Jak zwiększyć swoją energię, czyli który nawyk warto wybrać
W poprzednim poście rozmawialiśmy o nawykach, które w prosty sposób mogą poprawić jakość Twojego życia. Dzisiaj chciałabym również porozmawiać o tym, jak dobry nawyk może zwiększyć Twoją energię w ciągu dnia. Podstawą produktywności jest energia, a nie czas. Pełne wykorzystanie wszystkich godzin w ciągu dnia nie pomoże, jeśli przez większość czasu jesteś wyczerpana. Twoje nawyki określają poziom energii. Jeśli masz dobre nawyki, poczujesz energię i będziesz bardziej odporna na wypalenie fizyczne i psychiczne. Jeśli twoje nawyki są źle dopasowane, możesz wejść w cykl, w którym czujesz się coraz gorzej i gorzej, aż trudno Ci będzie za wszystkim nadążyć. Oto dziewięć nawyków, nad którymi możesz popracować w tym roku, aby zwiększyć poziom energii.
Nawyk 1 – idź spać wcześniej
Sen jest podstawą Twojej energii. Jeśli nie będziesz się wysypiać, zaczniesz osiągać gorsze wyniki. Chociaż niektórzy twierdzą, że najlepiej funkcjonują przy sześciu lub mniej godzinach snu, badania mówią, że oszukują samych siebie. Siedem do ośmiu godzin jest prawie obowiązkowych, jeśli chcesz zachować zdolności poznawcze na dłuższą metę. U niektórych osób niedobór snu mógł ustabilizować się psychicznie, co oznacza, że przez cały dzień czują się lekko zmęczeni, ale nie sądzą, że się to pogarsza. Ciekawy eksperyment wykazał, że brak snu powodował ciągłe spadki sprawności umysłowej, mimo że badani czuli, iż trzymają się stabilnie. Spróbuj tego – idź spać każdego wieczoru o 22:00, także w weekendy, przez następne trzydzieści dni.
Nawyk 2 – ćwicz codziennie
Ćwiczenia to długoterminowa inwestycja w poziom energii. Trochę ruchu raz na jakiś czas jest łatwe, ale z czasem ogólna sprawność zmniejszy się, co utrudni prawidłowe myślenie i zachowanie czujności przez cały dzień. Jeśli masz problem ze znalezieniem czasu na ćwiczenia, nie zaczynaj od siłowni. Wyrób sobie nawyk robienia przysiadów lub brzuszków każdego dnia. Sprawią, że Twoje serce zacznie bić szybciej i krew zacznie szybciej krążyć, a nie będą wymagały odkładania dwóch godzin od i tak napiętego harmonogramu. Możesz dodać siłownię lub zajęcia fitness do tego podstawowego nawyku, ale ta inwestycja w ćwiczenia pozwoli Ci zachować koncentrację, gdy nie możesz dotrzeć na siłownię. Spróbuj tego – zrób co najmniej 10 przysiadów oraz 10 brzuszków każdego dnia przez 30 kolejnych dni.
Nawyk 3 – dwudziestominutowe drzemki
Drzemanie może wydawać się leniwe, ale badania pokazują, że ma wiele zalet poznawczych. Jest to szczególnie ważne, jeśli dużo się uczysz, ponieważ krótki sen może pomóc w zapamiętywaniu. Kiedyś czułam się winna drzemki, wierząc, że to oznaka słabości. Myślę, że to zdecydowanie siła. Krótka drzemka może ponownie nakłonić Cię do pracy po południu, kiedy zwykle jesteś zmęczona. Nawet jeśli pracujesz w biurze, które nie zachęca do drzemki, możesz wykorzystać kawałek przerwy na posiłek, aby szybko odpocząć. Kluczem jest nauczenie się krótkich drzemek. Wiele osób drzemie zbyt długo, wchodząc w głębsze fazy snu, co powoduje, że po przebudzeniu czują się jeszcze bardziej oszołomieni (chociaż korzyści z tych drzemek często pojawiają się po ustąpieniu początkowego oszołomienia). Kluczem jest natychmiastowe obudzenie się z alarmem. Jeśli zaczniesz dodawać więcej czasu, szybka drzemka może przekształcić się w długi sen. Spróbuj tego – zrób 20-minutową drzemkę po zjedzeniu obiadu, aby odzyskać energię na popołudnie.
Nawyk 4 – wykonuj swoją ciężką pracę rano
Postaraj się, aby najważniejsza praca została wykonana w ciągu pierwszych czterech godzin dnia pracy, zaczynając jak najszybciej. Korzyści dla Twojej energii tutaj są głównie psychologiczne. Mój poziom energii w dużej mierze zależy od mojego nastroju. Jeśli wykonałam jakąś ważną pracę, mój nastrój jest zwykle dobry i czuję się produktywna. Jeśli traciłam czas na e-maile, spotkania, telefony lub nie udało mi się stworzyć czegoś wartościowego, często jestem sfrustrowana i wyczerpana, wkraczając w drugą połowę dnia. Innym powodem takiego podejścia jest to, że głęboka praca nie zawsze jest możliwa do utrzymania przez cały dzień roboczy. Lepiej jest skoncentrować ją na konkretnym okresie, niż losowo wstawiać do fragmentów czasu. Spróbuj tego – uczyń pierwsze cztery godziny poranka spokojną, głęboką strefą pracy.
Nawyk 5 – ustal swoje zamiary dzień wcześniej
Energia często wiąże się z rozmachem. Zacznij ciężko pracować, a pokonasz zwlekanie i popracujesz solidnie przez cały dzień. Zacznij powoli, a możesz skończyć walcząc z własnymi impulsami, marnując energię na rzeczy, które nie są produktywne. Jednym ze sposobów uniknięcia tego jest bardzo jasne określenie, jak minie Twój dzień, szczególnie na początku, poprzedniej nocy. Wizualizacja tego zamiaru i zapisanie go w swoim harmonogramie może sprawić, że stanie się to bardziej automatyczne, gdy się obudzisz. Spróbuj tego – zanim pójdziesz spać, zapisz swój plan na następny dzień i wizualizuj go.
Nawyk 6 – sprzedaj się, gdy osiągniesz swoje cele
Wiele osób ma jednocześnie dwa sprzeczne przekonania – że inni ludzie (telemarketerzy) są naprawdę dobrzy w przekonywaniu ich do robienia tego, czego nie chcą albo, że sami nie mają możliwości zmiany własnej motywacji do robienia rzeczy, które muszą zrobić. Prawda jest taka, że musisz zostać sprzedawcą dla swoich własnych celów. Nie dla innych, ale dla siebie. Część tego zaczyna się od pakowania – sposób, w jaki określasz swoje cele i projekty, może mieć ogromny wpływ na Twoją motywację. Czy to jest coś, co musisz zrobić? A może ekscytujące wyzwanie? Następnie podchodzisz do odświeżenia i przypomnienia sobie swoich inspiracji. Dlaczego zaczęłaś podążać tą ścieżką? Co chciałaś osiągnąć? Dobrzy telemarketerzy wiedzą, jak skupić się na kliencie i na wizualizacji tego, co chcą sprzedać. Możesz skupić się na tym, na co chcesz mieć energię, aby to zrobić. Spróbuj tego – zarezerwuj codziennie dziesięć minut na zastanowienie się, do czego służą dzisiejsze działania.
Nawyk 7 – zdobądź lepszych przyjaciół
Możesz nie być w stanie wybrać swoich rodziców, współpracowników lub szefa. Ale masz pewną kontrolę nad przyjaciółmi w swoim życiu. Wiesz, że kontakt z niektórymi przyjaciółmi sprawia, że jesteś podekscytowana i pełna energii. Po kontakcie z innymi czujesz się jeszcze gorzej niż wcześniej. Nie musisz wykluczać przyjaciół, którzy przeżywają chwilowo ciężkie czasy, ale powinnaś rozważyć, z kim spędzasz czas i czy przypadkiem nie są to ludzie, którzy konsekwentnie tworzą jednostronną wymianę emocjonalną jako podstawę relacji. Każdy potrzebuje czasem ramienia, na którym może płakać, ale niektórzy ludzie oczekują, że będziesz ich stałym ramieniem. Spróbuj tego – ustaw limit czasu dla przyjaciół, którzy sprawiają, że czujesz się wyczerpana.
Nawyk 8 – czytaj lepsze książki
Jedną z największych zalet czytania książek nie jest zwykłe przekazywanie pomysłów i informacji. Raczej ma na celu wzmocnienie mentalności, która często pojawia się na poziomie podświadomości. Najlepsze książki to nie te, które uczą Cię faktów, ale te, które subtelnie zmieniają całe twoje wzorce myślenia. Książki audio mogą być do tego bardzo przydatne, ponieważ możesz ich słuchać i ponownie słuchać każdego dnia. Dobra książka na ten temat to taka, która kiedy jej słuchasz, automatycznie dostosowuje twoje myślenie do rzeczy, nad którymi musisz ciężko pracować. Tak jak dobra piosenka może być tłem dla określonych emocji, tak dobra książka może być tłem dla określonej energii myślenia. Spróbuj tego – zawsze miej książkę audio, która motywuje Cię do pracy nad swoimi celami.
Nawyk 9 -wyrównaj swoje życie
Ostatni nawyk nie jest jednorazowym procesem, ale ciągłym wysiłkiem, aby wyprowadzić różne elementy twojego życia z konfliktu i dostosować je do siebie. Wiele energii jest marnowanej, ponieważ różne części naszego życia, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, są ze sobą w konflikcie. Może to być kolega z pracy, który nie chce, abyś awansowała, przyjaciele, którzy naśmiewają się z Twoich celów, a nawet z wewnętrznych lęków i założeń, które sprawiają, że się wahasz. Poświęć trochę czasu na rozplątanie różnych konfliktów w swoim życiu, aby zobaczyć, jak możesz je rozwiązać. Czasami można to zrobić krótkoterminowo, dokonując zmiany. Czasami wymaga to długoterminowego planu ucieczki z toksycznego środowiska, kręgu społecznego lub systemu przekonań, który Cię powstrzymuje. Spróbuj tego – usiądź przez godzinę i przeprowadź burzę mózgów o wszystkich rzeczach, które pomagają w osiągnięciu celów i wszystkich tych, które Cię powstrzymują. Jak możesz rozwiązać te napięcia?
Jakie nawyki zbudowałaś, aby zapewnić sobie energię do ciężkiej pracy nad rzeczami, które są dla Ciebie ważne? Opowiedz mi o nich w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.