Jak osiągać cele w 6 sprawdzonych krokach?
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, dlaczego równowaga między życiem zawodowym a prywatnym nie istnieje. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak osiągać cele, które sobie wyznaczasz. Jak osiągnąć cele – coś, nad czym wiele z nas zastanawiało się wielokrotnie. Być może próbowałaś coś osiągnąć w przeszłości, ale nie udało Ci się to. Może jesteś mistrzynią w osiąganiu celów, ale chcesz nauczyć się nowych strategii, dzięki którym osiągniesz swoje cele jeszcze szybciej. Niezależnie od Twojego rozumowania, jesteś we właściwym miejscu. W tym poście omówimy wszystko, czego potrzebujesz, jeśli chodzi o osiąganie swoich celów.
Wiele osób uważa, że proces wyznaczania celów jest zniechęcający, ale nie musi tak być. W tym poście dowiesz się, jak w prosty i bezpośredni sposób możesz wyznaczyć cele i od razu zacząć do nich dążyć. Jestem głęboko przekonana, że możesz stworzyć swoje idealne życie, w pełni wykorzystując 24 godziny które masz każdego dnia. Że robiąc właściwe rzeczy i mądrze wykorzystując swój czas, możesz skierować swoje życie tam, gdzie chcesz iść i stać się tym, kim chcesz być.
Można to osiągnąć na wiele sposobów. Niezależnie od tego, czy chodzi o nowe wskazówki dotyczące zarządzania czasem, czy pełny przewodnik dotyczący produktywności, każdy krok, który podejmujesz w celu lepszego wykorzystania czasu, jest krokiem we właściwym kierunku. Im więcej kroków wykonasz, tym dalej zajdziesz i w końcu będziesz miała całą górę wyników do pokazania. Dlatego jednym z najlepszych sposobów wykorzystania czasu jest wyznaczanie celów.
Po co wyznaczać cele?
Ponieważ wyznaczając cel i aktywnie do niego dążąc, nagle zyskujesz wskazówkę, jak wykorzystać swój czas. To tak, jakbyś eksplorowała dżunglę. Każdy twój krok jest ekscytujący, ale jesteś też dość zagubiona. A co by było, gdybyś zamiast tego miała kompas, który wskazywałby Ci miejsce, do którego powinnaś się udać? Takie jest Twoje życie z celami. Wyznaczając sobie cele, decydujesz, w jakim kierunku podążać. Następnie, wykorzystując produktywność i zarządzanie czasem na swoją korzyść, możesz działać szybciej i wydajniej niż kiedykolwiek wcześniej.
Wyznaczanie celów jest ważne. Ale co z osiąganiem celów? Dlaczego to ma znaczenie? Pozwól mi wyjaśnić. Jeśli o to chodzi, zrozumienie, jak osiągnąć cel, a dokładniej, jak osiągnąć cel z sukcesem, ma kluczowe znaczenie dla Twojej zdolności do osiągania większych i lepszych rzeczy. Ponieważ jeden cel prowadzi do drugiego, a ten prowadzi do kolejnego. Co to znaczy? Po prostu każdy cel, który osiągniesz, doprowadzi do innego, trudniejszego celu. Im więcej celów osiągniesz, tym więcej osiągniesz rzeczy, tym bliżej będziesz osiągnięcia swoich marzeń i idealnego życia. Na przykład:
- czołgaj się, zanim zaczniesz chodzić,
- zacznij chodzić zanim zaczniesz biegać,
- biegnij powoli, zanim zaczniesz biegać szybko,
- przebiegnij 1 kilometr, zanim przebiegniesz 5 kilometrów,
- przebiegnij 5 kilometrów, zanim przebiegniesz 20 kilometrów.
- przebiegnij 20 kilometrów, zanim przebiegniesz maraton.
Widzisz wzór? Każdy cel prowadzi Cię do kolejnego, większego i lepszego celu. Dlatego tak ważne jest osiągnięcie swoich celów. Ponieważ pozwala Ci się rozwijać, budować i popycha Cię do przodu – w kierunku, w którym chcesz podążać. Teraz, gdy już rozumiesz, dlaczego osiąganie celów jest tak ważne, omówmy różnicę między ich wyznaczaniem a osiąganiem.
Jak osiągać cele vs jak wyznaczać cele – jaka jest różnica?
To pytanie może wydawać się proste, ale warto poświęcić chwilę i uświadomić sobie, że to, jak wyznaczać cele i jak je osiągać, to dwie bardzo różne rzeczy. Wyznaczanie sobie celów jest jak tworzenie konspektu. Pokazuje Ci, gdzie jesteś dzisiaj i gdzie chcesz być w przyszłości. Ale to tylko zarys. Mapa. Nie zabierze Cię tam, dokąd chcesz iść, ale może Ci to pokazać.
I odwrotnie, osiąganie celów to proces włożenia pracy i osiągnięcia tego, co sobie zamierzyłaś. Polega na korzystaniu z utworzonego przez Ciebie planu i podejmowaniu kroków naprzód, aby dotrzeć do celu. Jedna sprawa to planowanie, druga to realizacja. Pamiętaj o tym, przechodząc do następnej sekcji. Powód dla którego tu jesteś – jak wyznaczać cele i je osiągać.
Kroki 1-4 – jak wyznaczać cele?
Jak wyznaczać cele? Chcę nauczyć się osiągać cele, a nie je wyznaczać. Cóż, nie możesz osiągnąć celów, których jeszcze nie wyznaczyłaś. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, gorąco polecam zapoznanie się z moim postem na temat wyznaczania celów. W tym poście opisałam bardziej szczegółowo kroki 1–4. Aby jednak podsumować, istnieje 6 kroków do ustalenia i osiągnięcia swoich celów. Pierwsze 4 kroki dotyczą wyznaczania celów. Kroki 5 i 6 dotyczą pracy nad ich osiągnięciem.
Kroki 1-4 można podzielić na następujące elementy:
- introspekcja – przyjrzyj się, kim/gdzie jesteś dzisiaj i zastanów się, kim/gdzie chcesz być w przyszłości,
- zaplanuj swoje kroki – dowiedz się, jakie kroki musisz podjąć, aby osiągnąć tę idealną przyszłość (przejdź od Z do A),
- zapisz to – zapisz i zanotuj swoje cele/kroki,
- zabierz się do pracy, zacznij osiągać – zacznij do nich dążyć.
W związku z tym przyjrzyjmy się dwóm ostatnim etapom procesu wyznaczania celów – jak je osiągać.
Kroki 5-6 – jak osiągać cele?
Aby osiągnąć cele, potrzebne są dwa kroki. Te kroki to:
- śledzenie postępów,
- realizowanie kolejnych kroków planu.
Czas przestać planować i zacząć działać. Przyjrzyjmy się, co musisz zrobić, aby zacząć osiągać cele w życiu. Jesteś gotowa do pracy. Masz swoje cele. Masz swój plan. Co dalej? Cóż, w kroku 4 musisz pracować. Wkładasz więc trochę czasu i poważnego wysiłku, ale skąd wiesz, czy rzeczywiście robisz postępy? W tym miejscu wchodzi w grę ten etap procesu osiągania celów – śledzenie postępów. Kiedy mówię „śledź swoje postępy” mam na myśli to, że musisz ustawić punkty kontrolne. Zasadniczo musisz sprawdzić siebie, aby upewnić się, że zmierzasz we właściwym kierunku.
Dobrym sposobem na sprawdzenie siebie jest połączenie tego z krokami 2 i 3 – zaplanuj swoje kroki i zapisz je. W kroku 2 zanotowałaś, jakie działania musisz podjąć, aby osiągnąć swoje cele. Następnie w kroku 3 zapisałaś je (za pomocą narzędzi do śledzenia celów). W tym kroku, w kroku 4, usiądź, przyjrzyj się swoim celom i krokom, jakie należy podjąć, aby je osiągnąć oraz upewnij się, że nadal podążasz właściwą ścieżką. Jeśli tak, to świetna robota, kontynuuj.
Jeśli tak nie jest, zmieniaj i ponownie zmieniaj, aby wrócić na właściwe tory. Załóżmy na przykład, że Twoim celem jest napisanie 5 esejów w ciągu miesiąca. Wiesz, że aby wszystko zrobić na czas, musisz w zasadzie pisać 1 esej co 6 dni, aby zdążyć ze wszystkim do końca miesiąca. Zapisujesz swoje cele i kroki, aby je osiągnąć, a potem zabierasz się do pracy. Następnie co 6 dni sprawdzasz siebie i upewniasz się, że nadal jesteś na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu. Jeśli pozostajesz w tyle, dostosuj wszystko, aby wrócić na właściwą ścieżkę. Jeśli więc chodzi o osiągnięcie celów, śledź, na jakim etapie procesu się znajdujesz, i w razie potrzeby popraw kurs.
Krok 6 – realizuj swój plan
Krok 6 jest bardzo podobny do kroku 4, ponieważ oba wymagają włożenia pracy. Różnica polega jednak na tym, w którym momencie te kroki mają miejsce. W kroku 4 (zabierz się do pracy, zacznij osiągać) jesteś na wczesnym etapie procesu wyznaczania celów. W tym momencie po prostu wyznaczasz swoje cele i zaczynasz ich realizację. Wszystko jest bardzo nowe i ekscytujące.
Krok 6 jest jednak dalszym krokiem. Dzieje się tak, gdy siedzisz w tym już od jakiegoś czasu. Niezależnie od tego, czy będzie to kilka tygodni, miesięcy, czy lat, krok 6 nastąpi, gdy już od dłuższego czasu będziesz realizować swoje cele. Być może zastanawiasz się, dlaczego ten krok jest tak ważny, jeśli chodzi o osiąganie celów. Cóż, to dlatego, że czasami będziesz chciała rzucić rękawicę. Czasami będziesz chciała zająć się czymś innym. To właśnie w takich momentach ten krok jest bardzo pomocny. Ponieważ na tym etapie chodzi przede wszystkim o perspektywę. Ten krok polega po prostu na przypominaniu sobie od czasu do czasu, że:
Mały postęp + czas = ogromne rezultaty
Że jeśli każdego dnia będziesz robić krok do przodu, niezależnie od tego, jak mały, będziesz robić postępy we właściwym kierunku. Co z biegiem czasu przyniesie wspaniałe rezultaty. Podobnie jak w kroku 5 (śledź), pamiętaj także o tym, aby od czasu do czasu przypominać sobie, że wykonujesz świetną robotę. Poklep się po plecach, nie przestawaj naciskać i zrób krok do przodu.
Ups…nie osiągnęłam wyznaczonego celu…
To jest ta część, o której nikt nigdy nie mówi, jeśli chodzi o osiąganie celów – chybienie celu. Ustalasz termin nauki nowego języka w ciągu 6 miesięcy. Cóż, jesteśmy 6 miesięcy później, a ty jeszcze nie jesteś na miejscu. Jesteś blisko. Prawdopodobnie udało Ci się osiągnąć 70% celu, ale nie udało Ci się osiągnąć celu w 6 miesięcy. Co robić? Rzucić rękawicę? Poddać się? Zrezygnować? Nie ma mowy! To nie tak działa. Poważnie, nie poddawaj się.
Nigdy nie postrzegaj braku osiągnięcia celu jako porażki. Zamiast tego potraktuj sam akt włożenia pracy jako ogromne osiągnięcie. Przypomnij sobie, jak 6 miesięcy temu nie miałaś pojęcia, jak używać tego języka. A teraz, 6 miesięcy później, mówisz w nim biegle na poziomie 70%. To jest wspaniałe!
Jasne, nie jest to 100%, ale o 70% więcej, niż kiedykolwiek wcześniej wiedziałaś. To ogromna wygrana! Chcesz poznać jedną z moich ulubionych wskazówek dotyczących osiągania celów? To proste. Nie poddawaj się. Kontynuuj. Jeśli poddawałabym się za każdym razem, gdy nie osiągnęłam celu, nigdy bym niczego nie osiągnęła. Nauczyłam się i co musisz także Ty zrozumieć, że porażka jest częścią procesu. Ale to, że nie uda Ci się osiągnąć celu, nie oznacza, że poniosłaś porażkę. Oznacza to po prostu, że musisz trochę zmodyfikować swój plan.
Na koniec zawsze świętowanie
Jeśli nie do końca dotrzymujesz terminów, zrób sobie przerwę i uznaj, że wysiłek, który włożyłaś do tej pory, jest fantastyczny. Następnie wykonaj ponowną kalibrację. Zastanów się, ile więcej czasu potrzebujesz lub czy musisz wybrać inną trasę. Przyjrzyj się, czego nauczyłaś się do tej pory i jak możesz zastosować to w praktyce w przyszłości. Osiągnęłaś swój cel? Dobra robota. Jeśli jesteś w tym momencie, prawdopodobnie nie zastanawiasz się już, jak osiągnąć cele, ale raczej, co teraz zrobić.
Cóż, pierwszym krokiem po osiągnięciu celu jest świętowanie. Zrobiłaś to. Bądź dumna, bo na to zasłużyłaś. Ciesz się zwycięstwem. Od tego momentu nie marnuj pędu. Zacznij budować w oparciu o ten cel większe i lepsze rzeczy. Rozwijaj się w miarę poszerzania zainteresowań i nie przestawaj się rozwijać. Będziesz zaskoczona, jak wiele możesz osiągnąć. Uważaj jednak, aby nie powrócić do poprzednich czynności.
Prostym przykładem jest utrata wagi. To wspaniale, że schudłaś, ale nie używaj tego jako wymówki, żeby jeść, co chcesz. Kontynuuj budowanie na swoich sukcesach i idź do przodu, a nie do tyłu. To jest powód, dla którego warto ustalić mocne dlaczego dla każdego celu. Aby Twoje cele były zakorzenione w czymś konkretnym, co będzie Cię podtrzymywać długo po osiągnięciu celu. Teraz, gdy już osiągnęłaś swoje cele, oceń, gdzie jesteś dzisiaj, określ, dokąd chcesz dojść w przyszłości i wytycz kurs, aby to osiągnąć.
Jak osiągać cele – podsumowanie
Nie ma jednej uniwersalnej strategii osiągnięcia celów. Musisz zrobić to, co będzie dla Ciebie najlepsze. Wykorzystaj ten post jako inspirację. Eksperymentuj, aby znaleźć to, co działa, a następnie dodaj własne podejście, aby było jeszcze lepiej. Próbuj, naciskaj i staraj się, a osiągniesz swoje cele w mgnieniu oka. Jedna stopa przed drugą. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja