Jak czytać więcej
Dobre nawyki

Jak czytać więcej niż kiedykolwiek wcześniej?

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak uwolnić się od problemów. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak czytać więcej niż kiedykolwiek wcześniej. W tym roku przeprowadzam eksperyment. Eksperyment, dzięki któremu mogę przeczytać więcej książek niż kiedykolwiek wcześniej, mimo że jestem znacznie bardziej zajęta niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak o tym później. Jeśli i Ty chcesz dowiedzieć się, jak czytać więcej w 2025 roku, jesteś we właściwym miejscu.

Kocham styczeń. Nie mogę się doczekać tego, dokąd chcę pojechać w nowym roku i co muszę zrobić, aby się tam dostać. To moje dwie ulubione rzeczy – planowanie i wyznaczanie celów. Dla mnie to jak wiosna. Kwitną kwiaty i pojawiają się jasne kolory, jest poczucie optymizmu i nadziei, jest wspaniale. A w styczniu, zgodnie z moją zwyczajową noworoczną tradycją, postawiłam sobie kilka celów. Jednym z nich jest to, że w tym roku ukończę dwie książki w każdym miesiącu.

W tym roku będzie inaczej

Znalazłam kilka wskazówek dotyczących czytania i poczułam się zainspirowana. Zwykle nie lubię mówić o swoim życiu prywatnym (przynajmniej na tyle, na ile można, dzieląc się sobą w Internecie), ale poczułam potrzebę podzielenia się z Tobą szczegółami mojego celu związanego z czytaniem. Bo każdy wie, że czytanie jest ważne. Wiele osób odważnie postanowiło przeczytać więcej na początku roku, ale niewiele osób faktycznie zrobiło postępy w tym celu.

Podobnie jak w przypadku utraty wagi lub „próby bycia bardziej pozytywną”, na skuteczne planowanie i osiąganie celów składa się wiele szczegółów. To powiedziawszy, chcę ułatwić Ci osiągnięcie oczekiwanych postępów w czytaniu. Od jakiegoś czasu wyznaczam sobie cele związane z czytaniem. A właściwie już od wielu lat.

Mój problem polega na tym, że wolno czytam. Dlatego choć niektórzy mogą drwić z mojego skromnego celu, jakim jest kończenie dwóch książek miesięcznie, ja uważam to za osiągnięcie. Poza tym życie ostatnio stało się dość pracowite. Planuję budowę domu, równoważę pracę na pełny etat i pisanie tego bloga. Z dodatkowej pracy w weekendy byłam zmuszona zrezygnować, gdyż moja doba nie jest z gumy. Dużo się dzieje. Już wcześniej byłam bliska osiągnięcia tej liczby, ale jeszcze oficjalnie nie przekroczyłam progu 24 książek rocznie.

Jak czytać więcej
Jak czytać więcej

Jak mam zamiar czytać więcej w tym roku?

Dlaczego? Ponieważ mam sześć nowych strategii, które stosuję (i dzielę się z Tobą, abyś Ty też mogła z nich skorzystać). Dla wszystkich naukowców, oto moja nieco naukowa hipoteza – jeśli wdrożę sześć poniższych strategii, w 2025 roku z powodzeniem będę czytać dwie książki miesięcznie. Zanim przejdę do strategii, których używam w tym roku, aby więcej czytać, chcę wyjaśnić coś, o czym wspomniałam wcześniej – że wszyscy wiedzą, iż czytanie jest ważne.

Jasne, to uogólnienie, ale jest w tym sporo prawdy. Gdybyś nie wierzyła w to stwierdzenie, nie czytałabyś tego wpisu, prawda? Czytanie jest ważne. Zaufaj mi. Jako osoba, która w młodości nienawidziła czytania, ale zakochała się w nim jako dorosła osoba po ukończeniu studiów, wiem, jaką wartość można zyskać dzięki czytaniu. Wartość, jaką z tego uzyskasz, może być inna niż moja. Jeśli jednak szukasz pewności, dlaczego powinnaś wyznaczyć sobie cel czytelniczy na rok 2025, oto kilka powodów, dla których czytanie jest tak ważne:

  • daje dostęp do nowych pomysłów,
  • zawiera więcej szczegółów i mądrości w odniesieniu do starych pomysłów,
  • pomaga uczyć się i doskonalić na niezliczone sposoby,
  • im więcej się uczysz i stosujesz, tym bardziej się rozwijasz,
  • im bardziej się rozwijasz, tym lepiej będziesz przygotowana do zaprojektowania dla siebie niesamowitego życia.

Poniżej znajduje się sześć strategii, które wykorzystuję, aby zwiększyć swoje wysiłki czytelnicze w 2025 roku. Niektóre mogą wydawać się oczywiste, inne może nie tak bardzo. Tak czy inaczej, są do Twojej dyspozycji. Spójrz na tę listę z otwartym umysłem, rozważ moje obawy i pochwały dla każdej z nich, a następnie zastosuj to, co Twoim zdaniem będzie dla Ciebie najlepsze.

Audiobooki, gdy masz inne zajęcia

Od dawna byłam przeciwniczką audiobooków. Dlaczego? Głównie osobiste preferencje. Uwielbiam uczucie trzymania fizycznej książki, dodanie jej na półkę z książkami, gdy będzie już ukończona, poczuciu jej wagi, kiedy ją czytam, jak pachną strony i jak wygląda tekst wydrukowany na stronie. Oczywiście audiobooki nie oferują tego rodzaju wrażeń.

Poza tym nigdy nie uważałam się za najlepszą uczennicę w dziedzinie audio. Lepiej zapamiętuję informacje, gdy widzę je przed twarzą. Ale wraz z dodatkowymi obowiązkami pojawiają się nowe wyzwania. Czasu jest trochę mniej i dlatego potrzebuję kreatywnych rozwiązań, aby na przykład czytać, wyprowadzając psa na spacer (mój husky potrzebuje przynajmniej godzinę spaceru dziennie).

Tu z pomocą przychodzą audiobooki. Chociaż nadal wolę towarzystwo książki fizycznej niż audio, jak dotąd jestem mile zaskoczona, że mogę zarówno śledzić, jak i zachować informacje w formacie audiobooka. Więc w 2025 roku będzie więcej audiobooków.

Jak czytać więcej – oblicz, ile musisz przeczytać

Inną strategią, którą stosuję, jest podstawowa matematyka. Kiedy po prostu czytam dla samego czytania, nie mam ustalonych punktów początkowych ani końcowych. Czytam tak długo, jak chcę i kończę, kiedy chcę. Natomiast w przypadku mojego celu mam wyznaczone terminy, które chcę dotrzymać. Ponieważ czytam wolniej, muszę utrzymywać codzienne tempo, aby czytać wystarczająco dużo każdego dnia. Aby określić, ile muszę przeczytać, wykonuję podstawowe obliczenia matematyczne. Najpierw patrzę na całkowitą liczbę stron w książce.

Następnie sprawdzam mój kalendarz i ustalam, ile będę miała dni z możliwością czytania. Potem wykonuję zwykłe machinalne dzielenie. Załóżmy na przykład, że mam książkę o długości 300 stron. Sprawdzam kalendarz i stwierdzam, że zostało mi około 12 dni w tym miesiącu na czytanie. Więc dzielę 300 przez 12 i otrzymuję 25. To tempo, które muszę utrzymać. Aby w tym miesiącu ukończyć 300-stronicową książkę, w każdym z tych 12 dni muszę przeczytać 25 stron. To prosta strategia, która pozwala mi (i Tobie) skupiać się na tym, co należy zrobić.

Jak czytać więcej
Jak czytać więcej

Jak czytać więcej – spraw, aby robienie notatek było wygodniejsze

Robienie notatek na temat tego, co czytam, ma kluczowe znaczenie dla mojego zrozumienia materiału (szczególnie w przypadku audiobooków). W przeszłości pisałam notatki w notatniku, w samej książce lub gdzieś na jakiejś kartce papieru. To nie był najlepszy system. Zamiast kontynuować ten chaotyczny cykl utworzyłam dokument Google, w którym przechowuję wszystkie moje notatki. Dzięki temu, gdy dowiem się czegoś nowego, będę mogła otworzyć ten dokument, dodać notatkę i wznowić czytanie.

Jest to prostszy, a przez to usprawniony proces. Zatem to, co robię (i co powinnaś również rozważyć, jeśli chodzi o skuteczniejsze czytanie), to pamiętanie o robieniu notatek oraz upewnienie się, że proces robienia notatek jest prosty i wygodny.

Jak czytać więcej – trzymaj książkę tam, gdzie się relaksujesz

Może to być Twoje biurko lub wyspa w kuchni. Gdziekolwiek najczęściej siadasz, żeby zrobić sobie przerwę, połóż tam książkę. Mówiąc za siebie, to miejsce to moja kanapa w salonie oraz szafka nocna przy łóżku. Problem, z którym spotykałam się wcześniej, polegał na tym, że ilekroć siadałam i zaczynałam się relaksować, konieczność wstawania i sięgania po książkę była zbyt uciążliwa. Więc ułatwiłam to i zagrałam swojemu wewnętrznemu leniwcowi na nosie.

Położyłam książkę na stoliku tuż obok kanapy oraz na szafce nocnej. Jest na widoku i w zasięgu ręki. Dzięki temu zaczęłam więcej czytać. Czy widzisz, że te strategie są po prostu sposobami na zmniejszenie tarcia pomiędzy nieczytaniem a czytaniem? Jeśli chcesz wiedzieć, jak częściej czytać, połóż książkę obok miejsca, w którym się relaksujesz.

Jak przeczytać więcej – znajdź na to czas

Strategia ta wymaga nieco więcej wysiłku, więc proszę o wyrozumiałość. Aby to zadziałało, musisz naprawdę zagłębić się w swój harmonogram, przesuwać rzeczy i znaleźć czas na czytanie. Może to wydawać się dość łatwe, ale prawdopodobnie jesteś typem osoby, która ma mnóstwo energii i dużo na głowie.

Zatem wygospodarowanie godziny na czytanie w swoim napiętym harmonogramie może okazać się wyzwaniem. Z pewnością było tak dla mnie. Ale jeśli usiądziesz, zaplanujesz swój czas i będziesz świadomie decydować, kiedy będziesz czytać, to niezawodny sposób na osiągnięcie sukcesu w czytaniu. Gdybyś mnie zapytała, jak zacząć więcej czytać, pomijając wszystkie inne strategie, powiedziałabym, że ta jest najważniejsza. Jak na wszystko, czego pragniesz w życiu, musisz znaleźć na to czas.

Jak znaleźć czas na czytanie w 2025? Rób to często, a nie długo. Audiobook do śniadania i w pierwszej połowy południa, książka fizyczna w drugiej połowie południa i wieczorem oraz audiobook także w innych porach dnia – prace domowe, spacery itp.

Jak czytać więcej
Jak czytać więcej

Jak czytać więcej – ćwicz szybkie czytanie

Pełna ujawnienie, formalnie nie zaczęłam jeszcze trenować szybkiego czytania, ale w tym roku znajdę na to czas. Ponieważ nie czytam zbyt wolno, wiem, że łatwym sposobem na zwiększenie ilości czytanych treści bez utraty zrozumienia jest szybkie czytanie. Tim Ferriss zamieścił na blogu post na ten temat, do którego zamierzam się odwoływać. Dlaczego jego system, a nie system kogoś innego? Krótko mówiąc, uwielbiam jego pracę i ufam, że opracowane przez niego instrukcje okażą się przydatne.

Jego post jest tutaj. Jeśli interesują Cię moje postępy w szybkim czytaniu, daj mi znać w komentarzach lub wysyłając e-mail, a chętnie zaktualizuję ten post o moje wyniki. Jeśli chodzi o to, jak szybciej przeczytać więcej książek, uważam, że szybkie czytanie jest na to najlepszym sposobem. Mam już opracowane strategie i jestem teraz w trakcie przyjemniejszej części – czyli czytania. Stworzyłam długą listę książek, które przeczytam w tym roku. Niektóre już posiadam, inne kupię, gdy będę na nie gotowa. Moje kryteria decydowania, które książki przeczytać, są dość proste. Czytam książki, które:

  • poleciła mi osoba, której opinii ufam (wiele z nich pochodzi z podcastów, których słucham),
  • z jakiegoś powodu wydaje mi się interesujące,
  • są bezpośrednio związane z czymś, co dzieje się w moim życiu w tym momencie.

Jak czytać więcej, posuwając się naprzód?

Czytanie ma moc. Pomoże Ci się rozwijać, rozważyć nowe pomysły i rzucić sobie wyzwanie. Poza tym jest zabawne. Jeśli więc zdecydujesz się wyznaczyć sobie cel czytelniczy w tym roku, świetnie. Zastanów się nad niektórymi wyzwaniami, które napotkasz podczas czytania, i jakie wyzwania spowalniały Cię lub wykoleiły w przeszłości. Wypróbuj niektóre strategie, które stosuję w tym roku i zobacz, czy możesz dodać jeszcze kilka książek do swojej listy.

Jeśli chodzi o czytanie, lepiej mieć trochę niż nic. Lepsze pięć stron dziennie niż wcale. Lepsza jest pewna nauka, niż żadna. Zacznij od małych kroków lub idź w tempie, które Ci odpowiada. Po prostu zacznij czytać w dowolnym zakresie. Rozpocznij swoją przygodę z czytaniem już dziś. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *