Opanowanie konwersacji, czyli jak być bardziej interesującą?
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak być bardziej towarzyską osobą. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, dlaczego opanowanie konwersacji ma duże znaczenie dla twojego wizerunku. Muszę powiedzieć, że jestem niezadowolona z aktualnych informacji samopomocy dotyczących komunikacji. Duża część materiału, który przeczytałam, skupia się na tym, jak stać się bardziej empatycznym słuchaczem, rozwiązywać problemy lub lepiej przekazywać informacje. Bardzo mało uwagi poświęca się prawdopodobnie najpowszechniejszej formie komunikacji – rozmowie. Nauka umiejętności empatycznego słuchania i skutecznego komunikowania się ze swoimi pomysłami jest świetna, gdy potrzebujesz zrozumieć i nawiązać kontakt, szczególnie w sytuacjach o dużej intensywności. Niestety, przez większość czasu rozmawiasz z innymi nie po to, aby znaleźć rozwiązanie wspólnego problemu lub uzyskać głębokie zrozumienie, ale po prostu nawiązać kontakt.
Ludzie nie oceniają Cię tak bardzo za to, kim jesteś, ale za to, jak się komunikujesz. Większość tego marketingu odbywa się poprzez rozmowę. Jeśli twoje umiejętności konwersacyjne są słabe, będziesz wydawać się nudna, pozbawiona poczucia humoru i nielubiana. Mistrzowie konwersacji łatwo nawiązują przyjaźnie, a inni naprawdę lubią spędzać z nimi czas. Biorąc pod uwagę, że twoje życie towarzyskie zależy od tego, czy jesteś świetną rozmówczynią, co możesz zrobić, aby poprawić swoje umiejętności i stać się osobą, w pobliżu której wszyscy chcą być?
Rozmowa wcale nie dotyczy treści
Oto pierwsza zasada rozmowy – nie chodzi o treść. Wiele osób błędnie zakłada, że rozmowa jest bardziej tym, o czym mówisz. To błędne rozumowanie. Rozmowa to dużo bardziej kwestia sposobu komunikacji niż tego, co komunikujesz. Miałam fantastyczne rozmowy z ludźmi o czymś zupełnie trywialnym i nieważnym. Moje pierwsze wrażenia na temat ludzi często opierały się na podobnych dyskusjach. Ludzie nie prowadzą większości rozmów, aby uzyskać informacje, ale po prostu wchodzić w interakcje z innymi ludźmi. Chodzi o rozrywkę i subtelne udowodnienie, że jesteś osobą, w której towarzystwie warto przebywać.
Jest taki stary cytat, który lubię: „to, kim jesteś krzyczy tak głośno, że nie słyszę, co mówisz”. To świetny przykład tego, o czym mówię. W rozmowach nie chodzi tak bardzo o treść twojego przemówienia, ale tak naprawdę o to, co mówi ono o Tobie. Jesteś interesująca? Zabawna? Ważna? Sympatyczna? Pochodzę z rodziny rozmówców, więc znam różnicę między dzieleniem się z kimś wspaniałą rozmową a walką o utrzymanie nudnej interakcji. Kiedy rozmawiam z kimś, kto podziela tę umiejętność, możemy porozmawiać o wszystkim i uczynić to interesującym i wspaniałym. Z innymi ludźmi mogą mieć świetny materiał, ale nadal jest jakoś drętwo i dziwnie.
Ludzie się o Ciebie nie troszczą
O ile oczywiście nie jesteś interesująca. Jednym z najgorszych błędów, jakie ktoś może popełnić podczas rozmowy, jest przekonanie, że ludzie naprawdę interesują się wydarzeniami z twojego życia, chyba że prowadzą świetną rozmowę. Zjadłaś kiedyś kolację ze swoim współmałżonkiem lub przyjacielem i zapytałaś: „jak minął dzień?”. Już samo to zdanie wskazuje, że walczysz tylko o treść rozmowy,
Ludzie nie chcą dowiadywać się o Tobie na podstawie tego, co wprost mówisz. Mówienie wszystkim, że jesteś bankierem, który lubi grać w golfa i spacerować po plaży, niewiele o tobie mówi. Ale jeśli porozmawiasz o tym, jak jesz krakersy i rozśmieszysz tym innych, powiesz dużo o swojej osobowości.
Myślę, że często jest to duży problem, gdy ludzie po raz pierwszy spotykają się w bardziej formalnym kontekście, jak na weselu, imprezie lub na randce. Zadają pytania w rodzaju: „Jak zarabiasz na życie?” lub „Gdzie dorastałaś?” lub mój ulubiony: „Co robisz dla przyjemności?” Chociaż te pytania mogą wywołać interesujące rozmowy, faktyczne informacje z nich zebrane nie robią zauważalnego wrażenia.
Opanowanie konwersacji – trzy ważne umiejętności
Moim zdaniem są trzy główne umiejętności, które towarzyszą byciu mistrzem konwersacji. Umiejętności w tych trzech obszarach decydują o tym, kto potrafi zrobić wielkie wrażenie, przyciągnąć ludzi i nawiązać przyjaźnie. Mam nadzieję, że do tej pory zdajesz sobie sprawę, że te umiejętności rzadko mają wiele wspólnego z tym, co mówisz, w przeciwieństwie do Twojej osobowości i tego, kim jesteś.
Bądź zabawna i interesująca. Pierwsza część dotycząca bycia świetną w rozmowach to po prostu bycie zabawną i interesującą. Jeśli jesteś pozbawiona poczucia humoru i oschła, ludzie szybko o tobie zapomną i prawdopodobnie stworzą o tobie neutralne lub negatywne wrażenie. Bez zainteresowania wydajesz się bardzo monowymiarowa i nudna. Jeśli nie masz jednej kategorii, możesz nadrobić zaległości, włączając więcej w drugiej, ale brak obu zabija rozmowy.
Humor to niezwykle złożona umiejętność, której nie można się nauczyć z dnia na dzień. Potrzeba dużo praktyki, zanim zrozumiesz naturalny czas i przebieg żartu. Kiedy już ten rytm wejdzie, stanie się częścią twojej osobowości. Praktyka czyni mistrza. Jeśli nie jesteś z natury zabawna, najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest po prostu zadanie sobie pytania: „Co w tym śmiesznego?”. Generalnie powodem, dla którego większość ludzi nie jest zabawna, jest po prostu to, że myślą o czymś zabawnym, ale nie potrafią skutecznie werbalizować.
Opanowanie konwersacji – humor
Jeśli masz z tym problem myśl o zabawnych rzeczach do powiedzenia, przeczytaj kilka dowcipów i spróbuj zastosować je w swoich rozmowach. Używanie scenariuszy humorystycznych nie jest tak dobre, jak autentyczny humor, ale może być dobrym materiałem szkoleniowym, dopóki nie wejdzie Ci to w nawyk. Zainteresowanie rodzi się z ciekawego życia. Możesz być interesująca, opowiadając historie (o czym wspomnę później) lub po prostu szybko poruszając interesujący fakt. Zainteresowanie jest podobne do humoru, gdy ludzie odkryją coś, czego się nie spodziewali.
Ulubioną rzeczą, którą robię, gdy rozmowa staje się nudna, jest zadanie pytania – jeśli złożę kawałek zwykłego papieru na pół pięćdziesiąt razy, jaką będzie miał grubość? Zadając to pytanie i uzyskując odpowiedzi (większość z nich jest zwykle w przedziale od kilku centymetrów do kilku metrów), możesz zadziwić ludzi rzeczywistą odpowiedzią. Kawałek papieru złożony na pół pięćdziesiąt razy będzie w przybliżeniu grubością do odległości między ziemią a słońcem.
Dlaczego bycie zabawną i interesującą jest ważne? Czy ludzie nie powinni Cię lubić za to, kim naprawdę jesteś? Odpowiedź jest taka, że ludzie bardziej polegają na rozmowie niż na życiorysie, aby określić, kim jesteś w głębi duszy. Niedawno usłyszałam stwierdzenie, które uznałem za niezwykle prawdziwe: „Opowiadasz jeden dowcip, a to był śmieszny dowcip, opowiadasz dziesięć i jesteś zabawną osobą”. Ludzie będą Cię oceniać na podstawie umiejętności konwersacyjnych, więc pogódź się z tym i zacznij ćwiczyć.
Opanowanie konwersacji – opowiadaj historie
Drugą umiejętnością bycia świetną rozmówczynią jest umiejętność opowiadania wspaniałej historii. Bycie zabawną i interesującą jest świetne, ale kiedy umiesz opowiadać tylko jedną historię, nie stworzysz zainteresowania, jakiego chcesz. Ludzie odnoszą się do wszystkich rzeczy poprzez metaforę i historię, a stanie się wielkim gawędziarzem ma kluczowe znaczenie dla stworzenia tego połączenia. Jak więc opowiedzieć wspaniałą historię? Bycie świetnym gawędziarzem jest niesamowicie skomplikowane, ale podstawy dobrych historii są dość proste i ćwicząc je, możesz udoskonalić najdrobniejsze szczegóły swojego konwersacyjnego rzemiosła.
Zasada pierwsza – miej świadomość, dokąd się wybierasz. Historia jest opowiadana po prostu, aby zapewnić kontekst dla jednego lub kilku interesujących punktów. Nie opowiadaj historii tylko po to, by ją opowiedzieć. Musisz mieć interesujący punkt, aby było to warte zachodu. Jeśli twoja historia ma kilka interesujących punktów, lepiej, ale musi mieć co najmniej jeden. Kiedy ktoś zapyta Cię, jak minął Ci dzień, lepiej odpowiedz, podając coś więcej niż suche podsumowanie dnia pracy.
Zasada druga – kończ z hukiem. Twój najciekawszy punkt powinien być ostatnią rzeczą, którą powiesz w swojej historii. Powiedzenie interesującego punktu, po którym następuje kilka nudnych, zmniejsza wpływ twojej historii. Więc jeśli głównym punktem twojej historii było to, że spotkałaś Piotra Adamczyka między regałami z produktami spożywczymi, nie mów dalej o tym, na jaki rodzaj sałaty ostatecznie się zdecydowałaś.
Zasady opowiadania dobrych historii
Zasada trzeci – opowiadaj krótko lub interesująco. Jeśli twoja historia ma tylko jedną naprawdę interesującą kwestię, niech będzie krótka. Ludzie przestaną zwracać uwagę, jeśli poświęcisz piętnaście minut na przedstawienie tylko jednego interesującego punktu. Jeśli twoja historia musi być dłuższa, poprowadź ją z humorem lub ciekawymi punktami, aby utrzymać uwagę aż do ostatniego punktu.
Zasada czwarta – podejdź do tego osobiście. Ludzie wolą historie o ludziach, których znają. Staraj się używać tylko historii, które w jakiś sposób Cię dotyczą. Tylko dlatego, że znajoma ma wspaniałą historię, nie oznacza, że warto ją opowiadać ludziom, którzy nigdy jej nie spotkali. Historie z konwersacji są interesujące, ponieważ stanowią okno na twoje życie z intrygującego kontekstu. Nawet fantastyczne historie, które nie są związane z Tobą ani z osobą, z którą rozmawiasz, będą wydawać się słabsze. To częsty błąd ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy, że mnie (lub jakiegokolwiek innego człowieka) nie obchodzą ludzie, których nigdy wcześniej nie spotkali.
Zasada piąta – nie chwytaj za historie. Starając się ożywić rozmowę, wielu ludzi zaczyna chwytać za historie do opowiedzenia. Pytania typu „Jak minął ci weekend?” są doskonałym przykładem chwytania się historii. Powinnaś mieć wystarczająco dużo materiału, aby takie pytania były ostatecznością. Tych stwierdzeń należy używać z uprzejmości, ale zawsze powinnaś mieć świetną historię jako kopię zapasową w zanadrzu.
Zasada szósta – przećwicz swoje historie. Historię można opowiedzieć więcej niż raz. Mam wiele historii, anegdot i zabawnych tematów, na które ludzie przychylnie reagują. Zawsze, gdy wymaga tego rozmowa, po prostu używam takiej, której wcześniej nie używałam z tą grupą ludzi. Im więcej razy opowiadasz historię, tym bardziej jesteś w niej naturalna. Po prostu nie wykorzystuj ponownie tej samej historii z tymi samymi osobami.
Opanowanie konwersacji – obserwuj tempo rozmów
Trzecią umiejętnością podczas opanowywania rozmów jest zrozumienie naturalnego tempa i rytmu. Każda twoja komunikacja będzie miała naturalny przepływ pomysłów z pewną względną prędkością. Odnosi się to również do szybkości wypowiadanych słów i liczby przerw. Jeśli ludzie, z którymi rozmawiasz, prowadzą bardzo szybką rozmowę, nie opowiadaj piętnastominutowej opowieści z zaledwie kilkoma interesującymi momentami, bo będą chcieli Ci przeszkodzić przez cały czas. Nie kłopocz się mówieniem, jeśli nie potrafisz przyciągnąć uwagi, a ludzie nie zwracają uwagi, gdy mają do opowiedzenia własną historię.
Jeśli nie masz niezwykle wartościowej historii do szybkiej rozmowy, prawdopodobnie najlepiej będzie trzymać się ciekawych lub zabawnych żartów. Wolniejsze rozmowy mogą jednak wymagać długiej historii, która może następnie dostarczyć paliwa do przyspieszenia tempa. Rytm rozmowy ma kluczowe znaczenie, gdy próbujesz nawiązać rozmowę, szczególnie z nieznajomymi. Rozpoczęcie od długiej historii nie jest tak skuteczne, jak przedstawienie dowcipu. Gdy włączysz się w rozmowę, możesz zacząć oferować dłuższe historie, aby wypełnić przestrzeń.
Często ludzie nie spotykają się z ludźmi, ponieważ nie wiedzą, co powiedzieć. Kluczem jest po prostu rzucenie małego komentarza. Drobne żarty są jak zaproszenie, a jeśli otrzymasz odpowiedź, możesz z łatwością utorować sobie drogę do nawet najbardziej energicznych rozmów. Komunikacja polega głównie na rozmowie i kiedy zaczniesz to rozumieć, poprawisz swoje relacje. Ostatecznie sprowadza się to do poprawy umiejętności wykorzystywania humoru, zainteresowania i opowiadania wciągających historii. Obserwowanie tempa ma kluczowe znaczenie, więc możesz płynnie wprowadzić swoje umiejętności konwersacyjne i dołączyć do dowolnej rozmowy. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.