Potęga bycia lubianą osobą
Emocje

Bycie lubianą – przereklamowana cecha czy istotna sprawa?

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, dlaczego opanowanie konwersacji ma duże znaczenie dla twojego wizerunku. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, czy bycie lubianą osobą nadal jest ważne. Bycie lubianą osobą ma znaczenie. W Twojej karierze większość możliwości będzie pochodziła od innych ludzi, a ludzie będą dawać możliwości osobom, które lubią. W związkach ktoś musi Cię polubić, zanim będzie mógł Cię pokochać. Gdziekolwiek w życiu ludzie Cię lubią, chętniej Ci pomagają.

Niestety, sympatia zyskała złą reputację. Czytam rady, które mówią – spraw, by ludzie albo Cię kochali, albo nienawidzili, popularność to niezdrowa próżność, najlepsze umysły były krytykowane przez wszystkich wokół. Ludzie mylą sympatię z byciem słabą, ze zbytnią zależnością od innych czy przedkładaniem popularności ponad zasady. Jednak wszystkie te cechy kojarzą mi się z nielubianą osobą. Zwykła, słaba, zależna, zarozumiała dyplomatka nie jest sympatyczną kobietą – jest narzędziem. Bycie lubianą nie jest żadną z tych rzeczy. Oznacza to po prostu, że ludzie zazwyczaj mają o tobie dobre pierwsze wrażenie i że łatwo Cię polubić. Otóż ​​to. Jeśli sympatia oznacza poświęcenie zasad, niezależności lub wyjątkowości, robisz to źle.

Potęga bycia lubianą osobą
Potęga bycia lubianą osobą

Potęga bycia lubianą osobą

Bycie lubianą nie brzmi seksownie. Brzmi raczej nijako. Większość ludzi wolałaby mieć tajne zagrywki w stylu ninja, idealną prezentację sprzedażową lub przekonywującą sztuczkę umysłu Jedi. Chociaż bycie sympatyczną nie jest magią, myślę, że ma dramatyczny wpływ na twoje życie. Rozważ prowadzenie firmy. W każdej firmie musisz cały czas mieć do czynienia z ludźmi – klientami, dostawcami, kontrahentami, pracownikami i współpracownikami. Jeśli Twoi klienci Cię nie lubią, będą kupować od kogoś innego. Gdy Twoi dostawcy Cię nie lubią, nie dadzą Ci najlepszych stawek. Jeśli Twoi kontrahenci Cię nie lubią, nie będą tak poważnie traktować terminowości dostaw, podobnie jak pracownicy, a Ty możesz zapomnieć o pomocy rówieśników, którzy Cię nie lubią.

Z każdego punktu interakcji międzyludzkich podstawowe pytanie „czy lubię tę osobę?” jest zawsze zadawane. Możliwość skłonienia większej liczby osób do powiedzenia „tak” na to pytanie ma ogromny wpływ. Podobieństwo jest przeciwne do niezwykłości, odwagi i charakteru. Oznacza, że to, jak bardzo jesteś podobna, nie ma prawie nic wspólnego z twoją wyjątkowością jako jednostki, bez względu na to, czy jesteś bohaterką, czy mięczakiem, moralnie uczciwą czy zmienną osobą. Spotkałam odważnych, wyjątkowych, moralnie prawych ludzi, których naprawdę nie lubię. Spotkałam też zwykłych, marnych i czasami nieuczciwych ludzi, z którymi w większości przypadków bardzo łatwo było rozmawiać i cieszyć się ich towarzystwem. Jeśli chodzi o każdą z wymienionych wcześniej cech charakteru, spotkałam ludzi, którzy mieli to, co mi się podoba, i ludzi, którzy mieli to, co mi się nie podobało. Dlaczego więc nie być po bardziej sympatycznej stronie?

Bycie lubianą to umiejętność społeczna

Bycie lubianą to po prostu umiejętność społeczna, tak jak każda inna. Tak jak dobry mówca może wygłosić przekonujące przemówienie, łatwiej jest zaprzyjaźnić się z kimś, kto ćwiczył umiejętności towarzyskie. Chociaż lista jest z pewnością niekompletna, kilka umiejętności, które kojarzę z sympatycznymi ludźmi to:

  • bycie miłą osobą – miłe nie jest słabe, po prostu nie jest niegrzeczne. Często ludzie z mniejszą pewnością siebie próbują stać się bardziej pewni siebie, będąc przy tym palantami. Prawdziwie pewni siebie ludzie nie muszą tego robić, więc najbardziej prawdziwie pewni siebie ludzie są często milsi.
  • życzliwość – bez względu na to, jak przerażona, niepewna i kiepska czujesz się spotykając nowych ludzi, możesz nauczyć się być bardziej przyjacielska. Jest granica, w której życzliwość staje się agresywna i niegrzeczna, ale większość ludzi, których znam, jest znacznie poniżej tego progu.
  • empatia – sympatyczna osoba jest spostrzegawcza i unika robienia rzeczy, które mogłyby urazić drugą osobę. Lub, jeśli obrażają drugą osobę, są tego świadomi i zdają sobie sprawę, że dzieje się tak z powodu świadomego wyboru. Na tym polega różnica między dokuczaniem komuś przypadkiem, co może nieumyślnie urazić tę osobę, a postawieniem na swoim, jeśli ktoś nie zgadza się z Twoim zdaniem.
  • humor i lekkość – sympatyczni ludzie są zwykle wyluzowani, zabawni i beztroscy. Nie chodzi o to, że nigdy nie są poważni, źli czy ponurzy, po prostu mądrze wybierają te chwile, aby ludzie nie zakładali, że to cała ich osobowość.
  • powiązanie pasji – z sympatycznymi ludźmi łatwo się utożsamiać. Nauczyli się wyjaśniać swoje pasje i dążenia w sposób, który inni ludzie łatwo zrozumieją. Nie lubię jeździć na deskorolce, ale jeśli pasjonujesz się tym jako hobby, powinnaś być w stanie sprawić, że zrozumiem, dlaczego to robisz.
Bycie lubianą to nie wszystko, tylko jedna z wielu ważnych rzeczy
Bycie lubianą to nie wszystko, tylko jedna z wielu ważnych rzeczy

Bycie lubianą to nie wszystko, tylko jedna z wielu ważnych rzeczy

Jednak skupianie się na specyfice umiejętności nie jest tak ważne, jak postawa, która się z nią wiąże. Jeśli zaakceptujesz, że sympatia ma znaczenie, możesz sprawić, że będziesz bardziej sympatyczna dla ludzi wokół siebie. Możesz starać się być milsza czy bardziej przyjazna. Powinnaś też pracować nad empatią, aby zdać sobie sprawę, że możesz nieumyślnie nadepnąć komuś na palce. Możesz popracować nad swoim poczuciem humoru. Możesz wyjaśnić swoje pasje w sposób, który podnieca ludzi, którzy nigdy wcześniej o nich nie słyszeli.

Myślę, że sprzeciw wobec sympatii jest spowodowany pewnym podejściem ludzi. To ludzie, którzy robią wszystko i za wszelką cenę, by ich polubić. Naśladują swoich przyjaciół. Naruszają ich osobiste standardy. Kłaniają się i czołgają w rozpaczliwej potrzebie uwagi. Ci ludzie wierzą, że popularność to nie tylko jedna ważna cecha, ale jedyna ważna cecha. Nie bądź jedną z tych osób. Po pierwsze, nie sądzę, by ich podejście było zbyt skuteczne. Paradoksalnie, jeśli poświęcisz wszystko dla sympatii, zwykle nie jesteś zbyt sympatyczna. Zbyt mocne staranie się, aby być cool, zazwyczaj sprawia, że ​​jesteś mało lubiana.

Po drugie, sympatia to tylko jedna z wielu innych przydatnych cech, dla których nie warto poświęcać wszystkiego. Ale jeśli umieścisz sympatię we właściwym kontekście, jest to potężne narzędzie. Ułatwia relacje i daje więcej możliwości bez manipulowania innymi ludźmi. Ludzie Ci pomagają, ponieważ naprawdę chcą pomóc komuś, kogo lubią. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *