Jak przestać być leniwą?
Organizacja

Jak przestać być leniwą – wykorzystaj podstawową zasadę fizyki

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak praca w domu może być produktywna. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak przestać być leniwą. Jesteś zmotywowana. Jesteś zdeterminowana. Jednak mimo to utknęłaś na kanapie. Nie robisz tych wszystkich rzeczy, o których wiesz, że prawdopodobnie powinnaś je robić. Ale jest Ci tak cholernie wygodnie… Czujesz się leniwa i zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby przerwać błędne koło. Zastanawiasz się, jak przestać być leniwą i zacząć być produktywną. Nie panikuj. Każdy od czasu do czasu wpada w leniwą pętlę.

Jaki mam problem z lenistwem?

Jak więc u mnie wygląda lenistwo? Namaluję dla Ciebie ten obraz. Jest weekend. Niedziela. Wczesne popołudnie. Około 14:30. Jest po obiedzie, przed kolacją, a ja leżę bez ruchu na kanapie. Nie ruszam się. Może w telewizji jest jakiś program, który mnie nie interesuje. Może oglądam na telefonie film, który jest mi obojętny. Mam dzisiaj kilka spraw do załatwienia i żadnej z nich nie zrobię. To nie tak, że odkładam to na później czy zwlekam. To raczej… ta kanapa jest tak wygodna, że być może już nigdy się nie poruszę.

Dla większości ludzi lenistwo nie jest wielkim problemem. Jeśli zmarnują godzinę lub dwie na nicość, cóż, zawsze jest jutro. Jednak nie jesteśmy większością ludzi. Ty i ja jesteśmy pretendentkami. Aktywnie pracujemy nad stworzeniem lepszego jutra i dlatego mamy dużo na głowie. Zatem przypadkowe zmarnowanie godziny na zwykłe lenistwo, gdy nasz harmonogram wymaga zegarowej precyzji, spowoduje tylko bóle głowy i frustrację u wszystkich zaangażowanych osób. Nie chodzi mi o prokrastynację (więcej o tym poniżej), tylko o lenistwo. Jesteś bezczynna bez powodu. Nie odpoczynek, tylko… nicość.

Jak przestać być leniwą?
Jak przestać być leniwą?

Jak przestać być leniwą?

Wiesz, to dziwne. W tygodniu nigdy nie jestem leniwa. Nawet gdy brakuje mi snu lub mam wiele trudnych zadań do wykonania, zawsze idę do przodu. Ale dlatego w niektóre dni, zwykle w weekend, jestem przyklejona do kanapy i nie mogę się podnieść. Co to daje? Czy jestem zmęczona? Wypalona? Potrzebuję przerwy? Może. Ale najprawdopodobniej moje lenistwo wynika z jednej rzeczy… fizyki. Tak, fizyka. W szczególności pierwsza zasada dynamiki Newtona.

Pierwsza zasada dynamiki Newtona stwierdza, że „obiekt pozostający w spoczynku pozostanie w spoczynku, chyba że zadziała na niego siła. Obiekt będący w ruchu nie zmieni swojej prędkości, jeśli nie zadziała na niego siła.” Być może słyszeliście to zdanie także w inny sposób – „ciało pozostające w spoczynku pozostanie w spoczynku. Ciało w ruchu pozostanie w ruchu.”.

Co to ma wspólnego z twoim lenistwem w danym momencie? Właściwie dużo. Ponieważ kiedy doświadczasz lenistwa, kiedy po prostu nie możesz zebrać sił, aby zamknąć Instagram i zająć się swoimi zadaniami na dany dzień, doświadczasz pierwszej zasady dynamiki Newtona. Jesteś ciałem w spoczynku. Będąc ciałem w spoczynku, będziesz nadal pozostawała w spoczynku, dopóki coś się nie zmieni.

Ciało w ruchu pozostaje w ruchu

Rozważ następującą kwestię – gdy jesteś w ruchu i załatwiasz różne sprawy, nie oznacza to, że jesteś leniwa. Przechodzisz od jednego zadania do drugiego. Poruszasz się po swoim dniu jak produktywna zawodowczyni. Lenistwo to ostatnia rzecz, o której myślisz, prawda? Jesteś ciałem w ruchu. A ponieważ jesteś w ruchu, masz bezwładność. Masz za sobą impet, który popycha Cię do przodu od jednego projektu do następnego. Jak gigantyczne koło, obracające się i popychające Cię do przodu. Jesteś ciałem w ruchu i tak jak podczas odpoczynku, pozostaniesz w tym stanie, dopóki coś się nie zmieni.

Niezależnie od tego, czy chcesz wiedzieć, jak przestać być leniwą w domu, czy jak przestać być leniwą w pracy, możesz wykorzystać pierwsze prawo Newtona na swoją korzyść. Pamiętaj, że kiedy już uruchomisz koło i zaczniesz nabierać rozpędu, będziesz miała energię, aby wykonać wszystkie zadania na swojej liście. Musisz tylko dowiedzieć się, ile potrzeba, aby uruchomić koło. Innymi słowy, musisz dowiedzieć się, jakie jedno działanie możesz podjąć, które wyprowadzi Cię ze stanu spoczynku i wprowadzi w stan ruchu.

Dla mnie jest to jedna z poniższych dwóch rzeczy:

  1. włączam podnoszącą na duchu/motywującą muzykę,
  2. wybieram super proste zadanie, które wymaga ode mnie w zasadzie tylko wstania, aby je wykonać.
Jak przestać być leniwą?
Jak przestać być leniwą?

Niech bezwładność zrobi swoje

Muzyka, którą włączam, pobudza mnie i dodaje energii. Zwykle to wystarczy i daje mi siłę potrzebną do wprawienia koła w ruch. Innym razem przydzielę sobie bardzo proste, bardzo podstawowe zadanie, którego wykonanie zajmie może minutę, ale podniesie mnie z kanapy. Na przykład przyniosę do kuchni talerz ze stołu lub podleję roślinę.

Coś niesamowicie prostego, co przekształci mój stan spoczynku w stan ruchu. Kiedy już znajdę się w tym stanie ruchu, kiedy wstanę z kanapy, pozwalam, aby bezwładność zrobiła swoje. Jestem w ruchu i będę pracować nad swoimi zadaniami, a fizyka popycha mnie do przodu. Nawiasem mówiąc, jeśli nie wiesz, jak przestać się lenić i ćwiczyć zamiast wylegiwać się, włączenie ekscytującej muzyki to łatwy sposób na wprowadzenie się w stan ruchu. Zabawna muzyka prowadzi do lekkiego tańca, co prowadzi do pełnego tańca, co prowadzi do zakładania butów do biegania, co prowadzi do ćwiczeń.

Zmień swój stan ze spoczynku na ruch

Zastanów się zatem, co możesz zrobić, aby zmienić swój stan, gdy jesteś leniwa. Aby poruszyć Cię tak, by koło pędu zaczęło się obracać. Przykładami tego typu działania może być:

  • tworzenie listy zadań,
  • podążanie za moimi wskazówkami i włączanie wesołej muzyki,
  • wykonywanie prostego zadania,
  • czytanie podnoszącego na duchu cytatu,
  • oglądanie inspirującego filmu itp.

Eksperymentuj z różnymi sposobami wprowadzenia się w stan ruchu. Najmniejsze zadanie, najprostsza czynność uruchomi koło i podniesie Cię z kanapy. Wszystko jest w porządku, kiedy leniuchujesz w domu. Możesz po prostu dać sobie zadanie, która wymaga wstania, a wtedy powinno już pójść z górki. Ale co, gdy jesteś w biurze? Co z chwilami, kiedy zamiast zająć się pracą, oglądasz jakiś film na YouTube? To trochę trudniejsze, ale nadal możesz zastosować pierwsze prawo Newtona.

Jeśli leniwie korzystasz z laptopa, wprowadzenie stanu ruchu fizycznego może nie być szczególnie pomocne, ale możesz wejść w stan ruchu mentalnego. Ponownie chodzi tylko o uruchomienie koła pędu. Może to wyglądać jak odpowiedź na zwykłego e-maila lub skontaktowanie się ze współpracownikiem na Slacku. Coś łatwego, co wyprowadzi Cię ze stanu spoczynku z powrotem w stan ruchu. Będziesz jednak musiała zachować ostrożność. Istnieje różnica między lenistwem a odwlekaniem, a jeśli pracujesz w biurze, rozróżnienie między nimi może być trudne. Lenistwo oznacza, że wiesz, co musisz zrobić, ale nie robisz tego, bo wolisz być bezczynna i nic nie robić.

Z drugiej strony odkładanie na później oznacza, że wiesz, co powinnaś zrobić, ale odkładasz to na później, ponieważ jest to trudne i wolisz zrobić coś łatwiejszego. Jeśli zwlekasz, wybranie łatwego zadania do wykonania nie rozwiąże Twoich problemów. Jeśli jednak jesteś leniwa, zrobienie czegoś łatwego, bez względu na to, jak drobnego, pomoże Ci ponownie się poruszyć i powrócić do stanu ruchu.

Jak przestać być leniwą?
Jak przestać być leniwą?

Jak przestać być leniwą – nie siadaj!

Kiedy już znajdziesz się w ruchu, z łatwością będziesz w nim nadal pozostawać. Będziesz mieć rozpęd i siłę, aby stawić czoła temu, co musisz zrobić. Ale, jak wspomniałam powyżej, pozostaniesz w ruchu tylko do czasu, aż coś się zmieni. W tym przypadku tym czymś jest cichy głos w Tobie, który mówi Ci, żebyś zrobiła sobie przerwę.

Zwykle jestem wielką fanką przerw. Widzę to jako system ostrzegawczy. Jeśli czujesz, że potrzebujesz przerwy, to Twoje ciało lub umysł każe Ci odpocząć przez kilka minut, abyś mogła się zregenerować. Słusznie. Nie jest to jednak dobra rada, gdy jesteś leniwa. Kiedy jesteś leniwa, ten głos próbuje Cię oszukać. Próbuję zwabić Cię z powrotem na kanapę na swoje leniwe sposoby. Nie słuchaj go.

Jeśli zebrałaś siły, aby wstać z dosłownej lub metaforycznej kanapy, nie siadaj, dopóki nie zostanie zrobione wszystko, co musisz zrobić. Ponieważ gdy tylko usiądziesz, twój stan zmieni się z ruchu z powrotem w stan spoczynku i będziesz musiała zacząć kręcić kołem od nowa.

Jak przestać być leniwą i iść do przodu?

Następnym razem, gdy będziesz leniwa, pomyśl o Newtonie i jego pierwszej zasadzie dynamiki – ciało w spoczynku pozostanie w spoczynku, ciało w ruchu pozostanie w ruchu. Mając to na uwadze, zastanów się, co możesz zrobić, aby zmienić swój stan ze spoczynku na stan ruchu. Włącz energetyzującą muzykę, daj sobie łatwe zadanie do wykonania, przeczytaj mocny cytat. Zrób coś, co oderwie Cię od kanapy i ruszy w świat.

Następnie, gdy Twoje koło pędu zacznie obracać się z pełną mocą, nie siadaj! Zajmuj się zadaniami jedno po drugim, aż będziesz zadowolona i gotowa, by wrócić do stanu spoczynku. Przestań być leniwą i zacznij wykorzystywać fizykę, aby pomóc sobie zrobić więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *