Lubisz grać w gry? Rozwój osobisty jest dla Ciebie
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, dlaczego mamy za mało czasu na rozwój osobisty. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak gry mogą nas wesprzeć w rozwijaniu siebie. Podobieństwa między rozwojem osobistym a grami fabularnymi są często uderzające. Gracze mają postać, która musi wykonać określone zadania, aby zdobyć punkty doświadczenia. Rozwój osobisty obejmuje również wykonywanie określonych zadań w celu zdobycia doświadczenia. W grach fundamentalnym aspektem jest zwiększanie poziomu umiejętności postaci, której używasz, aby była silniejsza. Podstawowym przesłaniem rozwoju osobistego jest doskonalenie siebie.
Wspominam o tym, ponieważ używanie gry jako metafory do opisu rozwoju osobistego może być szczególnie przydatne. Gry mają być zabawne i wymagające, do tego wymagają budowania i ulepszania postaci. Niezależnie od tego, czy osobiście lubisz gry czy nie, tworzenie powiązań między rozwojem osobistym a grą może być cenne. Główną lekcją, jakiej możemy się nauczyć, łącząc gry z rozwojem osobistym, jest to, że musimy szukać zmian, aby wprowadzać ulepszenia. W komputerowych grach doświadczenie można zdobyć, grając w określonym obszarze gry. Jednak po osiągnięciu określonego poziomu umiejętności gracz musi przenieść się do nowego obszaru, aby zdobyć więcej doświadczenia.
Postęp w grach i w rozwoju osobistym
Dotyczy to również rozwoju osobistego. Kiedy nauczymy się wszystkiego, co możemy, musimy się zmienić i iść dalej. Jednak często mocno przywiązujemy się do naszych obecnych możliwości. Łatwo jest uwikłać się w obecną sytuację i nie chcieć iść naprzód, gdy ten ruch jest konieczny do dalszego wzrostu. W grach konieczne jest również zdobycie nowych przedmiotów i umiejętności, które później zostaną odrzucone na rzecz kolejnych. Przedmiot, który służył Ci na niskim poziomie, musi zostać odrzucony, gdy pojawią się nowe przedmioty.
Dokładnie tak samo działa rozwój osobisty. Łatwo jest przyjąć określone nawyki, zachowania lub środowiska w celu poprawy siebie. Jednak kiedy osiągniemy punkt, w którym istnieją różne nawyki i zachowania, które przyniosłyby nam większe korzyści, musimy odrzucić stare. Czasami może to być trudne. Możemy sobie powiedzieć, że te nawyki dobrze nam służyły i że powinniśmy je kontynuować, bo uczyniły nas tym, czym jesteśmy dzisiaj. Doskonale obrazuje to cytat Alberta Einsteina – „Poziom myślenia, który doprowadził nas do miejsca, w którym się znajdujemy, nie zaprowadzi nas tam, gdzie musimy iść”. Dlatego, chociaż pewne idee, przekonania lub nawyki mogły nam służyć w przeszłości, musimy pozwolić im odejść i ulepszyć je, jeśli chcemy osiągnąć następny poziom.
Rozwój osobisty wymaga czasu
Kolejną świetną lekcją, jaką można wyciągnąć z gier, jest to, że postęp wymaga czasu. Aby zbudować postać, potrzeba dużo czasu i pracy, by zdobyć całe potrzebne doświadczenie. Czasami można spotkać pewne skróty, które przyspieszają ulepszenie i pozwalają pominąć część skomplikowanego procesu kształtowania postaci. Ponownie możemy wskazać podobieństwa do rozwoju osobistego. Postęp i zdobywanie doświadczenia wymaga czasu.
Oczekiwanie natychmiastowych rezultatów tylko nas rozczaruje. Ten postęp musi być budowany w sposób ciągły i wymaga czasu. Chociaż w życiu istnieją techniki i narzędzia przyspieszające ten proces, nigdy nie będzie takiego narzędzia ani techniki, która natychmiast zmieni Twoje życie. W grach ważne jest, aby zidentyfikować mocne strony swojej postaci i skupić się na nich, zamiast próbować tworzyć postać bez słabości. Najlepsze postacie mają tendencję do skupiania się na kilku swoich naturalnych mocnych stronach i unikania słabości.
Rozwój osobisty przebiega w ten sam sposób. Skoncentrowanie się na swoich naturalnych talentach i podkreślenie swoich mocnych stron pozwoli Ci być skuteczną w niektórych obszarach. Jeśli starasz się być we wszystkim dobra, prawdopodobnie nie osiągniesz oczekiwanych rezultatów. Nie da się zrobić wszystkiego, więc skupienie się na budowaniu kilku naszych kluczowych mocnych stron jest bardziej krytyczne niż wzmacnianie każdej naszej słabości.
Skup się na swoich mocnych stronach, nie na słabościach
W grze gracze, którzy wiedzą, jak działa gra, mogą stosunkowo szybko zbudować nową postać, która będzie bardzo silna. Podczas gdy ci gracze, którzy mają słabe zrozumienie subtelnych punktów gry, ostatecznie stracą dużo więcej czasu i zasobów, aby osiągnąć te same cele. W wielu komputerowych grach, w których reguły są często ukryte przed graczem, eksperymentowanie jest krytycznym krokiem w uzyskaniu tego zrozumienia.
W rozwoju osobistym jest tak samo. Zrozumienie, jak działają rzeczy, jest kluczową częścią sukcesu w każdym przedsięwzięciu. Lepsze zrozumienie tego, jak działa ta „gra”, pozwoli ci wykonywać zadania znacznie szybciej, niż gdybyś tego nie robiła. Podobnie jak w przypadku gier, to zrozumienie również pochodzi z próbowania różnych rzeczy i eksperymentowania. Dzięki osobistym eksperymentom łatwiej jest zrozumieć, jak działa ta „gra”.
Rozwój osobisty zależy od Twojego poziomu doskonalenia. Martwienie się o to, na jakim jesteś obecnym poziomie, wydaje się niemal absurdalne, ponieważ ostatecznie liczy się Twój poziom doskonalenia, a nie umiejętności. Niestety, wiele osób nie próbuje się poprawiać, ponieważ czują się skrępowani, gdyż są zbyt słabi w jakimś konkretnym obszarze. Inni decydują się nie ulepszać obszaru, ponieważ jest lepszy od przeciętnego.
Oba te nastawienia wydawałyby się absurdalne dla kogoś grającego w gry, ponieważ zawsze starasz się ulepszyć. Jeśli dopiero zaczęłaś budować postać, nie czułabyś się skrępowana, że poszło Ci gorzej niż komuś innemu, ponieważ dopiero zaczynasz. Nie zatrzymałabyś się też, gdy jesteś lepsza od przeciętnego, ponieważ wtedy jesteś znacznie poniżej swojego prawdziwego potencjału.
Gry i rozwój osobisty polegają na ulepszaniu
Gry komputerowe są ciekawe, ponieważ ciągle się zmieniasz i ulepszasz. To, gdzie jesteś dzisiaj, jest dalej niż wczoraj. Doskonalenie siebie pozwala zobaczyć nowe obszary gry, walczyć z nowymi potworami i często spotykać nowych ludzi. W istocie to ulepszenie, a nie arbitralny punkt, sprawia, że gra jest taka wciągająca. Po raz kolejny to kwintesencja rozwoju osobistego. Bycie milionerem czy olimpijczykiem nie daje szczęścia. Szczęście pochodzi z ciągłego doskonalenia i zmian, których doświadczamy w naszym życiu. Szczęście pochodzi z doświadczania nowych rzeczy, osiągania nowych poziomów w naszym rozwoju i zwiększania naszego zrozumienia.
Ze wszystkich podobieństw między grami a rozwojem osobistym, wydaje mi się, że ten punkt jest najważniejszy. W wyznaczaniu celów i rozwijaniu się nie chodzi o osiągnięcie jakiegoś arbitralnego punktu. Ma to na celu poszerzenie naszego doświadczenia życiowego. Odniesienie rozwoju osobistego do gry może wydawać się nieco dziwne, ale uważam, że patrzenie na rzeczy z różnych perspektyw może często dać nam zupełnie nieoczekiwane lekcje życia. Najbardziej ironiczne jest to, że ludzie, którzy często obsesyjnie grają w gry komputerowe, nie zainwestują czasu w prawdziwą wersję „gry”. Zamiast tego zastępują własny rozwój postacią fikcyjną.
Dzisiaj przyjęłam gry komputerowe jako przykład czegoś, co moim zdaniem może służyć jako dobra metafora osobistego rozwoju, jednak jest jeszcze wiele innych. Myślenie o naszym rozwoju osobistym z różnych perspektyw może pozwolić nam myśleć o rzeczach w nowy, wzmacniający sposób. Jaki masz stosunek do gier komputerowych? Widzisz w ich zasadach wspomnianą analogię do rozwoju osobistego? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.