Podejmowanie decyzji
Planowanie

Pięć wskazówek ułatwiających podejmowanie decyzji

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak się skupić, gdy jesteś roztargniona. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, dlaczego warto ułatwiać sobie podejmowanie decyzji. Czujesz się rozdarta w związku z decyzją? Czy powinnaś iść w lewo czy w prawo? Czy powinnaś rozpocząć tę działalność, czy zabiegać o awans? Podejmowanie decyzji nie jest łatwe. Zwłaszcza jeśli chodzi o ważniejsze rzeczy w życiu – kupno mieszkania, zmiana zawodu, rozstanie czy nowy związek. Często trudno jest określić, która droga jest właściwa. Ale bądźmy szczere… wiesz, co jeszcze jest trudną decyzją? Wybór tak pełen niepokoju i tak zdradliwy, że wiele wieczorów kończy się kłótnią z jego powodu? Decyzja, co zjemy na kolację.

Nie potrafię zliczyć, ile nocy zmieniło się na gorsze, gdy razem z partnerem nie byliśmy pewni, co zrobić z kolacją. Wyjdźmy coś zjeść. Dobra, gdzie powinniśmy iść? To świetne pytanie. Co myślisz? Najpierw zapytałam Ciebie. Słuszna uwaga, ale gdybyś musiał wybierać, gdzie byśmy poszli? Rozmowa nigdy nie jest przyjemna. Jednak dzięki jaśniejszemu podejmowaniu decyzji i ustalaniu oczekiwań staliśmy się znacznie lepsi w osiąganiu tego celu (więcej na ten temat poniżej)

Niezależnie od tego, czy jest to wybór obiadu, czy decyzja o nowej ścieżce kariery, posiadanie siły potrzebnej do podjęcia decyzji – i wytrwania w niej – może być sporym wyzwaniem. Mam jednak dobrą wiadomość – decyzje rzadko są tak ważne, jak się wydaje. Mając to na uwadze, poniżej znajduje się kilka wskazówek, które możesz wykorzystać, aby proces podejmowania decyzji był nieco lepszy i nieco łatwiejszy.

Decyzje sumują się w ciągu dnia

Większość decyzji, które napotykasz, jest, nie oszukujmy się, stosunkowo nieistotna. Decydowanie się na kolację, wybieranie filmu na Netflixie. Podrzędne decyzje, prawda? Decyzje dotyczące tego, gdzie mieszkać, pracować lub jakie relacje utrzymać, są rzadkie. W większości przypadków decyzje, które podejmujesz każdego dnia, są małe, proste i łatwe…ale sumują się. Nasze mózgi mają swoje ograniczenia i im więcej decyzji podejmujemy w ciągu dnia, tym bardziej stają się one zmęczone.

To prowadzi mnie do pierwszej wskazówki dotyczącej podejmowania decyzji – zmniejsz liczbę decyzji, które podejmujesz każdego dnia. Często określane jako zmęczenie decyzyjne – im więcej decyzji podejmujesz, tym więcej energii zużywasz. W rezultacie im więcej energii zużyjesz na drobne decyzje, tym mniej będziesz mieć na ważniejsze decyzje w dalszej części dnia. Na przykład, jeśli obudzisz się i będziesz musiała zdecydować:

  • czy powinnam najpierw umyć zęby czy umyć twarz?
  • czy dzisiaj jest dzień soczewek kontaktowych czy dzień okularów?
  • czy lepiej wziąć prysznic teraz czy później?
  • na śniadanie mam zrobić jogurt czy jajka? Czy mam jajka? Ile jajek mam zrobić? Jajecznica czy może jajka na twardo?

Tym sposobem do lunchu będziesz zmęczona.

Podejmowanie decyzji
Podejmowanie decyzji

Biegnij zamiast czołgać się

Co się stanie, jeśli cały Twój dzień będzie przebiegał według tego schematu? Prawdopodobnie po południu zaczniesz podjadać słodycze i słodkie napoje – spalisz całą swoją siłę woli i zdolności podejmowania decyzji. Potraktuj to jak wyjście, żeby pobiegać. Jeśli biegasz raz dziennie, wszystko w porządku. Masz czas na regenerację i jesteś gotowa do pracy następnego dnia. Jeśli zaczniesz biegać dwa razy dziennie, prawdopodobnie wszystko będzie w porządku, ale będziesz trochę bardziej zmęczona i możesz potrzebować dodatkowego odpoczynku.

Zacznij biegać 12 razy dziennie. Będziesz wyczerpana i prawdopodobnie będziesz się czołgała podczas ostatniego biegu. Podejmowanie decyzji jest bardzo podobne. Jeśli Twój dzień składa się ze zbyt wielu decyzji, Twoja zdolność do podejmowania skutecznych decyzji do wieczora będzie znacznie ograniczona. Nie panikuj jednak. Są trzy rzeczy, które możesz zrobić już dziś, aby zmniejszyć zmęczenie decyzjami.

Podejmowanie decyzji – zmniejsz zmęczenie decyzjami

Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, aby zmniejszyć zmęczenie decyzjami, jest ograniczenie całkowitej liczby decyzji podejmowanych każdego dnia. Na przykład, kiedy się obudzisz, powinnaś już wiedzieć, co będziesz robić – w co chcesz się ubrać, co zjeść na śniadanie i czego będziesz słuchać w drodze do pracy. Im mniej decyzji musisz podjąć, tym większą moc decyzyjną będziesz mieć przez resztę dnia. Stwórz więc procedury i nawyki, które pomogą Ci to osiągnąć.

Po drugie, pomiędzy decyzjami daj sobie czas na regenerację. Jeśli dokonasz zbyt wielu wyborów jeden po drugim, Twoja energia zostanie wyczerpana. Daj sobie szansę na regenerację. Rozłóż podejmowane decyzje, aby mieć czas na odbicie się.

Po trzecie, podobnie jak w przypadku mojego pierwszego punktu, przygotuj plan na swój dzień. To znaczy, nie budź się i nie rozmyślaj o wszystkim na bieżąco. Usiądź wcześniej po południu lub wieczorem i zaplanuj, co chcesz zrobić i kiedy. Dzięki temu w ciągu dnia nie będziesz musiała myśleć. Możesz po prostu to zrobić.

Widzisz, jak wspomniałam o planowaniu na koniec dnia? Robisz to, ponieważ planowanie również wymaga mocy decyzyjnej. Nie chcesz od razu marnować energii na nowy dzień, planując rano dany dzień. Zamiast tego polecam stworzyć plan na jutro na koniec dzisiejszego dnia. Dzięki temu nie marnujesz żadnej użytecznej energii potrzebnej do podejmowania decyzji rano i w ciągu dnia.

Podejmowanie decyzji – rozpoznaj koszt alternatywny

Jeśli chodzi o podejmowanie decyzji, ludzie rzadko biorą pod uwagę to, czemu mówią „ nie” za każdym razem, gdy mówią „ tak”. Nazywany również kosztem alternatywnym, jest to rzecz, którą tracisz, gdy się na coś zgodzisz. Na przykład, jeśli zgodzisz się wziąć udział w jutrzejszej konferencji, powiesz „nie” setkom innych możliwych sposobów spędzania czasu. Nie można być na tej konferencji w jednym mieście i mieć spotkanie z szefem w innym w tym samym momencie. Za każdym razem, gdy mówisz „tak”, rezygnujesz z czegoś. Jakie to ma znaczenie dla Twojego procesu decyzyjnego? Z powodu tego, co tracisz.

Przeglądając protokół podejmowania decyzji, musisz zdawać sobie sprawę z kosztów alternatywnych decydowania się na jedną rzecz zamiast na drugą. Jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy, prawdopodobnie poświęcisz swój czas sprawom, które nie pomogą Ci osiągnąć Twojej wizji sukcesu. Jeśli zgodzisz się pracować w weekend, stracisz czas, który spędziłabyś na budowaniu wymarzonego biznesu. Lub jeśli przyjmiesz zaproszenie na wydarzenie networkingowe, stracisz czas, który spędziłabyś ze swoim współmałżonkiem. Podejmując decyzje, zastanów się, co możesz stracić, zgadzając się na coś. Niech ta strata pomoże Ci podjąć decyzję i uświadomić sobie, jaki jest priorytet (i czemu właściwie powinnaś się zgodzić).

Podejmowanie decyzji
Podejmowanie decyzji

Podejmowanie decyzji – ogranicz wybory i przypisz role

Ograniczyłaś liczbę decyzji, które musisz podjąć, aby móc lepiej wykonywać zadania. Zdajesz sobie sprawę, co zyskujesz (i tracisz) za każdym razem, gdy podejmujesz decyzję. Świetny początek. Ale co się stanie, gdy… nadal będziesz rozdarta podczas kolacji? Według badań podejmując decyzje w zespole, niezwykle pomocne okazało się zmniejszenie ilości dostępnych opcji oraz jasne przypisanie ról. Na przykład są chwile, kiedy mój partner i ja jesteśmy obojętni co zrobić na obiad, ale musimy podjąć decyzję. W tym scenariuszu jedna osoba jest odpowiedzialna za wymyślanie opcji. Druga jest odpowiedzialna za wykonywanie połączeń telefonicznych z odpowiednią jadłodajnią.

Zwykle robimy to na zmianę. Ja wymyślę dwie-trzy opcje obiadowe (spośród kilkudziesięciu możliwości), a decyzję podejmie mój partner. Lub odwrotnie. Tak czy inaczej, zmniejszamy liczbę dostępnych opcji, więc jest niewiele opcji do sortowania. Ustalamy również oczekiwania co do tego, kto co ma zrobić, więc nie ma dwuznaczności ani straty czasu na chodzenie tam i z powrotem. Jeśli znasz ból „co powinniśmy zrobić na obiad?”, wypróbuj tę technikę.

OK, więc tak obsługujesz małe decyzje podejmowane przez zespół. Ale co, jeśli nie wiesz, co powinnaś robić ze swoim czasem każdego dnia? Świetne pytanie. Chociaż planowanie dnia jest bezcenne, co się dzieje, gdy nie jesteś pewna, co umieścić w swoim harmonogramie? Kiedy wszystko jest ważne, nic nie jest ważne. To powiedziawszy, musisz jasno określić, co jest dla Ciebie ważne. W tym miejscu pomocne są takie rzeczy, jak wyznaczanie celów i planowanie długoterminowe – zmuszają Cię do wyobrażenia sobie lepszej przyszłości i podjęcia kroków, aby to urzeczywistnić. Jeśli nie jesteś pewna, czy wyznaczanie celów jest dla Ciebie odpowiednie i czujesz się rozdarta taką decyzją, radzę spróbować.

Podejmowanie decyzji – używaj celów, które będą Cię prowadzić

Poświęć trochę czasu na zrozumienie tego, co jest dla Ciebie najważniejsze. Następnie pozwól, aby ten priorytet kierował Twoją decyzją. Oto kilka przykładów podejmowania decyzji w oparciu o wyznaczanie celów:

  • chcesz napisać nowy wpis na blogu, ale wiesz też, że masz prace projektowe do dokończenia – co robisz? Pozwól, aby Twoje cele Cię prowadziły. W tym przypadku Twoim celem na miesiąc jest napisanie pięciu nowych postów na blogu. To twój priorytet. Tak więc, obie rzeczy są równe, wiesz, że najpierw powinnaś popracować nad swoimi postami na blogu, a potem, mając dodatkowy czas, możesz dokończyć projekty.
  • chcesz podnosić ciężary na siłowni, ale czujesz, że powinnaś pójść pobiegać – co robisz? To samo – pozwól, aby Twoje cele Cię prowadziły. W tym przypadku postawiłaś sobie za cel przebiegnięcie półmaratonu w dwa miesiące i musisz poświęcić czas na trening, zanim zaczniesz robić cokolwiek innego. Wiesz więc, że powinnaś najpierw zaplanować trening biegowy na cały tydzień, a następnie, jeśli masz jeszcze trochę czasu i energii, możesz podnosić ciężary.

Ponownie pozwól, aby siła wyznaczania celów pomogła Ci ustalić priorytety i poprowadziła Cię w pozytywnym kierunku.

Podejmowanie decyzji
Podejmowanie decyzji

Podejmowanie decyzji – rozważ zrównoważony rozwój

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać przy podejmowaniu decyzji, jest zrównoważony rozwój. W pewnym momencie powiedzenie „tak” za dużo razy maksymalnie wydłuży Twój czas. Nagle okaże się, że jesteś zbyt rozciągnięta i nie masz już nic dla siebie. To jest problem. Ostatecznie musisz mądrze wykorzystywać swój czas, aby pomóc sobie w dążeniu do ideału sukcesu. Jeśli poświęcisz cały swój czas, albo w ogóle nie będziesz się poruszała, albo, co gorsza, cofniesz się. Zatem jedną z najmądrzejszych umiejętności podejmowania decyzji, jaką możesz rozwinąć, jest rozważenie trwałości swoich decyzji.

Rozważ, czy zgoda na to pomoże mi lub mojemu zespołowi w dalszym rozwoju? Może wyczerpie lub zmarnuje moje ograniczone zasoby? Życie to równowaga. To nie jest tylko kwestia pracy i nie pracy. To równoważenie wszystkiego jako całości. Jeśli poświęcasz swój czas jednemu projektowi, odmawiasz innemu (pamiętasz koszty alternatywne?). Można to robić od czasu do czasu, ale w pewnym momencie skończy się to tym, że poświęcisz więcej czasu, niż powinnaś. Zgadzając się na zbyt wiele, stworzyłaś coś niezrównoważonego. Zatem podejmując decyzje, rozważ trwałość powiedzenia „tak” i „nie”.

Kontynuuj podejmowanie decyzji

Podejmowanie decyzji może być trudne, ale istnieją sposoby, aby stać się w tym lepszą. Wypróbuj powyższe wskazówki i zobacz, jak możesz ulepszyć proces podejmowania decyzji. Ogranicz liczbę decyzji, które musisz podjąć każdego dnia. Zrozum, jaki jest koszt alternatywny powiedzenia „tak”. Zmniejsz liczbę dostępnych opcji i przypisz dokładne role podczas pracy w zespole.

Pozwól, aby Twoje cele Cię prowadziły i zawsze zastanawiaj się, czy to, co robisz, jest trwałe. Podejmowanie decyzji nie zawsze jest łatwe, ale mam nadzieję, że jeśli dobrze wykonasz swoją pracę, decydowanie o kolacji będzie od teraz trochę łatwiejsze. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *