Zasada druga - niewiele zachowań społecznych jest jawnych.
Emocje

Jak zrozumieć innych ludzi, czyli każda zasada ma znaczenie

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak znaleźć własną lawinową motywację w życiu. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o kilku zasadach, które pomogą zrozumieć innych ludzi i ich zachowania. Może tytuł tego wpisu brzmi odrobinę przesadnie. Oczywiście zasada nie może definiować czegoś tak złożonego, jak ludzkie zachowanie. Mimo to odkryłam, że większość ludzi popełnia te same błędy. Błędy te są na tyle częste, że później powodują konflikty. Zapamiętanie tych siedmiu zasad pomoże Ci uniknąć tych nieporozumień.

Większość książek, które czytałam o kontaktach z ludźmi, zawiera dwa stwierdzenia. Pierwsze to niezwykle oczywiste rzeczy, które rozumie większość rozsądnych ludzi, nawet jeśli nie zawsze to opanowali. Na przykład bądź miła, bądź rozważna, uczciwa, itp. Drugim stwierdzeniem są dziwne i złożone teorie, które mogą wyjaśniać niektóre zachowania, ale są trudne do uogólnienia. Odkryłam, że między tymi dwoma wydaje się istnieć luka w informacjach, które można zastosować ogólnie, ale nie zawsze jest to oczywiste. Te częste błędy powodują u większości ludzi konflikty, błędy społeczne i rozstrój emocjonalny.

Zasada pierwsza – nigdy nie obwiniaj złośliwości za to, co można łatwo wytłumaczyć zarozumiałością.

Ludzie się tobą nie przejmują. Nie dzieje się tak dlatego, że ludzie są złośliwi lub krzywdzący, ale po prostu dlatego, że koncentrują się głównie na sobie. 60% myśli ludzkich jest samokierujących. Moje cele, moje problemy, moje uczucia. Kolejne 30% dotyczy związków i tego, jak one na mnie wpływają. Co o mnie myśli mój partner? Jak szef oceni moje wyniki w tym miesiącu? Czy moi przyjaciele mnie lubią, czy postrzegają mnie jako irytującą? Tylko 10% myśli ludzkich to czas spędzony na empatii. Empatia to rzadkie wydarzenie, w którym jedna osoba faktycznie odczuwa emocje, problemy i perspektywę innej osoby. Zamiast pytać, co myśli o mnie mój partner, pytam, co myśli mój partner.

W ramach tych 10% większość ludzi dzieli następnie uwagę między setki innych osób, które znają. W rezultacie zajmowałabyś ułamek procentu w umysłach większości ludzi i tylko kilka punktów procentowych w poważnym związku. Co to znaczy? Zawstydzenie nie ma większego sensu. Ponieważ inni skupiają tylko niewielką część swoich myśli na osądzaniu Ciebie, twoja samoocena jest zdecydowanie większa. Osoby, które wydają się złośliwe lub krzywdzące, zwykle nie robią tego celowo. Są wyjątki od tej reguły, ale generalnie ból, który odczuwasz, jest efektem ubocznym, a nie główną przyczyną. Utrzymywanie relacji to twoja praca. Nie czekaj, aż zostaniesz zaproszona na imprezy lub ludzi, którzy do Ciebie podejdą.

Zasada druga - niewiele zachowań społecznych jest jawnych.
Zasada druga – niewiele zachowań społecznych jest jawnych.

Zasada druga – niewiele zachowań społecznych jest jawnych.

Zasadniczo ta zasada oznacza, że ​​większość intencji naszych działań jest ukryta. Jeśli dana osoba odczuwa depresję lub złość, zwykle wynikające z tego zachowania zniekształcają jej prawdziwe uczucia. Jeśli poczuję, że mnie zlekceważyłaś, mogę się powstrzymać, ale później Cię zignoruję. Stary żart jest taki, że kobiety używają słów „dobrze” i „śmiało”, kiedy naprawdę czują coś przeciwnego. Ale zauważyłam, że mężczyźni też to robią w uprzejmych sytuacjach, chociaż często nie w ten sam sposób.

Zastosowanie tej zasady polega na tym, że musisz skupić się na empatii, a nie tylko na słuchaniu osoby. Okaż zaufanie, buduj relacje i naucz się trochę sondować. Skupiając się na empatii, zazwyczaj można szybciej dotrzeć do sedna sprawy. Innym zastosowaniem tej reguły jest to, że przez większość czasu coś czujesz, ale nikt inny o tym nie wie. Więc nie złość się, gdy ludzie Cię nie rozumieją. Jeśli oszukujesz swoje myśli działaniami, nie złość się, gdy oszukujesz ludzi, którzy przecież nie potrafią czytać w twoich myślach.

Zasada trzecia – zachowanie jest w dużej mierze podyktowane samolubnym altruizmem

Stwierdzenie, że każdy jest całkowicie samolubny, jest wielką przesadą. To ignoruje wszystkie akty dobroci, poświęcenia i miłości, które sprawiają, że świat działa. Ale argumentowałabym, że większość zachowań (nie wszystkie, ale większość) działa na podstawie zasad samolubnego altruizmu. Samolubny altruizm to sytuacja wygrana / wygrana. Istnieje kilka głównych kategorii, w których ma to zastosowanie.

Transakcje – jeśli kupię samochód, zyskam zarówno ja, jak i sprzedawca. Dostaję pojazd, który chcę. Sprzedawca dostaje pieniądze na poprawę swojego stylu życia. Jest to dominująca forma samolubnego altruizmu między ludźmi, którzy nie mają emocjonalnych więzi. Rodzina – krew jest gęstsza niż woda. Jesteśmy stworzeni, aby chronić ludzi, którzy mają takie same geny. Czasami może to również dotyczyć bardzo bliskich przyjaciół. Status – pomaganie komuś jest oznaką władzy. Wiele gatunków naczelnych zaoferuje pomoc jako znak dominacji. Ludzie zachowują się podobnie, oferując pomoc w podniesieniu poczucia własnej wartości i reputacji. Domniemana wzajemność – wiele relacji opiera się na założeniu, że jeśli Ci pomogę, pewnego dnia Ty też mi pomożesz.

Czasami zachowanie wykracza poza tę grupę. Wolontariusze poświęcają swój czas misjom humanitarnym. Bezimienny bohater ratuje komuś życie, a sam ulega wypadkowi. Ale to jest mniejszość, podczas gdy większość działań można wytłumaczyć jakąś formą samolubnego altruizmu. Jak stosować tę zasadę? Rozumiesz motywy ludzi i apelujesz do nich, jakby byli samolubni. Znajdź sposoby, aby pomóc ludziom z tych czterech kategorii. Nie oczekuj, że ludzie będą oferować pomoc poza egoistycznym altruizmem, nie jest to niemożliwe, ale mało prawdopodobne.

Zasada czwarta - ludzie mają problem z zapamiętywaniem
Zasada czwarta – ludzie mają problem z zapamiętywaniem

Zasada czwarta – ludzie mają problem z zapamiętywaniem

Czy kiedykolwiek powiedziano Ci jakieś imię na imprezie, a później go zapomniałaś? Inną zasadą ludzkiego zachowania jest to, że ludzie mają problemy z zapamiętywaniem rzeczy. Zwłaszcza informacje (jak przypomnisz sobie w zasadzie pierwszej), które nie dotyczą ich samych. Ludzie z większym prawdopodobieństwem zapamiętają twoje podobieństwa do siebie niż różnice (chyba że byli przez nie emocjonalnie rozzłoszczeni). Ostatnio nawet złamałam tę zasadę. Umówiłam się na rozmowę telefoniczną z osobą, której wcześniej nie spotkałam.

Nawet przy moim zwykle niezawodnym systemie kalendarzy i list rzeczy do zrobienia, kilka spontanicznych zmian w harmonogramie spowodowało, że przegapiłam połączenie. Szybko przeprosiłam i umówiłam nowy termin rozmowy. Ale faktem jest, że większość ludzi nie ma zorganizowanych systemów planowania. Ludzie są z natury zapominający, więc po raz kolejny nie zakładaj złośliwości lub braku zainteresowania, jeśli coś zostanie zapomniane. Drugą stroną tej zasady jest to, że własną niezawodność można wykazać, mając dobrą pamięć lub system (jeśli nie zawodzi).

Zasada piąta – wszyscy są emocjonalni

Może to przesada. Ale sedno tego przesłania polega na tym, że ludzie mają silniejsze uczucia na temat czegoś, niż im się wydaje. W większości kultur ludzie, którzy regularnie doświadczają wybuchów złości, depresji lub ekstrawaganckiego entuzjazmu, są zwykle źle widziani. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn. Stosowanie tej zasady polega na tym, aby nie zakładać, że wszystko jest w porządku tylko dlatego, że ktoś nie ma załamania nerwowego. Wszyscy mamy swoje indywidualne problemy i niepokoje, które zwykle są opanowane. Alternatywne zastosowanie tej reguły jest podobne do zasady drugiej. Ludzie na ogół zakładają, że wszystko jest w porządku, chyba że przed chwilą wybuchłaś.

Zasada szósta - ludzie są samotni
Zasada szósta – ludzie są samotni

Zasada szósta – ludzie są samotni

To kolejne szerokie uogólnienie. Ale to zdumiewające, jak wielu ludzi, którzy wydają się mieć wszystko, cierpi z powodu napadów samotności. Jako zwierzęta społeczne uważam, że ludzie są szczególnie wrażliwi na wszelkie groźby wykluczenia. W czasach neandertalczyków wygnanie oznaczało śmierć, więc samotność i chęć przebywania z innymi ludźmi jest w nas silna. Zastosowanie tej zasady polega na tym, że samotność jest dość powszechna, więc w tym sensie tak naprawdę nie jesteś sama. Kiedyś przeszkadzało mi to, gdy czułam się samotna w grupie społecznej. Chociaż nadal jestem człowiekiem, odkryłam, że uznanie tego uczucia za dość powszechne jest sposobem na jego zminimalizowanie.

Zasada siódma – czy wspomniałem, że ludzie są pochłonięci sobą?

Może to brzmieć jak powtórzenie zasady pierwszej, ale uważam, że zastosowania wykraczają poza związki i stan emocjonalny. Fakt, że ludzie zbytnio się o siebie troszczą, by poświęcać Ci dużo uwagi, że ludzie są bardziej samotni, bardziej emocjonalni i czują się inaczej niż na to pozwalają, odnosi się do tego, jak postrzegasz świat. Jeśli już, ta perspektywa powinna sprawić, że będziesz bardziej proaktywna i niezależna. Gdy zaczęłam naprawdę uczyć się tych zasad, było dla mnie o wiele bardziej sensowne, że musiałem przejąć kontrolę. Oddając swoje indywidualne szczęście w ręce innej osoby (lub ludzi), ignorujesz wszystkie te zasady i robisz to na własne ryzyko.

Lubię patrzeć na ludzi optymistycznym, ale realistycznym spojrzeniem. Ludzie na ogół starają się jak najlepiej, ale popełniają błędy i cierpią z powodu niezamierzonego skupienia się na sobie. Innymi słowy, są w zasadzie tacy jak Ty czy ja. Co sądzisz o wybranych przeze mnie zasadach? Może chciałabyś jakąś dodać? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *