Nawyki podstawowe – jak rozpocząć planowanie posiłków?
W poprzednim poście opisałam pierwszy z nawyków podstawowych, czyli sen. Dzisiaj chciałabym zająć się kolejnym, jakim jest odżywianie. Właściwa i dobrze zbilansowana dieta jest niezwykle ważna, zarówno dla naszego zdrowia, jak i poziomu energii. Naprawdę trudno oczekiwać zapału od osoby, która całe dnie spożywa kaloryczne i tłuste posiłki.
Zdrowe odżywianie to temat, który stale nam towarzyszy. Ostatecznie wszyscy wiemy, że musimy prawidłowo zasilać nasze ciała, aby zachować zdrowie i siły. Niezależnie od tego, czy masz nadwagę, czy Twoja waga jest w normie, każdy z nas potrzebuje zbilansowanej diety. Ale jak to osiągnąć, gdy żyjemy w ciągłym pośpiechu i zdarza się, że nie mamy nawet czasu pójść do toalety? Z pomocą przybywa nam znienawidzona przez wielu organizacja.
Co ma wspólnego organizacja z jedzeniem?
Jak organizacja przekłada się na nasze diety? Oznacza ona poświęcenie czasu na stworzenie zrównoważonego i zdrowego planu posiłków, którego będziemy stale używać. Pewnie teraz sobie pomyślisz, że już bez tego masz za dużo obowiązków, więc po co Ci jeszcze jeden? Rozumiem takie podejście, ale spróbuję Cię przekonać.
Po pierwsze – planowanie posiłków zaoszczędzi Ci czas. Paradoks? Domyślam się, że wizja spędzenia wieczoru raz w tygodniu na planowaniu posiłków i listy zakupów nie wydaje Ci się zbyt zachęcająca. Spójrz na to z drugiej strony – tym sposobem, gdy wracasz w pośpiechu z pracy nie musisz już po drodze robić zakupów i zastanawiać, co z tego ugotować. Ostatecznie kończąc na zjedzeniu czegoś mniej zdrowego, ale na szybko. Zaplanuj sobie posiłki, które wymagają raptem 10-15 minut przygotowania, kup odpowiednie składniki i ciesz się zdrowym obiadem.
Planowanie posiłków zaoszczędzi Ci pieniądze
Po drugie – zaoszczędzi Ci pieniądze. Dlaczego? Szczegółowa lista zakupów ułatwia skupienie się na tym, czego potrzebujesz. Unikniesz marnotrawstwa, bo kupisz tylko tyle, ile potrzebujesz. Dodatkowo gotowanie posiłków w domu jest dużo tańsze w porównaniu z jedzeniem na mieście. Poza tym zawsze możesz ugotować więcej i zachować sobie na następny dzień
Po trzecie – może pomóc Ci schudnąć. Dzięki liście zakupów nie kupisz niezdrowych i przetworzonych posiłków czy przekąsek. Planując posiłki możesz przejąć kontrolę nad swoją dietą, dzięki temu możesz wprowadzić sobie zdrowe przekąski i z góry je zaplanować, aby uniknąć mniej zdrowych zachcianek. Poza tym doskonale wiesz, co wkładasz do swojego garnka i możesz kontrolować składniki, jakie chcesz zbilansować w swojej diecie.
Nie marnuj jedzenia
Po czwarte – zmarnujesz mniej. Jest to korzystne dla środowiska, ale też dla nas, bo możesz zaoszczędzić pieniądze i wydać je na inne, ważne sprawy. Prawidłowo zaplanowane posiłki zachęcają do kupowania tylko potrzebnych artykułów spożywczych, na dodatek w ilościach, które naprawdę zostaną zużyte.
Mam nadzieję, że udało mi się zasiać w Twojej głowie ziarenko wątpliwości, jeśli chodzi o złą reklamę planowania posiłków. Teraz opowiem Ci krok po kroku, jak organizacyjnie podejść do tego tematu. Jako pierwsze warto zdefiniować dzień w ciągu tygodnia, który poświęcisz na planowanie posiłków. Z reguły ludzie przeznaczają na to niedzielę wieczorem.
Uwzględnij swoje plany
Następnym krokiem jest prześledzenie Twoich planów na przyszły tydzień. Uwzględnij godzinę, o której wracają wszyscy domownicy i dostosuj do tego posiłki. Z doświadczenia wiem, że tak naprawdę najważniejsze jest zaplanowanie obiadów. Na śniadanie większość osób i tak z reguły je podobne rzeczy, więc wystarczy mieć dobre zaopatrzenie. Obiady jednak to bardziej skomplikowane i wymagające większych przygotowań posiłki.
Kolejnym krokiem jest zrobienie listy zakupów i wybranie dnia na te zakupy. Najlepiej zmieścić je w ciągu jednego dnia, żeby bezstresowo odpocząć od ciągłych zadań związanych z planowaniem posiłków. Następnie zorganizuj się, czyli przygotuj sobie na przyszłość potrzebne rzeczy. Stwórz listę ulubionych posiłków swoich i Twoich domowników, powieś na lodówce listę zakupów i dopisuj do niej na bieżąco brakujące produkty.
Planowanie posiłków zaoszczędzi Ci czas
Często podczas gotowania zauważysz, że wiele przepisów wymaga tego samego składnika. Jaki z tego wniosek? Zaoszczędź sobie czasu. Dlatego, jeśli da się łączyć ze sobą przepisy, które bazują na podobnych elementach – mniej zmarnujesz i ułatwisz sobie życie.
Ostatnią radą jest wstępne podszykowanie tego, co się da zrobić z wyprzedzeniem. Pewne rzeczy możesz zrobić nawet w weekend, aby przyspieszyć sobie gotowanie na tygodniu. Ugotuj makaron, ryż czy kaszę albo pokrój i zamroź warzywa, które potem tylko wrzucisz do gotującej się zupy.
Nauka tworzenia planu posiłków zaczyna się od zobowiązania. Zobowiązania do spędzenia kilku godzin w tygodniu. Wiem, że realizacja tych pomysłów wymaga odrobiny organizacji, ale naprawdę można sobie to ułatwić. Planowanie posiłków może na dłuższą metę zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie bój się tego, to nie jest nauka ścisła. Uważam, że zalety tego pomysłu przewyższają jego wady. Początkowo trochę się namęczysz, ale potem codziennie zjadasz domowe, świeże i zdrowe posiłki, a na dodatek gotujesz to, co lubisz, bo tak zdecydowałaś.
Co ty sądzisz o planowaniu posiłków? Przedstawione przeze mnie zalety Cię przekonują czy raczej bardziej skupiasz się na wadach tego pomysłu? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.