O zwlekaniu słów kilka, czyli czemu prokrastynacja jest zła
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jakie nawyki pomogą Ci zorganizować swoje życie w 2021 roku. Dzisiaj chciałabym zamienić z Tobą kilka słów na temat zwlekania, czyli prokrastynacji. Badania pokazują, że ponad 20 procent dorosłej populacji odkłada wykonywanie niektórych zadań lub celowo ich unika. Więc czym jest prokrastynacja? I co możesz zrobić, aby zapobiec zwlekaniu? Według definicji zwlekanie polega na dobrowolnym opóźnieniu zamierzonego działania pomimo spodziewania się gorszej sytuacji z powodu opóźnienia. Innymi słowy, prokrastynacja to robienie przyjemniejszych rzeczy zamiast mniej przyjemnych. W rezultacie ważne zadania są odkładane na później.
Osoby odkładające działanie nie chcą kończyć swoich prac, ponieważ często czują się przytłoczone i brakuje im koncentracji podczas pracy. Dlaczego zwlekamy? Powody różnią się w zależności od osoby. Może to być kwestia emocji, które wpływają na Twoją motywację. Może to być również coś związanego z Twoją zdolnością do skupienia się i sposobem radzenia sobie ze swoimi lękami. Czy zwlekanie jest złe? Tak, prokrastynacja jest zła. Jeśli będziesz zwlekać, stracisz swój cenny czas i okazje, które mogą się więcej nie powtórzyć. Kiedy samokontrola jest bliska wyczerpania, człowiek ma tendencję do wybierania tego, co jest przyjemniejsze – natychmiastowych odroczonych zadań zamiast rzeczywistych prac. W istocie zwlekanie jest strategią unikania. Prokrastynatorzy decydują się na zrobienie czegoś innego, zamiast robić to, co powinni, ponieważ znacznie łatwiej jest wybrać przyjemność zamiast bólu.
Jakim typem prokrastynatora jesteś?
Krótko mówiąc, prokrastynacja jest tak trudna do pokonania, ponieważ jest to walka z naturalnym wrogiem człowieka, ludzką słabością, która jest wrodzona. Pomimo faktu, że dążenie do natychmiastowych nagród i zwlekanie leży w ludzkiej naturze, podpowiem Ci, co zrobić, aby przerwać cykl prokrastynacji. Określenie rodzaju prokrastynacji, której osobiście doświadczasz, jest niezbędnym krokiem do rozwiązania problemu u jego źródła. Jakim typem prokrastynatora jesteś? Przyjrzyjmy się wyzwalaczom dla każdego typu prokrastynacji.
Perfekcjonista – perfekcjoniści chcą być idealni. Często prowadzi to do tego, że boją się pokazać jakiekolwiek niedoskonałości. Z tego powodu nie udaje im się ukończyć rzeczy, ponieważ zawsze szukają idealnego czasu lub podejścia. Zadania nigdy się nie kończą, ponieważ w oczach perfekcjonisty rzeczy nigdy nie są wystarczająco doskonałe. Zamiast ostatecznie coś kończyć, perfekcjoniści zostają wciągnięci w niekończący się cykl dodawania, edycji i usuwania.
Dlaczego zwlekasz?
Struś – struś woli pozostać w fazie marzeń. W ten sposób nie musi naprawdę pracować ani radzić sobie z negatywnymi emocjami lub stresem. Takie sny na jawie dają tego typu ludziom fałszywe poczucie osiągnięcia, ponieważ w ich umysłach wyobrażają sobie wielkie, ambitne plany. Niefortunnie dla nich plany te najprawdopodobniej pozostaną marzeniami i nigdy nie osiągną niczego naprawdę wartościowego.
Sabotażysta – sabotażysta godzi się na to, że „nic złego się nie wydarzy, jeśli nic nie zrobi”. W rzeczywistości sabotażyści obawiają się popełnienia błędów lub zrobienia czegokolwiek złego. Ich sposobem na uniknięcie tych wpadek jest nie robienie niczego, tak na wszelki wypadek.
Śmiałek – śmiałkowie to Ci, którzy wierzą, że terminy mogą zmusić ich do lepszego działania. Zamiast mieć harmonogram ukończenia pracy – wolą cieszyć się czasem, robiąc swoje, zanim nadejdzie termin. Najprawdopodobniej jest to nieświadoma rzecz, ale śmiałkowie najwyraźniej wierzą, że wczesne rozpoczęcie pracy odbierze im czasu na przyjemności. Później jednak poświęcają jakość swojej pracy z powodu pośpiechu.
Kurczak – kurczaki nie potrafią ustalać priorytetów swojej pracy. Robią to, co czują, że powinni, zamiast zastanawiać się, co naprawdę muszą zrobić. Nadawanie priorytetów zadaniom to krok, który zajmuje więcej czasu, więc kurczak uzna, że nie jest tego warte. Z tego powodu zwykle wykonują wiele łatwych zadań, które nie wnoszą nic do projektu. Są nieustannie zajęci zadaniami o niewielkim znaczeniu, ale wydają się nie zwracać uwagi na pilne zadania.
Prokrastynacja – jak z nią walczyć?
Niezależnie od tego, czy chodzi o strach przed porażką, przytłaczające uczucia, unikanie czy przekonanie siebie, że jesteś zbyt zajęta, aby coś zrobić, możesz poprawić swoją produktywność, eliminując czynniki wywołujące prokrastynację.
Perfekcjoniści muszą ponownie przejrzeć swoje cele. W większości przypadków tendencje do prokrastynacji powstają po prostu dlatego, że przekroczyliśmy nasze cele. Ciągle się zmieniamy, podobnie jak nasze potrzeby życiowe. Spróbuj przyjrzeć się swoim celom i zadaj sobie pytanie, czy nadal są tym, czego chcesz.
W przypadku strusi najpierw wykonaj trudne zadania. Nawet jeśli czujesz, że nie jesteś rannym ptaszkiem, początek dnia jest wtedy, gdy Twój mózg jest najbardziej produktywny. Jeśli zostawisz swoje trudne zadania na później, znacznie bardziej prawdopodobne jest, że ponownie je odłożysz, ponieważ będziesz zmęczona i braknie Ci motywacji. Kończenie wielu prostych zadań na początku dnia, takich jak czytanie wszystkich nowych e-maili, daje tylko fałszywe poczucie produktywności.
Co zrobić, aby nie zwlekać?
Dla sabotażystów – codziennie pisz listę rzeczy do zrobienia (i nie do zrobienia). Zapisywanie rzeczy jest potężne i psychologicznie zwiększa potrzebę załatwiania spraw. Stwórz codziennie listę zadań, których wiesz, że będziesz unikać. W ten sposób zwracasz swoją uwagę na te „trudne” zadania, zamiast trzymać je gdzieś w ukryciu w trybie unikania.
Dla śmiałków – stwórz oś czasu z terminami. Często zdarza się, że termin realizacji celu wydaje się dobrym pomysłem. Ale jest to w zasadzie otwarte zaproszenie do zwlekania. Jeśli jest to samodzielnie utworzony termin bez presji, zwykle usprawiedliwiamy odsuwanie go za każdym razem, gdy pojawia się w zasięgu wzroku i czujemy, że nie zrobiliśmy jeszcze „wystarczająco dużo”, aby go osiągnąć .Stwórz szerszą oś czasu, a następnie ustal terminy po drodze. Piękno tego pojawia się, gdy ukończenie każdego terminu zależy od następnego.
W przypadku kurczaków podziel zadania na kawałki wielkości małego kęsa. Jeśli coś wydaje się zbyt duże, aby się z tym uporać, a nie wiemy, od czego zacząć, wydaje się nam to wręcz niemożliwe. Dotyczy to również sytuacji, gdy nasz cel jest zbyt niejasny i pozbawiony kierunku. Podziel większe zadania na mniejsze i zamień je w cele dzienne lub tygodniowe. Mniejsze kroki mogą wydawać się wolniejszym podejściem do osiągnięcia celu, ale często prowadzą Cię znacznie szybciej do miejsca, w którym chcesz się znaleźć.
Prokrastynacja – co dalej?
Stwórz sobie rytuały. Tworząc rytuał, oszczędzasz czas na myślenie o tym, co robić dalej. Kiedy nie musisz myśleć o tym, co robić dalej, możesz przejść w tryb autopilota, aby faktycznie wykonać to, co musisz zrobić, ponieważ nie masz czasu na myślenie o innych rzeczach do zrobienia poza wykonaniem ważnych zadań.
Rób zaplanowane przerwy. Ludzki mózg nie jest zaprojektowany do ciągłej pracy i może to być powód do zwlekania. Upewnij się, że robisz regularne, ustrukturyzowane przerwy od wykonywania swoich zadań, abyś mogła wrócić ze świeżym umysłem i gotowa do większej produktywności. Wystarczy zaledwie 5-minutowa przerwa, aby zachować koncentrację i uniknąć zmęczenia.
Nagradzaj się. Ważne jest, aby docenić i nagrodzić siebie za wykonanie nawet małych zadań. Stwarza to poczucie motywacji i uwalnia dobre samopoczucie, które pobudza Cię do osiągnięcia jeszcze więcej. Niech twoja nagroda będzie proporcjonalna do wykonanego zadania, więc za wykonanie niewielkiego zadania zapewnij sobie adekwatna nagrodę, jak na przykład ulubiony deser.
Kontroluj swój czas w inteligentny sposób. Jeśli chcesz zapobiec powracaniu złego nawyku zwlekania, śledź czas, jaki spędzasz każdego dnia. Mając jasne wyobrażenie o tym, gdzie spędzasz czas, zawsze możesz przyjrzeć się swojej produktywności i dowiedzieć się, które obszary wymagają poprawy.
Jaki typem prokrastynatora Ty jesteś? Jak sobie radzisz ze swoim zwlekaniem? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.