Kiedy zrezygnować - myślenie oparte na doświadczeniu
Emocje

Kiedy zrezygnować z marzeń, które już nas nie cieszą?

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak zmniejszanie przeszkód wpływa na wyznaczanie terminów. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, kiedy zrezygnować z marzeń, które już nas nie cieszą. Gdy nadszedł czas, aby przestać realizować swoje marzenie i zacząć być realistką? W którym momencie decydujesz się zrezygnować z jednej ścieżki i wybrać inną? Jeśli słuchasz większości głosów dotyczących samopomocy, odpowiedź brzmi – nigdy. Nigdy się nie poddawaj, głoszą ci autorzy, ponieważ jeśli wystarczająco mocno uwierzysz i postarasz się, Twoje marzenia się spełnią. Chociaż to maluje dość różowy obraz świata, myślę, że może to być trochę mylące.

Pomimo tego, co głoszą te historie sukcesu, zawsze istnieje szansa, że ​​możesz podążać ścieżką przez całe życie, nie osiągając marzenia, którego pragniesz. Być może chcesz zostać sławną aktorką, co może skończyć się tym, że resztę swojego życia spędzisz grając w małym teatrze, żeby zapłacić rachunki. Możesz chcieć prowadzić własny odnoszący sukcesy biznes, ale zawsze istnieje szansa, że ​​nigdy tak naprawdę nie założysz firmy.

Rzeczywistość nie jest sprawiedliwa

Nienawidzę przerywać w tym miejscu bańki samopomocy, ale wszystkie wysiłki zmierzające do prawidłowego prowadzenia własnego rozwoju osobistego muszą uwzględniać rzeczywistość, a nie to, jak Twoim zdaniem powinien działać świat. Prawda jest taka, że ​​rzeczywistość nie jest sprawiedliwa i samo staranie się, aby spełnić swoje marzenie, nie zawsze mu się udaje.

Ostatecznie prawdziwe pytanie brzmi – kiedy rezygnujesz z jednej ścieżki życia i przechodzisz na inną? Kiedy rezygnujesz? Na tym świecie jest bardzo niewielu ludzi, którzy mogliby być szczęśliwi tylko w jednym strumieniu życia, a niewielu ma tylko jedną pasję, którą mogliby realizować. Kiedy w życiu prawie nieograniczonych możliwości rozwoju należy przestać szukać jednego i podążać za innym?

Posiadanie marzeń i praca nad nimi są wspaniałe, większość ludzi nawet tego nie ma. Ale kiedy zdecydujesz się obrać ścieżkę, musisz zadać nieuniknione pytanie, kiedy powinnaś zawrócić. W życie rzadko kiedy jest wszystko albo nic, więc wybór, kiedy kontynuować, a kiedy rzucić, może być niezwykle trudnym pytaniem. Skłonność większości autorów samopomocy do ciągłego wypluwania stwierdzenia „trzymaj się swoich marzeń bez względu na wszystko!” raczej nie pomaga.

Kiedy zrezygnować - nastawienie na sukces
Kiedy zrezygnować – nastawienie na sukces

Kiedy zrezygnować – nastawienie na sukces

Jeśli rzeczywistość nie jest tak różowa, jak maluje większość autorytetów w dziedzinie rozwoju osobistego, dlaczego tak jest? Czy oni po prostu Cię okłamują? Odpowiedź na to pytanie brzmi – nie. Autorzy rozwoju osobistego, którzy mówią Ci, że masz nieskończoną wytrwałość w dążeniu do swojego marzenia, nie namawiają Cię do myślenia, że ​​jest to jedyny warunek sukcesu. Problemem jest nastawienie na sukces.

Zadaj sobie pytanie, od kogo otrzymujesz porady dotyczące rozwoju osobistego? Cóż, przez większość czasu ci autorzy i prelegenci odnoszą sukcesy. Im większy sukces odnoszą ci autorzy, tym więcej ludzi korzysta z ich produktów, czyta ich książki i płacą im za to pieniądze, prawda? Zasadniczo im bardziej płodne są Twoje pomysły, tym większa szansa, że ​​odniosłeś sukces w realizacji swoich marzeń. W rezultacie większość informacji dostarczają autorzy z dużym naciskiem na sukces.

Ponieważ wchłaniasz strukturę wierzeń tylko ludzi, którzy sami spełnili swoje marzenia, otrzymujesz stronniczość informacji, która sprawia, że ​​sukces wydaje się łatwiejszy niż jest w rzeczywistości. Jeśli decydując się na zostanie aktorem, spojrzałabyś nie tylko na Toma Cruise’a, ale także Toma Smitha, miałabyś dokładniejsze odzwierciedlenie swoich szans.

Nie opieraj decyzji na fałszywym modelu rzeczywistości

Oznacza to, że prawie żaden z popularnych autorów samopomocy nie miałby doświadczenia polegającego na realizacji marzenia (np. zostanie autorem) i ostatecznej porażce w tym temacie. Z pewnością ci ludzie często odnotowują wszystkie swoje przeszłe niepowodzenia jako dowód, że dotarli tam, gdzie są dzięki ciężkiej pracy i przebijaniu się przez ból, ale w końcu osiągnęli swój cel.

Zrozumienie rzeczywistości oznacza, że ​​musisz zaakceptować fakt, iż niektóre z Twoich marzeń się nie spełnią tylko dlatego, że pracujesz wystarczająco ciężko, jesteś wystarczająco kreatywna lub chodzisz na wystarczającą liczbę seminariów. Życie nie działa w ten sposób. Nie opieraj swoich decyzji na fałszywym modelu rzeczywistości. Tutaj pojawia się bardzo interesujące pytanie. Jeśli odpowiedzią nie jest po prostu wytrwałość bez względu na wszystko, jak możesz zdecydować, gdzie prowadzić swoje życie? Odpowiedź wymaga zmiany sposobu myślenia, ale całkowicie rozwiązuje te problemy.

Kiedy zrezygnować – myślenie oparte na wynikach

Gdy realizujesz swoje marzenie, istnieje domniemane założenie. Zakłada się, że jedyną wartościową częścią procesu jest osiągnięcie wyniku. Bycie sławną aktorką, właścicielką miliardowego imperium, autorką najlepiej sprzedającej się powieść. Realizacja marzenia jest najważniejsza. Z myśleniem opartym na wynikach jest tylko jeden problem. To nie działa! Kiedy zapytasz dyrektorów generalnych odnoszących największe sukcesy, jaka była najlepsza część ich drogi do sukcesu, odpowiedzą, że to było wtedy, gdy byli jeszcze młodzi, optymistyczni i walczyli. Osiąganie celów nie uszczęśliwia, ponieważ same osiągnięcia nie mają trwałej wartości emocjonalnej. Tylko wzrost, spełnienie i pasja mają wartość.

Podążając za marzeniem, masz podstawowe założenie, że kiedy je osiągniesz, będziesz szczęśliwa. Jestem tutaj, aby powiedzieć, że się mylisz. Prawdopodobnie poczujesz się szczęśliwsza przez krótki czas, ale wtedy będziesz dokładnie tam, gdzie zaczęłaś. Za każdym razem, gdy sama osiągam swoje cele, zauważam ten schemat. Kiedy do nich docierasz, jesteś podekscytowana, ale po kilku dniach, tygodniach czy miesiącach nie jesteś inna niż na początku. Twoje marzenie miało dwa skutki – albo osiągnęłaś je pomyślnie, albo nie. Sukces lub porażka, to były dwa wyniki i główne źródło twojego równania. Niestety, różnica między tymi możliwościami w całkowitym poziomie szczęścia jest znikoma na dłuższą metę. Myślenie oparte na wynikach sabotuje twoje szczęście i niszczy twoją zdolność do podejmowania skutecznych decyzji.

Kiedy zrezygnować - myślenie oparte na doświadczeniu
Kiedy zrezygnować – myślenie oparte na doświadczeniu

Kiedy zrezygnować – myślenie oparte na doświadczeniu

Odpowiedzią na ten problem jest zmiana sposobu patrzenia na swoje życie. Zamiast oceniać, czy powinnaś przestać realizować swoje marzenie na podstawie swoich szans na sukces, zadajesz inne pytanie. Czy chciałabym doświadczyć pracy, aby zostać sławną aktorką? Czy chciałabym doświadczyć budowania biznesu od podstaw? W tej perspektywie cele są po prostu odległymi latarniami morskimi, które nie mają własnej wartości. Te latarnie morskie jedynie kierują twoją podróżą przez interesujące wody. Podejmując ten sposób myślenia, pytanie, czy spełnisz swoje marzenie, staje się nieistotne. Skupiając się na wyniku, cały swój nacisk kładziesz na najmniejszą część życiowej podróży.

Więc jeśli realizujesz swoje marzenie i myślisz, że nie uda Ci się tego osiągnąć, nie zależy to od Twojej szansy na sukces. Prawdziwe pytanie brzmi, czy spełnianie tego marzenia powoduje rozwój? Czy ta ścieżka napełnia Cię pasją i entuzjazmem? Czy czujesz, że żyjesz? Jeśli ścieżka, którą obecnie podążasz, daje Ci największy wzrost, pasję i spełnienie, nie ma znaczenia, czy kiedykolwiek dotrzesz do celu. Zbyt wiele osób skupia się na świętowaniu, a nie na zwykłych dniach. Zamiast martwić się o małżeństwo, skupiają się na ślubie. Zamiast martwić się treningiem, skupiają się na wielkim meczu. Chociaż te specjalne okazje i wydarzenia mogą być ekscytujące, stanowią niewielki procent wszystkich Twoich przeżyć.

Kiedy zrezygnować z marzenia?

Posiadanie marzeń i celów jest nadal ważne. Cele i marzenia dają Ci wskazówki i pomagają nakreślić niezbadane terytorium twojego własnego rozwoju. Ale same w sobie nie mają wartości. Zostanie milionerką, poślubienie przystojniaka, zdobycie olimpijskiego złota. Jeśli podróż do tych miejsc nie była fantastyczna, nagrodą nie będziesz cieszyć się zbyt długo. Kiedy rezygnujesz z marzenia? Odpowiedź jest prosta, gdy masz alternatywną ścieżkę, która da Ci więcej rozwoju, pasji i spełnienia. Nie masz całkowitej władzy nad wynikiem swojego życia, ale masz pełną władzę nad tym doświadczeniem. Jeśli nowe doświadczenie będzie lepsze, przełącz się na to.

Gdy zaczęłam wyznaczać cele, gorączkowo dążyłam do wielu, które nie miały żadnej wewnętrznej wartości i czułam się pusta, kiedy je osiągnęłam. Teraz nie mam problemu z porzuceniem celu, który stracił dla mnie wyzwanie i pasję. Naszych marzeń nie da się przeżyć w przyszłości, trzeba ich doświadczyć teraz. Podziel się swoimi przemyśleniami na temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *