Jak nauczyć się języka angielskiego?
Rozwój

Jak nauczyć się języka angielskiego?

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak żyć dniem dzisiejszym i wciąż walczyć o jutro. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak nauczyć się języka angielskiego. Wiele napisałam o moim podejściu do nauki języków. Obecnie mówię po angielsku i po hiszpańsku. I oczywiście potrafię mówić po polsku, który jest moim językiem ojczystym. Nie mam jakiegoś ogromnego doświadczenia w nauce języków, ale wiele czytałam na ten temat, aby usprawnić własny proces oswajania się z językiem obcym. Załóżmy, że chcesz nauczyć się języka angielskiego. Jak powinnaś to zrobić? Wiele strategii, które tutaj zasugeruję, jest takich samych dla każdego języka, ale skupię się również na kilku problemach (i zaletach), jakie mają osoby uczące się języka angielskiego.

Najlepszy sposób na naukę języka angielskiego

Najlepszym sposobem na naukę angielskiego jest zanurzenie. Jest to najłatwiejsze, gdy możesz podróżować do kraju i od pierwszego dnia porozumiewać się wyłącznie w języku angielskim. Oczywiście większość osób proszących mnie o radę w tej sprawie nie ma tak świetnej opcji. Mogą nie być w stanie podróżować do kraju anglojęzycznego. Alternatywnie mogą nie być w stanie pozwolić sobie na drogich korepetytorów i zajęcia z języka angielskiego.

Jak więc możesz nauczyć się tego języka? Zamiast tego chciałabym skupić się na łatwiejszej strategii nauki języka angielskiego. Powinna ona zadziałać nawet, jeśli:

  • masz bardzo ograniczony budżet na naukę angielskiego,
  • nie możesz podróżować do innego kraju, aby uczyć się przez zanurzenie,
  • nie masz dostępu do native speakerów.
Jak nauczyć się języka angielskiego?
Jak nauczyć się języka angielskiego?

Krok pierwszy – oceń swój poziom angielskiego

Kategoria pierwsza – początkujący. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem, prawdopodobnie czytasz angielskie artykuł za pomocą Tłumacza Google lub czytasz wersje przetłumaczone przez kogoś innego. Jeśli rozumiesz wszystko, co czytasz po angielsku, to przynajmniej ze względu na czytanie ze zrozumieniem, nie należysz do tej kategorii. To powiedziawszy, możesz być początkującym mówcą, nawet jeśli dobrze czytasz i piszesz. Na przykład wiele osób, które spotkałam na swojej drodze, świetnie pisze po angielsku, ale boją się mówić, ponieważ nie ćwiczą wystarczająco dużo.

Kategoria druga – poziom średniozaawansowany (ze szczególnymi słabościami). Na tym poziomie możesz bez większych trudności czytać artykuły w języku angielskim. Możesz nawet mieć wysoki poziom znajomości języka angielskiego w niektórych obszarach, ale w innych jesteś słaba. Dzieje się tak dość często w wyniku normalnej nauki języka w klasie. Tam być może będziesz musiała dużo się uczyć, aby zdać egzaminy pisemne lub z czytania ze zrozumieniem, ale nie masz wielu prawdziwych okazji do mówienia lub słuchania. Rzadziej, ale nadal istnieje możliwość wystąpienia przeciwnego problemu – w którym można mówić dość dobrze, ale słabo rozumieć czytanie lub pisanie.

Kategoria trzecia: przyzwoity angielski, ale potrzebuję jeszcze lepszego. Trzecia kategoria to uczniowie angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym i zaawansowanym. Twój poziom angielskiego jest dobry. Potrafisz czytać, pisać, słuchać i mówić. Ale nie jesteś tam, gdzie musisz być, aby prowadzić interesy, studiować za granicą lub uzyskiwać wysokie oceny z trudnych testów językowych. W tej kategorii Twoje zadanie związane z nauką jest trudniejsze, ponieważ nauczyłaś się już tak dużo. Teraz, aby stać się lepszą, musisz nauczyć się dziesiątek tysięcy słów i zebrać tysiące godzin ćwiczeń, aby dokonać rzeczywistej poprawy. Będzie ciężko, ale nadal jest to wykonalne.

Krok drugi – znajdź właściwą aktywność edukacyjną

Aby znaleźć odpowiednią aktywność, która poprawi Twój angielski, musisz przestrzegać podstawowych zasad uczenia się. Chcemy znaleźć zadanie, które po powtórzeniu pozwoli niezawodnie poprawić Twoją znajomość języka angielskiego.

Kategoria pierwsza – początkujący. Całkowicie początkujący powinni zacząć od zapamiętania podstawowych wzorców fraz w języku. Moją rekomendacją jest Pimsleur, ale jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, możesz po prostu pobrać kilka zdań i ich tłumaczenia z darmowego słownika oraz wprowadzić je do systemu powtarzania, takiego jak Anki. Gdy to zrobisz, możesz rozpocząć jedno z trzech zadań, w zależności od twojego doświadczenia:

  • praktyka mówienia – znajdź przyjaciela, korepetytora lub partnera językowego i umów się na rozmowę z nimi po angielsku przez 10-15 minut za każdym razem. Pomoże Ci rozwinąć biegłość w konwersacji i przyzwyczaić się do myślenia po angielsku.
  • dodanie słownictwa – zapamiętaj więcej słownictwa, robiąc więcej fiszek, aby nauczyć się więcej słów. Może to być pomocne, jeśli zaczynasz bez znajomości języka angielskiego.
  • ćwiczenia gramatyczne i podręcznikowe – ćwiczenia budowania zdań mogą być pomocne w opanowaniu gramatyki i formułowaniu wypowiedzi.
Jak nauczyć się języka angielskiego?
Jak nauczyć się języka angielskiego?

Poziom średniozaawansowany

Kategoria druga – średniozaawansowana. Jeśli masz zauważalną słabość w mówieniu, czytaniu, pisaniu lub słuchaniu, teraz jest twój czas, aby skupić się wyłącznie na praktyce, która wzmocni słabsze umiejętności. Dla słabych mówców polecam znalezienie partnera językowego i praktykę mówienia. To nie musi być native speaker. Tylko ktoś, kto chce też lepiej opanować angielski. Celem jest tutaj objętość, a nie doskonałość. Nawet jeśli od czasu do czasu przegapisz błędy, ponieważ nie rozmawiasz z native speakerami, dodatkowa praktyka w tym, co robisz dobrze, będzie tego warta.

  • najtańszym rozwiązaniem jest więcej angielskiej telewizji, radia, podcastów i filmów. Celem powinno być zrozumienie słyszanych treści. Co oznacza, że ​​jeśli niczego nie rozumiesz, możesz chcieć obejrzeć raz z napisami, a innym razem bez. Oglądanie programów, które wcześniej oglądałaś z napisami, również pomaga, ponieważ nie stracisz fabuły, jeśli się pogubisz.
  • dla czytelników polecam więcej książek w języku angielskim. Jeśli Twój poziom umiejętności czytania jest słaby, poszukaj książek z bajkami. Możesz też znaleźć aplikację, która pomoże Ci kliknąć słowa, których nie rozumiesz, i zaoferować ich tłumaczenie.
  • dla osób chcących poprawić pisanie nie ma innej rady niż pisanie. Załóż bloga lub pisz krótkie eseje na iTalki.com i poproś o poprawki / opinie. Im więcej piszesz, tym lepsza będziesz.

Poziom zaawansowany

Kategoria trzecia – zaawansowany. Ponieważ jesteś już bardzo przyzwoita w języku angielskim, celem tutaj powinno być znalezienie sposobów na zwiększenie ilości ćwiczeń z angielskiego w Twoim życiu. Objętość będzie Twoją drogą do sukcesu, czymś więcej niż wyspecjalizowanymi sztuczkami lub taktykami. Zadaj sobie pytanie, jak możesz przeorganizować swoje życie, aby wprowadzić więcej angielskiego w realistyczny sposób. Kilka możliwych kroków:

  • wyznacz sobie cel, aby czytać strony internetowe tylko w języku angielskim,
  • oglądaj filmy tylko w języku angielskim,
  • słuchaj angielskiej muzyki,
  • czytaj książki tylko w języku angielskim,
  • jeśli grasz w gry, spróbuj użyć zestawu słuchawkowego i rozmawiać po angielsku z osobami, z którymi grasz online.

Możesz nawet pójść dalej. Znajdź przyjaciela, który również jest na twoim poziomie, z tym samym celem i zawrzyj pakt, aby rozmawiać ze sobą tylko po angielsku. W końcu możesz chcieć nawiązać znajomości anglojęzyczne online poprzez swoje wysiłki zanurzenia. Dzięki temu uzyskasz dostęp do większej liczby rodzimych użytkowników języka i poprawisz / zaktualizujesz swoje umiejętności językowe. To jest trudne. Aby zanurzyć się w języku angielskim nawet w kraju, w którym nie jest to główny język, konieczne jest poważne zawirowanie w Twoim życiu. W porządku, jeśli możesz wykonać tylko niektóre z tych pomysłów, ale im więcej ćwiczeń z języka angielskiego możesz opracować, tym szybszy będzie twój postęp.

Krok trzeci – znajdź odpowiednią motywację do nauki języka angielskiego

Ten krok polega na znalezieniu powodu do nauki języka angielskiego. Wiele osób, które proszą mnie o radę w nauce języka angielskiego, ma trudności, ponieważ tak naprawdę nie chcą tego robić. Wiedzą, że nauka angielskiego przyniesie korzyści ich karierze lub umożliwi naukę i pracę za granicą, ale tak naprawdę nie chcą spędzać godzin na nauce tego języka.

Niestety, jeśli nie chcesz się uczyć, nie będziesz się uczyć. Żadna rada, którą mogę udzielić, nie pozwoli Ci poświęcić setek lub tysięcy godzin niezbędnych do osiągnięcia pełnej płynności w języku angielskim. Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy naprawdę lubisz się uczyć. Dlatego ostatnim krokiem jest takie zaprojektowanie swojego życia, aby używanie angielskiego było zabawne i jak najmniej uciążliwe.

Jak nauczyć się języka angielskiego?
Jak nauczyć się języka angielskiego?

Jak nauczyć się języka angielskiego?

Oto kilka sposobów, aby to zrobić:

  • znajdź treści, które lubisz czytać i oglądać w języku angielskim. Poświęć dużo czasu na znalezienie programów telewizyjnych, blogów, podcastów i filmów, które chcesz obejrzeć po angielsku. Nie chcesz, aby nauka była uciążliwa, chcesz, aby była przyjemna (jeśli stanowi wyzwanie), więc nie poprzestawaj na nudnych materiałach do nauki.
  • poznaj prawdziwych przyjaciół po angielsku. Internet umożliwia komunikację z ludźmi na całym świecie. Nawiązywanie przyjaźni mówiących po angielsku nie zawsze jest łatwe, ale pamiętaj – nie muszą oni być rodzimymi użytkownikami języka angielskiego, abyś mogła na tym skorzystać. Ludzie na całym świecie próbują uczyć się angielskiego, więc jeśli jesteś z Rosji, a twój przyjaciel jest z Niemiec, nadal możecie razem ćwiczyć. Jedynym miejscem, w którym możesz to zrobić, jest iTalki.com, który umożliwia wymianę językową i partnerów do ćwiczeń.
  • uruchom „kącik angielski”. Masz grupę przyjaciół, którzy chcą uczyć się angielskiego? Wybierz datę i miejsce – spotykajcie się tam co tydzień, aby rozmawiać tylko po angielsku.
  • wyznaczaj cele i obserwuj swoje postępy. Moja ostatnia sugestia to wyznaczenie sobie celu. Może to być wynik z egzaminu lub może to być cel prowadzenia rozmowy bez potrzeby korzystania ze słownika czy nawiązywanie znajomości tylko po angielsku. Wyznaczanie celów pomoże Ci skoncentrować wysiłki związane z nauką na czymś konkretnym. Dobrze jest mieć dwa rodzaje celów: cele krótkoterminowe, które chcesz osiągnąć w ciągu jednego miesiąca, oraz cele długoterminowe, które Twoim zdaniem można osiągnąć w ciągu kilku miesięcy ćwiczeń. Krótsze cele pomogą Ci zachować motywację, a cele długoterminowe przypomną Ci, dlaczego tak ciężko pracujesz.

Najlepsze zasoby do nauki języka angielskiego

Oto krótka lista narzędzi, które polecam do nauki języka angielskiego. Uwaga – wykluczyłam zasoby, które nie okazały się przydatne do nauki innych języków, ale Twoje doświadczenia mogą się różnić.

Nabycie słownictwa:

  • Anki – aplikacja z kartami typu open source. Możesz znaleźć gotowe talie lub stworzyć własne do nauki.
  • Memrise – popularna aplikacja z kartami. Mniejsza elastyczność niż Anki, ale gotowe pokłady są wysokiej jakości.
  • DuoLingo – bardzo popularne i osobiście moje ulubione.

Korepetycje i partnerzy językowi:

  • iTalki.com – świetne do znajdowania partnerów, korepetytorów online lub uzyskiwania opinii o swoich wypowiedziach.
  • LiveMocha – tu również znajdziesz partnerów do wymiany językowej,
  • Meetup.com – tutaj dowiesz się, czy w Twojej okolicy są angielskie „kąciki”.

Książki:

  • książki z dostępnym tłumaczeniem słów – wiele z nich jest dostępnych, jeśli nie czujesz się komfortowo czytając tekst w języku angielskim,
  • podręczniki – przydatne do wyjaśniania cech języka,
  • przewodniki przygotowujące do testów – jeśli Twoim głównym celem jest wysoki wynik w testach językowych najlepiej skorzystać z jednego z nich.

Inne:

  • Pimsleur – przydatny do nauki na początkowych etapach. Nie polecam więcej niż poziomu pierwszego,
  • LingQ – czytaj i słuchaj, aby poprawić swój angielski,
  • Tłumacz Google – nie zawsze jest poprawny, ale może być pomocny przy pracy z multimediami na poziomie natywnym,
  • BBC Learning English – artykuły i porady.

Jak nauczyć się języka angielskiego – nie zniechęcaj się!

Każdy może nauczyć się angielskiego, łącznie z tobą. Może wydawać się frustrujące lub przerażające wyobrażenie sobie, ile godzin potrzebujesz, aby czuć się w miarę pewnie, ale jeśli wprowadzisz niewielkie zmiany w swoich nawykach, mogą one z czasem doprowadzić do dużych inwestycji. Przede wszystkim – nie poddawaj się! Bez względu na to, gdzie jesteś dzisiaj, możesz się tego nauczyć, jeśli wprowadzisz odpowiednią praktykę w odpowiednim czasie. Jedyny błąd, jaki możesz popełnić, to przestać próbować. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *