Codzienne planowanie
Planowanie

Codzienne planowanie – osiągnij niezaprzeczalną produktywność

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak tworzenie list zamienia stres w wydajność. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak duże znaczenie ma zwykłe codzienne planowanie. Codzienne planowanie wydaje się trudnym zadaniem. Jak jakieś czasochłonne zadanie, którego nie chcesz wykonywać. Podobnie jak pranie lub rozładowywanie zmywarki. Ale jest też dobra wiadomość. To wcale nie musi tak wyglądać. Tak naprawdę, kiedy już zrozumiesz, jak to zrobić, prawdopodobnie nawet sprawi Ci to przyjemność. Ponieważ samodzielne planowanie dnia i robienie tego dobrze, pozwoli Ci osiągnąć prawdziwy postęp w kierunku, w którym chcesz podążać.

Zanim zacznę wyliczać powody, dla których codzienne planowanie jest tak ważne, pozwólcie mi najpierw coś wytłumaczyć. Nie każda z nas jest „planistką”. Niektórzy ludzie lubią mieć porządek i planować swój czas. Inni lubią iść na żywioł. W obu przypadkach nie ma dobrej ani złej odpowiedzi. Jak to się mówi, każdemu to, co lubi. ALE jeśli chodzi o Twój czas i maksymalne wykorzystanie go, argumentowałabym, że w 100% musisz być planistką. Musisz świadomie decydować o tym, jak spędzasz swój czas.

Dlaczego? Bo jeśli chcesz zrobić coś niesamowitego ze swoim życiem (co, jeśli to czytasz, robisz), musisz mądrze gospodarować swoim czasem. Tutaj właśnie wchodzi w grę codzienne planowanie i o tym właśnie jest ten wpis. Pomogę Ci zrozumieć, czym jest planowanie dnia, dlaczego jest ważne, jak stworzyć własny plan dnia i wszystko pomiędzy. Zanurzmy się od razu.

Co to jest codzienne planowanie?

Codzienne planowanie to planowanie czasu każdego dnia tak, aby jak najlepiej Ci służył. Polega na przyjrzeniu się temu, co chcesz zrobić, co musisz zrobić i kiedy to zrobić, a następnie dodaniu tego wszystkiego w celu stworzenia planu dnia. Innymi słowy, spójrz na oficjalną definicję codziennego planowania jako po prostu planowanie swojego dnia. Jest to kombinacja kalendarza, priorytetów i zarządzania zadaniami.

Wszystko po to, abyś mogła czerpać z każdego dnia jak najwięcej. Jeśli zrobisz to dobrze, przekonasz się, że Twoje dni są niezwykle produktywne i robisz ogromne postępy w kierunku swoich celów. Jeśli zrobisz coś źle, poczujesz, że utknęłaś. Jakbyś poruszała się w kółko, ale nigdzie nie zmierzała. Poczucie, że utknęłaś w miejscu nigdy nie jest zabawne, dlatego moim celem w tym wpisie jest pokazanie Ci właściwego sposobu na zaplanowanie dnia. Dzięki temu każdego wieczoru, gdy będziesz kładła się spać, będziesz wiedziała, że mądrze wykorzystałaś czas w ciągu dnia.

Codzienne planowanie
Codzienne planowanie

Znaczenie codziennego planowania

Codzienne planowanie jest niezwykle ważne. Jak wspomniałam powyżej, jeśli zrobisz to dobrze, pozwoli Ci to uzyskać więcej z każdego dnia. Będziesz czuła się bardziej produktywna w spędzaniu czasu i prawdopodobnie zrobisz znacznie więcej, niż gdybyś zaczęła dzień bez planu. Ponieważ mając plan, będziesz zorganizowana i gotowa do działania. Nie spędzisz godziny na bieganiu i szukaniu rozwiązań. Zamiast tego będziesz mieć już gotowy plan działania.

Ale to dotyczy tylko codzienności. Kiedy patrzysz na makro, na duży obraz, codzienne planowanie jest jeszcze ważniejsze. Ponieważ na dłuższą metę bycie bardziej produktywną każdego dnia będzie się nakładać na siebie. Twoje wysiłki będą się mnożyć i mnożyć, aż nieuchronnie osiągniesz swoje cele, a w konsekwencji swoje idealne życie, szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Wszystko dlatego, że efektywniej wykorzystujesz swój czas.

I naprawdę na tym polega siła panowania nad swoim czasem w dowolnej roli – produktywność, zarządzanie czasem, wyznaczanie celów i tak dalej. To jest zasadniczy cel tego wszystkiego, aby pomóc Ci posiadać swój czas i osiągnąć idealne życie. Potraktuj więc codzienne planowanie jako narzędzie w swoim pasku narzędzi, które pomoże Ci to osiągnąć.

Kiedy powinnaś to robić?

Wiesz już, czym jest codzienne planowanie i dlaczego jest tak ważne. W tym momencie możesz się zastanawiać, kiedy jest najlepszy czas na codzienne planowanie. Ostatecznie to od Ciebie zależy, czy włączysz go do swojego dnia, kiedykolwiek uznasz to za stosowne. Ale moja rekomendacja? Cóż, sugeruję, abyś robiła to pod koniec każdego dnia.

Oznacza to, że kiedy Twój dzień dobiega końca, spójrz na jutro i zaplanuj swój dzień. W ten sposób będziesz mieć gotowy plan, aby zaraz po przebudzeniu móc wstać z łóżka i zabrać się do działania. Inni mogą sugerować, aby wstać i zająć się codziennym planowaniem, i to też może zadziałać, ale ja osobiście wolę robić swoje codzienne planowanie na koniec każdego dnia. Dla przykładu załóżmy, że jutro jest wtorek. To oznaczałoby, że dzisiaj jest poniedziałek. Tak więc dzisiaj zajmuję się swoim dniem, realizując wszystkie swoje zadania i świetnie się przy tym bawiąc. Potem, pod koniec dzisiejszego dnia, siadam i robię plany na wtorek.

Dzięki temu będę mogła obudzić się jutro (wtorek) i mieć gotowy plan. Kiedy wtorek dobiega końca, układam plan na środę. I tak dalej, każdego dnia, łącznie z weekendami. Jeśli więc chodzi o Twoje codzienne planowanie, to kiedy to zrobisz, zależy od Ciebie. Na początek jednak polecam robić to pod koniec każdego dnia. Następnie, gdy oswoisz się z procesem planowania, możesz poeksperymentować z różnymi porami dnia.

Codzienne planowanie
Codzienne planowanie

Gdzie zaplanować swój dzień?

Kolejnym pytaniem, które się pojawia, jest to, gdzie planujesz swoje codzienne zadania. I znowu, to zależy od Ciebie. Możesz planować na kartce papieru, notatce w telefonie lub gdziekolwiek chcesz. Osobiście wolę, aby wszystko było proste, elastyczne i dostępne. Dlatego konieczność podróżowania z notatnikiem lub blokiem papieru nie jest dla mnie. Zamiast tego korzystam ze wspaniałej technologii dostępnej dzisiaj.

Mając to na uwadze, moją ulubioną aplikacją do codziennego planowania i miejscem, w którym planuję wszystko jest Google Keep. Dokumenty Google to jedno z moich ulubionych narzędzi zwiększających produktywność ze względu na prostotę obsługi. W końcu to tylko cyfrowa kartka papieru. Możesz uzyskać do niego dostęp z dowolnego urządzenia i jest to całkowicie bezpłatne. Zalecam korzystanie z Dokumentów Google podczas codziennego planowania, ale to zależy od Ciebie. Używaj tego, co uznasz za wygodne i łatwe w użyciu. Pamiętaj, że najlepsze procesy są często najprostsze.

Jak samodzielnie zaplanować swój dzień?

Pomijając tło, przyjrzyjmy się, jak możesz stworzyć swój własny plan każdego dnia. Potraktuj poniższe notatki jako szablon codziennego planowania, z którego możesz korzystać wielokrotnie. Formuła, dzięki której możesz stworzyć skuteczny plan na swój czas. Najpierw przedstawię Ci podział, a potem wyjaśnię to bardziej szczegółowo:

  • czas – bądź świadoma swojego czasu – ile go masz i ile potrzebujesz,
  • obowiązkowe zajęcia – ustal, jakie okresy dużych obowiązkowych zajęć będziesz miała jutro (i kiedy), na przykład praca od 8:00 do 16:00, ćwiczenia, obiad, czas dla rodziny,
  • szeroki obraz – rozważ swoje cele i szerszy obraz,
  • zadania – mając na uwadze prawo Parkinsona i swoje cele, zapisz różne zadania, które musisz wykonać w dużych blokach czasu, które zanotowałaś powyżej. Pamiętaj, aby zanotować, ile czasu powinno zająć każde zadanie i w jakiej kolejności należy je wykonać. Pamiętaj, aby nadać priorytet zadaniom, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele, nad zadaniami, które tego nie zrobią.
  • działanie – mając gotowy plan, śpij spokojnie i obudź się jutro, wiedząc, że jesteś gotowa do działania. Wstań z łóżka i zacznij działać według planu, który stworzyłaś dzień wcześniej.

Jesteś przygotowana, masz swój plan i teraz możesz się do niego zabrać.

Codzienne planowanie
Codzienne planowanie

Codzienne planowanie – krok po kroku

Mając na uwadze podział, każdy z wymienionych kroków należy ukończyć przed przejściem do następnego. Oznacza to, że:

  • musisz zrozumieć prawo Parkinsona, zanim będziesz mogła przejść do obowiązkowych zajęć,
  • gdy już je zrozumiesz, możesz rozważyć swoje cele,
  • mając na uwadze swoje cele, możesz skutecznie planować i ustalać priorytety swoich zadań w każdym bloku czasu,
  • mając to już za sobą możesz być gotowa na nadchodzący dzień.

Każdy krok prowadzi do następnego i wszystkie nakładają się na siebie. Każdy krok jest równie ważny, ponieważ każdy krok zawiera inny klucz do codziennego procesu planowania. Mając to jednak na uwadze, planowanie dnia może stać się bardzo skomplikowane i to bardzo szybko, jeśli na to pozwolisz. Staraj się zachować prostotę i nie komplikować nadmiernie ani nie przekraczać harmonogramu.

Wskazówki dotyczące codziennego planowania

Planując swój dzień, warto pamiętać o kilku wskazówkach:

  • planuj w niezakłóconej przestrzeni – chcesz skupić się na planowaniu. Nie pozwól, aby rozproszenie Cię wykoleiło i spowodowało, że przegapiłaś coś ważnego.
  • znajdź czas na przerwy – wiele osób zapomina, jak ważne jest robienie przerw w ciągu dnia. Dlatego planując swój dzień, pamiętaj o zapewnieniu sobie wystarczającej ilości czasu na odpoczynek pomiędzy zadaniami.
  • skorzystaj z technologii – dostępnych jest wiele świetnych zasobów, takich jak narzędzia zwiększające produktywność i aplikacje zwiększające produktywność, których możesz użyć, aby bardziej ułatwić codzienne planowanie.
  • nie panikuj, jeśli każdego dnia nie uda Ci się zrobić wszystkiego. Pojawiają się różne rzeczy, plany się zmieniają. Tak długo, jak wkładasz w to cały swój wysiłek, nie denerwuj się, jeśli nie możesz zrobić wszystkiego. Wyciągnij wnioski z doświadczeń i zrewiduj swoje plany na przyszłość, aby uwzględnić te przeszkody.

Codzienne planowanie – podsumowanie

Potraktuj ten wpis jako przewodnik po codziennym planowaniu. Przejdź przez różne etapy i stwórz dla siebie plan, który pozwoli Ci wykorzystać swój czas. Rób więcej w ciągu dnia, osiągaj więcej i rób prawdziwe postępy we właściwym kierunku. Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *