Chcesz być lepiej zorganizowana każdego dnia?
W poprzednim poście rozmawialiśmy o pięciu istotnych krokach, które mogą poprawić Twoje życie. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak możesz być lepiej zorganizowana każdego dnia. Łatwo jest pomyśleć o organizacji, ale czasami trudno jest się zorganizować. Tak w ogóle, co to znaczy „być lepiej zorganizowaną”? Głównie chodzi o to, że zawsze wiesz, gdzie jest wszystko, czego potrzebujesz, docierasz do miejsca na czas lub jesteś zawsze przygotowana.
Sprowadza się to do poczucia, że kontrolujesz swój dzień. Możesz nie być w stanie czuć się zorganizowana w 100% w każdej minucie każdego dnia, ale kształtując dobre nawyki organizacyjne i ustalając solidną codzienną rutynę, zdecydowanie możesz czuć się lepiej zorganizowana przez większość czasu. Przedstawię Ci teraz dziesięć sposobów na poprawę codziennej rutyny, abyś mogła poczuć się lepiej zorganizowana każdego dnie.
Zostaw swoje klucze i telefon w tym samym miejscu. Zostaw swoje klucze, portfel, telefon komórkowy, słuchawki i inne tego typu akcesoria, które nosisz codziennie, w tym samym miejscu za każdym razem, gdy przechodzisz przez drzwi. Miej miejsce w swoim przedpokoju (lub zaraz przy wejściu) na te przedmioty, abyś nigdy nie spóźniła się do pracy, zastanawiając się, gdzie chowają się aktualnie Twoje klucze i telefon. Przedmioty takie jak stolik wejściowy lub montowany na ścianie organizer na klucze doskonale nadają się do przechowywania.
Lepiej zorganizowana? Co to w ogóle znaczy?
Utwórz listę zadań lub listę kontrolną. Codziennie twórz nową listę rzeczy do zrobienia na podstawie listy z poprzedniego dnia i wszystkiego, co pojawiło się od czasu utworzenia ostatniej listy. Nawet, jeśli nie jesteś wielką zwolenniczką list i zapisujesz tylko duże projekty, patrz na to codziennie i wykreślaj to, co ukończyłaś (lub to, co uważasz za nieistotne). Pomoże to nie tylko utrzymać się na szczycie Twoich zadań, ale także sprawi, że poczujesz się produktywna, gdy wykreślisz to zadanie po jego wykonaniu. Zrób listę rzeczy do zrobienia na początku lub na końcu dnia. Środek dnia to za późno na bieżący dzień, a często za wcześnie, by mieć prawdziwy ogląd następnego dnia.
Sprawdź saldo swoich finansów. Zrób szybki skan swoich kont podstawowych i oszczędnościowych oraz posiadanej w portfelu gotówki. Śledzenie rachunków finansowych pozwala zobaczyć, ile wydałaś poprzedniego dnia, aby wydatki nie wymknęły się spod kontroli. Pozwala również wykryć fałszywe opłaty, gdy tylko się pojawią. Ponadto, patrząc na swoje oszczędności, każdego ranka jesteś w odpowiednim nastroju, aby kontynuować oszczędzanie.
Noś mały notatnik w torebce. Mały, kieszonkowy notatnik jest niezbędny do zorganizowanego życia. Użyj go, aby zapisać listy zakupów, sprawunki, zadania do wykonania, przypadkowe myśli i noś go ze sobą wszędzie. Jest nieskończenie przenośny, przyjazny dla użytkownika i nie wymaga ponownego ładowania. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiała szybko zapisać coś, na przykład nadchodzące wydarzenia, listy zakupów, wszelkie notatki, które chcesz zapamiętać, wydane pieniądze lub bieżącą listę rzeczy do zrobienia.
Tylko kilka małych trików…
Uporządkuj swój portfel. Porządkowanie portfela jest jednym z najlepszych, najszybszych i najłatwiejszych projektów, które można zaszczepić na co dzień. Zajmij się tym problemem, gdy masz trochę przestoju – na przykład siedzenie w pociągu lub przed telewizorem. Uporządkuj swój portfel, najpierw segregując wszystkie rachunki, których potrzebujesz, a następnie niszcz i poddaj recyklingowi resztę. Dalej przejrzyj swoje karty, upewniając się, że te, których najczęściej używasz, znajdują się z przodu i na środku. Nie zapomnij usunąć wszelkich luźnych drobnych i przechowuj je w słoiku lub innym przeznaczonym do tego pojemniku w domu. Nie ma potrzeby noszenia dodatkowego ciężaru.
Poświęć od 3 do 5 minut na planowanie posiłków. Sprawdzaj swój plan posiłków każdego dnia lub co kilka dni, aby upewnić się, że nadal jesteś na dobrej drodze. Najlepiej jest robić to codziennie, ponieważ wtedy staje się to nawykiem i możesz go aktualizować w razie potrzeby, jednocześnie patrząc na swój kalendarz. Codzienne zadania związane z planowaniem posiłków obejmują sprawdzanie wszystkich posiłków, o których wiesz, że musisz je przyrządzić, i dodawanie ich do listy zakupów, a następnie wykreślanie z listy tych, które już kupiłaś. Na koniec zaplanuj czas na zakupy i gotowanie.
Przygotuj ubranie na następny dzień. Przygotowanie rzeczy z wyprzedzeniem sprawia, że czujesz się bardziej uporządkowana i wydajna. Nie ma czasu bardziej krytycznego niż poranek, kiedy spieszysz się, aby przygotować siebie (i być może innych) do szkoły lub pracy. Dlatego zalecam przygotować ubranie poprzedniego wieczoru. Oszczędzasz czas rano, bo nie zaglądasz do szafy i nie zastanawiasz się, w co się ubrać.
Lepiej zorganizowana, czyli lepiej przygotowana
Przygotuj się na poranek. Podobnie jak rozkładanie ubrań, przygotowywanie się do kolejnego poranka sprawi, że poczujesz się dobrze, wychodząc szybko za drzwi następnego ranka. Sposób przygotowania się będzie zależeć od Twojego życia i harmonogramu. Może musisz rozłożyć składniki na śniadanie i lunch lub ponownie zapakować i odświeżyć torby gimnastyczne, robocze i szkolne. Sprawdź prognozę pogody i w razie potrzeby znajdź parasole. Im więcej możesz zrobić w spokojnych godzinach wieczornych, tym mniej gorączkowy będzie Twój poranek w drodze do pracy i szkoły.
Postępuj zgodnie z procedurą. Miej plan tego, co musisz zrobić i kiedy zamierzasz zaznaczyć te działania na liście rzeczy do zrobienia. Trzymanie się rutyny pomaga zautomatyzować zadania, które należy wykonać – niezależnie od tego, czy się ich boisz, czy nie – ponieważ robienie czegoś każdego dnia uszczęśliwi mózg i pomoże wykształcić dobre nawyki. Wypróbuj to, tworząc ogólny plan na swój dzień i trzymaj się go przez tydzień.
Pozmywaj naczynia. Wiele osób powie Ci, aby każdego ranka ścielić łóżko, by dobrze rozpocząć dzień. I powinnaś to robić – badania wykazały, że pomaga to uspokoić ludzi i nadaje pozytywny ton na cały dzień. Jest jeszcze jeden sposób, aby poczuć się lepiej zorganizowaną i mniej zagraconą – zmywać naczynia. Jeśli gotujesz przez większość wieczoru, upewnij się, że potrawy są gotowe zanim pójdziesz spać. Badania wykazały, że osoby, które mają czyste kuchnie, gotują więcej.
Jak organizujesz swoje życie każdego dnia? Masz jakieś sprawdzone sposoby? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.