Czy istnieje coś takiego, jak wystarczająco dużo czasu?
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak uprościć swoje życie za pomocą kilku prostych nawyków. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, dlaczego ciągle mamy niewystarczającą ilość czasu na to, na czym nam zależy. Każdy, kogo znam, ma ten sam problem – wydaje się, że w ciągu dnia nigdy nie mamy wystarczająco dużo czasu na wszystko, co potrzebujemy lub chcemy zrobić. Mamy mnóstwo zadań i projektów do wykonania, niekończące się wiadomości i maile, na które musimy odpowiedzieć, a nawet jeśli pracujemy w skupieniu i bez rozpraszania nigdy nie mamy wystarczająco dużo czasu.
Powiedzmy, że po pracy i w weekendy znajdujesz czas na zajęcia niezwiązane z pracą, takie jak czytanie, ćwiczenia, medytacja, uczenie się nowych rzeczy i zajmowanie się hobby. Cóż, wtedy okazuje się, że czasu na zajmowanie się tymi rzeczami jest zawsze za mało. Nagle masz za dużo tego, co chcesz zrobić i wciąż brakuje Ci czasu. To tylko wielkie rzeczy. Oprócz tego wszystkiego jest jedzenie, spanie, branie prysznica, korzystanie z łazienki, oglądanie programów telewizyjnych i śledzenie wiadomości, sprzątanie i inne prace domowe, mycie samochodu i płacenie rachunków, zakupy spożywcze i gotowanie, płacenie podatków i rejestracja samochodu. W jaki sposób to wszystko zostaje upakowane w niewielką ilość czasu, który mamy na pracę i inne zadania oraz czynności? Nigdy nie ma wystarczająco dużo czasu, a to cholernie stresuje nas wszystkich. Dlaczego tak się dzieje? I co u diabła możemy z tym zrobić?
Przyczyna braku czasu
Czas jako czas jest taki sam dla wszystkich. Nie jest on ani „wystarczający”, ani „niewystarczający” – to tylko nasze oczekiwania określają go tak, a nie inaczej. Jeśli chcemy zrobić więcej, niż jest to możliwe w ustalonym czasie, uważamy, że nasz czas jest niewystarczający, ponieważ nie spełnił naszych oczekiwań. Jeśli jesteśmy zadowolone z tego, ile możemy zrobić w określonym czasie, to czas jest wystarczający. Problemem więc są nasze oczekiwania co do tego, ile powinnyśmy zrobić w ciągu jednego dnia.
Skąd te oczekiwania? Od naszych szefów? Wymagania społeczeństwa? Od naszych rodziców? Czy od nas samych? Oczywiście odpowiedź brzmi, że wszystkie powyższe. Wszystkie stworzyłyśmy sobie te wymagania o tym, ile mamy zrobić, a wymaganie te są niemożliwe do spełnienia w ograniczonym czasie, jaki mamy. Rozwiązanie polega na rezygnacji z błędnych oczekiwań dotyczących tego, ile powinnyśmy zrobić. Zamiast tego naucz się doceniać czas, który faktycznie masz, i doceniaj każdą rzecz, którą jesteś w stanie wykonać w tym czasie.
Ile to wystarczająco dużo czasu?
Wypróbuj ten eksperyment przez tydzień – zrób listę rzeczy do zrobienia, ustal priorytety, zablokuj im czas w kalendarzu. Teraz bądź absolutnie zdyscyplinowana i skupiona na każdym bloku czasowym, robiąc dokładnie to, co zaplanowałaś. Dostosuj bloki czasowe, gdy zdasz sobie sprawę, że zapomniałaś o jedzeniu, zakupach spożywczych i tym podobnych. Po tygodniu będziesz mieć dużo lepsze wyobrażenie o tym, ile faktycznie możesz zrobić. Przekonasz się, że to znacznie mniej niż masz nadzieję, że możesz zrobić. Jesteśmy zbyt optymistyczne, jeśli chodzi o to, ile możemy zrobić w ciągu jednego dnia czy tygodnia. Jeśli więc podejdziemy do rzeczy realistycznie, rzeczywista liczba rzeczy, które możemy zrobić w ciągu tygodnia, jest znacznie mniejsza.
Teraz możemy pracować w tej rzeczywistości, w ustalonym czasie i przy ograniczonej liczbie rzeczy, które można zrobić. Najpierw rozpoznaj rzeczy, które należy zrobić. Czy na Twojej liście są rzeczy do zrobienia bez względu na wszystko? Na przykład możesz wymienić takie rzeczy, jak branie prysznica, jedzenie, spanie, kupowanie artykułów spożywczych, gotowanie, sprzątanie, pranie ubrań, jazda do pracy, zabieranie dzieci do szkoły itp. Możesz również mieć kilka spraw, które nie podlegają negocjacjom – poniedziałkowe spotkania, codzienne telefony do klientów itp. Ile czasu to zajmuje? Oblicz to najlepiej jak potrafisz. Dość dobry układ to 8 godzin snu, a następnie 4-8 godzin rzeczy związanych z pracą (w zależności od tego, czy masz rodzinę lub inne obowiązki pozazawodowe). Teraz określ, ile czasu Ci zostało.
Wystarczająco dużo czasu – czy to w ogóle istnieje?
Powiedzmy, że masz 8 godzin snu, 8 godziny pracy, które nie podlegają negocjacjom, i 2 godziny zajęć domowych, które nie podlegają negocjacjom To daje Ci 6 godzin na rozdzielenie każdego dnia. Teraz zapytasz, jak najlepiej wykorzystać ten czas? Nie ma właściwej odpowiedzi. Dokładnie tak rozkład czasu wygląda u mnie. Ja z tych pozostałych 6 godzin część poświęcam na pisanie, część na odpowiadanie na komentarze i maile, część na pracę nad nowym kursem online. Następnie przeznaczam czas na medytację, ćwiczenia, czytanie i spędzanie czasu z bliskimi. To są moje priorytety. Dzięki tej liście priorytetów rozdzielam swój czas. Możesz obejść się bez tego, ale jest to sposób na zaoszczędzenie ograniczonego czasu. I chroń to, co uważasz za najważniejsze. To wszystko, co możesz zrobić w tym czasie.
Nadal będziesz chciała wcisnąć więcej w ograniczony czas, który masz – taka jest nasza natura. Dobrze jest jednak przyznać, że wynika to z braku szacunku dla czasu, który mamy. Wystarczy. Czas, który mamy, jest cennym darem i możemy go docenić takim, jakim jest, bez potrzeby, aby był czymś więcej. Sekret tkwi w pracy i działaniu w pełnym skupieniu. Nie martw się o wszystko, czego nie robisz, ale zamiast tego doceniaj to, co robisz.
Jak wykorzystujesz swój ograniczony czas? Czy wierzysz w coś takiego, jak wystarczająco dużo czasu? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.