życie i stworzyć swój własny poranny rytuał. I wreszcie poranne czynności nie obejdą się bez poznania nauki stojącej za budowaniem nawyków. Zapnij pasy i przejdźmy od razu do rzeczy.
Poranna rutyna ludzi sukcesu
Dobry poranek nadaje ton reszcie dnia. Tim Ferriss, przedsiębiorca, autor bestsellerów i biohaker, opowiedział o tym, jak stworzyć skuteczną poranną rutynę. „Jeśli wygrasz poranek, wygrasz dzień”. Większość z nas zgodzi się, że przestrzeganie zdrowej porannej rutyny pozwala osiągnąć wyznaczone cel łatwiej i szybciej. W rzeczywistości istnieje kilka korzyści zdrowotnych, takich jak lepsze zdrowie psychiczne, niższy poziom stresu. W rezultacie można osiągnąć zwiększoną energię czy lepszą jakość snu dzięki wykonywaniu codziennych porannych czynności. Po przyjrzeniu się ponad 60 osobom odnoszącym sukcesy i światowej sławy mogę stwierdzić, że:
- osoby osiągające sukcesy przywiązują dużą wagę do swoich poranków,
- wszyscy mają ustalone rutyny, których przestrzegają (prawie) każdego ranka,
- poranne rutyny ludzi sukcesu są zaskakująco podobne.
Dlatego produktywna poranna rutyna może przyczynić się do wielu sukcesów dzięki ustawieniu właściwego początku dnia. Czytaj dalej, aby poznać skuteczne poranne czynności i dowiedzieć się, jak je zbudować. Jak przeprowadziłam to badanie? Przesłuchałam wiele podcastów, talk showów i artykułów z zaufanych źródeł, gdzie przeprowadzono wywiady z ludźmi, którzy odnieśli sukces. Badałam godzinę ich pobudki, to, co robią po przebudzeniu i wzorce śniadaniowe, aby znaleźć podobieństwa i najlepszą poranną rutynę, która zapewni sukces.
Najlepsza poranna rutyna ludzi sukcesu
Na liście ludzi sukcesu znalazło się 60 światowej sławy aktorów, pisarzy, dyrektorów generalnych wiodących firm, czołowych przedsiębiorców i światowych liderów, tacy jak Oprah, Arianna Huffington, Woody Allen, Aubrey Marcus, Barack Obama, Gwyneth Paltrow, Marie Forleo, Ryan Holiday, Seth Godin, Tim Ferriss, Winston Churchill i inni. „Zdrowa rutyna jest tym, co Cię wyróżnia i pozwala osiągnąć to, czego pragniesz łatwiej i szybciej.” Przyjrzałam się najlepszym porannym czynnościom 25 kobiet i 35 mężczyzn. Oto, co ludzie sukcesu robią rano:
- ćwiczenia – wykonywanie aktywności fizycznej, takiej jak joga, spacer, rozciąganie (65%),
- sprawdzanie e-maili lub trochę pracy (38%),
- medytacja (22%),
- praktyka wdzięczności – prowadzenie dziennika, wyrażanie wdzięczność, modlitwa (22%),
- czytanie książki lub gazety (22%).
Poranne czynności ludzi sukcesu
Czas pobudki ludzi sukcesu. Zastanawiasz się, czy trzeba wcześnie wstawać, żeby nastawić się na sukces? Cóż, 50% z 54 osób, które odniosły największy sukces, budzi się między 06:01 a 07:00. W rzeczywistości 86% budzi się przed 7 rano. Brzmi wykonalnie, prawda?
Wzory śniadań ludzi sukcesu. Co ze śniadaniem? Czy uważasz, że ludzie sukcesu rygorystycznie przestrzegają zasad śniadania? O tak. 89% z 53 osób odnoszących sukcesy, w tym mężczyzn i kobiet, stwierdziło, że je śniadanie. Szczerze mówiąc, post przerywany mógł nie być w tamtym czasie czymś powszechnym, gdy ludzie udzielali tych wywiadów. Jestem pewna, że gdyby ich teraz zapytać – byłoby ich znacznie mniej.
Poranne czynności i media społecznościowe. Większość czołowych zawodników, trenerów i badaczy zaleca trzymanie się z daleka rano od telefonu, żeby się nie rozpraszać. Jednakże…7% ludzi sukcesu w rzeczywistości sprawdza konta w mediach społecznościowych zaraz po przebudzeniu. Przykładami takich osób są Scott Adams, Mark Zuckerberg, Gary Vaynerchuk i Cindy Whitehead.
Poranna rutyna według płci – kobiety
Poranne czynności są podobne u mężczyzn i kobiet odnoszących sukcesy. Zdecydowana większość z nich wstaje przed 7 rano, ćwiczy, medytuje, robi coś w stylu praktyki wdzięczności i zjada śniadanie. Jest jednak jedna różnica. Chociaż mężczyźni wolą sprawdzać pocztę e-mail i/lub zająć się pracą na początku rano (54% mężczyzn w porównaniu do 16% kobiet) kobiety zazwyczaj priorytetowo traktują spędzanie czasu z dziećmi (36% kobiet w porównaniu z 9% mężczyzn) przed kontynuowaniem dnia. Jeśli chodzi o kobiety sukcesu, procentowy rozkład ich porannych czynności wygląda następująco:
- ćwiczenia – wykonywanie aktywności fizycznej, takiej jak joga, spacer, rozciąganie (80%),
- czas dla rodziny – pomaganie dzieciom w przygotowaniach i spędzanie z nimi czasu (36%),
- medytacja (28%),
- czytanie książki lub gazety (28%),
- praktyka wdzięczności – prowadzenie dziennika, wyrażanie wdzięczności, modlitwa (24%),
- jedzenie śniadania (91%).
Większość kobiet, które odniosły sukces (64% z 22 kobiet) przyznała, że budziła się pomiędzy 06.01 i 07.00. Aż 91% z nich wstaje o 7 rano lub wcześniej. Prawie wszystkie (91%) z 22 kobiet, które uzyskały dobre wyniki, przyznały, że jadły śniadanie.
Poranna rutyna według płci – mężczyźni
Patrząc na mężczyzn odnoszących największe sukcesy, oto najczęściej praktykowane rutyny na dzień dobry przez 35 mężczyzn o wysokich osiągnięciach:
- ćwiczenia – wykonywanie aktywności fizycznej, takiej jak joga, spacer, rozciąganie (54%),
- sprawdzanie e-maili lub trochę pracy (54%),
- praktyka wdzięczności – prowadzenie dziennika, wyrażanie wdzięczności, modlitwa (20%),
- medytacja (17%),
- czytanie książki lub gazety (17%).
Podczas gdy większość (41%) z 32 przebadanych mężczyzn, którzy odnieśli sukces, budzi się między 06.01 a 07:00, 82% deklarowało, że obudziło się przed 7:00. Hm, wygląda na to, że mężczyźni lubią lub mogą spać więcej niż kobiety. 87% z 31 mężczyzn osiągających sukcesy w badaniu przyznało, że jadło śniadanie w ramach swojej porannej rutyny.
8 porannych nawyków, dzięki którym stworzysz swój własny idealny poranek
Teraz, gdy przyjrzysz się ogólnym statystykom, a także indywidualnym profilom, możesz zacząć kształtować swój najlepszy poranny rytuał zapewniający sukces. Jak więc stworzyć i jak rozpocząć rutynę na dobry poranek? Wykonaj te 8 prostych kroków.
1. OBUDŹ SIĘ PRZED 7:00. Większość ludzi sukcesu wstaje wcześnie, aby rozpocząć dzień i zająć się ważnymi sprawami, gdy reszta świata jeszcze śpi. W rzeczywistości niektórzy z nich budzą się niezwykle wcześnie:
- 19% ludzi budzi się o 5 rano lub wcześniej,
- 76% ludzi budzi się o 7 rano lub wcześniej,
- 5% ludzi budzi się o godzinie 9:00 lub później.
KROK DZIAŁANIA – zacznij od postawienia sobie za cel wstania przed 7 rano. Przeczytaj moje wskazówki dotyczące tego, jak wcześnie wstać.
2. RUSZAJ CIAŁO. 65% ludzi sukcesu ma ustaloną poranną rutynę ćwiczeń. Niekoniecznie musisz codziennie ciężko ćwiczyć. Aby pobudzić ciało do ruchu, wystarczy rutyna rozciągania lub spacer. Jeśli regularnie ćwiczysz (wiesz, że powinnaś), zastanów się nad przeniesieniem swoich treningów na poranki. Badania wykazały, że pomocne są poranne ćwiczenia, zwłaszcza na czczo spalasz więcej tłuszczu i przyspieszasz metabolizm na resztę dnia.
KROK DZIAŁANIA – pomyśl o tym, co możesz zrobić w oparciu o swój harmonogram i kondycję fizyczną. Zacznij od naprawdę małych rzeczy. Na przykład, ustal sobie cel, aby każdego ranka wykonywać 25 przysiadów i 50 pajacyków.
3. PRAKTYKUJ MEDYTACJĘ. Medytacja pomaga uspokoić umysł, zachować zadowolenie i koncentrację. Wykonywana rano, pomaga nadać właściwy ton na resztę dnia. 22% ludzi sukcesu ma ustaloną poranną rutynę medytacyjną.
KROK DZIAŁANIA – pobierz aplikację do medytacji (np. Calm) i zacznij od zaledwie 3-5 minut. Stopniowo zwiększaj czas ćwiczenia, gdy poczujesz się lepiej. Według nauczycielki medytacji Leah liczy się konsekwencja i częstotliwość.
Produktywnie czy przyjemnie?
4. WPROWADŹ PRAKTYKĘ WDZIĘCZNOŚCI. Praktyka wdzięczności powinna być kolejnym kluczowym elementem porannej rutyny. Istnieje wiele różnych sposobów praktykowania wdzięczności, począwszy od wypisania 3 rzeczy, za które jesteśmy wdzięczni każdego poranka, po codzienne prowadzenie dziennika lub 5-minutowe ćwiczenie wizualizacji. 22% osób odnoszących sukcesy przyznało, że każdego ranka praktykowało jakąś formę wdzięczności. Na przykład:
- codzienne prowadzenie dziennika,
- wyrażanie wdzięczności – wypisanie 3 rzeczy, za które byli wdzięczni,
- pozytywne afirmacje,
- ćwiczenie wizualizacji,
- modlenie się.
Tak naprawdę większość z nich łączy kilka porannych rytuałów wdzięczności, takich jak wizualizacja i prowadzenie dziennika lub pozytywne afirmacje i prowadzenie dziennika itp.
KROK DZIAŁANIA – wybierz pusty notes i napisz 3 rzeczy, za które jesteś wdzięczna każdego poranka. Aby śledzenie było przyjemniejsze, umieść na nim znacznik czasu i wpisz lokalizację, w której się znajdujesz.
5. CZYTAJ KSIĄŻKĘ. Czytanie poprawia funkcjonowanie mózgu, wspomaga jego rozwój i pomaga doskonalić umiejętności koncentracji i skupienia. Ponadto poszerza Twoje słownictwo i czyni Cię mądrzejszą. Najlepsi artyści poświęcają wiele swojego sukcesu i czasu na czytanie książek. 22% badanych przeze mnie ludzi sukcesu czyta gazety lub książki wcześnie rano.
KROK DZIAŁANIA – weź książkę i czytaj co najmniej 5 stron każdego ranka.
6. ZAJMIJ SIĘ PRACĄ. Zajmowanie się ważnymi zadaniami lub planowanie następnego dnia ma miejsce z samego rana. Zwiększa to Twoją produktywność i szansę na osiągnięcie Twoich celów. 38% osób, które odniosły sukces, spędza wczesne poranki na pracy nad różnymi rzeczami jak odpowiadanie na e-maile, planowanie reszty dnia, aby ustalić priorytety lub skoncentrować się na ważnych zadaniach, podczas gdy ich mózgi są najbardziej skupione.
KROK DZIAŁANIA – wybierz zadanie, którego wykonanie zajmie nie więcej niż 5 minut i z dumą zaznacz to na swojej liście rzeczy do zrobienia rano.
Zadbaj o zdrowie fizyczne i psychiczne
7. Spędzaj czas z rodziną. Utrzymywanie silnych więzi z rodziną ma wiele korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa stanu zdrowia psychicznego, redukcja stresu, a nawet przedłużenie życia. 20% ludzi sukcesu stwierdziło, że od samego rana spędzają czas ze swoimi dziećmi. Dotyczy to szczególnie kobiet – 36% z nich stara się znaleźć czas dla rodziny w poranki.
KROK DZIAŁANIA – wyślij ukochanej osobie wiadomość, w której wyrazisz, jak bardzo ją kochasz. Jeśli masz dzieci lub współmałżonka, zaplanuj wspólne 10 minut każdego ranka.
8. ZJEDŹ ŚNIADANIE. Nawet jeśli post przerywany staje się coraz bardziej popularny, 87% osób osiągających najlepsze wyniki jadło śniadania w ramach porannej rutyny. Ciekawie będzie powrócić do tego trendu za kilka lat. Założę się, że zobaczę pewne zmiany ponieważ coraz więcej osób decyduje się na przedłużony post. Chociaż wśród osób odnoszących największe sukcesy nie ma jednego dominującego posiłku śniadaniowego, to większość wybiera zdrowszą alternatywę bogatą w białka i składniki odżywcze. Wybór śniadań jest zróżnicowany, począwszy od lżejszych opcji, takich jak koktajle, płatki owsiane i batony proteinowe, aż po bardziej solidne, takie jak jajka i tosty.
KROK DZIAŁANIA – zjedz lekkie śniadanie, np. płatki owsiane lub owoce. Jeśli stosujesz post przerywany, zrób sobie filiżankę czarnej kawy lub herbaty (bez cukru, oczywiście).
Poranna rutyna – jak wcześnie wstawać?
Teraz wiemy, że wstawanie przed 7:00 to coś, co robią ludzie sukcesu. Ale jak możemy to zrobić same? Istnieje kilka opcji, które wypróbowałam. Zmuś się do pójścia spać o 22:00 lub wcześniej. Jeśli jesteś przyzwyczajona do kładzenia się spać znacznie później, prawdopodobnie będzie Ci trudno od razu zasnąć. W celu rozwiązania tego problemu osobiście polecam 2 rzeczy – pozostawić telefon ładujący się w innym pokoju i wziąć książkę. U mnie działa cuda, ponieważ brak telefonu mniej mnie kusi, aby wdawać się w niekończące się przewijanie Instagrama lub oglądanie YouTube. Czytanie książki w łóżku zwykle powoduje, że jestem bardzo śpiąca po 5-10 stronach jakiejkolwiek książki. Jeśli nie będę senna – przynajmniej przeczytam coś fajnego i pożytecznego.
Naturalnym skutkiem wcześniejszego pójścia spać będzie to, że z czasem Twoje ciało dostosuje się i sprawi, że będziesz senna regularnie przed 22:00. Jeśli budzisz się znacznie wcześniej, szybciej się też zmęczysz. To po prostu naturalny rytm. Nasz organizm radzi sobie z 15-17 godzinami aktywności i potrzebuje 7-9 godzin snu, aby być w pełni wypoczęty.
Zmuszaj się do wcześniejszego wstawania za pomocą budzika
Prawdopodobnie tak właśnie zrobi większość z nas. Sama też tego próbowałam. Zdarzało mi się budzić około 8 rano, a potem powoli zaczęłam ustawiać budzik na 7:30, potem na 7:00, 6:30, aż po 2 miesiącach dotarłam do 5 rano. I wiesz co? Pierwsze dni były trudne, bo nadal bardzo późno kładłam się spać i budziłam się wcześniej. Oznaczało to, że spałam mniej, a co za tym idzie, miałam mniej energii. Ale ten brak energii naturalnie zmusił mnie do wcześniejszego pójścia spać i dlatego wstawałam wcześniej też łatwiej.
Z jakiej aplikacji alarmowej korzystam? Istnieje wiele rodzajów alarmów – cyfrowe, radiowe, analogowe i aplikacja mobilna. Osobiście najbardziej podoba mi się wersja z aplikacją mobilną ze względu na wygodę. Ustawiam budzik i zostawiam w innym pokoju, ale nie za daleko, żeby nadal słyszeć. Odłożenie go dalej zmusiło mnie do wstania z łóżka, aby go wyłączyć i trochę skorzystałam z siły rozpędu, żeby pójść prosto pod prysznic. Aplikacja, której teraz używam, nazywa się Alarmy.
Istnieje kilka naprawdę kreatywnych sposobów, dzięki którym udowodnisz w niej, że jesteś w pełni obudzona. Możesz wyłączyć alarm robiąc zdjęcie, potrząsając telefonem lub rozwiązując zadanie matematyczne, aby udowodnić, że nie śpisz. Jeśli ustawisz alarm fotograficzny, np. musisz dodać obraz czegoś w swoim dom. Potem trzeba wstać i rano zrobić to samo zdjęcie, żeby odrzucić alarm. Nie ma możliwości wyłączenia telefonu ani usunięcia alarmu, jeśli nie wykonasz wszystkich czynności, które wyznaczyłaś.
To prawdopodobnie najważniejszy rozdział ze wszystkich. Wszystkie moje wysiłki pójdą na marne, jeśli po przeczytaniu tego nie będziesz eksperymentować z przynajmniej jedną z porannych czynności. Ostatecznie wszystko sprowadza się do zbudowania zestawu porannych nawyków, które staną się Twoją poranną rutyną. Aby tak się stało, chcę najpierw omówić bardzo prostą formułę budowania nawyków. Jeśli wiesz już wszystko o budowaniu nawyków, możesz przejść od razu do budowania swojego poranka.
Zrozumienie pętli budowania nawyków
Budowanie nawyku jest łatwiejsze niż myślisz. Jeśli wcześniej miałaś trudności z wyrobieniem sobie nawyku, jak to ujął James Clear, podczas budowania nawyku „nie wznosisz się do poziomu swoich celów, a spadasz do poziomu swoich systemów”. Pętla nawyków, choć po raz pierwszy wspomniana o niej w 1938 roku przez B.F. Skinnera w jego książce „Zachowanie organizmów” jako „bodziec, reakcja, nagroda”, Charles Duhigg w rzeczywistości był tym, który spopularyzował koncepcję pętli nawyku w swojej niezwykle popularnej książce „Siła nawyku”. W tej książce przedstawia formułę pętli nawyków, która pomaga zrozumieć i zbudować każdy nawyk. Zasadniczo składa się on ze WSKAZÓWKI + RUTYNY + NAGRODY.
Co to jest wskazówka? Sygnałem może być wszystko – miejsce, pora dnia, lokalizacja, zapach, dźwięk lub emocja. Zasadniczo wszystko, co wywołuje określone działanie lub myśl i angażuje umysł oraz ciało w tryb wykonywania określonej czynności. Na przykład, wejście do ciemnego pokoju, co automatycznie wyzwala Twój nawyk szukania włącznika światła. Albo weź szczoteczkę do zębów i nałóż pastę do zębów tak, jak zawsze to robisz. Albo przykład, który osobiście uwielbiam najbardziej – jedziesz do babci i od razu wchodząc do kuchni, szukasz jedzenia.
Czym jest rutyna? Rutyna to rzeczywiste zachowanie, rytuał, czynność, którą wykonujesz. Nawyk wykonywany wystarczająco często zmienia się w rutynę. Zatem włączanie światła, nakładanie pasty do zębów, szukanie jedzenia w kuchni babci. Działania, które podążają za wskazówką.
Nagroda utrwala nawyk
Czym jest nagroda? Nagrodą jest uczucie satysfakcji, które odczuwasz za każdym razem, gdy pomyślnie ukończysz zadanie. Wysyła pozytywny sygnał do twojego mózgu, mówiący „robiąc to, czujesz się dobrze; powinnaś robić tego więcej”. Idąc za podanymi już przykładami, jest to możliwość wyraźnego widzenia rzeczy w pomieszczeniu, uczucie świeżości w ustach podczas mycia zębów i pyszne jedzenie u babci.
To wszystko są nagrody, które były rejestrowane w naszym mózgu za każdym razem, gdy pojawiła się wskazówka, aż do momentu, gdy stały się nawykiem, automatycznym działaniem. Innym przykładem, który lubię używać, jest zadanie sobie pytania, z jakimi ludźmi lubisz spędzasz czas najczęściej? Te, które sprawiają, że czujesz się dobrze. Widzisz jakąś osobę, spędzasz z nią trochę czasu a jeśli czujesz się lepiej niż wcześniej, następnym razem będziesz chciała spędzić czas znowu z tą samą osobą. Albo zupełnie odwrotnie. Jeśli od razu po wykonaniu jakiejś czynności czujesz się świetnie – chcesz ją powtórzyć jeszcze raz.
Poranna rutyna a pętla nawyku
Jak wykorzystać pętlę nawyku do zbudowania porannej rutyny? Po pierwsze, sama wypróbowałam formułę pętli nawyku i zapewniam, że działa. Moja poranna rutyna wygląda mniej więcej tak:
- pobudka o 6:30,
- uprawiam jogę lub ćwiczę przez 30 minut,
- medytuj przez 10 minut,
- biorę prysznic,
- jem śniadanie.
Czy Ty też chcesz mieć bardziej uporządkowane poranki? Wykonaj te 5 kroków.
1. Zapisz rzeczy, które robisz już każdego ranka. Budzę się, biorę telefon, wstaję z łóżka i idę do łazienki, biorę prysznic, idę do lodówki i tak dalej. Podaj jak najwięcej szczegółów. To NIE jest miejsce, w którym możesz siebie osądzać lub pisać program, który CHCESZ mieć. Tylko napisz rzeczy takie, jakie są.
2. Wybierz nawyk, który chcesz dodać do swojej porannej rutyny. Kluczem do zbudowania rutyny jest dodawanie nawyków jeden po drugim. Wybierz nawyk, który naprawdę chcesz mieć jako część swoich poranków, a następnie przejdź do kroku 3.
3. Dodaj nowy nawyk bezpośrednio do jednego ze swoich obecnych nawyków. Na przykład, jeśli bierzesz prysznic każdego ranka, możesz powiedzieć „gdy wezmę prysznic, będę medytować 10 minut”. Koncepcja ta nazywa się układaniem nawyków i ma prostą formułę – po/przed [OBECNY NAWYK] zrobię [NOWY NAWYK].
Układanie nawyków a poranna rutyna
4. Ułatw sobie zadanie – najpierw wyznaczaj małe cele. Tak małe, że możesz to zrobić, nawet jeśli spóźnisz się do pracy, jesteś chora lub nie masz energii. Np., medytuj przez co najmniej 3 minuty każdego ranka, bez względu na wszystko. W ten sposób nie poczujesz się przytłoczona całą misją budowania osobistego porannego rytuału i będzie bardziej prawdopodobne, że pozostaniesz przy tym na tyle długo, aby stało się to nawykiem. Nie popełnij błędu, który popełnia większość z nas – zaczynając od czegoś wielkiego, z mentalnością „wszystko albo nic”, tylko dlatego, że mamy nagły wzrost motywacji i siły woli. To krótkowzroczna strategia, która zawodzi w 9/10 przypadkach, ponieważ życie staje Ci na drodze.
5. Śledź to. Pobierz jedną z aplikacji do śledzenia nawyków lub wydrukuj przygotowany arkusz łańcucha nawyków. Śledząc nawyk będziesz zadowolona widząc swoje postępy, będziesz zmotywowana do kontynuowania pracy i otrzymasz nagrodę w postaci dodatkowego wyzwalacza do wykonania rutyny. Po kilku tygodniach stanie się to dla Ciebie coraz bardziej automatyczne. I kilka miesięcy później nie będziesz nawet pamiętać życia bez nowego nawyku. Następnie po prostu przejdź dalej, dodając kolejny mały nawyk do swojej rutyny.
Przeczytałaś już wszystko, co musisz wiedzieć o porannych czynnościach, które wykonują ludzie sukcesu. Czas wdrożyć własną, najlepszą poranną rutynę. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja