
Zasada 80/20 i analogia kwiatu róży a produktywność.
W poprzednim poście rozmawialiśmy o faktach na temat ćwiczeń, które są często ignorowane. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o skuteczności i jej wadach. Zaskoczona? Już tłumaczę. Otrzymujesz jedno, cholernie cenne życie. Jaki wybierasz najlepszy sposób spędzania tego czasu? Guru produktywności często sugerują, abyś skupiła się na byciu skuteczną, a nie wydajną. Wydajność polega na wykonywaniu większej liczby zadań. Skuteczność polega na wykonywaniu właściwych zadań. Innymi słowy, postęp to nie tylko produktywność. Chodzi o produktywność we właściwych sprawach.

Zasada 80/20, czyli zasada Pareto
Ale w jaki sposób zdecydujesz, które sprawy są właściwe? Jednym z najbardziej zaufanych podejść jest zastosowanie zasady Pareto, która jest bardziej znana jako zasada 80/20. Zasada 80/20 stwierdza, że w każdej konkretnej dziedzinie niewielka liczba czynników odpowiada za większość wyników. Chodzi o to, że większość wyników wynika z mniejszości przyczyn.
Zasada 80/20 zastosowana w życiu i pracy może pomóc oddzielić „nieliczne istotne od trywialnych wielu”. Na przykład właściciele firm mogą odkryć, że większość przychodów pochodzi od kilku ważnych klientów. Zasada 80/20 zalecałaby, aby najskuteczniejszym działaniem było skupienie się wyłącznie na obsłudze tych klientów (i znajdowaniu innych podobnych do nich) oraz zaprzestanie obsługi innych lub pozwolenie większości klientów na stopniowe zanikanie, ponieważ odpowiadają za mała część przychodów.
Zasada 80/20 jest jak forma judo do życia i pracy. Znajdując odpowiedni obszar do wywierania nacisku, możesz uzyskać lepsze wyniki przy mniejszym wysiłku. To świetna strategia i używałam jej wiele razy. Ale takie podejście ma również wadę, która często jest pomijana. Zgodnie z tą zasadą nowa ścieżka nigdy nie będzie wyglądać jak najbardziej efektywna opcja na początku.

Jak oddzielić „nieliczne istotne od trywialnych wielu”?
Reguła 80/20 jest obliczana i określana na podstawie Twojej ostatniej skuteczności. Cokolwiek wydaje się być „największą wartością” wykorzystania twojego czasu w danym momencie, będzie zależało od twoich wcześniejszych umiejętności i obecnych możliwości. Zasada 80/20 pomoże Ci znaleźć przydatne rzeczy z przeszłości i uzyskać ich więcej w przyszłości. Ale jeśli nie chcesz, aby Twoja przyszłość była bardziej związana z przeszłością, potrzebujesz innego podejścia.
Oto dobra wiadomość: przy odpowiedniej praktyce i wystarczającej ilości czasu to, co wcześniej wydawało się nieskuteczne, może stać się bardzo skuteczne. Stajesz się dobra w tym, co ćwiczysz. Proces uczenia się nowych umiejętności, zakładania nowej firmy lub podejmowania jakiejkolwiek przygody często wydaje się na początku nieefektywnym wykorzystaniem czasu. W porównaniu z innymi rzeczami, które już umiesz robić, nowa rzecz będzie wydawać się stratą czasu. Ale to nie znaczy, że to zła decyzja.
Zasada 80/20 a kwiat róży
Co robić, gdy masz za dużo pomysłów? Posłużę się porównaniem do krzewu róży. Gdy krzew róży rośnie, tworzy więcej pąków, niż jest w stanie wytrzymać. Jeśli porozmawiasz z doświadczonym ogrodnikiem, powie Ci, że krzewy róż należy przycinać, aby wydobyć to, co najlepsze zarówno pod względem wyglądu, jak i wydajności.
Widzisz, krzew róży nie jest jak drzewo. Nie może rosnąć i rosnąć każdego roku. Oznacza to, że jeśli nigdy nie odetniesz niektórych pąków, krzew w końcu się wyczerpie i umrze. Jeśli naprawdę chcesz, aby krzew róży kwitł, musisz go przycinać nie tylko raz, ale każdego roku. Pomysły są jak krzewy róż: należy je konsekwentnie przycinać i przycinać. I podobnie jak krzew róży, przycinanie pomysłów, nawet jeśli mają potencjał, pozwala w pełni rozkwitnąć pozostałym pomysłom.

Podobnie jak krzew róży, w naszym życiu napotykamy ograniczenia. Mamy ograniczoną ilość energii i siły woli do zastosowania każdego dnia. To naturalne, że nowe pomysły i projekty pojawiają się w naszym życiu – tak jak naturalne jest, że krzew róży dodaje nowe pąki – ale musimy przyciąć wszystko, zanim się wyczerpiemy. Innymi słowy – nowy wzrost jest naturalny i normalne jest, że zadania i pomysły wkradają się do Twojego życia, ale pełny wzrost i optymalne życie wymaga przycinania. Wszyscy musimy wycinać dobre gałęzie.
Dużo pomysłów czy dużo potencjału?
Podoba mi się analogia z krzewem różanym, ponieważ przywołuje coś, co często gubi się w większości rozmów o produktywności i prostocie. Jeśli chcesz w pełni wykorzystać swój potencjał, musisz odciąć się od pomysłów i zadań, które są dobre, ale nie świetne. Z mojego doświadczenia wynika, że jest to naprawdę trudne. Jeśli budujesz biznes, być może masz 3 linie produktów, które przynoszą zyski. Twoja firma może wzrosnąć pięciokrotnie, jeśli skupisz się na wszystkich trzech, ale która linia produktów wzrośnie 500 razy, jeśli włożysz w to całą swoją energię?
Jeśli trenujesz na siłowni, istnieje wiele rodzajów ćwiczeń, które mogą Cię wzmocnić. Ale które dwa lub trzy ćwiczenia zbudują fundament siły lepiej niż cokolwiek innego? Jeśli myślisz o związkach w swoim życiu, są dziesiątki ludzi, z którymi jesteś w jakiś sposób połączona. Ale którzy ludzie wnoszą energię do Twojego życia, a którzy wysysają z niego energię? Większość pąków róży może urosnąć, jeśli dostaną szansę. Innymi słowy, większość pąków to dobry pomysł – mają potencjał. Ale żeby cały krzew rozkwitł i żył zdrowo, musisz wybrać te z największym potencjałem, a resztę wyciąć.
Jak Ty stosujesz w swoim życiu zasadę 80/20? Jak radzisz sobie z nadmiarem pomysłów? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.
Udanego życia,
Cataleja.

