
Jak zasada dźwigni może pomóc w budowaniu samodyscypliny?
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak prowadzić bardziej zrównoważone życie. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak zasada dźwigni może pomóc nam w osiąganiu celów. Dzisiaj jest pierwszy dzień nowego planu ćwiczeń. Zdecydowałaś, że chcesz częściej chodzić na siłownię i postanowiłaś zacząć już dziś. Idziesz do pracy, gdzie okazuje się, że jeden z serwerów miał awarię. Wtedy zdajesz sobie sprawę, że musisz przerobić dokument, który już przygotowałaś. Kiedy idziesz do biurowej kuchni, aby jak codziennie uzupełnić kofeinę, wpadasz na kogoś, kto wylewa na Ciebie kawę. Wracając do domu wyczerpana, decydujesz się jednak jutro rozpocząć plan ćwiczeń.
Czy kiedykolwiek miałaś problemy z dotrzymaniem zobowiązań wobec siebie? Łatwo jest zasugerować, że problemem jest po prostu brak siły woli, ale tak naprawdę nie robi to nic, aby rozwiązać problem. Znalezienie sposobów na zmuszenie się do robienia rzeczy, które zdecydowałaś się zrobić, jest potężnym krokiem w budowaniu samodyscypliny, motywacji i ostatecznie własnego obrazu siebie.
Czym jest zasada dźwigni?
Podtrzymywanie osobistych zobowiązań może być trudne w obliczu ciągłych wyzwań życiowych. Kiedy stwierdzisz, że zwykły wysiłek siły woli nie wystarczy, musisz wykorzystać siłę dźwigni, aby popchnąć Cię na ten dodatkowy dystans. Co to jest zasada dźwigni? Dźwignia to po prostu każde ograniczenie, które znacznie utrudnia wycofanie się. Racjonalni ludzie często uważają, że głupotą jest nakładanie niepotrzebnych ograniczeń na własne działania.
Czasami jednak może być konieczne użycie dźwigni, aby pokonać te psychologiczne bariery, które uniemożliwiają Ci skupienie się. Istnieje wiele różnych typów dźwigni, w tym artykule omówię siedem głównych sposobów jej zapewniania. Ilekroć martwisz się o poślizgnięcie się zobowiązania, dodatkowa dźwignia może wzmocnić twoją siłę woli i zapewnić, że podążasz za decyzjami, które są dla Ciebie ważne.

Po pierwsze – złóż pisemne zobowiązanie
Jednym z najłatwiejszych sposobów uzyskania większego wpływu na siebie jest złożenie pisemnego zobowiązania. Zapisywanie swoich celów zamiast myślenia o nich jest bardzo ważne, ponieważ jeśli ich nie zapiszesz, możesz zmienić zdanie, gdy sytuacja stanie się trudna. Może wydawać się, że samo zapisanie celu nie jest zbyt trudne, ale stwierdziłam, że często podwaja lub trzykrotnie zwiększa moją skuteczność w realizacji określonego celu. Pisemny cel służy jako stałe przypomnienie o podjętym zobowiązaniu. Kartka papieru z własnym pismem zapewnia również większą jasność co do tego, co chcesz osiągnąć.
Jeśli jeszcze nie zapisujesz swoich celów i nie przechowujesz ich w miejscu, do którego często się odnosisz, zrób z tego swój pierwszy cel. Kiedy po raz pierwszy zaczęłam korzystać z tych pisemnych zobowiązań, czas potrzebny na wykonanie podobnej pracy został skrócony o połowę. To niesamowity wzrost produktywności z prostego kawałka papieru. Zapisywanie rzeczy stwarza znacznie większą siłę nacisku niż zwykłe mentalne zobowiązanie. Każde zwiększenie dźwigni wzmacnia Twoją siłę woli i popycha Cię do przodu.
Po drugie – określ swoją motywację
Inną prostą metodą tworzenia dźwigni jest po prostu zdefiniowanie motywacji do osiągnięcia czegoś. Dokładne zdefiniowanie, dlaczego zamierzasz coś zrobić, wzmacnia korzyści i konsekwencje tej decyzji. Jeśli zdecydujesz się schudnąć, przechodząc na dietę, zdefiniowanie dlaczego spowoduje pojawienie się w twojej głowie konsekwencji i nagrody za podjęcie tej decyzji. Chociaż tworzenie dodatkowych nagród i kar może zwiększyć twoją motywację, w większości przypadków wszystko, co jest konieczne, to po prostu ruszenie wewnętrznej motywacji, która już istnieje.
Po zapisaniu celów wyjmij kartkę papieru i dokładnie zapisz, dlaczego do nich dążysz. Co spodziewasz się zyskać w porównaniu z tym, że nie spełniasz tego pragnienia? Podobnie jak w przypadku pierwszej metody, może się to wydawać dość oczywistym sposobem uzyskania dźwigni, ale zaskakujące jest, jak niewielu ludzi faktycznie to robi.

Po trzecie – znajdź wspierającego przyjaciela
Teraz, gdy już zapisałaś swój cel i stworzyłaś swoją motywację, możesz uzyskać większą przewagę, zobowiązując się do osiągnięcia swojego celu przyjacielowi. Wybierz przyjaciela, który Twoim zdaniem będzie wspierał Twój cel, ale także takiego, który nie pozwoli Ci się oderwać, jeśli go porzucisz. Uważam, że zawsze dobrze jest mieć w swoim życiu kilku bliskich przyjaciół, którzy ułatwią Ci własny rozwój. Te wzajemne relacje mogą pozwolić Wam się wzajemnie wspierać. Dla siebie mam przyjaciółkę, z którą ćwiczę, inną, z którą rozmawiam o relacjach i kilka innych, które zapewniają wsparcie. Te relacje pozwalają mi podejmować o wiele silniejsze zobowiązania, niż byłabym w stanie bez nich.
A co, jeśli nie masz żadnych wspierających przyjaciół? Może tak być oczywiście. Były takie chwile w moim życiu, kiedy moi przyjaciele byli dalecy od wspierania moich wysiłków na rzecz samodoskonalenia. Prostą odpowiedzią jest opuszczenie każdego, kto zniechęca do rozwoju, i nawiązanie nowych przyjaźni. Dołącz do organizacji wspierających, aby poznać tych ludzi i użyć zasady wzajemnego wsparcia. Zawsze jestem gotowa udzielić wsparcia i informacji zwrotnej dla każdego, kto chce zrobić pozytywny krok we własnym rozwoju. Jeśli chcesz przekazać wszystkim swoje zaangażowanie za pośrednictwem panelu komentarzy lub wysłać je bezpośrednio do mnie za pośrednictwem formularza kontaktowego, możesz uzyskać pewne wzmocnienie swojej decyzji.
Po czwarte – utwórz zobowiązania krótkoterminowe
W niektórych przypadkach najtrudniejszą częścią zobowiązania jest początkowy okres. Kiedy już przyzwyczaisz się do tego zobowiązania, potrzeba mniej siły woli. Podejmując krótsze zobowiązanie, możesz skupić całą swoją siłę woli, aby wcześnie nabrać odpowiedniego rozpędu. Wytworzyłam w sobie wiele nawyków i zdobyłam duże umiejętności w procesie przyzwyczajenia się. Moja osobista sugestia, jeśli chcesz popracować nad nawykiem, który pojawia się przynajmniej raz dziennie (chodzenie na siłownię, diety, czytanie, itp.) jest taka, abyś wykonała intensywne trzydziestodniowe zobowiązanie, którego nie możesz zerwać bez ponownego uruchomienia. Po tym okresie postaraj się zachować ten nawyk przez dodatkowe sześćdziesiąt dni.
Sześćdziesiąt dni później to tylko okres, w którym można stwierdzić, jak dobrze wdrożył się nawyk. Chociaż niektóre nawyki można z powodzeniem uwarunkować, aby nie wymagały siły woli po trzydziestu dniach, zdarzały się przypadki, w których nawet po trzydziestu dniach tak się nie stało. Jeśli czujesz, że nawyk jest nadal niestabilny, wzmocnij go kolejną trzydziestodniową próbą. Ta metoda wykorzystania krótkich okresów skupienia jest doskonałym sposobem na uzyskanie większej dźwigni. Podejmowanie dłuższych zobowiązań jest często daremne, ponieważ rezerwujesz swoją całkowitą siłę woli na znacznie dłuższy okres, niż możesz to wytrzymać. Ta technika nie zawsze zadziała, ale jeśli zmagasz się z jakimkolwiek nowym wzorcem zachowania, może zdziałać cuda.
Po piąte – nagradzaj się
W ludzkim ciele biegną dwa układy nerwowe. Jeden z tych systemów tłumi działanie, a drugi zachęca do tego. Tylko wtedy, gdy ilość neuronów zachęcających przeciąża neurony tłumiące, podejmiesz działanie. Twój umysł jako całość działa dokładnie na tej samej zasadzie. W każdym z nas jest dwóch mistrzów, ból i przyjemność. To, czy będziesz działać, czy nie, jest całkowicie zależne od tego, którą drogę twój umysł wybierze. Mózg dokonuje wyboru na podstawie tego, która droga przyniesie najwięcej przyjemności i uniknie największego bólu. Każdy brak działania jest niepowodzeniem w stworzeniu wystarczająco przekonującego stosunku bólu do przyjemności.
Tworząc dodatkowe nagrody oprócz tych nieodłącznych, które zdefiniowałaś w metodzie numer dwa, możesz wzmocnić wszelkie domyślne nastawienie do działania. Więc jeśli chcesz oglądać swój ulubiony program telewizyjny, ale musisz iść na siłownię, uczynienie go nagrodą za chodzenie na siłownię może zwiększyć Twoją zdolność do działania. Te nagrody są najbardziej skuteczne, jeśli korzystasz z pomocy znajomego. Często zbyt łatwo jest po prostu od razu odebrać nagrodę i uniknąć pracy. Korzystając z pomocy znajomego, możesz mieć pewność, że otrzymasz nagrodę tylko wtedy, gdy podejmiesz działanie.

Po szóste – ukarz się
Równowaga między bólem a przyjemnością nie jest równa. Bardziej motywuje nas ból niż przyjemność, ponieważ jest on ściślej powiązany z naszym przetrwaniem. Zdobycie miliona złotych jest motywujące, ale naładowana broń wycelowana w głowę jest jeszcze bardziej motywująca. Tworzenie nagród dla siebie może być zabawne, ale jeśli nawet to zawiedzie, kolejnym krokiem jest tworzenie kar. Jeśli wypisałaś znajomemu czek na tysiąc złotych z instrukcjami, jak zrealizować go, gdybyś nie wykonała zadania, byłabyś niesamowicie zmotywowana, aby upewnić się, że dotrzymałaś tego zobowiązania.
Po siódme – spal te statki
Spalenie statków wiąże się z usunięciem praktycznie każdej możliwości zaniechania działań. Podobnie jak armia podbijająca, która przybywa na brzeg wroga i kontynuuje spalanie swoich statków, aby usunąć wszelką możliwość wycofania się z umysłu jego żołnierzy, będziesz palić swoje statki, aby uzyskać największą siłę dźwigni. Powiedzmy, że chcesz założyć firmę, ale nadal pracujesz na tym samym stanowisku.
Napisanie listu rezygnacyjnego i przekazanie go znajomemu z instrukcją, aby wysłać go w ciągu trzydziestu dni, jeśli jeszcze nie założyłaś firmy, jest świetnym przykładem. Spalanie statków to bardzo ekstremalna wersja użycia szóstej metody użycia kary w celu uzyskania dźwigni. Twoim celem jest sprawienie, aby koszty nie działania były niewiarygodnie wysokie, by bledły w porównaniu z wszelkimi wyobrażonymi kosztami podjęcia działań.
Co daje zasada dźwigni?
Jak zapewne zauważyłaś, każdy z tych siedmiu kroków zwiększa siłę i dotkliwość dźwigni. Chociaż palenie statków i wymuszone karanie siebie są nieco ekstremalne, teraz masz do dyspozycji te narzędzia, gdy przeciętne techniki po prostu nie wystarczają.
W swoim życiu często słyszałam wymówkę, że po prostu nie mam wystarczającej siły woli, aby uzyskać to, czego chcę. Siła woli jest atutem, ale nigdy nie jest wymogiem. Wykorzystując siłę dźwigni, możesz drastycznie zniekształcić stosunek bólu do przyjemności, zmuszając Cię do podjęcia działania. Nie daj się złapać w cykl zerwanych zobowiązań i wykorzystaj zasadę dźwigni. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja

