Szalenie produktywna w życiu
Produktywność

Czego potrzebujesz, aby być szalenie produktywna?

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak wyznaczanie celów może pomóc Ci stworzyć życie, o którym marzysz. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, czego potrzebujesz, by być szalenie produktywna. Jesteś sfrustrowana. Czujesz, że masz tak wiele do zrobienia, ale nie możesz zrobić znaczącego postępu. Masz określone cele, kilka wzniosłych ideałów, do których dążysz, ale produktywność wydaje się w tym momencie marzeniem. Jest to jeszcze bardziej frustrujące z powodu twoich ambicji.

Najchętniej porzuciłabyś swoją nudną pracę i zajęła się czymś innym. Czymś niesamowitym. Czymś, o czym piszą w książkach. To nie tak, że nie lubisz swojej pracy lub ludzi, z którymi pracujesz, po prostu wymarzyłaś sobie coś więcej dla swojego życia. Jednocześnie czujesz, że masz tak wiele do zrobienia na co dzień, że nieustannie walczysz o to, by po prostu utrzymać się na powierzchni. Myśl o zrobieniu czegoś ekstra, o zmianie kursu i zrobieniu czegoś nowego jest przytłaczająca i wręcz niemożliwa. Albo…tylko tak myślisz.

Czy ja jestem szalenie produktywna?

W chwili pisania tego tekstu jestem w trakcie przeprowadzki. A jak zapewne doskonale wiesz, przeprowadzka jest najgorsza. Jest tak wiele czasochłonnych działań logistycznych, które należy opracować, że trudno zrobić cokolwiek innego. Ten proces przeprowadzki pochłonął mnóstwo mojego czasu. Bolesną jego ilość. Nie ma jednak sensu odkładać na później zadań, które należy wykonać. Lepiej będzie, jeśli skupię się na tym, co jest przede mną, uporam się z problemem, a następnie przejdę do następnego wyzwania.

Oznacza to również, że jeśli w ciągu dnia mam mniej czasu na pracę nad tym blogiem, to kiedy już mam godzinę lub dwie na pracę to jestem w pełni skoncentrowana i pracuję nad najważniejszą rzeczą, jaką mogę zrobić w tym momencie. Równowaga jest kluczem do zwiększenia produktywności. Jeśli masz wrażenie, że toniesz w morzu zadań do wykonania, nie panikuj, też tak mam. Prawdę mówiąc czuję to właśnie teraz. Na szczęście udało mi się poczynić postępy, których potrzebowałam, i Ty też możesz to zrobić. Produktywność jest możliwa nawet wtedy, gdy otacza Cię chaos.

Przede wszystkim zacznijmy od początku. Zdefiniujmy, czym jest produktywność. Według słownika definicja produktywności to efektywność wysiłku produkcyjnego mierzona stopą produkcji na jednostkę nakładów. To jednak zbyt skomplikowana definicja. Uprośćmy ją. Zamiast tego pomyśl o produktywności jako o zdolności do wykonania zadania. To, jak skuteczna jesteś w danym zadaniu w danym czasie. To połączenie szybkości i dokładności. Dokładna, ale terminowa zdolność do wykonania zadania – cokolwiek by to nie było. Innymi słowy, produktywność jest miarą wykonania zadania.

Czy ja jestem szalenie produktywna?
Czy ja jestem szalenie produktywna?

Czym jest produktywność?

Być może zastanawiasz się, dlaczego produktywność ma znaczenie – odpowiedź jest prosta. Im bardziej jesteś produktywna, tym szybciej będziesz w stanie ukończyć swoje zadania, tym więcej będziesz w stanie zrobić, a co za tym idzie, tym więcej czasu pozostanie Ci na pracę nad tym, co dla Ciebie najważniejsze. Pomyśl o produktywności w kategoriach swoich celów – tych rzeczy w życiu, które napełniają Cię nadzieją i ekscytacją. Im bardziej produktywna będziesz każdego dnia, tym szybciej będziesz mogła podążać we właściwym kierunku. W kierunku osiągnięcia tych celów.

Załóżmy, że musisz napisać raport dotyczący swojej pracy. Twoja praca jest nudna i bardzo chcesz zacząć podróżować po świecie. Twój szef dał Ci tygodniowy termin i tyle zwykle zajmuje Ci wypełnienie raportu. Ale istnieje coś takiego, jak prawo Parkinsona, które mówi, że wykonanie zadań zajmie tylko tyle czasu, ile wyznaczony dla niego termin. Decydujesz się więc wyznaczyć swój własny termin na sporządzenie raportu w ciągu trzech dni, a nie pięciu. Możesz zabrać się do pracy, korzystając ze wskazówek dotyczących produktywności z tego przewodnika i bum! Zrobisz to w trzy dni. To całe dwa dni wcześniej. Potem z tymi dwoma dodatkowymi dniami, zgadnijcie co? To czas, w którym możesz zacząć planować wycieczkę do Wenecji, o której mówiłaś od dawna. Czas, który możesz wykorzystać, aby w końcu zacząć realizować swoje cele. Na tym polega siła produktywności i mądrego wykorzystywania czasu. Im bardziej efektywna będziesz każdego dnia, tym więcej czasu będziesz mogła poświęcić na to, co dla Ciebie ważne.

Efektywna vs skuteczna vs produktywna

Efektywna, skuteczna, produktywna – 3 słowa, które często są używane zamiennie, a jednak znacznie się od siebie różnią. Wyjaśnijmy to więc już teraz.

Produktywność = efektywność + skuteczność

Efektywność w tym przypadku to zdolność do szybkiego wykonywania zadań – to szybkość. Skuteczność to zdolność do wykonywania zadań poprawnie i bez błędów – to dokładność. Jeśli połączysz szybkość i dokładność, efektem będzie produktywność. Im bardziej jesteś produktywna, tym więcej jesteś w stanie zrobić w krótszym czasie, tym więcej masz czasu na to, co dla Ciebie najważniejsze. Zaczyna mieć to sens? Jesteś tutaj, bo chcesz zwiększyć swoją produktywność. Już zrozumiałaś, że im bardziej jesteś produktywna, tym szybciej będziesz w stanie osiągnąć swoje cele. Następnym krokiem tej układanki jest ustalenie, jak zacząć być produktywną. Jest na to wiele sposobów.

Mój kurs produktywności (nad którym aktualnie pracuje) jest jednym z głównych sposobów, aby to osiągnąć. Jest jednak wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby być bardziej produktywną. Oto kilka wskazówek dotyczących produktywności, które możesz wypróbować:

  • przestań funkcjonować wielozadaniowo – jeśli chodzi o Twoje nadrzędne cele, znacznie lepiej będzie, jeśli skupisz się na jednym zadaniu, zamiast rozdzielać swoją uwagę na wiele zadań,
  • zacznij od wyzwania – rozpocznij dzień od najtrudniejszego zadania i zobacz, jak reszta dnia jest prosta w porównaniu do niego,
  • zapisz to jak najszybciej – zamiast pozwalać, aby rzeczy piętrzyły się w Twojej głowie przez cały dzień, zapisz je w osobnej notatce, do której będziesz mogła wrócić później. W ten sposób możesz skupić się na tym, co w danej chwili jest ważne, a resztą zająć się, gdy będziesz miała więcej czasu.
Szalenie produktywna w życiu
Szalenie produktywna w życiu

Czego potrzebujesz, aby być szalenie produktywna?

Jest wiele różnych rzeczy, które możesz zrobić w imię produktywności. Niektóre mogą dla Ciebie działać, inne nie. Wszystko polega na eksperymentowaniu, aby dowiedzieć się, które z nich pomogą Ci iść do przodu, a które nie. Oto kilka wskazówek, taktyk i strategii dotyczących produktywności, o których należy pamiętać podczas pogoni za produktywnością:

  • aplikacje zwiększające produktywność – aplikacje to świetny sposób na zwiększenie produktywności i usprawnienie codziennych działań. Niezależnie od tego, czy używasz ich do utrzymywania porządku, czy do planowania, wypróbowanie ich może przynieść wiele korzyści. Co więcej, często są one bezpłatne.
  • triki zwiększające produktywność – niektóre z najprostszych trików dają najlepsze rezultaty. Stosowanie trików zwiększających produktywność to jedna z metod, dzięki której możesz przenieść swoją grę związaną z produktywnością na wyższy poziom.
  • muzyka produktywna – muzyka, której słuchasz, może wpłynąć na Twoją koncentrację lub ją przerwać. Nie pozwól, aby melodie Cię wykoleiły. Zamiast tego wykorzystaj je na swoją korzyść. Zrozum różnicę między dobrymi i złymi rodzajami muzyki, których powinnaś słuchać, jeśli chodzi o produktywność. Potraktuj muzykę jako narzędzie i pozwól, aby pomogła Ci osiągnąć znacznie więcej.
  • motywacja produktywności – czasami możesz nie mieć nastroju do produktywnego działania. Możesz być zmęczona, zestresowana lub po prostu całkowicie wykończona. Nie martw się. Zamiast tego dowiedz się, jak odzyskać motywację, aby móc nadal robić postępy w realizacji swoich celów.

Zarządzanie czasem i produktywność

W tym momencie możesz się zastanawiać, gdzie w tym wszystkim wchodzi w grę zarządzanie czasem. Czytałaś bez przerwy o produktywności, ale jaki wpływ na to równanie ma zarządzanie czasem? Spójrz na to w ten sposób:

Produktywność + Zarządzanie czasem = Osiągnięte cele

Zarządzanie czasem wiąże się ze sposobem jego przydzielania i zarządzania nim. Na przykład, jeśli zamierzasz rozpocząć trening przed półmaratonem, zarządzanie czasem blokuje godzinę każdego ranka na trening. Produktywność to zatem efektywność Twojej pracy w ciągu tej godziny każdego ranka. Jeśli odpowiednio połączysz produktywność i zarządzanie czasem, będziesz osiągać swoje cele szybciej i częściej niż kiedykolwiek wcześniej. A im więcej celów osiągniesz, tym lepsze życie stworzysz dla siebie. To wszystko jest połączone.

Szalenie produktywna – podsumowanie

Zacznij wykorzystywać czas, który dostajesz każdego dnia. Postrzegaj każdą ze swoich 24 godzin jako okazję do poczynienia postępów we właściwym kierunku, a następnie dąż do tego. Pamiętaj, że dopóki będziesz robić kroki do przodu, będziesz mogła wykazać się ogromnym postępem. Zatem ucz się, próbuj, powtarzaj i tak do skutku.

Od czasu do czasu wracaj do tego przewodnika. Odśwież się we wszystkim, co dotyczy produktywności. Wprowadź zdobyte lekcje w życie, mierz wyniki, ulepszaj i rozwijaj się. W końcu jest to praca w toku. Z biegiem czasu będziesz coraz lepsza, jeśli będziesz to kontynuować i będziesz się tego trzymać. To maraton, który wyniesie Cię na nowy poziom i pozwoli Ci osiągnąć postęp jak nigdy dotąd. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *