Czy warto uciec ze strefy komfortu?
Emocje

10 wskazówek, jak uciec ze strefy komfortu

W poprzednim poście rozmawialiśmy o tym, jak utrzymać produktywność w ciągu dnia. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o tym, jak uciec ze strefy komfortu. Staram się nie prowadzić wygodnego życia. Ukrywanie się w swojej strefie komfortu to dobry sposób, aby uchronić się przed doświadczeniem czegoś wyjątkowego, zabawnego lub trudnego. Pokonanie swoich lęków może być trudne, ale ostatecznie myślę, że o to chodzi w życiu. Zamiast radosnych porad dotyczących samopomocy, chciałabym pokrótce wyjaśnić, co mam na myśli, wychodząc poza strefę komfortu. Dla mnie niewygodne oznacza:

  • wyzwania wykraczające poza Twoje umiejętności,
  • działania poza twoją osobowością,
  • eksperymenty, które kwestionują twoje przekonania.

Chociaż odczuwanie dyskomfortu może być wykorzystywane do osobistych wyzwań, tak samo jak w przypadku wystąpień publicznych, większość ludzi myśli o przedsięwzięciach społecznych, gdy patrzy na swoje strefy komfortu. Wystąpienia publiczne, rozmowy z nieznajomymi lub podejmowanie nowych, dziwacznych hobby to tylko kilka przykładów. Poczucie dyskomfortu ma miejsce, gdy korzyści mogą być wysokie, porażka ograniczona, ale powstrzymują Cię lęki.

Nie martw się ekstrawersją czy pewnością siebie

Zanim zacznę wypluwać porady, chciałabym zwrócić uwagę na coś, co moim zdaniem nie jest najważniejszym czynnikiem w przebijaniu się przez twoją strefę komfortu:

  • ekstrawersja – wspomniałam już, że nie lubię etykietek ekstrawertyków i introwertyków. W moim życiu zostałam oznaczona jako granicząca ze skrajnością obu. Nawet testy takie jak Myers-Briggs mogą tylko pokazać, gdzie aktualnie się znajdujesz, a nie Twoją niezmienną osobowość. Zanim zaczęłam przemawiać publicznie, ludzie powiedzieli mi, że jestem bardzo introwertyczna. Teraz ludzie mówią, że jestem ekstremalnie ekstrawertyczna.
  • pewność siebie – wyjście poza strefę komfortu wymaga wyruszenia w nieznane. Nie możesz mieć rozsądnej podstawy do zaufania, jeśli nie masz pojęcia, co się stanie. Ogólne zaufanie do umiejętności radzenia sobie w nowych sytuacjach jest przydatne, ale można to również wyćwiczyć.
  • intensywna motywacja – w końcu wychodzę ze swojej strefy komfortu głównie dla kaprysu. Lubię przedkładać ciekawość nad motywację. Intensywna motywacja jest dobra dla dużych celów. Ale jeśli chodzi o wkroczenie w nieznane, kierowanie się ciekawością wydaje się działać lepiej.
Czy warto uciec ze strefy komfortu?
Czy warto uciec ze strefy komfortu?

Czy warto uciec ze strefy komfortu?

Jakie są korzyści z poddania się stresującej sytuacji?

  • rozwój – przede wszystkim poprawisz się jako osoba. Wkraczanie w nieznane uczy, dostarcza nowych doświadczeń życiowych i wystawia na próbę.
  • duma – nawet jeśli twoje doświadczenie jest całkowitą porażką, dobrze jest przezwyciężyć swoje lęki.
  • przygoda – odkryłam, że mój wskaźnik sukcesu z nowymi pomysłami jest niezwykle wysoki. Jasne, czasami dostaję nową aktywność lub przygodę, która okazuje się niewypałem, ale kiedy przeforsujesz początkowe obawy, możesz znaleźć coś, co kochasz.
  • ucieczka przed nudą – przynajmniej nigdy nie może być nudno. Jeśli używasz nudy jako znaku porażki, a nie zakłopotania lub rezultatów, możesz wprowadzić do swojego życia znacznie więcej entuzjazmu.

Jak uciec ze strefy komfortu?

Dyscyplina – zmuszanie się do robienia rzeczy, których twoje emocje i ciało chcą uniknąć, może wymagać praktyki. Zdyscyplinuj się, powoli podejmując odważniejsze wyzwania. Oznacza to również, że nie powinnaś oczekiwać doskonałego panowania nad strachem.

Ciekawość – im więcej się uczę, tym bardziej zdaję sobie sprawę, że czegoś nie wiem. W tym tempie spodziewam się, że za kilka lat nie będę wiedziała prawie wszystkiego. Odrzuć swoje przypuszczenia dotyczące tego, co się stanie i zamiast tego zaciekaw się.

Znajdź siatkę zabezpieczającą – dzieci czasami noszą koce lub pluszowe zabawki, aby pocieszały je w nieznanym otoczeniu. Używaj tej samej zasady ze swoimi przyjaciółmi. Weź ze sobą osobę, która będzie Cię wspierać, aby pomóc zmniejszyć stres.

Otwórz swój umysł – nie oznaczaj pewnych działań jako przygody, a innych jako pracy. To, co teraz robisz, to przygoda. Znajdziesz o wiele więcej możliwości eksploracji, jeśli pozbędziesz się oczekiwań co do typów przygód, które znajdziesz.

Znajdź swoje mocne strony, teraz zrób coś przeciwnego – nigdy nie byłam fanką tak zwanych „opartych na sile” podejść do rozwoju osobistego. Z pewnością ludzie mają różne talenty i cechy, ale nie pozwól, aby to ograniczało Cię w typach doświadczeń, które możesz mieć. Maniak komputerowy? Spróbuj sztuk walki. Zapalona atletka? Wypróbuj kurs komputerowy.

Weź udział w zajęciach – kursy i organizacje to najszybszy sposób na znalezienie nowych doświadczeń. Za niewielką cenę można zwykle nauczyć się czegoś zupełnie innego. A wszystko to podczas poznawania nowych ludzi w środowisku, które szanuje zmiany.

Jak uciec ze strefy komfortu?
Jak uciec ze strefy komfortu?

Jak uciec ze strefy komfortu?

Korzystaj ze swojej sieci społecznościowej – ludzie są bramą do nowych przygód, rozszerz swoją sieć społecznościową i możesz uzyskać niezwykłe możliwości, których prawdopodobnie nie brałabyś wcześniej pod uwagę. Zaprzyjaźnienie się z miłośnikiem muzyki pozwoliło mi poznać nowych artystów, a nawet koncert, którego inaczej bym nie widziała.

Przełam to – nie próbuj rozwiązywać wszystkich swoich największych obawy naraz. Moje podejście polega na podjęciu decyzji i wypróbowaniu jej. Jeśli było to zbyt trudne, podziel je na coś łatwiejszego do opanowania i spróbuj ponownie. Gdyby było to zbyt łatwe, zwiększ poziom trudności i przejdź do następnego.

Zaakceptuj nerwowość – nie próbuj kontrolować tego, jak się czujesz. Możesz czuć się zdenerwowana lub niepewna i nadal iść do przodu. Po prostu powtórz sobie, że bez względu na to, co się stanie, możesz sobie z tym poradzić.

Znajdź czas – ułóż część swojego dnia na odkrywanie nowych pomysłów i przygód. Ta strona internetowa jest o tym, jak zwiększyć produktywność. Wykorzystaj energię i czas, które możesz zaoszczędzić i zainwestuj je.

Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *