Jak wstawać wcześniej? Idź spać wcześniej.
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak ulepszyć swoje i cudze życie mówiąc częściej „dziękuję”. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak wstawać wcześniej. Chcesz zacząć wstawać wcześnie, ponieważ słyszałaś, że aby odnieść sukces, musisz obudzić się koło czwartej lub piątej rano? Idź spać wcześniej. Ale więcej o tym za chwilę.
Po pierwsze, chcę zaznaczyć, że nie musisz budzić się o określonej godzinie, aby osiągnąć swoje cele, zbudować sobie lepsze życie lub uzyskać więcej szczęścia. Musisz tylko pomyśleć o tym, jak wykorzystujesz swój czas w ciągu dnia. Dla mnie wczesne wstawanie (około piątej rano) jest możliwością zrobienia tego, co uważam za najważniejsze zanim zacznie się gorączkowy dzień. Ten czas może się zmienić w przyszłości, ale właśnie tym jest dla mnie teraz. Czy to oznacza, że od teraz też musisz wstawać o piątej? Nie. Prawda jest taka, że godzina, o której zdecydujesz się obudzić, nie ma znaczenia. Wszystko zależy od tego, jak wykorzystujesz swój czas każdego dnia.
Jak wstawać wcześniej?
Powiedzmy, że oceniłaś swój czas i zdecydowałaś, że tak, chcesz zacząć się budzić wcześniej. Nie dlatego, że robi to Twój ulubieniec, którego obserwujesz w social mediach, ale dlatego, że masz kilka pomysłów na siebie, a wczesne wstawanie dałoby ci możliwość wypróbowania tego. Istnieje jedna technika, której możesz użyć. „Sekret”, który został odkryty wiele lat temu, czyli idź spać wcześniej.
Nie ma w tym żadnego sekretu, tajemnicy czy magicznej siły. To zdrowy rozsądek i już wiesz, że to wszystko, co musisz zrobić. Ale jako ludzie lubimy za dużo myśleć. Chcemy 30 sposobów wczesnego wstawania bez konieczności drzemki, zmęczenia lub poświęcenia imprezy z przyjaciółmi poprzedniego wieczoru. To naprawdę nie jest takie trudne. Jeśli chcesz się obudzić wcześniej, wystarczy to zaplanować i wcześniej iść spać. Dlaczego większość ludzi tego nie robi? Ponieważ wymaga to wysiłku. Ale dobra wiadomość jest taka, że nie jesteś większością ludzi.
Też byłam nocnym markiem
Byłam nocnym markiem przez większość mojego życia. Od najmłodszych lat, aż do końca studiów i do moich późnych lat dwudziestych. Kiedy chodziłam do szkoły, przesiadywałam późnymi wieczorami nad książkami każdego dnia. Ten czas był dla mnie najlepszy, gdyż było cicho i mogłam się skupić na nauce.
Wczesne wstawanie pojawiło się w moim życiu z początkiem 2020 roku jako moje noworoczne postanowienie i tak już zostało. Zamiast pracować nad tym, co dla mnie ważne w nocy, spędzałam tyle samo czasu nad tym rano. Nie minął jeszcze rok mojego wczesnego wstawania, ale widzę wyraźną różnicę między pracą, którą wykonywałam w nocy w porównaniu z pracą, którą wykonuję teraz rano.
Rano jestem wypoczęta. Widzę wyraźnie problemy i mam energię, aby im sprostać. Poranek, a w szczególności wczesny poranek przed rozpoczęciem pracy na pełny etat, to idealny czas, abym mogła wykonać swoją dodatkową pracę (jak napisanie tego postu). Czy robię to, ponieważ sportowiec olimpijski powiedział mi, że właśnie wtedy muszę się obudzić? Nie. To dlatego, że wiem już, o ile skuteczniejsza jestem rano i dzięki temu mogę jeszcze lepiej wykorzystać ten czas.
Idź spać wcześniej
Gdy już wiedziałam, że chcę zacząć budzić się wcześniej, musiałam dowiedzieć się, jak to zrobić w mądry sposób. Nie mogłam dalej chodzić spać późno, a także wcześnie wstawać. Musiałam wybrać. I wybrałam poranki. Zajęło mi trochę czasu, zanim opracowałam proces, jak rzetelnie to zrobić, ale w końcu mi się udało.
Aby było to proste (ponieważ jest), oto co zrobiłam (i nadal robię). Ustaliłam, że chcę obudzić się o 5.00. Na tej podstawie określiłam, ile potrzebuję snu każdej nocy (dla mnie to 6-7 godzin). Następnie cofnęłam się od 5.00 i stwierdziłam, że jeśli chcę 7 godzin snu, to muszę być w łóżku do 21.30. A potem każdej nocy trzymać się planu.
W swoim życiu możesz kierować się tą samą formułą. Nie zastanawiaj się nad tym, bo to jest naprawdę tak proste. Jeśli chcesz w zrównoważony sposób obudzić się wcześnie wystarczy położyć się wcześniej do łóżka. Nie ma znaczenia pora roku. Jeśli chcesz wiedzieć, jak obudzić się wcześnie zimą lub latem, w weekendy lub w tygodniu roboczym, to ten sam proces.
Czy obiecuję, że już nigdy nie będziesz musiała używać alarmu? Cóż… nie, to nieprawda. Nie stresuję się alarmami tak bardzo jak kiedyś, ale nadal ustawiam je na wszelki wypadek. Chodzi bardziej o stworzenie zrównoważonego procesu, którego możesz użyć, aby wcześnie się obudzić.
Jakie wyzwania Cię czekają?
Opisany przeze mnie system jest prosty i łatwy do zrozumienia. Możesz jednak napotkać kilka wyzwań. Oto kilka początkowych problemów, które mnie spotkały i jak sobie z nimi radziłam. Mam nadzieję, że uda Ci się ominąć niektóre z pułapek, na które natknęłam się przy wczesnym wstawaniu.
Gdy zaczęłam wstawać wcześnie, wydawało mi się, że tracę czas. Nagle przeszłam od pełnej elastyczności w nocy do spieszenia się, aby przygotować się do snu. Czułam się, jakbym straciła czas. Ale zdałam sobie sprawę, że tak nie jest. Po prostu go przeniosłam. Ten czas, który zwykle rezerwowałam na noc przeniosłem na poranek.
Idź spać wcześniej – trzymaj się planu
Jeden duży problem, na który natknęłam się na początku, polegał na tym, że nie trzymałam się planu. Wiedziałam, o której godzinie musiałam iść spać, ale czasami świadomie nie spałam do późna. Wiesz, jak przerwałam ten cykl? Wina. Tak, poczucie winy. Wiedziałam, co należy zrobić (trzymać się mojego planu).
Gdy udało mi się zachować mój harmonogram czułam się dobrze. Kiedy tego nie zrobiłam, czułam się źle. W końcu poczucie winy, które czułam, zaczęło na mnie naciskać i stopniowo coraz bardziej zaczynałam chodzić do łóżka w zaplanowanym czasie. Wina może nie działać na Ciebie, ale jeśli tak, wykorzystaj ją na swoją korzyść.
Jeśli Twoje ciało jest przyzwyczajone do późnego kładzenia się spać, pójście do łóżka wcześniej może być dla Ciebie niewygodne na początku. Wyobraź sobie, że próbujesz zasnąć przez godzinę lub dwie, rzucając się i obracając, ponieważ nie jesteś do tego przyzwyczajona. Jednak dobrą wiadomością jest to, że przed drugą lub trzecią nocą takiego snu będziesz tak wyczerpana, że nie będziesz miała problemu z zaśnięciem w tym nowym czasie.
Nie debatuj na tym godzinami. Wiesz, co musisz zrobić. Chciałaś się nauczyć, jak się obudzić wcześnie, teraz już wiesz. Wybierz godzinę przebudzenia, zdecyduj, ile chcesz snu, ustal czas, w którym musisz iść spać, a następnie trzymaj się planu. Co sądzisz o wczesnym wstawaniu? Jakie masz związane z tym doświadczenia? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.
6 komentarzy
EKONOM.XMC.PL
Naprawdę podoba mi się twój szablon wp zwłaszcza ostylowanie CSS, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!
Cataleja
Jeden z blogowych szablonów WordPress, znajdziesz ich tam wiele 🙂
Ekonomia Produkcja
Fantastyczny tekst Brawo! szczególnie spodobała mi się szata graficzna twojego bloga 🙂 zapraszam do siebie… http://www.xmc.pl
Cataleja
Dziękuję, z przyjemnością zajrzę 🙂
Przeciski
Co za artykuł! Tekst ten nie tylko rzuca nowe światło na temat, o którym pisze, ale także wciąga czytelnika w wir dyskusji i refleksji. To naprawdę znakomita lektura, która zasługuje na uznanie.
Cataleja
Dziękuję za miłe słowa 🙂