Planowanie codzienne - ale gdzie?
Produktywność

Planowanie codzienne – kompletny przewodnik

W poprzednim poście rozmawialiśmy o zaletach planowania tygodniowego. Dzisiaj chciałabym porozmawiać o ostatnim etapie planowania, jakim jest planowanie dnia. Planowanie codzienne brzmi jak zniechęcający obowiązek. Czasochłonne zadanie, coś w stylu prania lub rozładowywania zmywarki. Ale wcale tak nie jest. W rzeczywistości, gdy już zrozumiesz, jak to zrobić, prawdopodobnie nie będziesz mogła się doczekać, żeby zacząć.

Planowanie codzienne pozwoli Ci urzeczywistnić postęp w kierunku, w którym chcesz się poruszać. Wiem, że nie każda z nas jest „planistką”. Niektórzy ludzie lubią się organizować i planować swój czas. Inni lubią działać na gorąco. Ani jedna nie jest dobrą odpowiedzią, ani druga złą. Jak to się mówi, dla każdego coś dobrego.

Jednak jeśli chodzi o Twój czas i maksymalne wykorzystanie go okazuje się, że lepiej być w 100% „planistką”. Musisz być rozważna, w tym, jak spędzasz swoje dni. Czemu? Jeśli chcesz zrobić coś niesamowitego ze swoim życiem, to powinnaś sprytnie obchodzić się z czasem. Tu właśnie przychodzi z pomocą planowanie codzienne i właśnie o tym jest ten post.

Co to jest planowanie codzienne?
Co to jest planowanie codzienne?

Co to jest planowanie codzienne?

Planowanie codzienne to planowanie czasu każdego dnia, aby jak najlepiej Ci służył. Patrzysz na to, co chcesz zrobić, co musisz zrobić i kiedy masz to zrobić, a następnie tworzysz plan na swój dzień. Oficjalna definicja planowania codziennego to po prostu planowanie dnia. Jest to połączenie priorytetyzacji, organizowania kalendarza i zarządzanie zadaniami. Wszystko po to, abyś mogła w pełni wykorzystać swój potencjał każdego dnia. Gdy zrobisz to dobrze, przekonasz się, że Twoje dni są niesamowicie produktywne i że robisz ogromne postępy.

Utknięcie w miejscu nigdy nie jest zabawne, dlatego moim celem w tym poście jest pokazanie Ci właściwej drogi, aby zaplanować swój dzień. W ten sposób, gdy kładziesz się spać każdej nocy, wiesz, że mądrze spędziłaś czas w ciągu dnia. Planowanie codzienne jest niezwykle ważne. Jak wspomniałam powyżej, jeśli zrobisz to dobrze, będziesz czerpać więcej z każdego dnia. Będziesz czuła się bardziej produktywna i prawdopodobnie zrobisz znacznie więcej, niż gdybyś spędziła dzień bez planu.

Mając plan, będziesz zorganizowana, przygotowana i gotowa do pracy. Nie będziesz marnować godziny biegając w kółko i próbując rozwiązać problem. Zamiast tego będziesz przygotowana do tego, co Cię czeka. Patrząc z szerszej perspektywy, codzienne planowanie jest jeszcze ważniejsze. Na dłuższą metę bycie bardziej produktywną każdego dnia będzie się potęgować samo. Twoje wysiłki będą się pomnażać, aż nieuchronnie osiągniesz swoje cele i w konsekwencji Twoje idealne życie pojawi się szybciej niż przypuszczałaś. Wszystko dlatego, że wykorzystujesz swój czas bardziej efektywnie.

Kiedy planować swój dzień?
Kiedy planować swój dzień?

Kiedy planować swój dzień?

Potraktuj planowanie codzienne jako narzędzie w swoim pasku narzędzi, które naprawdę może Ci pomóc. Wiesz już, czym jest codzienne planowanie i dlaczego jest takie ważne. W tym momencie możesz zastanawiać się, kiedy najlepiej zająć się codziennym planowaniem.

Ostatecznie to od Ciebie zależy, czy włączysz to w swój dzień, gdy uznasz to za stosowne. Ja proponuję, abyś robiła to pod koniec każdego dnia. Oznacza to, że gdy Twój dzień się kończy, spójrz na jutro i rób to codziennie. W ten sposób będziesz mieć gotowy plan i gdy tylko się obudzisz możesz wyskoczyć z łóżka i brać się do dzieła. Inni mogą zasugerować przebudzenie się i zaplanowanie dnia, ale osobiście wolę planować codziennie wieczorem.

Aby dać ci przykład, powiedzmy, że jutro jest wtorek, co oznacza, że dzisiaj jest poniedziałek. Dzisiaj spędzam cały dzień, wypełniając wszystkie moje zadania. Następnie pod koniec dnia siadam i planuję mój wtorek. W ten sposób mogę się obudzić jutro (wtorek) w pełni przygotowana. Gdy wtorek dobiega końca, tworzę plan na środę. I tak dalej każdego dnia, w tym weekendy. Jeśli chodzi o Twoje codzienne planowanie, kiedy to zrobisz, zależy wyłącznie od Ciebie. Na początek jednak polecam robić to pod koniec każdego dnia. Gdy poczujesz się bardziej komfortowo w procesie planowania, możesz eksperymentować z różnymi czasami lub porami dnia.

Planowanie codzienne - ale gdzie?
Planowanie codzienne – ale gdzie?

Planowanie codzienne – ale gdzie?

Następne pytanie, które się pojawia, dotyczy tego, gdzie robić Twoje codzienne planowanie. I znowu, to zależy od Ciebie. Możesz zrobić swoje planowanie na kartce papieru, notatce w telefonie lub naprawdę gdziekolwiek chcesz. Osobiście kocham papier i wszelkiego rodzaju notatniki i planery. Jestem też staromodna i uważam, że ręczne pismo ma w sobie to coś. Cokolwiek Ty uważasz za wygodne i łatwe w użyciu, użyj tego. Pamiętaj, że najlepsze procesy są często najprostsze. Zapoznaj się z poniższymi uwagami dotyczącymi planowania codziennego:

  • czas – bądź świadoma swojego czasu, czyli tego, ile faktycznie go masz i tego, ile rzeczywiście go potrzebujesz.
  • obowiązkowe czynności – określ, jak dużo obowiązkowych czynności czeka Cię jutro i kiedy je wykonasz.
  • duży obraz – spójrz na swoje cele i szerszy obraz, aby mieć pewność, że to, co wykonujesz każdego dnia, ma bezpośrednie przełożenie na Twoje wielkie życiowe plany.
  • zadania – mając na uwadze prawo Parkinsona i swoje cele, zapisz różne zadania, które musisz zrobić w blokach czasowych, które sama ustalasz. Pamiętaj, aby zanotować, jak to zrobić, jak długo powinno trwać każde zadanie i w jakiej kolejności należy je wykonywać.
  • działanie – mając gotowy plan, odpocznij i obudź się jutro, wiedząc, że jesteś gotowa do działania. Wyskocz z łóżka i zacznij działać zgodnie z planem, który stworzyłaś dzień wcześniej.
Planowanie codzienne - wskazówki
Planowanie codzienne – wskazówki

Planowanie codzienne – wskazówki

Codzienne planowanie może stać się bardzo skomplikowane, jeśli na to pozwolisz. Postaraj się zachować prostotę i nie komplikować nadmiernie całego procesu. Wiem, jak trudne może być zaplanowanie dnia – zwłaszcza na początku. Planując swój dzień, warto skorzystać z kilku wskazówek:

  • planuj w niezakłóconej przestrzeni – przede wszystkim chcesz skupić się na planowaniu. Nie pozwól, by rozpraszanie Cię wykończyło i sprawiło, że przegapiłaś coś ważnego.
  • znajdź czas na przerwy – wiele osób zapomina, jak ważne jest to, by robić przerwy w ciągu dnia. Dlatego podczas codziennego planowania upewnij się, że dajesz sobie wystarczająco dużo czasu na odpoczynek między zadaniami.
  • skorzystaj z technologii – istnieje wiele wspaniałych zasobów, których możesz użyć do zwiększenia produktywności i sprawić, aby Twoje codzienne planowanie było jeszcze łatwiejsze.
  • nie panikuj, jeśli nie robisz wszystkiego każdego dnia – pojawiają się zmiany planów. Dopóki dokładasz wszelkich starań, nie denerwuj się, jeśli nie możesz wszystkiego zrobić. Wyciągnij wnioski z doświadczenia i zrewiduj swoje przyszłe plany, uwzględniając te przeszkody.

Co Ty sądzisz o codziennym planowaniu? Masz na nie czas, czy raczej nie bawisz się w takie rzeczy? Opowiedz mi o tym w komentarzu poniżej albo napisz do mnie maila na adres pytania@cataleja.pl.

Udanego życia,

Cataleja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *