Jak wyznaczać cele
Planowanie

Jak wyznaczać cele w obliczu porażki?

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak przeciwności losu przeszkadzają w wyznaczaniu celów. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak wyznaczać cele w obliczu porażki. Byłam na twoim miejscu. Zablokowana. Zirytowana. Marzysz o lepszym życiu, ale ciągle Ci się to nie udaje. Zwłaszcza jeśli chodzi o Twoje cele – szczególnie jeśli chodzi o proces wyznaczania celów. Ponieważ ludzie sprawiają, że wydaje się to łatwe. Rozpocząć ten biznes, kupić ten dom albo wybrać się na wycieczkę do Islandii, Tajlandii lub innego miejsca, które ma w nazwie ziemię (Finlandia). Ale to nie jest takie łatwe, jak z boku wygląda.

Wiesz, że osiągnięcia nie przychodzą szybko. Słyszałaś przykłady tego, jak sukcesy z dnia na dzień pojawiają się tylko w mediach. Jak naprawdę potrzeba lat ciężkiej pracy, aby osiągnąć cudowny cel. Wiesz to. Wiesz, że powinnaś uzbroić się w cierpliwość. Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Jesteś sfrustrowana. Sfrustrowana, że nie możesz sprawić, by to zadziałało. Marzyłaś o lepszym życiu, zaplanowałaś je, ale jeśli chodzi o Twoje cele, ciągle Ci się nie udaje. Nie jesteś sama.

Jak wyglądała moja historia?

Podjęłam się wielu projektów w swoim życiu i wszystkie poniosły porażkę. Wszystkie oprócz tego bloga. Cataleja.pl to kulminacja siedmiu lat niepowodzeń i wyciągniętych wniosków. Naprawdę wspaniałych przeżyć i naprawdę wielkich rozczarowań. Pierwsze kroki w dziedzinie działalności gospodarczej poczyniłam jeszcze na studiach. Była to aplikacja, która pomogła innym uczniom lepiej łączyć się z lokalnymi klubami i firmami. Zatrudniłam niezależny zespół programistów, aby ją zbudował i uruchomił wszystko tak oszczędnie, jak to możliwe. Podobnie jak niewypał nasion dyni, ten temat nigdy nie wykiełkował ostatecznie.

Stamtąd dołączyłam do startupu technologicznego. Byliśmy małym zespołem, który tworzył aplikację, która miała pomóc młodym dorosłym w planowaniu i kontaktowaniu się z przyjaciółmi. Rok później nie udało nam się jej rozwinąć i firma została zamknięta. W tym momencie zaczęłam panikować. Miałem zero do dwóch i nie podobało mi się to. Po opuszczeniu tego startupu pracowałem na kilku różnych stanowiskach, jednocześnie realizując na boku swoje przedsiębiorcze przedsięwzięcia. Próbowałam pisać na zlecenie. Trwało to około tygodnia, po czym zdałam sobie sprawę, że nie mogę tego robić w sposób zrównoważony. Pracowałam jako barmanka, składałam ubrania w sklepie odzieżowym, potem zajmowałam się wizualnym wyglądem salonów odzieżowych.

Jak wyznaczać cele
Jak wyznaczać cele

Porażka za porażką, po porażce porażka

Technicznie poniosłam wiele porażek. Jednak każde z tych doświadczeń pomogło mi uczyć się i rozwijać. Gdy zaczynałam bawić się w przedsiębiorczość, nie miałam żadnej wiedzy na temat tego, co robić. Zaczynałam od zera. Te wczesne projekty, choć nie zakończyły się tak, jak tego oczekiwałam, posłużyły za podstawę tego, co wiem dzisiaj. I za to jestem wdzięczna. Ale wiedziałaś, że to powiem. To standardowa rzecz, którą można powiedzieć. Nie czyni jej to jednak mniej prawdziwą.

Uruchomiłam cataleja.pl. Wyciągnęłam wnioski z moich poprzednich doświadczeń i zastosowałam je w tym nowym, ekscytującym przedsięwzięciu. Z nadzieją zbudowałam witrynę, napisałam treść i zaczęłam próbować sprawić, by działała. Nasienie dyni zaczęło kiełkować. Nie jestem pewna, dlaczego użyłam analogii z pestkami dyni, ale mniejsza o to. Patrząc wstecz widzę, dlaczego każde z moich poprzednich przedsięwzięć poniosło porażkę. Ale to nie jest post na temat wyciągniętych wniosków z przedsięwzięć. To kwestia wyznaczania celów. Dlatego będę pchała dialog w tym kierunku.

Był okres, kiedy nie byłam fanką swojego ciała. Czułam się… duża. Gruba. Poczułam się skrępowana, gdy podczas spaceru wiatr wciskał mi koszulkę w brzuch. Postanowiłam więc schudnąć. Prawdopodobnie na tej podstawie można się domyślić dalszej części historii. Wypróbowałam różne mody (np. oczyszczanie sokami), wzięłam zalecane suplementy i witaminy, zaczęłam „ostro” chodzić na siłownię. Ku mojej rozpaczy zaczęłam przybierać na wadze. Kilogram za kilogramem skala rosła. Szłam w złym kierunku. Sprawy nie wyglądały dobrze.

Cele wymagają czasu

Pewnego dnia zmieniłam swoje nawyki żywieniowe. Nie pamiętam dokładnego scenariusza, bo od tego czasu minęło wiele lat, ale najważniejsze jest to, że zaczęłam lepiej się odżywiać. Przeszłam na wegetarianizm i stopniowo na weganizm. Jadłam mniej kalorii. Zaczęłam koncentrować się na przyjmowanym jedzeniu, a nie na energii, którą wydawałam (tj. na ćwiczeniach). Zaczęłam poważniej podchodzić do śledzenia kalorii i brać za to odpowiedzialność. Jasne, nadal ćwiczyłam, ale zaczęłam robić więcej ćwiczeń cardio zamiast podnoszenia ciężarów – co sprawiało mi większą przyjemność. I przez kilka lat stopniowo traciłam na wadze.

Zajęło mi to dużo czasu i wiele lekcji musiałam się nauczyć na własnej skórze, ale w końcu osiągnęłam swój cel. Osiągnęłam idealną wagę i od tego czasu ją utrzymuję dzięki stylowi życia, który dla siebie zaprojektowałam. Porażka jest czymś, czego doświadczasz na drodze do rozwoju. To nieuniknione. Gdy natkniesz się na coś takiego, Twoim zadaniem jest wyciągnąć z tego naukę. Nawet gdy jest ciężko. Aby zastosować te lekcje do swoich celów w przyszłości.

Ponieważ potrzebujesz celów. Cele to rzeczy w życiu, które prowadzą Cię do przodu. Które popychają Cię w stronę Twojej wizji sukcesu. Nie możesz z nich rezygnować. Jeśli zrezygnujesz ze swoich celów, zrezygnujesz ze swoich marzeń. Tego nikt nie chce. Zamiast tego pozwól, aby Twoje niepowodzenia Cię zainspirowały. Niech Cię motywują i służą jako punkty kontrolne na drodze do wielkości. Nie można odnieść sukcesu bez porażki. Dlatego każdą chwilę „nie sukcesu” postrzegaj jako wskaźnik postępu, a nie porażki.

Jak wyznaczać cele
Jak wyznaczać cele

Jak wyznaczać cele – zapisz je

Odkryłam, że istnieją typowe pułapki, na które wiele osób wpada, pracując nad osiągnięciem swoich celów. I jak, unikając tych przeszkód, możesz lepiej przygotować się na osiągnięcie tego, czego szukasz. Ale to już zupełnie inny temat rozmowy. To druga połowa równania. Jednak na początku potrzebujesz struktury logistycznej dla swoich celów. System ich mapowania, dzięki któremu będziesz zorganizowana i łatwo je osiągniesz. Mając to na uwadze, jeśli chodzi o wyznaczanie celów, wykonaj następujące kroki i przygotuj się na sukces.

Większość ludzi nie ma problemu z ustaleniem, jakie cele sobie wyznaczyć. Poświęć tylko kilka minut na marzenia o lepszym życiu, a zapełnią Cię najróżniejsze marzenia i wyobrażenia. To nie jest problem. Wymyślenie celu to łatwa część. To zabawna część. Planowanie i logistyka, które następują później, są często elementami zaniedbywanymi przez wielu. Zwłaszcza jeśli sytuacja wydaje się niepewna lub nie jesteś pewna swoich umiejętności. Aby jednak osiągnąć swoje cele, musisz je zapisać. To nie musi być nic wymyślnego. Nie potrzebujesz specjalnego formatowania. Jeśli chodzi o wyznaczanie celów w pracy, w domu, w związkach lub w związku ze swoją kondycją, po prostu zapisz:

  • co chcesz osiągnąć (czyli Twój cel),
  • dlaczego chcesz to osiągnąć (czyli Twój powód),
  • kiedy chcesz to osiągnąć (tzw. ostateczny termin).
  • jakie działania będziesz podejmować każdego dnia, tygodnia i miesiąca, aby to osiągnąć (czyli Twój plan).

Napisz to gdzieś, żeby móc na to patrzeć. Gdzieś, gdzie będziesz mogła wracać co tydzień i odpowiednio aktualizować informacje. Zapisz swoje cele i związaną z nimi logistykę, abyś był przygotowana, zorganizowana i skoncentrowana na tym, co musisz zrobić. Nie pozwól, aby krążyły po Twojej głowie i zaginęły gdzieś wraz z kluczykami do samochodu. Zanotuj je, aby stały się realne. Abyś o nich pamiętała i pracowała nad nimi.

Jak wyznaczać cele – sprawdzaj siebie

Kolejną rzeczą, którą musisz zrobić, jeśli chodzi o wyznaczanie celów, jest sprawdzenie siebie. Przynajmniej raz w tygodniu. W zależności od celu, może raz dziennie. Spójrz, gdzie zapisałaś swoje cele. Zastanów się, czy:

  • podjęłaś niezbędne działania każdego dnia/tygodnia,
  • Twój postęp odbywa się w taki sposób, w jaki miałaś nadzieję,
  • Twoja praca nad celami odbywa się w sposób zrównoważony.

Jeśli podejmujesz niezbędne działania i robisz postępy, świetnie. Kontynuuj. Jeśli tak nie jest, pytanie dlaczego tak się dzieje? Nie masz czasu? Czy byłaś zbyt ambitna w swoich początkowych planach? Potraktuj swoje pierwsze tygodnie jako czas nauki i dostosowania. Nie poddawaj się, jeśli nie widzisz oczekiwanych rezultatów lub nie wkładasz w to wystarczającego wysiłku. Bądź dla siebie miła i dostosowuj wszystko, aż stanie się to trochę łatwiejsze do opanowania. Wykorzystaj cotygodniową kontrolę na zaplanowanie, kiedy będziesz pracować nad osiągnięciem swoich celów w nadchodzącym tygodniu.

Jak wyznaczać cele
Jak wyznaczać cele

Jak wyznaczać cele – zaplanuj je

Coś, co robię od zawsze, a co odnotowałam także w książce „12-tygodniowy rok” to planowanie celów. Jeśli chodzi o wyznaczanie celów w życiu jako całości, wspaniale jest je spisać. Wspaniale jest sprawdzać swoje postępy. Ale równie ważna jest potrzeba znalezienia dla nich czasu. Spójrz na swój kalendarz, harmonogram, plany i spotkania i celowo znajdź czas w swoim życiu na realizację swoich celów. Bez tego kroku gwarantuję, że nie zrobisz żadnych postępów w kierunku swoich celów. Ewentualnie każdego dnia będziesz tak rozproszona, że nie zrobisz takiego postępu, jaki mogłabyś.

Nawet jeśli nie jesteś typem planistki, jeśli chodzi o Twoje cele, odniesiesz korzyści z takiego działania. Ten punkt jest nieskończenie ważniejszy, jeśli masz wiele celów, do których dążysz w tym samym czasie. Weźmy na przykład niektóre z moich obecnych celów. W tej chwili moim celem jest:

  • czytanie/słuchanie co najmniej dwóch książek w miesiącu,
  • szukanie działki oraz tworzenie projektu domu,
  • ćwiczenie szybkiego czytania dwa razy w miesiącu,
  • opublikowanie przynajmniej 4-5 postów każdego miesiąca,
  • oraz wiele innych celów, które nie są tutaj wymienione.

Gdybym nie poświęciła czasu na planowanie, moje dni byłyby chaotyczne. Nie wiedziałabym co i kiedy zrobić i z każdym dniem poważnie osłabiałabym swoją skuteczność. Planowanie jest konieczne, aby mieć pewność, że znajdziesz czas na to, co ważne.

Jak wyznaczać cele na przyszłość?

Posiadanie pomysłu na cel, który chcesz osiągnąć, jest łatwe. Jednak niewystarczająca liczba osób poświęca czas na opracowanie logistyki, aby mądrze przygotować się na sukces. Nie bądź większością. Bądź lepsza. Jeśli chodzi o wyznaczanie celów i ich osiąganie, postaraj się je zapisać. Poświęć trochę czasu w każdym tygodniu na sprawdzanie swoich postępów. Odłóż trochę miejsca w swoim napiętym harmonogramie i znajdź czas na swoje cele.

Nie postrzegaj swoich braków jako porażek. Postrzegaj je jako punkty kontrolne na drodze do wielkości. Jak wyciągnięto wnioski. Jako udoskonalenie twojego kierunku. Niech będą Twoim przewodnikiem, jak robić wszystko lepiej. Zasadź nasiona dyni i obserwuj, jak wyrastają na coś niesamowitego. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *