Czy cele długoterminowe przynoszą szczęście?
W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak projektować swoje cele, aby ułatwić ich osiąganie. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, czy cele długoterminowe przynoszą nam szczęście. Nasze cele, emocje, osobowości, sytuacja życiowa i priorytety zawsze się zmieniają. To, czego chciałyśmy pięć lat temu, niekoniecznie jest tym, czego chcemy dzisiaj. Nawet jeśli cel długoterminowy zostanie zrealizowany, nie daje to takiej satysfakcji, jaką kiedyś sobie wyobrażałyśmy. Czy nie mądrzej jest wyznaczać tylko krótkoterminowe cele, które lepiej pasują do aktualnej sytuacji życiowej danej osoby? Po co w ogóle zawracać sobie głowę celami długoterminowymi?
Powodem wyznaczenia celu długoterminowego jest dostosowanie twojego zachowania i życia w teraźniejszości. Myślę, że ten punkt jest często pomijany podczas omawiania ogólnego wyznaczania celów. Większość ludzi postrzega wyznaczanie długoterminowego celu jako (głównie) realizację tego celu w przyszłości. Prawdę mówiąc, nie masz kontroli nad przyszłością. Masz tylko (pewną) kontrolę nad swoją obecną chwilą. To nie ma być fatalistyczne stwierdzenie, to po prostu fakt, że każda zmiana w przyszłości będzie spowodowana działaniami, które podjęłaś teraz.
Po co wyznaczać cele w dłuższej perspektywie czasowej?
Więc po co w ogóle wyznaczać cele w dłuższej perspektywie czasowej? Powodem jest to, że ustalanie i wyznaczanie celów może zmienić sposób, w jaki zachowujesz się w teraźniejszości. Może to natychmiast poprawić jakość życia (lepiej mieć cel i nadzieję niż nudę lub rozpacz) lub może sprawić, że twoje przyszłe życie będzie lepsze, osiągając coś, co poprawi twoje życie. Ta nowa perspektywa ułatwia powrót do pierwotnego pytania o wyznaczanie celów długoterminowych lub krótkoterminowych. Powinnaś obrać cele, które modyfikują twoje obecne zachowanie w taki sposób, aby polepszyć twoje życie albo natychmiast, albo w dłuższej perspektywie. Jeśli cel nie zmienia twojego obecnego zachowania, jest bezużyteczny. Jeśli cel zmieni twoje zachowanie, ale w sposób, który pogorszy twoje teraz lub przyszłość, jest gorzej niż bezużyteczny.
Dlatego cele długoterminowe są przydatne, jeśli wystarczą, aby zmotywować Cię do podjęcia działań już dziś. Często tak nie jest. Cel bycia milionerką za dziesięć lat nie jest opłacalny, jeśli w konsekwencji nie zrobisz teraz niczego inaczej. Krótsze projekty są tutaj często lepsze, ponieważ bardziej bezpośrednio inspirują do działania. Bycie milionerką za dekadę oczywiście nie prowadzi teraz do akcji. Ale chęć założenia nowej firmy za sześć miesięcy może. Co więcej, cel powinien mieć jakiś plan, abyś wiedziała, co powinnaś teraz robić inaczej, a nie tylko niejasne poczucie, że chcesz czegoś odległego.
Czy nadal wyznaczam cele długoterminowe?
W moim życiu długoterminowe cele często inspirowały wiele motywacji. Chęć posiadania własnej firmy jest celem, który zapoczątkował tego bloga i motywuje mnie nadal. Po drodze było mnóstwo krótszych celów, planów i codziennych rzeczy do zrobienia. Były to jednak pośrednie czynniki motywujące do większego marzenia o samozatrudnieniu. Obecnie bardziej skupiam się na projektach trwających rok do dwóch lat. Projekty te często inspirują mnie bardziej bezpośrednio lub prowadzą moje życie w kierunkach, w których chcę iść. Wydaje mi się, że nie potrzebuję obecnie tylu konkretnych, długoterminowych celów, ponieważ niewiele jest takich, które inspirują do działania bardziej niż te krótsze. Jednak to tylko konsekwencja mojej sytuacji życiowej, a nie cokolwiek konkretnego związanego z wyznaczaniem celów.
Moja rada dla osób myślących o swoich celach jest taka, aby ocenić je pod kątem tego, czy powodują one, że działasz lub czujesz się teraz inaczej. Jeśli tak nie jest, musisz albo przerobić je tak, aby tak było (przeformułowując je pod kątem nawyków, zadań i kamieni milowych) lub musisz wybrać nowe cele. To, czy będą długie, czy krótkie, będzie zależeć od Twojej sytuacji i tego, co zainspiruje Cię na tyle, aby nad nimi pracować.
Czy wyznaczasz cele długoterminowe w swoim życiu? Jaki masz do nich stosunek? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.